• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

قورباغه

بررسی تخصصی سریال Frog

قورباغه

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

18 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال «قورباغه»، در ژانر اجتماعی و رازآلود، به روایت ماجرایی می‌پردازد که از قتل یکی از ماموران پلیس در چهارشنبه‌سوری شروع می‌شود. سه دوست که اولین کسانی بودند که از قتل مامور باخبر شده بودند، اسلحه پلیس مقتول را دزدیده و خود را برای یک سرقت مسلحانه آماده می‌کنند. این سریال که در شبکه نمایش خانگی منتشر شده، شدت خشونت و ناهنجاری بالایی دارد که رده سنی این اثر را بالا برده است.

سال 2020 میانگین قسمت‌ها: 50 دقیقه‌ جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

18 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در سریال قورباغه، به شکل بی‌پرده و بی‌واسطه نمایش داده می‌شود. در قسمت اول، فرید به راحتی به سمت دوستانش شلیک می‌کند و خودش را هم می‌کشد. البته اینکه چرا ناگهان عقلش را از دست می‌دهد و از نوری دستور می‌گیرد، مخاطب را در شوک بیشتری قرار می‌دهد. در جای دیگری از سریال، نوری به همراه دو نفر دیگر، پدرش را در مقابل چشمان خواهر کوچکش به قتل می‌رساند، زیرا پدر نوری با ضرب و شتم، باعث مرگِ مادر آن‌ها شد. خشونت‌هایی مثل درگیری فیزیکی با فروشنده بوتیک، زورگیری و درگیری‌های متعدد لفظی، نتیجه‌بخش می‌شود و شخصیت‌ها با دعوا می‌توانند به اهدافشان برسند. به برخی از خشونت‌ها نیز صرفا اشاره می‌شود، مثل خشونت خانگی و کتک‌خوردن مادرِ خانواده در مقابل چشم فرزندان.

ادامه متن
جزئیات
ترس

دیدن مامورِ مقتول برای شخصیت‌های داستان، ترس به همراه دارد و همین ترس موجب می‌شود که از صحنه‌ی جرم فرار کنند. نمایشِ بی‌پرده‌ی شلیک فرید به سرِ جواد و رامین و شلیک به سرِ خودش، مخاطب را در بهت و ترس قرار می‌دهد و رازآلود بودن این اتفاق ممکن است ترس بیشتری به همراه داشته باشد. نمایش چهره‌ی کاملا خون‌آلودِ جواد، فرید و رامین هم می‌تواند برای مخاطب ترسناک باشد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری‌های رفتاری شخصیت‌ها در «قورباغه»، به شکل عادی نمایش داده می‌شود. سیگار کشیدن، استعمال مواد مخدر، خرید و فروش مواد مخدر، دزدی‌های روزانه و عادی، بدزبانی‌های مکرر و بسیار، زورگیری و خلاف، و دروغ از جمله رفتارهای ناهنجاری است که شخصیت‌ها به شکل عادی از خود بروز می‌دهند. آن‌ها مواد مخدر توهم‌زا مصرف می‌کنند، به راحتی به دیگران، دوستان خود، افراد مسن توهین می‌کنند و با لحن نامناسب صحبت می‌کنند. مواردی از برهنگی نیز در سکانس اول سریال نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

درآمدزایی از خالکوبی و فروش مواد مخدر، دزدی، زورگیری، باور کردن شایعات از مواردی است که در این سریال نمایش داده می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های داستان، ناهنجاری‌های بسیاری در رفتارشان دارند از جمله؛ بدزبانی و توهین، دروغ‌گویی، مصرف مواد مخدر، لحن نامناسب در صحبت کردن و... که باعث می‌شود در مواقع مختلف از جانب مردم طرد شوند و حساسیت بیشتری نسبت به آن‌ها وجود داشته باشد.

آنچه لازم است والدین بدانند

این سریال، یک درام اجتماعی و رازآلود است و خشونت و ناهنجاری قابل توجهی دارد. در این سریال، شخصیت‌های داستان، رفتار ناهنجار را به شکل عادی از خود بروز می‌دهند. آن‌ها بدزبانی و توهین بسیاری دارند و از راه دزدی، خلاف و زورگیری به چیزهایی که می‌خواهند دست پیدا می‌کنند. آن‌ها (به‌ویژه جواد و فرید) مواد مخدر توهم‌زا مصرف می‌کنند و برای دزدی مسلحانه، شجاعت و جرئت از خود نمایش می‌دهند اما به دلیل آسیب‌هایی که دارند، نمی‌توانند از تواناییِ جرئت و شجاعت‌شان برای رسیدن به هدف، در مسیرهای درست و متناسب با جامعه بهره ببرند. فردگرایی، جدایی از جامعه و احساس عدم تعلق به دیگران، از جمله پیامدهای مشکلاتی است که آن‌ها با آن درگیرند و احتمالا در ادامه داستان، ریشه‌ی این مشکلات بیشتر نمایش داده می‌شود. آن‌ها در خانواده‌شان آرامش و ثبات را تجربه نکردند و رفتارهای ناهنجار و آسیب‌زایشان (مانند اعتیاد، دزدی و...) از جمله پیامدهای همین اتفاق است. خودرایی و خودخواهی در مکالمات آن‌ها پیداست و احساس منفی نسبت به آینده و وضعیت‌شان قابل تامل است. آنچه لازم است والدین بدانند، این است که رفتارهای ناهنجار این جوانان، به شکل عادی و معمول نمایش داده می‌شود. طریقه‌ی کسب درآمدی که در این فیلم نمایش داده شده، از راه خالکوبی، فروش مواد مخدر و فروش ترانه به رپرهای زیرزمینی و زورگیری است. توصیه می‌شود والدین درباره موضوعات مهمی مثل مشاغل غیررسمی و غیرمجاز، آسیب‌های اجتماعی و راه‌های حل معضلات اجتماعی در خانواده و با فرزندشان گفتگو کنند تا هم نگرش آن‌ها نسبت به جامعه را بشناسند و هم تفکر تحلیلگر و انتقادی فرزندشان را به سمت جامع‌نگری واصلاح سوق دهند. به علاوه می‌توانید درباره‌ی راهکار مواجهه احتمالی با زورگیران و خلافکاران با فرزندتان گفتگو کنید؛ درباره‌ی نکاتی مثل اینکه اگر کسی به ماشین حمله کرد، چه کار باید کرد؟ پلیس در این زمینه نکات بسیاری را مطرح کرده که قابل استفاده است. نکته دیگر اینکه نریشن یا متنی که صابر ابر روی فیلم می‌گوید می‌تواند برای مخاطب بسیار جذاب باشد و او را به تجربه کردن ترغیب کند. مثلا در انتهای قسمت اول، جایی که فرید به سر آنها شلیک کرده و خون از سرشان روی زمین جاری شده، روی فیلم گفته می‌شود: «چقدر خسته‌ام! زیرِ سرم گرمه. دوستام آروم خوابیدن. آروم چشمامو می‌بندم. فردا روز تازه‌ایه.» که ممکن است جوانانی که خود را در آخر داستان زندگی‌شان می‌بینند و خستگی و افسردگی شدید دارند را به مردن، به آرامش رسیدن و تمام شدن همه چیز ترغیب کند.

خلاصه: درباره ناهنجاری‌های موجود در این فیلم با فرزندتان گفتگو کنید و ذهن او را به سمت نقد و ارائه راه حل برای مشکلات سوق دهید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظرت کاری که فرید کرد و همه را کشت، در توهم‌شان بود یا واقعا این اتفاق افتاده؟ فکر می‌کنی چرا آدم‌ها به راه‌هایی مثل اعتیاد و دزدی رو می‌آورند؟ چگونه می‌شود از بروز این معضلات جلوگیری کنیم؟ برای حل این مسائل چه راهی به نظرت می‌سد؟ کدام بخش برایت جذاب‌تر بود؟

خلاصه: به نظرت چرا افراد به اعتیاد و دزدی رو می‌آورند؟

داستان سریال

در شب چهارشنبه‌سوری، یکی از ماموران پلیس در شهرک اکباتان به قتل می‌رسد. سه دوست که اولین کسانی بودند که از این اتفاق مطلع شدند و قاتلان آن مامور را در حال فرار دیدند، اسلحه‌ی پلیس مقتول را برمی‌دارند و تصمیم می‌گیرند، زندگی‌شان را تغییر دهند و با آن اسلحه، دزدی بزرگی کنند. سریال قورباغه با روایتی رازآلود از ماجرای دزدی این سه دوست از یکی از دوستان قدیمی‌شان شروع می‌شود.

جزئیات سریال

کارگردان: هومن سیدی

نویسنده: هومن سیدی

نام تهیه کننده: علی اسدزاده

نام بازیگران: نوید محمدزاده، صابر ابر، سحر دولتشاهی، فرشته حسینی، مهران غفوریان، آناهیتا افشار، محمدامین شعرباف، احسان منصوری، نیما مظاهری، سعید حاج علی، سیامک اتفاقیان، هومن سیدی

نام شخصیت ها: رامین (صابر ابر)؛ اسلحه‌ی مامور مقتول را می‌دزدد و ایده‌ی دزدی مسلحانه‌ از ویلای نوری را مطرح می‌کند./ نوری (نوید محمدزاده)؛ کسی است که در کودکی ترسو بوده و دیگران او را تحقیر و تمسخر می‌کردند. او حالا بسیار ثروتمند شده و همین باعث می‌شود رامین و دوستانش برای سرقت، ویلای او را انتخاب کنند./ جواد؛ جوان ساده‌لوح و ترسویی است که برای صحبت‌هایش جای درستی نمی‌شناسد و همین کار را خراب می‌کند. او به راحتی شایعات را باور می‌کند و آن را نشر می‌دهد./ فرید؛ یکی از دوستان جواد و رامین که برادرش معتاد و کارتن‌خواب است. در سرقت مسلحانه‌شان، هفت‌تیر دست اوست و در انتهای قسمت اول، ناگهان دوستانش و خودش را می‌کشد./ سروش؛ جوانی که از محل سگ‌کشی در اطراف تهران کسب درآمد می‌کرد و در یک حادثه، مردی را سهوا می‌کشد. همین اتفاق سرآغاز مسیر جدیدی در زندگی‌اش می‌شود./

کشور سازنده: ایران

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09370****97

۱۷ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 18+ گزارش نظر
یک فیلم عجیب

قورباغه جز اولین فیلم هایی است که در این ژانر در ایران ساخته میشه و با اینحال خیلی خوب تو قالب خودش نشسته. اتفاق های باورنکردنی و عجیب و خشن زیادی توش نشون داده میشه که چون در دنیای واقعی ملموس و قابل درک نیست جذابش میکنه. اصلااا مناسب سن زیر ١٨نیست علی الخصوص کودک و نوجوانان. خشونتش بسیار زیاد و کاملا بی پرده است از قتل و خونریزی تا دزدی و مواد مخدر و استفاده از سلاح گرم و سرد و استفاده از الفاظ گاها رکیک. فریب دادن اتفاق اصلی این سریال و طمع هم چاشنی پررنگشه. شخصیت های این سریال به نزدیکترین دوستاشون هم رحم نمیکنن و این بیننده رو شوکه میکنه. بنظر من این «عجیب» تعریف کاملی از سریال قورباغه است.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه