• امروز : 28 مرداد 1401
logo

نقد و بررسی سریال عاشقان ماه (Moon Lovers: Scarlet Heart Ryeo)

author-img

توسط : ریحانه یافتیان ارزیاب کدومو

7 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

6506 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
 

 سریال «عاشقان ماه» محصول ۲۰۱۶ کره جنوبی و در ژانری تاریخی و عاشقانه می‌باشد که ماجرای تناسخ یافتنِ دختر جوانی به دوره‌ی گوریو و عاشق شدنِ وی و دو شاهزاده را روایت می‌کند و تمرکز داستان سریال علاوه‌بر این روایتِ عاشقانه، بر سر رقابت‌های شاهزاده‌ها برای تصاحب تاج و تخت می‌باشد. نام سریال احتمالاً به شاهزاده‌ها (عاشقان) که نسبت به هئه سو (ماه) توجه و علاقه نشان می‌دهند؛ اشاره دارد. لازم به ذکر است که با توجه به خیانت‌ها و رقابت‌ها، خشونت و ناهنجاری اجتماعی این سریال قابل توجه است.

ژانر : تاریخی عاشقانه

سال 2016 ۲۰ قسمت، هر قسمت حدود ۶۰ دقیقه جزئیات کامل اثر
20 مناسب خانواده 33 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 5 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال «عاشقان ماه» محصول ۲۰۱۶ کره جنوبی و در ژانری عاشقانه و تاریخی می‌باشد که روایتگر رقابتی عاشقانه و همچنین تلاش برای تصاحب قدرت توسط شاهزاده‌هاست. با توجه به وجود رقابت برای کسب قدرت و تصاحب جایگاه امپراتوری توسط شاهزاده‌ها، شاهد مبارزه‌های خشونت‌آمیز بسیار و همچنین خیانت‌های آشکار و پنهان درون خاندان سلطنتی می‌باشیم که میزان خشونت و ناهنجاری اجتماعی این سریال را در حد نسبتاً بالایی قرار می‌دهد. والدین محترم می‌توانند ضمن بحثی چالشی و صمیمی با نوجوان، نظر او را درباره رفتارهای خشونت‌آمیزی که از سوی شخصیت‌های اصلی رخ می‌دهد و یا ناهنجاری موجود که بیشتر مربوط به خیانت‌ها و رقابت‌ها میان برادرهاست، جویا شوند و به گفتگو حول محور مشروعیت و یا ناصحیح بودن این رفتارها و پیشنهاد رفتارهای جایگزین بپردازند. به طور مثال می‌توانید به مقایسه‌ی رفتار شاهزاده چهارم و سوم پرداخته و در این باره که به نظر می‌رسد تصاحب قدرت توسط شاهزاده سوم نامشروع، اما توسط شاهزاده چهارم مشروع بوده است؛ مقایسه‌ای جذاب و نتیجه‌بخش را داشته باشید. وانگ سو در این سریال با توهین و تحقیر و بی‌مهری‌های متعددی از سوی خانواده و مردم روبروست که بیشتر به دلیل آسیب جسمی و همچنین شایعه‌پراکنی‌ها می‌باشد. والدین می‌توانند در این باره با فرزند خود صحبت کرده و نظر او را درباره‌ی نحوه‌ی برخورد صحیح با افرادی که دچار مشکلات مشابه هستند؛ جویا شوند. اگر فرزندتان دچار آسیبی جسمی‌ست، با او همدلی کرده و بر قدرت و اعتماد به نفسِ وانگ سو تمرکز کنید و فرزندتان را به غلبه بر ترس و اضطراب و داشتنِ اعتماد به نفس و بی‌توجهی نسبت به تحقیرهای ممکن، ترغیب نمایید. ارائه‌ی راه‌حل‌های منطقی و کاربردی در مواجهه با واکنش‌های ناپسند اطرافیان نیز برای فرزند مورد نیاز است. لازم به ذکر است که با توجه به مصادیق اخلاقی و جنسی متعددی همچون: وجود روابط آزادانه و عاشقانه میان شخصیت‌ها، مصرف مشروبات الکلی، نیمه برهنه بودن افراد و ... که در این سریال وجود دارند؛ بر تماشای نسخه‌ی پالایش شده توصیه می‌گردد. همچنین تفاوت‌های دینی و فرهنگی‌ای در سریال وجود دارند (همچون: ازدواج وانگ سو با خواهر ناتنی‌اش، برگزاری برخی مراسمات خرافی، اعتقاد به تناسخ) که نیاز به توضیح و شفاف‌سازی‌ِ منطقی، علمی و مطابق شرع دارند. نظر فرزند خود را درباره‌ی مرگ و زندگی پس از آن جویا شوید و ببینید نظرش درباره‌ی تناسخ چگونه است. ضمناً علاقه‌ی تمامی شاهزاده‌ها نسبت به یک دختر که در مرتبه‌ای پایین‌تر نیز قرار دارد؛ از واقعیت به دور است و توضیح والدین مبنی بر عدم تطابقِ کاملِ محتوای سریال با واقعیت و اشاره بر تخیلی بودنِ داستانِ تاریخیِ آن، می‌تواند برای نوجوان موثر و هدایت‌گر باشد.

خلاصه: تمرکز بر مشروعیت داشتن/نداشتن رفتارهای رقابت‌طلبانه، داشتنِ گفتگویی همدلانه حول محور مشکلات جسمی و تحقیرهای اطرافیان، تاکید بر غیر واقعی بودنِ داستان سریال (عدم تطبیق کامل با واقعیت).

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از جمله پرسش‌هایی که برای چالشی‌تر کردنِ بحث می‌توانید داشته باشید:

- به نظرت چه تفاوت‌های اساسی‌ای میان شاهزاده چهارم و دیگر شاهزاده‌ها (به ویژه شاهزاده سوم و هشتم) وجود داشت؟

ادامه متن

داستان اثر

دختر جوانی به نام گو هاجین که زندگی سختی را می‌گذراند، پس از نجات یک کودک از غرق شدن، مرگ را تجربه کرده و با تناسخ یافتن، در جسم دختری به نام هئه سو و در دوره‌ی حکومت گوریو مجدداً پدیدار می‌گردد. او در برخوردش با اتفاقات قصر، نسبت به بی‌عدالتی‌ها و رفتارهای ناپسند واکنش نشان می‌دهد و طی زمان، توجهِ شاهزاده‌‌های مختلف به ویژه شاهزاده‌ی هشتم که همسرِ دخترخاله‌ی هئه سو و مردی بسیار مهربان است و همچنین شاهزاده‌ی چهارم که ظالم بنظر می‌رسد را به خود جلب می‌کند. او در یک رقابت عشقی میان شاهزاده‌ی هشتم و چهارم قرار می‌گیرد و ضمن اتفاقاتی که درون قصر رخ می‌دهد و توطئه‌چینی‌های ملکه و شاهزاده‌ی بزرگتر، شاهد رقابت شاهزاده‌ها برای تصاحب جایگاه ولیعهد و همچنین بی‌مهری‌های اطرافیان به‌ویژه ملکه، نسبت به وانگ سو (شاهزاده چهارم) می‌باشد. پس از همکاریِ مخفیانه‌ی ولیعهد و شاهزاده‌ی هشتم، شورشِ شاهزاده‌ی سوم بی‌اثر می‌ماند و او ظاهراً به دست برادر تنی‌اش یعنی شاهزاده‌ی چهارم، کشته می‌شود. پس از مرگ امپراتور، ولیعهد به عنوان امپراتور جدید معرفی می‌گردد اما او با اعمال نفوذ شاهزاده‌ی هشتم روبروست و مدام ترس از دست دادنِ تاج و تخت را تجربه می‌کند. با بازگشت شاهزاده‌ی سوم و مرگِ امپراتور بر اثر یک توطئه‌چینی (مسمومیت)، مجدداً شاهزاده‌ها بر سر تصاحب قدرت به رقابت می‌پردازند و شاهزاده‌ی سوم موفق می‌شود قدرت را در دست گرفته و به تعقیب و کشتنِ رقبایش همانند شاهزاده‌ی دهم بپردازد. شاهزاده‌ی سوم که دچار بیماری و ترس فراوانی‌ست، فوت کرده و سرانجام شاهزاده‌ی چهارم به عنوان امپراتور بر تخت می‌نشیند. هئه سو نیز که از بیماری رنج می‌برد و از بی‌رحمی‌های وانگ سو نیز هراس دارد و همچنین نمی‌خواهد وی از بیماری‌اش باخبر شود؛ قصر را ترک کرده و با شاهزاده‌ی دیگری ازدواج می‌کند و پس از به دنیا آوردنِ فرزندش، فوت می‌کند. در انتها نیز وانگ سو به حکم‌رانیِ دور از ظلم و در حالی که دلتنگِ هئه سوست، ادامه داده و هئه سو نیز به زمان خودش (دنیای مدرن) باز می‌گردد.

جزئیات اثر

کارگردان: کیم کیو-تائه / Kim Kyu-tae

نویسنده: چو یون-یونگ / Cho Yoon-young

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : علی صیاد

۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

خیلی گریه کردم انشاالله کارگردانش بمیره دلم خنک شه بدبخت هه سو و سو چقدر درد کشیدن

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد عاشقان ماه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!