• امروز : 18 بهمن 1401
logo

نقد و بررسی سریال شیرینی‌خور (Sweet Tooth)

author-img

توسط : فاطمه سادات حجتی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

260 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 13 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«شیرینی خور» سریالی ماجراجویی، اکشن، علمی تخیلی و درام محصول کشور آمریکا در سال 2021 است. سریال شیرینی خور بر اساس مجموعه داستان‌هایی با همین عنوان به قلم «جف لومیر» ساخته شده است. این سریال، داستان نوجوانی نیمه انسان و نیمه گوزن به نام گاس را روایت می‌کند. او به علت اتفاقات خطرناکی که در دنیا در حال رخ ‌دادن است، محل زندگی خود را به همراه پدرش ترک می‌کند و به زندگی خود در جنگل ادامه می‌دهد. اما پس از اینکه پدرش را از دست می‌دهد، تصمیم می‌گیرد تا از جنگل بیرون بیاید و به دنبال مادرش بگردد که در این بین اتفاقات زیادی برای او رخ می‌دهد.

ژانر : ماجراجویی

سال 2021 8 قسمت 47دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
2 مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در این سریال، فردگرایی آحاد جامعه و زیاده‌خواهی عده‌ای و اثرات آن به نمایش گذاشته شده است. چنانچه با بیمار شدن یک نفر (آقای داگ) نه تنها با او همدردی نشد بلکه همسایه‌هایش برای حفظ جان خود، او را در خانه‌اش زنده آتش زدند. یا در صحنه‌ای دیگر جپرد برای خرید بلیط قطار پول کافی ندارد و مسئول فروش، بند کفش‌های او را در قبال پول بلیط طلب می‌کند. از این‌رو آحاد جامعه در شرایط بحرانی به یکدیگر هیچ کمکی نمی‌کنند و برای برطرف کردن نیازهای دیگران از خود ایثاری نشان نمی‌دهند. دکتر هم برای انجام آزمایش‌هایی دست به تولید دو رگه‌ها زد و با تولید ویروس و اتهام پخش آن توسط دو رگه‌ها قصد نابودی جهان را داشت تا بتواند نتایج آزمایشاتش را مشاهده کند. علاوه بر این شخصیت پدر گاس به عنوان شخصی که مهارت کافی برای ارتباط با فرزندنش را ندارد، می‌تواند الهام‌بخش باشد. زیرا او از یک طرف مهربان است و قصد حفاظت از گاس را دارد اما از طرف دیگر به سوال‌های گاس پاسخ مناسبی نمی‌دهد و این رفتارش نمی‌تواند گاس را عمیقا از هدیه‌هایش خوشحال کند. بنابراین لازم والدین بدانند که نوجوانان بی‌توجهی به سوالات و ابهامات ذهنی‌شان را درک می‌کنند و بهتر است والدین شیوه صحیح ارتباط کلامی با فرزند را بیاموزند. نکته قابل توجه دیگر برای والدین این است که در این فیلم بسیار غیرمستقیم به اهمیت خانواده اشاره شده است. چنانچه تا زمانی که گاس فکر می‌کرد پدر دارد و مادری که گم شده است در جستجوی مادرش بود و در این راه بسیار تلاش می‌کرد اما زمانی که متوجه شد در آزمایشگاه متولد شده دچار بی‌هویتی شد و انگیزه‌اش را برای همه اهدافش از جمله یافتن مادرش از دست داد. همچنین بیر نیز که در کودکی پدر و مادرش را از دست داده بود همواره این غم را به دوش می‌کشید و برای جبران آن به تشکیل گروه‌های دوستی روی آورده بود. لذا لازم است والدین محترم فضای امنی را برای فرزندانشان در خانه فراهم کنند تا فرزندان دچار آسیب‌های احتمالی در آینده نشوند. در آخر لازم به ذکر است که والدین درباره فیلم و موضوعات آن با فرزندشان گفت‌وگو کنند و نظر او را راجع به موضوع و شخصیت‌های فیلم جویا شوند.

خلاصه: در این سریال اثرات فرد گرایی و زیاده‌خواهی به نمایش گذاشته شده و به صورت غیرمستقیم به اهمیت خانواده و آسیب‌هایی که فرزندان بی‌هویت دچار آن می‌شوند، اشاره شده است. آنچه که لازم است والدین گرامی به آن توجه کنند این است که پیام داستان در قالب انسان‌های دور رگه‌ای که نیمی انسان و نیمی حیوان هستند به نمایش در آمده است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود در مورد امکان تولد انسان در آزمایشگاه سوال بپرسید. از او بپرسید که ممکن است ترکیبی از انسان و حیوان را به وجود آورد؟ و در نهایت با او در مورد غیرواقعی‌بودن این سریال گفت‌وگو کنید. از او بپرسید اگر جای گاس بود چه می‌کرد؟ نظر او را در مورد عملکرد پدر گاس و جپرد جویا شوید. همچنین از فرزند خود در مورد نقش گروه دوستی در زندگی انسان سوال بپرسید. و از او دلیل خیانت تایگر به بیر را بپرسید.

خلاصه: درباره‌‌ی اهمیت و جایگاه خانواده با فرزند خود صحبت کنید و در مورد غیرواقعی‌بودن دو رگه‌ها و ساخت آن‌ها توسط بشر با او گفت‌وگو کنید.

داستان اثر

در یک کلبه با پوشش‌های طبیعی، در حومه یک جامعه انسانی، یک پدر و پسر گوزنش که گاس نام دارد، زندگی می‌کنند. این بچه حواس تقویت شده، گوش‌های خزدار و شاخ‌های در حال رشد دارد و به لطف انزوایش در دوران رشد، هیچ اطلاعاتی از دنیای بیرون ندارد. وقتی دنیای بیرون به شکل بی‌رحمانه‌ای وارد زندگی‌اش می‌شود، گاس یک مأموریت را برای پیدا کردن مادر ناشناسش شروع می‌کند؛ آن هم با همراهی یک ستاره سابق فوتبال به نام جپرد، که تبدیل به یک شکارچی خانه به دوش شده. جپرد یکی از آن شخصیت‌های لایه‌داری است که ادعا می‌کند از بچه‌ها تنفر دارد و ابتدا به دنیال شکار دورگه‌ها است اما در طول داستان تغییر عقیده او را شاهد خواهیم بود.

جزئیات اثر

کارگردان: Jim Mickle

نویسنده: Jeff Lemire, Jim Mickle

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد شیرینی‌خور

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!