• امروز : 8 آذر 1402
logo

نقد و بررسی سریال شوالیه ماه (moonknight )

author-img

توسط : مهسا خاکپور ارزیاب کدومو

11 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

6441 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«شوالیه ماه» مینی سریال ساخته مارول استدیو است. مارک اسپکتر در حین درگیری‌اش با بیماری اختلال هویت تجزیه‌ای وارد ماجراجویی‌های خدایان مصری می‌شود و حالا باید انسان‌های زیادی را نجات دهد. این سریال به دلیل خشونت بالا و کشت و کشتار‌ها و همچینین پیچیدگی داستان برای کودکان مناسب نیست.

ژانر : ابرقهرمانی

سال 2022 6 قسمت 45 دقیقه‌ای ( تمام قسمت‌ها ارزیابی شد. در مجموع 287 دقیقه ارزیابی شد) جزئیات کامل اثر
4 مناسب خانواده 8 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 4 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

 «شوالیه ماه» محصول سال 2022 مینی سریال ساخته‌ی استودیوی مارول است. این سریال داستان مارک اسپکتر است که دچار اختلال هویت تجزیه‌ای شده و در عین حال به عنوان آواتار/کالبد خونس، خدای ماه مصری انتخاب می‌شود. خونس قصد دارد جلوی اموت را بگیرد تا انسان‌ها را قبل از ارتکاب گناه از بین ببرد.

درگیر اسطوره و خیال و واقعیت ترکیب پیچیده ای را در این سریال به وجود آورده است که ممکن است درک آن برای همه آسان نباشد. به عنوان مثال مارک و استیون دو هویت هستند و در جهان پس از مرگ به دو شخصیت جدا تبدیل می‌شوند تا با پیدا کردن واقعیت زندگی و رو به‌رو شدن استیون با داستان ابتلایش به  اختلال هویت تجزیه‌ای، ترازوی اعمالشان را متوازن کنند. از طرفی با دکتر هرو روبه‌رو هستند که به نظر می‌رسد به عنوان پزشک قصد کمک بیمارش را دارد و از طرف دیگری با تاورت خدای مصری رو به رو هستند که آن‌ها را به خاطرات متفاوت می‌فرستد.

اهداف بسیاری از شخصیت‌ها در فیلم پلید است اما برای این اهداف توجیهات عقلانی زیادی را ارائه می‌دهند که به نظر منطقی به نظر می‌رسد. مارک تبدیل به مزدور خونس شده است زیرا معتقد است او را نجات داده و هربار هر ماموریت را ماموریت آخر می‌داند.‌ هارو مزدور اموت شده و معتقد است با این کار می‌تواند گناهکاران را قبل از اینکه باقی انسان‌ها را زجر دهند مجازات کند و در واقع با از بین بردن گناهکاران قبل از ارتکاب گناه جهان را شفا می‌دهد، درست مانند قطع کردن یک عضو عفونی.

اما استیون به خوبی این اهداف را تفکیک می‌کند. معمولا راه درست را پیدا می‌کند و مارک را هم مجبور می‌کند تا قدم در این راه بگذارد. او معتقد است کشتن کودکان به هردلیلی اشتباه است و فکر کردن به گناه برابر با انجام دادن آن نیست.

او تا جایی که می‌تواند از خشونت جلوگیری می‌کند و همه تلاشش را برای ماندن در راه درست انجام می‌دهد.

خلاصه: این سریال خشونت بالایی دارد و پیچیدگی‌های عالم خیال و واقعیت  و  چهره پردازی‌های ترسناک همچنین درگیر شدن شخصیت با‌هانپس از مرگ باعث ترسناک شدن سریال می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از آن جایی که شخصیت اصلی مارک یک یهودی است و داستان درمورد خدایان مصری و مذهب‌های متفاوت است فرصت مناسبی است تا درمورد هرکدام از این مذهب‌ها اطلاعاتی کسب کنید. نظر شما درمورد خدایان مصری چیست؟ تعصب و تبعیت کورکورانه چطور اتفاق می‌افتد؟ و برای جلوگیری از آن چه می‌توان کرد؟ دنیای پس از مرگ مصری چه شباهت‌هایی با دنیای پس از مرگ اسلام دارد؟ تحمل رنجی فراتر از ظرفیت کودکی مارک باعث ابتلای او به اختلال شخصیت تجزیه‌ای شد. خانواده چطور می‌توانست از این مسئله جلوگیری کند؟

خلاصه: نظرت در مورد هرکدام از هویت‌های شخصیت اصلی چیست؟ یک ابرقهرمان چه ویژگی‌هایی دارد؟ ایا شوالیه ماه یک ابرقهرمان است؟

داستان اثر

آموت خدای مصری است که ترجیح می‌دهد گناهکاران را قبل از ارتکاب گناه از بین ببرد. او هزاران سال قبل توسط خدایان دیگر زندانی شده اما‌هارو یک پیرو متعصب قصد بیدار کردن او را دارد تا جهان را شفا دهد. مارک اسپکتر به عنوان کالبد خونس خدای ماه مصری‌ها برگزیده می‌شود تا جلوی طرفداران اموت را بگیرد. مارک در کودکی به بیماری اختلال هویت تجزیه‌ای مبتلا می‌شود و همین امر باعث سواستفاده خونس از او برای پیشبرد اهداف گاها پلیدش می‌شود. مارک در پی درگیری‌هایش با‌ هارو کشته می‌شود و در دنیای پس از مرگ خاطراتش را مرور می‌کند و با حقیقت وجودی خودش روبه‌رو می‌شود. همین امر فرصت دوباره ای به او می‌دهد تا دنیا را نجات دهد. او به کمک خونس با آموت که حالا بیدار شده است می‌جنگد و می‌تواند او را زندانی کند. در نهایت مارک از کشتن ‌هارو صرف نظر می‌کند اما خونس توطئه جدیدی برای پیشبرد اهداف پلیدش می‌چیند.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: محمد دیاب/ Mohamed Diab

نویسنده/ مترجم: جرمی‌اسلیتر/ Jeremy Slater

نام تهیه کننده: کوین فایگی/ Kevin Feige

نام بازیگران: اسکار آیزاک، می‌قلماوی،کریم الحکیم و..../ Oscar Isaac،May Calamawy،Karim El Hakim

نام شخصیت‌ها:

مارک: شخصیت اصلی داستان است که دارای اختلال هویت تجزیه است و کالبد خویس یکی از خدایان مصری می‌شود.

لیلا: همسر مارک و یک باستان شناس است.

ارتور‌هارو : یک متعصب است که قصد نابودی گناهکاران قبل از ارتکاب گناه را دارد.

خونس : خدای ماه مصری است که قصد نجات انسان‌ها را دارد.

کشور سازنده: ایالات متحده

کمپانی سازنده: مارول استودیو

مخاطب اثر: بزرگسالان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : Saam Sama

۱۸ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

بهترین هستش باید فصل ۲ داشته باشه

بزرگسال

توسط : Saam Sama

۱۸ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

بهترین هستش باید فصل ۲ داشته باشه

بزرگسال

توسط : Saam Sama

۱۸ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

بهترین هستش باید فصل ۲ داشته باشه

بزرگسال

توسط : امیر قاسمی

۱۰ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 14 +

عالی برای خانواده ها عالی

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد شوالیه ماه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!