• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

شرلوک

شرلوک

بررسی تخصصی سریال Sherlock

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

حدود ۳۰ اقتباس سینمایی از مجموعه کتاب‌های شرلوک هولمز وجود دارد و شاید سریال «شرلوک» که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ از شبکه BBC پخش شد از همه‌ی آن‌ها محبوب‌تر باشد . این نسخه از داستان شرلوک هولمز در زمان حال می‌گذرد و شرلوک در لندن امروزی به کشف معما‌های جنایی خود می‌پردازد. در کنار زمینه جنایی اثر، موقعیت‌هایی طنز نیز در سریال پدید آمده. نسخه اصلی به جهت نمایش برخی ناهنجاری‌ها و صحنه‌های جنسی به رده سنی بالای ۱۷ سال اختصاص دارد، تماشای نسخه سانسور‌شده‌ (پخش شده از صدا و سیما)برای سنین بالای ۱۰ سال بلا‌مانع است.

سال ۲۰۱۰-۲۰۱۷ ۴ فصل (۱۳ قسمت ۸۵ دقیقه‌ای) جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

بیشتر خشونت‌های این سریال خارج از صحنه و در گذشته اتفاق افتاده است. مانند جرقه‌هایی به خاطرات گذشته که واتسون را به خاطرات جنگ و صحنه نبرد می‌برد، نمایش قسمتی از اجساد، شرلوک به جسدی شلاق می‌زند تا کبودی‌های او را بررسی کند (جسد واضح نمایش داده نمی‌شود)، شرلوک با فشردن زخم یک قاتل سریالی او را تهدید می‌کند. در یکی از قسمت‌ها قاتلی سریالی، شرلوک را تهدید می‌کند، اما پلیس به او شلیک می‌کند و خون قاتل روی صورت شرلوک می‌پاشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تقریبا در تمام صحنه‌های داستان تعلیق وجود دارد که می‌تواند برای مخاطبین کم سن و حساس ترسناک باشد، اما با توجه به تیز‌هوشی قهرمان داستان و الگوهایی که در کشف معما‌ها تکرار می‌کند، می‌توان گفت مخاطب اثر همیشه به پیروزی شرلوک اطمینان دارد و این موضوع از تعلیق و هیجان آزار‌دهنده می‌کاهد. به جز این موضوع زمینه‌ی تاریک، موسیقی اضطراب‌آور در برخی صحنه‌ها و تعقیب و گریز می‌تواند برای کودکان ترسناک باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در قسمتی واتسون به هم‌جنس بازی اشاره می‌کند. شرلوک شخصیت وارسته‌ای ندارد و گاهی به همکارش واتسون و دیگران توهین می‌کند و آن‌ها را به خاطر کم‌هوشی‌شان تحقیر می‌کند. در این فیلم هیچ عمل جنسی‌ای نمایش داده نمی‌شود، اما یک‌سری اشارات مربوط به فعالیت‌های جنسی وجود دارد. در یک قسمت بدنی نیمه برهنه از یک مرد نمایش داده می‌شود. مشروب خوردن و مست کردن هولمز نمایش داده می‌شود و در عین حال به سیگار و هروئین کشیدن او در گذشته اشاره می‌شود (البته او سیگار و هروئین را ترک کرده است.)

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

اتفاقاتی وحشیانه مانند قتل مکرر اتفاق می‌افتد. شرلوک در حل معما‌های خود اهل کارگروهی و همدلی با اطرافیان نیست.

جزئیات
الگوی مثبت

واتسون شخصیتی متواضع و شجاع دارد که با هولمز هم‌کاری و هم‌دلی می‌کند. هو‌لمز قدرت خارق‌العاده‌ای در استباط قضایا دارد اما او به گفته‌ی خودش و اطرافیانش تا حدی اختلال شخصیت ضد اجتماعی دارد و به عنوان قهرمان فیلم، فردی ناقص و دچار مشکلات شخصیتی است. او به حل معما‌ها کمک می‌کند اما قصد او از این کار بیشتر سرگرمی یا درگیر کردن خود با مسائل هیجان انگیز به نظر می‌رسد تا کمک به حل مشکل دیگران.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

از یک سری روش‌های خاص کار‌آگاهی در طول سریال صحبت می‌شود که البته چندان قابل توجه نیست.

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال شرلوک می‌تواند برای نوجوانانی که به دنبال داستان‌های معمایی و هیجانی هستند، مناسب باشد. لازم است والدین بدانند نسخه‌ی اصلی اثر با توجه به برخی اشارات به مسائل جنسی، دارای رده‌ی سنی بالای ۱۷ سال می‌باشد اما اگر نسخه‌ی سانسور شده را انتخاب کنید، مشاهده‌ی سریال برای سنین بالای ده سال بلامانع است. نکته‌ی قابل توجه در این اقتباس مدرن از داستانی صد ساله و قدیمی، تفاوت شخصیت شرلوک می‌باشد. شرلوک در این مجموعه‌ به نسبت دچار اختلال شخصیت ضد اجتماعی است و با وجود کمک کردن برای حل مسائل، قصد او از حل معما‌های جنایی بیش از آن که کمک به دیگران باشد، به علت سرگرمی و علاقه‌ی شخصی است. شرلوک توانایی انجام کار‌گروهی ندارد و می‌تواند شخصیت «باهوش، جذاب، کاریزماتیک و در عین حال بی‌تفاوت به جامعه» را برای نوجوان شما جذاب‌ و مقبول جلوه دهد. با توجه به ویژگی هویت‌یابی نوجوانان،  این تصویر‌سازی جذاب از فرد موفق ضد اجتماع، می‌تواند برای فرزندتان الگویی غلط بسازد و بهتر است از طریق گفتگو با فرزندتان پیرامون اهمیت کارگروهی، احترام به دیگران و صحبت کردن پیرامون ضعف شخصیتی آشکار شرلوک، دیدگاه او نسبت به قهرمان سریال تعدیل شود. جان واتسون، همکار شرلوک، در جنگی در افغانستان مجروح شده است. می‌توانید این موضوع را بهانه‌ای برای تحقیق و جستجو به همراه نوجوان علاقه‌مند خود پیرامون مسئله‌ی تاریخی اشغالگری بریتانیا قرار دهید.

خلاصه

این سریال برای نوجوانان علاقه‌مند به داستان‌های کا‌ر‌آگاهی و جنایی می‌تواند بسیار جذاب باشد. علی‌رغم رده‌ی سنی مثبت ۱۷ سال، نسخه‌ی سانسور شده مناسب تماشای سنین بالای ۱۰ سال می‌باشد. با توجه به ویژگی هویت‌یابی نوجوانان،

این تصویر‌سازی جذاب از فرد موفق ضد اجتماع، می‌تواند برای فرزندتان الگویی غلط بسازد و بهتر است از طریق گفتگو با فرزندتان پیرامون اهمیت کارگروهی، احترام به دیگران و صحبت کردن پیرامون ضعف شخصیتی آشکار شرلوک، دیدگاه او نسبت به قهرمان سریال تعدیل شود. می‌توانید حضور واتسون در جنگ با افغانستان را بهانه‌ای برای تحقیق و جستجو به همراه نواجوان علاقه‌مند خود، پیرامون مسئله‌ی تاریخی اشغالگری بریتانیا  قرار دهید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

می‌توانید درباره ویژگی‌های شخصیتی شرلوک و واتسون صحبت کنید:

آیا شرلوک قهرمان یا الگو است؟ چرا هولمز هیچ دوستی ندارد؟

شرلوک چه شباهتی به شخصیت‌های قهرمان سایر فیلم‌ها دارد؟

تو شخصیت واتسون را ترجیح می‌دهی یا شرلوک؟ چرا؟

چه ویژگی‌ای در این دو شخصیت برای تو جذاب‌تر است؟

چرا شهامت و کنجکاوی و دقت نظری که شرلوک دارد مهم است؟

 همدلی و هم‌کاری چه جایگاهی در شخصیت افراد دارند؟

واتسون در افغانستان می‌جنگید. چه چیزی درباره‌ی این جنگ میدانی؟

چه نظری درباره‌ی حضور سربازی بریتانیایی در کشوری آسیایی داری؟

خانواده‌ها می‌توانند درباره‌ی چگونگی استفاده‌ی شرلوک هلمز از هوش و دقت نظر او برای حل مسائل دشوار صحبت کنند:

شرلوک به چه جزئیاتی دقت می‌کند که دیگران نا‌دیده می‌گیرند؟

شرلوک چگونه از اطلاعات تاریخی و فرهنگی در حل معما‌ها استفاده می‌کند؟

اگر فرزند شما سایر اقتباس‌های سینمایی شرلوک هولمز را دیده است از او بپرسید:

 شخصیت شرلوک در این نسخه با سایر نسخه‌ها چه تفاوتی دارد؟ کدام را ترجیح می‌دهد؟ چرا؟

کدام اقتباس جذاب‌تر است؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

چرا شخصیت واتسون در این اقتباس پر‌رنگ‌تر است؟

خلاصه:

آیا شرلوک قهرمان یا الگو است؟ چرا هولمز هیچ دوستی ندارد؟

شرلوک به چه جزئیاتی دقت می‌کند که دیگران نا‌دیده می‌گیرند؟

کدام اقتباس از داستان شرلوک هولمز جذاب‌تر است؟ چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

ادامه متن

داستان سریال

اقتباسی از داستان کار‌آگاهی شرلوک هولمز که قدمتی صد ساله دارد و این باردر لندن امروزی و مدرن اتفاق می‌افتد. همان‌طور که انتظار می‌رود با داستانی معمایی-جنایی روبرو هستیم، دراین اقتباس از شرلوک هولمز نقش جان واتسون (همکار شرلوک) پر‌رنگ‌تر است اما شخصیت شرلوک کماکان به صورت کار‌آگاه دقیق و باهوش تصویر شده است. در هر قسمتا خط داستانی متفاوتی دارد اما عمدتا با موضوعات زیر روبرو هستیم: حل پرونده‌های قاتلان زنجیره‌ای، خودکشی، جاسوسی و بمب‌گذاری، قاچاق مواد و...

جزئیات سریال

کارگردان/ مولف: نیک هوران- پائول مک‌گویگان-بنجامین کارون

نویسنده/ مترجم: استیفن موفات- مارک گیتیس

نام تهیه کننده: استیفن موفات- مارک گیتیس

نام بازیگران: بندیکت کامبریج- مارتین فریمن- یونا استابز

نام شخصیت ها:

شرلوک هولمز: در این اقتباس از داستان شرلوک شخصیتی ضد اجتماع دارد. او کار‌آگاهی بسیار باهوش با قوه‌ی استنباط قوی است که تمام معما‌های لاینحل پلیس انگلستان با همکاری او حل شدنی می‌نماید.

جان واتسون: پزشکی ارتشی که به علت حضور در میدان جنگ در کشور افغانستان دچار جراحت در ناحیه پا می‌شود. همراهی او با شرلوک باعث می‌شود از ترومای جنگی (آسیب روانی پس از حادثه) فاصله گرفته و به شرلوک در حل معما‌هایش کمک کند.

کشور سازنده: انگلستان- آمریکا

کمپانی سازنده: تولید شده در شب%D

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه