• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

شاهزاده‌ اژدها

بررسی تخصصی سریال Dragon Prince

شاهزاده‌ اژدها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در جهانی خیالی و جادویی دو انسان و یک اِلف تصمیم می‌گیرند بین دو دشمن دیرینه؛ یعنی انسان‌ها و الف‌ها، با انجام اقدامی خیرخواهانه صلح ایجاد کنند. آن‌ها برای رسیدن به هدف خود باید مشکلات و خطرات زیادی را تحمل کنند. شاهزاده اژدها محصول کشور آمریکاست که پخش آن از سال ۲۰۱۸ آغاز شده است.

سال 2018 نُه قسمت جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

تیتراژ سریال با نمایش درگیری بین انسان‌ها و موجودات جادویی آغاز می‌شود. در برخی از صحنه‌ها درگیری و زد‌و‌خورد بین انسان‌ها و الف‌ها مشاهده می‌شود؛ اما در هیچ‌کدام از آن‌ها اثری از خون‌ریزی و جراحت نیست. در درگیری‌ها از سلاح‌های سرد؛ مانند شمشیر استفاده می‌شود. ویرن در یکی از قسمت‌ها یکی از الف‌ها را با جادو از پا در‌می‌آورد. رایلا و کالوم در برخی صحنه‌ها با موجودات عجیبی درگیر می‌شوند که برای رهایی از آن‌ها از جادوهای خود استفاده می‌کنند. به‌طور کلی خشونت سریال به شکل فانتزی و به دور از واقعیت است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

استفاده از جادوهای مختلف و وجود موجودات عجیب و غریب ممکن است مخاطبان کم‌سن‌و‌سال را بترساند. در یکی از صحنه‌ها یکی از الف‌ها توسط ویرن و با جادویی خاص به شکل ترسناکی کشته می‌شود و پس از آن با سیاه‌شدن چشمان ویرن، چهرۀ او ترسناک می‌شود. جسد یکی از موجودات عجیب نیز در یکی از قسمت‌ها دیده می‌شود. در هیچ‌کدام از صحنه‌ها، احساس ترس در شخصیت‌ها دیده نمی‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هیچ ناهنجاری اجتماعی در سریال وجود ندارد.

جزئیات
پیام مثبت

ازران، کالوم و رایلا با همکاری و کارگروهی با وجود سختی‌ها و مشکلات فراوان، به موفقیت می‌رسند، آن‌ها برگرداندنِ صلح بین انسان‌ها و الف‌ها را وظیفه و مسئولیت خود دانسته و برای رسیدن به آن، درگیر چالش‌ها و مخاطرات زیادی می‌شوند. کالوم و رایلا در لحظات سخت کارهای شجاعانۀ زیادی را از خود نشان می‌دهند. ازران و کالوم اگرچه برادر ناتنی هستند؛ اما رفتار صمیمی با یکدیگر داشته و دائماً از هم مراقبت می‌کنند. مهربانی و صداقت نیز از دیگر پیام‌های مثبتی است که در رفتارهای ازران، کالوم و رایلا دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

: ازران، کالوم و رایلا در طول سریال با انجام کارهای خوب، تبدیل به الگوهای مثبت می‌شوند. آن‌ها برای ایجاد صلح خود را به‌خطر انداخته و در مواجه با مشکلات و سختی‌ها، اقدامات شجاعانه‌ای انجام می‌دهند. آن‌ها با کارگروهی و همراهی تخم اژدها را نجات می‌دهند و مانع عملی‌شدن نقشه‌های شوم ویرن می‌شوند. ازران، فرد مهربان و باهوش و کالوم و رایلا، افراد شجاعی هستند. رایلا با مخالفت با هم‌نوعان خود، آن‌ها را از گرفتن انتقام و کشتن انسان‌ها منصرف می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

والدین باید بدانند سریال دارای فضای فانتزی و جادویی است، بنابراین به خیال‌پردازی کودکان کمک می‌کند؛ اما والدین باید با توجه به شناختی که از فرزندشان دارند در‌این‌مورد تصمیم‌گیری کنند. در این مجموعه درگیری و زد‌و‌خوردهایی بین انسان‌ها و نیروهای جادویی اتفاق می‌افتد. در هیچ‌کدام از درگیری‌ها اثری از خون‌ریزی یا جراحت دیده نمی‌شود. بیشتر شخصیت‌ها دارای سلاح‌های سرد و جادویی هستند. برخی از موجودات عجیب‌و‌غریب و جادویی سریال ممکن است مخاطبان خردسال را بترساند. فصل اول این مجموعه عاری از هرگونه ناهنجاری است.

«شاهزاده اژدها» دارای پیام‌های مثبت فراوانی است که درک آن‌ها برای کودکان و نوجوانان با توجه به خطی‌بودن داستان آسان است. اشاره به وظایف برادری، شجاعت، کارگروهی و صلح‌طلبی از جمله پیام‌های مثبتی است که در سریال قابل مشاهده است.

کودکان در‌این‌بازۀ سنی به‌دنبال کسب هویت هستند، بنابراین والدین در گفت‌وگوهای خود می‌توانند به ویژگی‌های مثبت کالوم، ازران و رایلا اشاره کنند. والدین در میان گفت‌وگو با فرزندان خود باید دربارۀ واقعی‌نبودن اتفاقات داستان به آن‌ها توضیح داده و بخش‌های واقعی سریال را بیشتر نمایان کنند.

خلاصه: سریالی فانتزی و جادویی همراه با پیام‌های مثبت

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

فرزند شما کدام شخصیت را بیشتر دوست دارد؟ با این سؤال می‌توانید در‌مورد ویژگی‌های مثبت هرکدام از شخصیت‌های اصلی صحبت کنید.

نظر فرزند شما در‌مورد شخصیت ویرن چیست؟ در طول گفت‌وگو دربارۀ این سؤال به بیان ویژگی‌ها و عاقبت این شخصیت منفی بپردازید.

از نظر فرزند شما کدام قسمت‌های سریال واقعی است؟ با این سؤال میزان تخیل فرزندتان را مشخص کرده و دربارۀ تخیلی‌بودن داستان به او توضیح دهید.

موفقیت ازران، کالوم و رایلا نتیجۀ کدام ویژگی آن‌هاست؟ با این سؤال به اهمیت کارگروهی و گروه دوستی اشاره کنید.

خلاصه: از نظر فرزند شما کدام قسمت‌های سریال واقعی است؟

داستان سریال

قرن‌ها پیش اژدها، الف‌ها و انسان‌ها در صلح و آرامش زندگی می‌کردند. با این وجود، انسان‌ها شروع به استفاده از جادوی تاریک کردند که در نتیجه سرزمین واحد آن‌ها به دو قسمت مجزا به‌نام کاتولیس و زادیا تقسیم شده، اژدها و الف‌ها به‌سمت غرب رانده شدند و دشمنی آن‌ها با انسان‌ها آغاز شد. الف‌ها به بهانۀ انتقام از انسان‌ها تصمیم به قتل هارو و وارث او، ازران، می‌گیرند. در شب حملۀ الف‌ها به کاتولیس، پادشاه هارو کشته می‌شود و ویرن به دروغ اعلام می‌کند که شاهزادگان نیز کشته شده‌اند. درهمین زمان کالوم، پسر دیگر پادشاه، ازران و رایلا (یکی از الف‌ها) که به‌طور اتفاقی با هم آشنا شده‌اند متوجه می‌شوند که تخم اژدها هنوز نابود نشده است. کالوم، ازران و رایلا برای ایجاد صلح بین انسان ها و الف‌ها تصمیم می‌گیرند تخم اژدها را به زادیا بازگردانند. ویرن نیز که به‌دنبال نابودی زادیا و شاهزاده‌هاست، گروهی را برای دستگیری آنان اعزام می‌کند. در پایان فصل اول، با وجود سختی‌ها و مشکلاتی که برای ازران، کالوم و رایلا برای حفاظت از تخم رخ می‌دهد، اژدها به سلامتی به دنیا می‌آید.

جزئیات سریال

کارگردان/ مؤلف: Villads Spangsberg / ویلیادس اسپنگسبرگ

نویسنده/ مترجم: Aaron Ehasz / آرون احاز

نام تهیه‌کننده: Aaron Ehasz / آرون احاز

نام بازیگران: Jack DeSena, Paula Burrows, Sasha Rojen / جک دی سنا، پائولا برووس، ساشا روخن

نام شخصیت‌ها:

کالوم: او پسر نوجوان و فرزند‌خواندۀ پادشاه هاروست. او رابطه‌ای صمیمی با ازران، برادر کوچک خود، دارد. کالوم علاقۀ زیادی به جادوگری دارد و با جادوی خود موفقیت‌های زیادی به‌دست می‌آورد،

ازران: پسر پادشاه هارو و برادر کوچک کالوم است. ازران توانایی صحبت با حیوانات را دارد و فرد بسیار مهربان و باهوشی است،

هارو: پادشاه کشور کاتولیس است. او از کشتن اژدها و الف‌ها پشیمان است؛ اما در نهایت توسط الف‌ها کشته می‌شود،

رایلا: او یک الف است و برخلاف هم‌نوعان خود علاقه‌ای به کشتن و انتقام‌گرفتن از انسان‌ها ندارد. او کالوم و ازران را برای بازگرداندن تخم اژدها به زادیا راضی می‌کند،

ویرن: او وزیر و مشاور پادشاه هاروست. ویرن به‌دنبال از بین‌بردن اژدها و الف‌هاست. او پس از مرگ هارو قدرت را به‌دست گرفته و تصمیم به قتل کالوم و ازران می‌گیرد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: نتفلیکس

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه