• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سیزده دلیل برای

سیزده دلیل برای

بررسی تخصصی سریال 13 Reasons Why

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

هانا بیکر دانش آموز دبیرستانی قبل از مرگ، دلایل خودکشی خود را در چند نوار کاست ضبط کرده و در اختیار دوستانش قرار می دهد. انتشار نوارها باعث نگرانی مقصرین خودکشی هانا می شود...

سال 2017 13 قسمت 50 دقیقه ای جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه خودکشی هانا در حمام به صورتی عریان و همراه با جزئیات نمایش داده می شود. در برخی صحنه ها خشونت جنسی از جمله تجاوز و تعرض به شخصیت های نوجوان، دیده می شود. درگیری های زیادی در مدرسه رخ می دهد که باعث وجود صحنه هایی از مشت زدن و خون ریزی می شود. نوجوانان عامدانه و به صورت متعدد به یکدیگر توهین کرده و از کلماتی نامناسب استفاده می کنند.

جزئیات
ترس

نمایش صحنه خودکشی هانا در حمام و درد کشیدن او همراه با جزئیاتی دقیق، برای بسیاری از مخاطبان ترسناک خواهد بود. صحنه تجاوز جنسی نیز بسیار دردناک به تصویر کشیده شده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

نوجوانان بدون هیچ عقوبت خاصی در هر زمان و مکانی، مشروبات الکلی می نوشند و صحنه های مستی آنان نیز به نمایش در می آید. استعمال مواد مخدر نیز به عنوان یک راه حل برای کاهش نگرانی و استرس معرفی می شود. برهنگی در چند صحنه وجود دارد. شخصیت هایی که همجنس گرا هستند در سریال وجود دارند که در دیالوگ ها در مورد رابطه خود صحبت می کنند.

جزئیات
پیام مثبت

هیچ اشاره ای به میزان تقصیر و تاثیر خود شخصیت هانا در تصمیم به خودکشی نمی شود و تنها دیگران به عنوان عامل مرگ هانا معرفی می شوند بنابراین سریال هیچ عاملیت و اراده ای برای هانا قائل نیست. خودکشی هانا به عنوان راه حلی ساده برای مشکلات معرفی می شود و به همین علت در صحنه پایانی نیز شاهد یک خودکشی دیگر توسط الکس هستیم تا به مشکلاتش پایان دهد.

جزئیات
الگوی مثبت

کلی به عنوان شخصیت اصلی داستان کاملا نسبت به اتفاقی که برای دوستانش افتاده است حساس است و حل این مشکلات و مشخص کردن حقیقت را مسئولیت خود می داند. مسئولیت پذیری او اگرچه باعث مشکلاتی جسمی و روحی می شود اما او تا پایان به وظیفه خود عمل می کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این سریال در مورد دلایل خودکشی دختری نوجوان به نام هاناست. تمامی اتفاقات، دیالوگ ها و صحنه ها به خودکشی او ارتباط پیدا کند و به عبارت بهتر مسئله خودکشی در سراسر این سریال پخش شده است. انواع و اقسام خشونت از جمله خشونت های روانی، کلامی و جنسی به صورت متعدد و بی پرده به نمایش در می آید. یکی از حوادث اصلی داستان، تجاوز به دختری نوجوان است که به شکلی واضح و عریان به مخاطب نشان داده می شود. صحنه خودکشی هانا نیز با جزئیاتی دقیق و خشونت بسیار به تصویر کشیده شده است که به هیچ عنوان مناسب کودکان و نوجوانان نیست.عاملان و قربانیان خشونت همگی دانش آموزانی هستند که با هم در یک مدرسه تحصیل می کنند. شخصیت ها به راحتی و بدون هیچ عقوبتی نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند و در جمع های دوستانه به استعمال مواد مخدر مشغول می شوند. صحنه های مستی، برهنگی و بدزبانی نیز به شکلی فراوان در سریال وجود دارد. این ایده که خودکشی هانا تنها تقصیر دیگران است و خود او نقشی در این اتفاق نداشته است؛ تصور اشتباهی است که لازم است والدین آن را به فرزند خود گوشزد کنند. با وجود آن که موضوعات سریال برای نوجوانان جذاب است و فرصتی را برای والدین مهیا می کند که درباره برخی مسائل دشوار و اساسی با فرزند خود صحبت کنند اما به دلیل خشونت بالا و ارائه جزئیاتی دقیق از صحنه خودکشی و تجاوز، این مجموعه می تواند نوجوانان را ناامید و دچار سردگرمی کند. بنابراین تماشای این مجموعه برای کودکان قطعا نامناسب و خطرناک است. در مورد نوجوانان، والدین در صورتی که تشخیص می دهند فرزند خود توانایی تحمل حجم بالایی از خشونت و ناهنجاری های اجتماعی را دارد؛ باید همراه با فرزند و گفتگوی مداوم با وی اجازه تماشای سریال به او را بدهند.

خلاصه: ارائه جزئیاتی دقیق از صحنه خودکشی و تجاوز جنسی

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

خود هانا به چه میزان مقصر خودکشی است؟

کدام شخصیت از نظر شما تاثیر کمتری در خودکشی هانا داشت؟

نقش خانواده ها در این سریال چگونه است؟

خلاصه: کدام شخصیت مقصر خودکشی هانا است؟

داستان سریال

هانا بیکر دانش آموز دبیرستانی قبل از مرگ، دلایل خودکشی خود را در چند نوار کاست ضبط کرده و در اختیار دوستانش قرار می دهد. انتشار نوارها باعث نگرانی مقصرین خودکشی هانا می شود...

جزئیات سریال

کارگردان: Brian Yorkey

نویسنده: Jay Asher

نام بازیگران:Dylan Minnette. Katherine Langford. Christian Navarro. Alisha Boe .Brandon Flynn

ژانر اثر: درام

کشور سازنده: آمریکا

شرکت سازنده: Netflix

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه