• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سیاوش

سیاوش

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : فاطمه نوری پور ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سیاوش، قهرمان کشتی که در یک قدمی راهیابی به المپیک است، به‌خاطر بیماری نامزدش مرجان، باید در جست‌جوی پول هنگفتی برای پیوند کبد باشد. فقط یک نفر می‌تواند به او کمک کند. نصرت، پدر نامزد سابقش، در ازای عقد کردن مارال توسط سیاوش، به او کمک خواهد کرد. سیاوش در دوراهی رد یا قبول پول، سخت درمانده است... .

سال 1399 56 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

18 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

مخاطب در جریان تماشای فیلم، متحمل بار روانی قابل توجهی است. صحنه‌ی بی‌تابی مادر مرجان بخاطر بیماری فرزندش و دعوای او با سیاوش، و همچنین حالت آتش زیرخاکستر سیاوش، زیر بار سختی‌های زندگی، مخاطب را درگیر رنجش روانی می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

قضاوت‌های شتابزده‌ی سیاوش در مورد مرجان و ناسزاهایی که بین شخصیت‌ها ردو بدل می‌شود، رفتارهای نابهنجاری است که بی‌اثر نیستند. هرچند قضاوت‌های سیاوش، پس از مطلع شدن او از بیماری نامزدش، فروکش می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

مسیر عشق ساده نیست. کسی از این مسیر با سربلندی عبور می‌کند که ثبات قدم خود را نشان داده باشد. به ثمر نشستن عشق مرجان و سیاوش بدون مبارزه ممکن نیست.

جزئیات
الگوی مثبت

سیاوش، مرد خودساخته‌ای است که میان هزاران مسیر غلط اما پر سود، ورزش را برگزیده و با جسارت درتلاش است برای کسب سهمیه‌ی المپیک؛ از طرفی، در عشقش ثابت قدم است و بیماری مرجان برای او دلیل محکمی برای جا زدن نیست. ضمن اینکه در اوج نیازش به پول، حاضر نیست تن به خلاف دهد و شجاعانه پیشنهاد بی‌شرمانه‌ی پسرخاله‌اش را رد می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

وضعیت سیاوش برای بسیاری از جوانان آشنا است؛ شاید فرزند شما بر پله‌ی اول زندگی سیاوش ایستاده است. زندگی سختی که ممکن است فرد را برای نجات، به مسیری بکشاند که نجاتی در کار نیست. سیاوش برای ادامه‌ی مسیر، ورزش را برگزیده است. در این‌باره با فرزندتان صحبت کنید. اینکه سیاوش چه راه‌های دیگری را می‌توانست برگزیند. از او بخواهید خود را بجای شخصیت اصلی گذاشته و مسیر خود را تعریف کند.

دیگر آنکه فضای کلی حاکم بر فیلم، به لحاظ روانی درگیرکننده است. سیاوش بارها بغضش را فرومی‌خورد، دعوا می‌کند، قضاوت می‌کند و ازسویی دیگر، محیط خانوادگی او برای مخاطب کم‌سن رقت‌انگیز است. اگر فرزند کم سنی دارید، درگیری‌های روانی در فیلم را دریابید.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید با سیاوش همذات پنداری کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا نصرت اصرار دارد سیاوش مارال را عقد کند؟

چرا فضای فیلم‌های اجتماعی اینقدر سیاه و رقت انگیز است؟ در واقعیت هم اینگونه است؟

اگر سیاوش پیشنهاد جواد(پسرخاله‌اش) را می‌پذیرفت چه اتفاقی میفتاد؟

به ژانر درام علاقه داری؟ چرا؟ بهترین درامی که دیده‌ای چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

خلاصه: دوراهی‌هایی از جنس دوراهی سیاوش در زندگی واقعی محتمل است؟ چگونه قابل حل است؟

داستان سریال

سیاوش، کشتی‌گیر خودساخته‌ای است که پس از عمری زحمت، به اردوی تیم ملی دعوت شده و باید در مسابقات انتخابی المپیک شرکت کند؛ این درحالیست که مرجان، نامزدش به طرز مشکوکی ارتباطش را با سیاوش قطع کرده. سیاوش در گیرودار مسابقات روحیه‌اش را از دست داده و درحالی که به شدت عصبانی است، متوجه شده که نامزدش بیمار است. مرجان زیاد فرصت ندارد و باید در کمترین زمان ممکن کبدش را پیوند بزند. سیاوش، در یک قدمی پیروزی باید هرچه سریع‌تر هزینه‌ی درمان مرجان را فراهم کند. دست روزگار، سیاوش را دست به دامن کسی می‌کند که خوش ندارد با او روبه رو شود. نصرت، پدر مارال، نامزد سابق سیاوش، حاضر است به او کمک کند. مارال، به‌خاطر شکست عاطفی و شدت گرفتن بیماری دوقطبی‌اش از پدرش فاصله گرفته است. نصرت در صورتی به سیاوش کمک خواهد کرد که او مارال را عقد کرده و برگرداند. سیاوش باید برای عشقش، از عشقش دست بکشد... .

جزئیات سریال

نام اثر: سیاوش

قالب اثر: سریال_نمایش خانگی

ژانر اثر: عاشقانه، خانوادگی

کارگردان/ مولف: سروش محمدزاده

نویسنده/ مترجم: پویا سعیدی، علی امیرریاحی، امیررضا رشتی، طرح فیلمنامه: مؤسسه‌ی سرورسانه پارسیان

نام تهیه کننده: مهدی یاری

نام بازیگران: میلاد کی‌مرام، رضا کیانیان، ترلان پروانه، گیتی قاسمی، سوگل خلیق، علیرضا جعفری، محمد ولی‌زادگان، مهدی حسینی‌نیا، محمدرضا صولتی، علی عامل هاشمی، مرجان اتفاقیان، مهدخت مولایی، رویا جاویدنیا، ناهید مسلمی، الهام جدی، مرجان قمری، حسین فلاح، محمدرضا هاشمی، مجید صالحی

نام شخصیت ها:

سیاوش: شخصیت اصلی فیلم است. قهرمان کشتی که در زندگی عاشقانه‌اش، متحمل هزینه‌های کمرشکن مادی و معنوی است.

نصرت: پدر نامزد سابق سیاوش است که قصد دارد زندگی او را برهم ریزد.

مرجان: نامزد سیاوش است که به سبب بیماری صعب‌العلاجش، قصد دارد از سیاوش جدا شود.

مارال: نامزد سابق سیاوش

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده:

سال تولید: 1399

زمان اثر: 56 دقیقه

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : مجتبی عروجی

۸ فروردین ۱۴۰۰

مناسب سن 18+ گزارش نظر
جذاب

بسیار زیبا و باحال

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه