• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی سریال سلبریتی (Celebrity )

author-img

توسط : سحر صادق ارزیاب کدومو

2 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

7956 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +

سریال سلبریتی اثری از نتفلیکس است که ماجرای دختری به نام سو آری را روایت می‌کند.

او که به طور تصادفی با ملاقات دوست دوران مدرسه اش ، اوه مین هه وارد دنیای رسانه های اجتماعی می‌شود ، در تلاش است تا این دنیا بشناسد و برخلاف دیگران با شیوه های منحصر به فرد خود در آن به موفقیت برسد. در این بین با برخی از افراد مواجه می‌شود که برای موفقیت و حتی شکست او در حال تلاش هستند و  در ادامه درگیرِ ماجراهای چالش برانگیزی با آنها می‌شود.

تاکید این اثر به نکات مثبت و منفی رسانه های اجتماعی است اما به دلیل ناهنجاری های موجود در سریال ، این اثر برای نوجوانان بالای 15 سال توصیه می‌شود.

ژانر : درام معمایی هیجان انگیز

سال 2023 12 قسمت 60 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

  این اثر با هدف ارائه دنیای متفاوتی که در فضای مجازی و رسانه های جمعی برای افراد رقم می‌خورد با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌کند و به دلیل میزان خشونت و ناهنجاری قابل توجه آن به افراد بالای 15 سال توصیه می‌شود.

در ابتدای اثر با حس کنجکاوی شخصیت سو آری روبرو هستیم . او نیز با دنبال کردن این حس به سمت غرق شدن در فضای مجازی می‌رود. در اینجا این نکته مطرح می‌شود که با روبرو کردن افراد با مساله‌های مهم برای تفکر و برانگیختن حس کنجکاوی آنها می‌توان مسیر جدیدی را در زندگی برای آنها رقم زد.

مساله مهم دیگر میزان تاثیر پذیری بالا از رسانه ها است که در سراسر سریال شاهد آن هستیم. همانطور که  این فضا در حال ارائه خدمات مفید در عصر تکنولوژی برای نوجوانان شما محسوب می‌شود اما غرق شدن در آن خطرات و اثرات مخربی را نیز در بردارد. یکی از مهم ترین این خطرات ، ایجاد علتی برای اقدام به خودکشی افراد به دلایلی مثل نگاه دیگران به افراد در فضای مجازی است و مشکل از آنجا آغاز می شود که فرد ملاک را دیگران قرار می دهد نه واقعیت زندگی اش!

بنابراین این آگاهی درباره رسانه از اطلاعات ضروری است که باید در این زمینه با نوجوانان گفت و گویی صورت گیرد.

در دنیای رسانه ای که اکثر افراد با آن آشنایی دارند قدرت های نهفته زیادی جای دارد. داستان این سریال در حال نمایش این قدرت ها است.  سریال این موضوع را زیر ذره بین می برد که قدرت در رسانه تنها معطوف به افراد مشهور نیست بلکه افراد ناشناس و بدنام نیز برای خود محبوبیتی از جنس متفاوت را ساخته اند.

به همین دلیل در این فضا جسارت بیشتری برای اظهار نظر به وِیژه از نوع توهین کننده و نامناسب بدون نگرانی درباره افشا شدن هویتشان مطرح می‌شود.

نمایش برانگیخته شدن حس جاه طلبی و اعتماد به نفس افراطی  به دلیل جایگاه اجتماعی در فضای مجازی از دیگر موضوعات مطرح در اثر است.

این نوع طبقه بندی اجتماعی در دنیای رسانه ها باعث ایجاد اثرات مخربی در زندگی افراد می‌شود و میزان رفاهی که برای طبقه بالای این جامعه فراهم می‌کند موقتی است و به مقدار محبوبیت و شهرت افراد وابسته است.

خلاصه:

این اثر با محور رسانه های اجتماعی به نمایش در می آید که در آن به تاثیراتی که این فضا در زندگی و سبک زندگی افراد دارد می‌پردازد. با توجه به میزان ناهنجاری اثر مشاهده آن به افراد بالای 15 سال توصیه می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از آنجایی که در عصر تکنولوژی زندگی می‌کنیم و استفاده از رسانه های اجتماعی امری ضروری است ، درباره مرز بین استفاده درست و نادرست آن با یکدیگر گفت و گو کنید.

به نظر شما چگونه می‌توان آگاهی خود را در رسانه های اجتماعی بالا برد تا به عنوان مخاطبی فعال در آن فعالیت کنیم؟

خلاصه:

چقدر با دنیای رسانه های اجتماعی و قدرتمندی آن آشنایی دارید؟

داستان اثر

شخصیت‌ها:

سو آری : دختری سخت کوش و پولدار که پس از ورشکستگی خانواده اش ، با ارائه مشاوره زیبایی در خانه های مردم آنها را به خرید لوازم آرایشی ترغیب می‌کند. او که از فضای رسانه های اجتماعی دور است به طور اتفاقی پس از ملاقات مین هه ، خود را در این دنیا پیدا می‌کند و به جون کیونگ نیز علاقمند می‌شود.

هان جون کیونگ : مدیر عامل لوازم آرایشی هیو که پس از مدتها به سئول برگشته است . او که در گذشته رابطه صمیمی با یون شی هیون داشته است ، اکنون با ملاقات سو آری در مراسمی از سلبریتی ها با او آشنا می‌شود. او نیز به سو آری علاقمند می‌شود

یون شی هیون :  همسر جین ته جون است که در گذشته رابطه صمیمی با جون کیونگ داشته است . او که در هیچ رسانه اجتماعی حضور ندارد اما با مهربانی خود سعی می‌کند تا به افراد مختلفی کمک کند ، این‌بار سعی دارد تا از سوآری حمایت کند.

اوه مین هه : دوست دوران مدرسه سو آری که یکی از تاثیرگذاران رسانه های اجتماعی است.

او که از ورشکستگی سو آری خبر ندارد سعی می‌کند برای منفعت خودش او را نیز وارد این دنیا کند.

جین ته جون : همسر شی هیون و مدیر عامل بزرگترین شرکت حقوقی ته گانگ است. او که همیشه برای لاپوشانی رازهای تاریک خود و خانواده اش در تلاش است با سوآری به مشکل برمی‌خورد و سعی می‌کند او را در دنیای رسانه های اجتماعی نابود کند.

بی بی بی فیمس : دختری فقیر که با تاثیر پذیری از رسانه های اجتماعی دچار حس حقارت شده است. او که سعی می‌کند تا از رازهای پنهان سلبریتی ها خبر دار شود و علیه آنها استفاده کند با سوآری به طور ناشناس ارتباط برقرار می‌کند تا از او برای اهداف خودش استفاده کند.

انجمن گابین : انجمنی متشکل از سلبریتی های مجازی که با توجه به تعداد فالورهای بالای خود در آن قرار می‌گیرند و در اجتماعات مختلف کنار یکدیگر هستند . آنها که معمولا از طرفدار های زیادی برخوردارند برای حفظ موقعیت خود حاضر به کنار گذاشتن اعضای دیگر نیز هستند.

داستان اثر:

سو آری پس از ورشکستگی خانواده‌اش با فروختن لوازم آرایشی امرار معاش می‌کند. او از افضای مجازی دور است و اطلاعاتی از آن ندارد.

او به طور اتفاقی با همکلاسی دوران دبیرستانش مین‌هه برخورد می‌کند.مین‌هه هم اکنون یک بلاگر است و به مشکل خورده است. او که از وضعیت کنونی آری اطلاع ندارد برای اینکه بتواند از او و موقعیتش استفاده کند، او را به مهمانی ای دعوت می‌کند. در این مهمانی افراد مشهور از جمله انجمن گابین حضور دارند. مهمانی به شکل ناخوشایندی به پایان می‌رسد و سوآری ناخواسته وارد دنیای مجازی می‌شود.  آری اکانت خود را می‌سازد و به دلیل آشنایی با مین‌هه بر تعداد دنبال کنندگان او افزوده می‌شود. او پس از این موضوع از شرکت ها و سازمان های مختلف پیشنهاد کار می‌گیرد و سعی می‌کند به طور حرفه ای خود را وارد فضای مجازی کند . مین هه نیز سو آری را به اعضای انجمن گابین  معرفی می‌کند اما صمیمیت او برای آری تنها جلوی دوربین و در فضای مجازی است!

آری پس از آشنایی با انجمن گابین و متوجه‌شدن پشت‌پرده‌ی زندگی بلاگرها سعی می‌کند از آنها فاصله گرفته و در پستی ابراز ناراحتی می‌کند اما با واکنش‌های شدیدی روبه رو می‌شود.  در این بین بی بی بی فیمس با معرفی خود به عنوان طرفدار سعی کرد تا وجه عمومی او را درست کند و با به دست آوردن حمایت های مختلف از طریق بستر های دیگری از فضای مجازی او را از این مخمصه نجات می‌دهد.

حال آری با بدست آوردن فرصتی جدید سعی می‌کند تا از رسانه های اجتماعی برای تجارت استفاده کند . او که در طراحی و مد استعدادی خاص دارد  با پوشیدن لباس هایی با مد روز و عکاسی از خود به طور حرفه ای آنها را در اکانت خود آپلود می‌کند و از این طریق نیز توانست فروش خوبی داشته باشد اما با نقشه ای پلیدانه از سمت مین هه دوباره دچار مشکل شد.

بعد از گذراندن این ماجرا او موفق می‌شود تا برند خود را بسازد و در آن فعالیت کند. طی حوادثی انجمن گابین و بی بی فیمس بر ضد او عمل می‌کنند و برای او پاپوش می‌سازند.

آری پس از تحمل تمام این سختی‌ها مرگ خود را به شکل خودکشی جعل کرده تا بتواند تمام نقشه‌ها را خنثی کرده و خود را از بند فضای مجازی رهاکند.

او به کمک دوست و برادرش می‌تواند خود را از اتهامات تبرئه کند و پس از آن سعی می‌کند بدون غرق‌شدن در فضای مجازی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

جزئیات اثر

کارگردان: Kim Cheol-kyu نویسنده:  Kim Yi-young تهیه کننده: Kim Young-Kyu / Lee Ki-hyuk / Park Jin-hyung /Son Ki-won بازیگران: Park Gyu-young/Kang Min-hyuk/Lee Chung-ah/Lee Dong-gun/Jun Hyo-seong کشور سازنده: کره جنوبی کمپانی سازنده: Netflix سال تولید: 2023  

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سلبریتی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!