• امروز : 16 تیر 1401
logo

نقد و بررسی سریال سقوط آزاد عشق (crash landing on you )

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

4 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

671 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«سقوط آزاد عشق» در ظاهر یک درام عاشقانه است اما در بستر داستانی خود شرایط دو کشور کره‌ جنوبی و شمالی را به تصویر می‌کشد و وضعیت این دو همسایه را مقایسه می‌کند. باید توجه کرد آنچه در این سریال روایت می‌شود از زاویه‌ی دید کشور سازنده‌ی فیلم، یعنی کره ‌جنوبی است.

ژانر : عاشقانه

سال 2019-2020 1 فصل. 16 قسمت 70 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
6 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

هسته‌ی اصلی داستان سریال «سقوط آزاد عشق» یک مرز ساختگی در بین یک ملت است. مرزی که در اثر اختلافات دنیای معاصر ایجاد شده و یک ملت با فرهنگ مشترک را از یکدیگر جدا کرده ‌است. دو شخصیت اصلی این قصه با وجود اینکه بهم علاقه ‌دارند با توجه به مشکلات دو کشور نمی‌توانند با یکدیگر ازدواج کنند. این مرزهای ساختگی در دنیای معاصر کم نیستند و می‌توان به ضررهای فرهنگی آن‌ اشاره کرد. تصویری که این اثر از کره‌ شمالی ارائه می‌کند، تصویری از یک کشور فقیر با سیستم دولتی فاسد است که آدم‌های خوبی در آن زندگی می‌کنند که مورد ظلم واقع شده‌اند. اطلاعات فعلی دنیا از وضعیت داخلی کره شمالی، محدود به خاطرات فراریان این کشور است که توسط کشورهای رقیب منتشر شده. بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که چنین تصویری مطلقاً درست یا مطلقاً غلط است، تنها می‌توان به نوجوانان گوشزد کرد که این اثر از زاویه‌ی دید رقیب کره شمالی روایت شده ‌است.

در کنار این نکته، سریال «سقوط عشق» و به طور کلی سریال‌های کره‌ای در کنار ذکر ضعف‌های ساختاری کره جنوبی، تصویری زیبا و رویایی از کشور خود ارائه می‌کنند. در این اثر با مقایسه دو کره شمالی و جنوبی چنین تصویری پررنگ‌تر است. این تصویر فانتزی در ذهن نوجوانان ایرانی موجب ناامیدی و یأس از وضعیت خودشان است. تا حدی که آرزو می‌کنند در کره جنوبی به دنیا آمده ‌بودند. در کنار تماشای این سریال‌ها باید به نوجوانان گوشزد کرد که این تصویر تنها بخشی از واقعیت است و آن‌ها نیز مانند تمامی کشورهای جهان مشکلات و سختی‌هایی دارند که حتی مواردی از آن در سریال‌هایشان هم دیده می‌شود. برای مثال در همین سریال علاقه‌ی آسیب‌زننده مردم کره به شایعات فضای مجازی، درگیری و رقابت میان خانواده‌های ثروتمند، فساد موجود در شرکت‌های بزرگ و ... به تصویر کشیده‌ شده ‌است.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با نوجوانان خود صحبت کنید که چرا «یون سه‌ری» و «ری‌جونگ‌هیوک» نمی‌توانستند در کشورهای خودشان با یکدیگر ازدواج کنند و ناچار به کشور سومی رفتند؟ چنین مشکلی به چه دلیل ایجاد شده‌  بود؟

با نوجوانان در مورد علت جدایی دو کره شمالی و جنوبی صحبت کنید. مثال‌های دیگری از این جدایی مانند جدایی آلمان غربی و شرقی را برای آن‌ها تشریح کنید و از آن‌ها بخواهید در مورد معضلاتی که چنین تفکیک‌هایی را ایجاد می‌کند گفتگو کنند.

ادامه متن

داستان اثر

سقوط آزاد عشق یک سریال عاشقانه در بستر دو کشور کره شمالی و جنوبی است. این داستان در کنار ماجرای عاشقانه بین شخصیت‌ها وضعیت این دو کشور را نیز به تصویر می‌کشد و مقایسه می‌کند. «یون‌سه‌ری» دختری اهل کره جنوبی و مدیرعامل یک شرکت بزرگ مد است. او چون فرزند نامشروع یک خانواده‌ی ثروتمند است شرایط خانوادگی سختی دارد و با برادران خود بر سر جانشینی پدر در رقابت است. «سه‌ری» در آزمایش پاراگلایدر شرکت خود، گرفتار طوفان می‌شود و در کره‌شمالی فرود می‌آید. در آنجا با کاپیتان «ری‌جونگ‌هیوک» برخورد می‌کند. بازگشت «سه‌ری» به کشور خود با توجه به روابط دو کره و شرایط متفاوت کره شمالی کار ساده‌ای نیست. اما «جیونگ‌هوک» تمام تلاش خود را می‌کند تا «سه‌ری» را به کره جنوبی برگرداند و در این مسیر به او علاقه‌مند می‎شود. هر دو می‌دانند که چنین عشقی سرانجامی ندارد و تلاش می‌کنند پس از بازگشت «سه‌ری» به کره جنوبی یکدیگر را فراموش کنند. اما مشکلی جدید ورق داستان را برمی‌گرداند. برادر بزرگ‌تر «جیونگ‌هوک» سال‌ها پیش در یک حادثه مشکوک تصادف اتومبیل کشته شده‌است. «جیونگ‌هوک» پس از بازگشت «سه‌ری» قاتل برادر خود را پیدا می‌کند و متوجه می‌شود این قتل ناشی از یک فساد گسترده در سیستم حکومت کره شمالی است و قاتل نیز به کره‌ جنوبی فرار کرده‌ است. «جیونگ‌هوک» به دنبال قاتل به کره جنوبی می‌رود و مجدداً با «سه‌ری» ملاقات می‌کند. این بار «سه‌ری» به او کمک می‌کند تا قاتل برادر خود را دستگیر کند و در نهایت موفق می‌شوند. اما پلیس کره‌جنوبی «جیونگ‌هوک» را که غیرقانونی به این کشور وارد شده پیدا می‌کند و به کره شمالی باز می‌گرداند. «سه‌ری» و «جیونگ‌هوک» مجدداً از یکدیگر جدا می‌شوند. اما تصمیم می‌گیرند به کشور سومی بروند و ازدواج کنند و در سال، چندهفته‌ای یکدیگر را ملاقات کنند.

جزئیات اثر

کارگردان: Jung Hyo Lee/ لی جونگ هو

نویسنده:/ Ji Eun Park پارک جی اون

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سقوط آزاد عشق

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>