• امروز : 1 اردیبهشت 1403
logo

نقد و بررسی سریال سرزمین مادری

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

6 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

44579 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

سریال «سرزمین مادری» که با 10 سال تعویق و نام سابق «سرزمین کهن» از تلوزیون پخش می‌شود. وقایع سال 1320 تا انقلاب اسلامی را، در قالب زندگی پسر بچه‌ای به نام رهی، در سه فصل روایت می‌کند. رهی که اصالتا از خانواده‌های درباری‌ست، به طور اتفاقی در خانواده‌ای توده‌ای بزرگ می‌شود و اعتقادات متفاوتی پیدا می‌کند. او پس از چند سال وارد خانواده درباری خود می‌شود ولی زندگی پرتلاطمش، رهی را به سمت خانواده دیگری سوق می‌دهد.

«سرزمین مادری» وقایع تاریخی و بستر اجتماعی پیش از انقلاب اسلامی را به خوبی نشان می‌دهد و از این منظر، اثر مناسبی برای شناخت هرچه بهتر تاریخ ایران است. رهی در این سریال، الگویی مثبت است که با بچه‌های هم‌سن و سال خودش متفاوت است. خشونت در این سریال، میزان قابل توجهی در بین آثار تلوزیونی دارد و نمایش و نحوه پرداختن به آن سبب شده تا تماشای قسمت‌هایی از این سریال، برای مخاطبین کمتر از 15 سال مناسب نباشد.

ژانر : درام تاریخی

سال 1392 66 قسمت 50 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
66 مناسب خانواده 28 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 10 +
بر اساس 16 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال «سرزمین مادری» به وقایع سیاسی و اجتماعی ایران، از بازه 1320 تا 1357، می‌پردازد. این سریال، فرصت خوبی را برای شناخت بهتر وقایعی که منجر به رخ‌دادن انقلاب در ایران شد فراهم کرده و با بررسی تاریخ، در خلال زندگی رهی اردکانی، تاریخ را برای مخاطب توضیح داده است.

عملکرد گروه‌های مختلف، در مبارزه با رژیم شاهنشاهی و به ثمرنشستن انقلاب، در سریال نمایش داده می‌شود. بهتر است با ترکیب اطلاعات تاریخی صحیح خود و محتوای سریال، درباره اتفاقات قرن معاصر ایران، در جمع خانوادگی صحبت کنید.

در این سریال، خشونت نمایش داده شده، در حق یک کودک بی‌دفاع اتفاق میوفتد و میزان حساسیت آن بالاست. بنابراین تماشای آن برای مخاطبین کمتر از 15 سال توصیه نمی‌شود

رهی، پدر و مادر واقعیش را ندیده و حتی مطمئن نیست که آن‌ها چه کسانی هستند، ولی به خاطر لطف و مهربانی خانواده اردکانی و عمه اقدس در حق خودش، آن‌ها را دوست دارد و برای آسایش آن‌ها خودش را به دردسر می‌اندازد. ممکن است کودکان زیادی در موقعیت رهی باشند و با خانواده اصلی خود زندگی نکنند. زندگی رهی، می‌تواند نمونه و الگویی برای این بچه‌ها باشد تا بتوانند راحت‌تر با این قضیه کنار آمده و خانواده فعلی خود را بپذیرند. اگر کودک شما، موقعیتی مشابه رهی دارد، درباره رهی و زندگی او، با یکدیگر صحبت کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید که درباره اتفاقات تاریخی و بستر فرهنگی ایران، در سال‌های پیش از انقلاب چه می‌داند؟ آیا علاقه‌ای دارد تا اطلاعات خود را در این باره افزایش دهد؟ حزب توده و حزب کونیست، چه کسانی هستند و چه هدفی دارند؟ پدر ناتنی رهی، عضو کدام یک از احزاب بود؟ رهی چرا به دنبال هویت واقعی خود می‌گشت؟ از فرزندتان بپرسید که اگر تو به جای رهی بودی، با فهمیدن موضوع مادر و پدر، چه کار می‌کردی؟ چرا رهی با اینکه می‌دانست جواد و راضیه خانواده اصلی او نیستند، باز هم پیگیر کارهایشان بود؟

خلاصه: درباره بستر سیاسی و فرهنگی ایران و زمینه‌های بروز انقلاب، در زمان رضاشاه و فرزندش، با یکدیگر صحبت کنید.

داستان اثر

داستان با بمباران متفقین، در یکی از روستاهای آذربایجان آغاز می‌شود. رهی که نوزاد است، از زیر آوار، جان سالم به در می‌برد و با مادرش، به تهران می‌آید. در تهران، بر اثر جراحات وارده، مادر رهی از دنیا می‌رود و رهی به جواد و راضیه، زوجی توده‌ای، سپرده می‌شود. کم‌کم با بزرگ‌شدن رهی، او از دور و اطراف زمزمه‌هایی مبنی بر واقعی‌نبودن پدر و مادر خود می‌شوند. شروع این زمزمه‌ها از نوه‌های عمه اقدس، خواهر ناتنی جواد، است که به رهی می‌گویند پدر و مادر ندارد.

رهی قضیه را پیگیری می‌کند و جواد به دروغ به او می‌گوید که او، پسر بردارش بوده و با مرگ او، سرپرستیش به جواد واگذار شده. رهی که اشکلاتی در داستان جواد می‌بیند حرف او را باور نمی‌کند. از طرف دیگر، اقدس به او می‌گوید که پسری داشته و او را در آذربایجان از دست داده و گمان می‌کند رهی، نوه او باشد.

زمان می‌گذرد و با سوقصد به شاه، جواد بازداشت شده و خانواده‌اش تبعید می‌شوند. رهی که به دنبال پیداکردن جواب سوالات خود است، با خانواده‌اش به تبعید نمی‌رود و به سراغ اقدس می‌رود تا با او زندگی کند.

جزئیات اثر

کارگردان: کمال تبریزی

نویسنده: علیرضا طالب‌زاده

تهیه کننده: محمد مسعود

بازیگران: بیتا فرهی- امیر آقایی- الهام حمیدی- علی شادمان- شهاب حسینی- فرهاد قائمیان- هنگامه قاضیانی- پژمان بازغی- میترا حجار- علیرضا خمسه- نیکی کریمی

شخصیت ها: رهی: رهی از حمله انگلیس‌ها با آذربایجان، جان سالم به در می‌برد و توسط مادرش به تهران منتقل می‌شود. او در ابتدا نزد یک خانواده توده‌ای و بعد از آن در یک خانواده درباری زیست می‌کند.

جواد و راضیه: مرد و زنی که رهی را از مادر مرحومش در زمان نوزادی گرفته‌اند و مانند فرزند خودشان بزرگ کرده‌اند. آن‌ها از طرفداران حزب توده هستند و علیه شاه و دربار فعالیت می‌کنند.

اقدس الملوک: خواهر ناتنی جواد و عمه رهی. او خانواده‌ای درباری مسلک دارد و با جواد اختلاف عقیده‌هایی دارد، اما به دلیل علاقه‌ای که به رهی دارد، محبت‌های ویژه‌ای به او می‌کند.

کشور سازنده: ایران

مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : حمید رضا رجب پور

۱۱ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

اول از همه تشکر از آقای کمال تبریزی .همین بس که تاریخ رو به تصویر کشید .بی‌نظیر هست این سریال .هر کاری ایرادی داره ولی خوبی هایش خیلی بیشتر از ایراد مهست .بعد از مدتها از دیدن این سریال لذت میبرم .)چقدر سفر میکنم به گذشته با دیدن این سریال (

بزرگسال

توسط : الهه فیاض صابری

۱۷ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

به نظرم خیلی خوبه من دوس دارم

بزرگسال

توسط : فاطمه سادات شفیعی

۸ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 17 +

مفاهیم تاریخی عمیقی داشت

بزرگسال

توسط : علی مهدی

۶ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

فصل اولش خیلی خوب بود.. اما فصل دو‌ ضعیفه.. کشدار و تکراری اصلا داستان پیش نمیره

بزرگسال

توسط : وحید کشاورز

۵ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

سریال خوبی بوده تا اینجا که دیدم اینکه چطور و به چه شکلی تموم بشه خیلی مهمه

بزرگسال

توسط : علی الهی

۲۸ دی ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

بسیار فیلم عمیق از حیث محتوا و هم از حیث فورم

بزرگسال

توسط : سحر رنجی

۱۶ دی ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

عالیه و واقعیت های دوران قبل انقلاب را ب تصویر کشیده

بزرگسال

توسط : اسماعیل نادری

۲۷ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

هنور با گذشت زمان خیلی ار کیفت کار کم نشده گرچه در هر صورت مندین ها آدم بده نیسند یا خیلی کم! از جناب تبریزی همیشه کار خوب می بینیم.احسنت

بزرگسال

توسط : mahmoud نورداننده

۲۴ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 13 +

عالی و مفهومی و عمیق

بزرگسال

توسط : مصطفی مصطفی

۱۳ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

همیشه توی اینجور فیلمها میخان قبل از انقلاب رو بطور زیادی وحشتناک و زیر چکمه حکومت نشون بدن در صورتی که چهل سال شروع تا پایان دوره پهلوی با تمام کاستی ها پیشرفتی بسیار بیشتری از دوره چهل ساله بعد از انقلاب داشته البته این جای بحث زیادی داره ولی اینجوری روایت کردن قبل انقلاب شبیح به کمونیست هاست که همه چیزهای خوب رو بخودشون نسبت میدن و همه بدیها رو به دوره قبل خودشون

بزرگسال

توسط : مسعود محمدی

۱۳ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

افتضاح چرت پرت

بزرگسال

توسط : امین حسین پور

۳ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

اگه یکی باشه بزنه دهن این نوکر هندی سلمان رو سرویس کنه داستان باحال تر میشه خیلی رو مخ البته بعلاوه ناصر قصاب اونم یه گوش مالی حسابی نیاز داره

بزرگسال

توسط : زینب عباسی

۲ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

چون این فیلم ظلم های زمان شاه رانشان می داد توقیفش کردن وربطی به خشونت واینچیزانداشت. دیدمش امشب عالی بود

بزرگسال

توسط : لاله لاله

۳۰ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

متأسفانه شاهد بدحجابی بازیگران خانم هستیم.

بزرگسال

توسط : محمد دری

۲۸ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 16 +

خیلی خوبه فقط هرچه زودتر قسمت ۱۳ بیاد اگر تو قسمت ۱۳ زبون رهی بریده شده باشه اصلا فیلم بدرد نمیخوره و خیلی خونوک

بزرگسال

توسط : کیان درویشی

۲۵ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

به نظرم فیلم سرزمین مادری خیلی علی است

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سرزمین مادری

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!