• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

زیرخاکی ۲

زیرخاکی ۲

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : ریحانه علیپور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فصل اول این سریال ماجراهای «فریبرز باغ‌بیشه» را روایت می‌کرد که به‌دنبال یافتن یک زیرخاکی بود. فصل دوم سریال از خارج‌شدن فریبرز از مرز و آغاز جنگ ایران و عراق شروع می‌شود، او به‌خاطر شرایط جنگی به‌ناچار چمدان سکه‌ها را در مرز و کنار عراقی‌ها مخفی می‌کند. این مجموعه در ژانر کمدی بوده و تنها مواردی از بدزبانی در دیالوگ‌های بازیگر اصلی آن وجود دارد.

سال 1400 هر قسمت 44دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این سریال کمدی است و درکل خشونت پایینی دارد. فریبرز و همسرش همواره درحال جروبحث هستند. ولی آنچه بیشتر به چشم می‌خورد دادزدن، بی‌توجهی و عدم تعادل رفتار در برخورد با کودک است. اما همان‌طورکه گفته شد این موارد بیشتر جنبه‌ی طنز دارد.

جزئیات
ترس

به‌خاطر تم داستان، رفتار خنده‌دار شخصیت‌های اصلی به‌ویژه فریبرز و همین‌طور موسیقی زمینه‌ی طنز، حتی صحنه‌های توپ و تانک جبهه هم هیچ حس ترسی به مخاطب منتقل نکرده و حتی مایه‌ی خنده نیز می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فریبرز به‌راحتی دروغ می‌گوید. موردی که بسیار پررنگ دیده می‌شود بدزبانی اوست. تکیه‌کلام‌های او اکثراً فحش هستند مانند «بی‌شرف!» و «سگ توش!» و... .

جزئیات
پیام مثبت

این سریال در فصل دوم نگاهی انتقادی به مسئله‌ی سوءاستفاده از بیت‌المال در اوایل پس از انقلاب دارد و نشان می‌دهد بسیاری از کسانی که درحال سهم‌خواهی از انقلاب هستند باطن و ظاهرشان متفاوت است.

جزئیات
الگوی مثبت

همدلی مردم با یکدیگر بسیار به چشم می‌خورد. مروّت‌پور قسمتی از خانه را در اختیار خانواده‌ی فریبرز قرا می‌دهد و «کشور»، همسر او، حاضر است آشپزخانه را با پریچهر اشتراکی استفاده کند. آن‌ها غذای خود را با همسایه شریک می‌شوند. این مورد درمورد خانواده‌های جنگ‌زده نیز دیده می‌شد. یکی از خانواده‌های جنگ‌زده از غذای خودشان به خانواده‌ی فریبزر می‌دهد. همسر مروّت‌پور اجازه می‌دهد از تلفن خانه‌ی او استفاده کنند. پریچهر و فریبرز بااینکه جروبحث زیادی باهم دارند، همدیگر را بسیار دوست داشته و در بسیاری از کارها باهم مشورت می‌کنند. فریبرز و پریچهر با فرزندشان رفتار درستی ندارند و به او بی‌توجهی می‌کنند. این مورد دست‌مایه‌ی طنز شده است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

مجموعه‌ی تلویزیونی «زیرخاکی 2» در ادامه‌ی فصل اول سریال «زیرخاکی» در ژانر کمدی و طنز از شبکه‌ی یک سیما پخش شد. فریبرز شخصیتی جاه‌طلب و ساده دارد که نسبت به اتفاقات جامعه بی‌تفاوت است و جز خود و خانواده‌اش دغدغه‌ی دیگری ندارد. فصل دوم سریال مصادف با ایام پس از انقلاب است و تاحدودی توانسته نگاهی انتقادی نسبت به افرادی داشته باشد که با ظاهری موجّه از بیت‌المال سوء استفاده می‌کنند.

فریبرز و  همسرش همواره درحال جروبحث هستند و در این میان سر کودکشان داد زده و او را سرزنش می‌کنند. ولی این موارد جنبه‌ی طنز داشته و اتفاقاً بیشترین قسمت طنز سریال مدیون همین دیالوگ‌های خانواده‌ی فریبرز است. با توجه به اینکه یکی از بازیگران اصلی فیلم کودک است و اتفاقاً بامزه‌ترین سکانس‌ها متوجه اوست، این سریال ممکن است برای کودکان نیز جذّاب باشد. لذا مواردی وجود دارد که باید به آن توجه کرد.

فریبرز به‌عنوان شخصیت اصلی سریال به‌راحتی دروغ می‌گوید، مواردی بدزبانی در صحبت‌های فریبرز وجود دارد. بیشتر این بدزبانی‌ها تکیه‌کلام او محسوب می‌شوند. این درحالی است که تأثیرگذاری شخصیت‌های طنز روی مخاطب به مراتب بیشتر است. این فحش‌ها چون مدام تکرار می‌شوند برای مخاطب، به‌ویژه کودک و نوجوان، به‌تدریج عادی جلوه می‌کند.

خلاصه: تکیه‌کلام‌های شخصیت اصلی اکثراً فحش است. این فحش‌ها چون مدام تکرار می‌شوند برای مخاطب، به‌ویژه کودک و نوجوان، به‌تدریج عادی جلوه می‌کند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر فرزند شما نوجوان است، می‌توانید درمورد شخصیت بی‌تفاوت فریبرز نسبت به جامعه و اتفاقات پیرامونش با او صحبت کنید و نظرش را جویا شوید. بی‌تفاوتی نسبت به مسائل جامعه کاملاً مغایر با سبک زندگی اسلامی است. از مصداق‌های روز برای فرزندتان مثال بزنید. برخلاف فریبرز و خانواده‌اش، کمک و همدلی همسایه‌ها و اطرافیان آن‌ها نسبت به یکدیگر به چشم می‌خورد. مسئله‌ای که امروزه در شهرهای بزرگ بسیار کمرنگ شده است. حتی این بی‌تفاوتی به یک ارزش تبدیل شده است. به‌طوری‌که گاهی سکوت محلّه و بی‌خبری از دیگران نشانه‌ی شخصیت و فرهنگ افراد عنوان دانسته می‌شود. این مسئله می‌تواند موضوع جالب و مهمی برای گفت‌وگو با نوجوانان باشد.

خلاصه: درمورد شخصیت بی‌تفاوت فریبرز نسبت به مسائل و حوادث پیرامونش با فرزندتان صحبت کنید.

داستان سریال

این مجموعه‌ی تلویزیونی ادامه‌ی فصل اول سریال «زیرخاکی» است. در فصل اول سریال، فریبرز در جست‌وجوی گنج بود. او قصد داشت با سکه‌هایی که پیدا کرد به خارج از کشور برود. ولی با خارج‌شدن او از مرز، جنگ ایران و عراق شروع شد. او به‌ناچار چمدان سکه‌ها را در قسمت‌های جنگ‌زده مخفی می‌کند. ولی چون می‌ترسد کسی جای آن را پیدا کند به نزد یک رمال می‌رود تا برای دورکردن چشم مردم از چمدان، طلسمی بر آن بخواند. او در این مسیر با ماجراهای طنز دیگری مانند خرید خانه و کشته‌شدن فرهاد و... درگیر می‌شود.

جزئیات سریال

کارگردان: جلیل سامان

نویسنده: جلیل سامان

تهیه‌کننده: رضا نصیری‌نیا

بازیگران: پژمان جمشیدی/ ژاله صامتی/ نادر فلاح/ امید روحانی/ اصغر نقی‌زاده/ رایان سرلک

شخصیت‌ها:

فریبرز باغ‌‌بیشه: او نسبت به اتفاقات دوروبرش بی‌تفاوت است و شخصیت بسیار ساده و ترسویی دارد. آنچه برای او اهمیت دارد پیداکردن زیرخاکی و رفتن به خارج از کشور است.

پریچهر: او همسر فریبرز است که مانند همسرش فردی ساده ولی مهربان است.

کاوه: کاوه فرزند فریبرز و پریچهر است و بسیار بازیگوش است.

مروّت‌پور: او رئیس جهاد سازندگی است. مروت‌پور قسمتی از منزلش را در اختیار خانواده‌ی فریبرز قرار داد. فریبرز راننده‌ی مروت‌پور است.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: شبکه‌ی یک صداوسیما جمهوری اسلامی

سال تولید: 1400

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد