• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

دودکش ۲

دودکش ۲

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : فاطمه طهماسبی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال «دودکش 2»، در تیرماه 1400 از شبکه یک سیما به نمایش درآمده است. این اثر در ادامه‌ی سریال «دودکش 1»، به طنز اجتماعی می‌پردازد. این سریال داستان خانواده‌ی زحمت‌کشی را روایت می‌کند که همواره درگیر مشکلات اقتصادی و اجتماعی هستند.

سال 1400 26 قسمت 45 دقیقهای جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت این اثر به‌خاطر ژانر طنز و کمدی، اندک یا با شدّت پایین به نمایش درمی‌آید. خشونت در این اثر معمولاً زدوخوردهای فیزیکی است که بین فیروز و برادرش بهروز و همچنین نصرت رخ می‌دهد. خشونتهای روانی، مثل تحقیر یا تمسخر که عموماً از جانب فیروز نسبت به بهروز و نصرت صورت می‌گیرد نیز همیشه درحال تکرار است. آنچه شدت این اثرگذاری را بیشتر می‌کند بروز چنین برخوردهای تحقیرآمیز با آن‌ها درمقابل خانواده و کودکان است. غالباً بهروز به‌عنوان فردی بی‌عرضه، دردسرساز و ترسو و ناتوان از جانب فیروز خطاب می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فیروز همیشه برادر خود را در خانواده تضعیف و تحقیر می‌کند و همین منجر به کاهش اعتمادبه‌نفس او در رفتار و کارهای روزمره می‌شود. نصرت نیز با دغل و دروغ قصد دارد به فیروز فخرفروشی کند و زندگی مرفّه و خانه‌ی لوکس و مجلّل خود در بهترین نقطه‌ی تهران را به رخ او بکشاند. البته همین رفتار نصرت ناشی از حس حقارتی است که در دوران بی‌پولی‌اش از جانب فیروز دریافت کرده است. نصرت به مردم عادی رشوه می‌دهد تا به‌دروغ به‌عنوان هوادار، جلوی خانه‌اش صف بکشند تا محبوبیت خود را در میان مردم، به فیروز ثابت کند. تعداد هواداران نصرت در صفحه‌ی مجازی‌اش تنها ملاک باارزش نصرت تعریف می‌شود! نصرت با هدف جذب فالور و کسب درآمد بیشتر دست به انتشار هر محتوایی می‌زند، او با انتشار رقص فیروز در فضای مجازی، بدون کسب اجازه و رضایت فیروز به‌دنبال جذب مخاطب می‌باشد، تا از این طریق بتواند درآمدزایی بیشتری داشته باشد. همچنین فعالیت‌های مجازی نصرت به‌گونه‌ای حریم خصوصی را برای آن‌ها محدود کرده و بیشتر مسائل زندگی شخصی آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به نمایش گذاشته می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

فیروز و خانوده‌اش همیشه خدا را شاکرند. آن‌ها علی‌رغم وضعیت اقتصادی نامطلوبی که دارند، از لحظه‌های خوب زندگی خود لذّت می‌برند و نشاط و امید بین تک‌تک اعضای خانواده موج می‌زند. بخشندگی و مهربانی نسبت به دیگران از عمده پیام‌های مثبت داستان است که اهمیتش زمانی بیشتر می‌شود که چنین بخشندگی‌هایی از دل فقر و نداری انجام می‌شود. تک‌خوری و بی‌توجهی به اطرافیان در بین هیچ‌یک از افراد وجود ندارد. آنچه بیش از پیش نمایش داده می‌شود توجه به همنوع، همسایه و دوست و آشنا است. هیچ‌یک از لحظات خوش آن‌ها تنها سپری نمی‌شود بلکه تمام لحظات خوب و شادی خود را با یکدیگر شریک می‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

فیروز شخصیت زحمتکش و حلال‌خوری است که تمام ثانیه‌های عمرش را برای رفاه همسر و فرزندانش کار می‌کند و درعینِ‌حال خدا را بابت تمام داده‌ها و نداده‌هایش شاکر است. او در عین تامین معاش خانواده‌اش با انجام کار خیر و دعوت آن‌ها به شکرگذاری تلاش می‌کند تا یاد خدا از دل آن‌ها بیرون نرود و در عینِ تلاش و پشتکار نسبت به نعمت‌های خدا قانع و شکرگزار باشند. عفت، همسر فیروز، درعینِ‌حال که همیشه سعی دارد فیروز را برای فرزندانش به عنوان پدری قهرمان و زحمتکش تعریف کند، با احترام به همسرش مانع از هرگونه بی‌احترامی از جانب فرزندان به پدرشان می‌شود. او با تمام مشکلاتی که در زندگی احساس می‌کند، همیشه می‌کوشد تا نشاط و امید را در خانه حفظ کند. فیروز و عفت علی‌رغم مشکلات اقتصادی، هیچگاه همنوعان خود را فراموش نمی‌کنند. آن‌ها باوجود نیاز مالی، با همان وانت‌بار و پیکان قدیمی خود راهی مناطق سیل‌زده می‌شوند و فرش‌های مردم سیل‌زده را رایگان می‌شویند و تحویل می‌دهند. در سکانسی دیگر، فیروز از هزینه‌ی زندگی خود کم می‌کند، اما با رضایت و خوشحالی عیدی کارگرانش را تقدیم می‌کند چون معتقد است همیشه آدم‌هایی هستند که ممکن است از آن‌ها محتاج‌تر باشند، بنابراین از کمک و محبت به دیگران دریغ نمی‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«دودکش 2» درصدد روایت مشکلات و مسائل معیشتی دهک‌های پایین جامعه در بستر طنز اجتماعی و البته تلخ می‌باشد. آنچه این فصل را از فصل قبل متمایز می‌کند تأکید بیشتر بر مسائل اجتماعی درکنار مسائل اقتصادی است. این مسئله نویسنده را وادار به نمایش ناهنجاری‌هایی از جانب شخصیت‌های اصلی داستان می‌کند تا شدّت اثرگذاری هریک از آسیب‌های اجتماعی را بیشتر کند.

نویسنده قصد دارد با هدف‌قراردادن برخی از مشکلات فرهنگی و اجتماعی امروز، ازجمله استفاده‌ی نامطلوب از فضای مجازی، مخاطب را نسبت به اثرات نامطلوب چنین کنش‌های ناهنجاری آگاه کند. درنتیجه در عینِ نمایش ناهنجاری‌های بسیار در این اثر، عمده‌ی محتوای داستان مثبت و مطلوب است.

ازاین‌جهت، لازم است والدین به ناهنجاری‌ها توجه کنند و پیامدهای منفی حاصل از آن‌ها را نشان دهند. همچنین با تأکید بر پیام‌های مثبت داستان، تلاش کنند از طریق ذکر مصداق‌های عینی، آن‌ها را برای فرزندان خود درونی کنند.

خلاصه: لازم است والدین با تفکیک بین ناهنجاری‌ها و پیام‌های مثبت این سریال، به درونی‌کردن رفتارهای مثبت برای فرزندان خود بپردازند و آن‌ها را نسبت به آسیب‌های ناشی از این ناهنجارهای رفتاری آگاه کنند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

امروزه غالب افراد جامعه با مشکلات اقتصادی مواجه هستند. نوع برخورد افراد در زمان بروز چنین شرایطی در بستر خانواده اهمیت دارد. این سریال می‌تواند الگوی مناسبی برای فرزندان باشد.

از فرزندانتان بخواهید:

خودشان را به‌جای شخصیت‌های کودک و نوجوان داستان قرار دهند و با درنظرگرفتن چنین شرایطی در این خانواده رفتارهای احتمالی خود را بیان کنند؟

از آن‌ها بخواهید رفتارهای شخصیت‌ها را در زمان بروز مشکلات مرور کنند و رفتارهای مثبت و منفی آن‌ها را از یکدیگر تفکیک بدهند.

مسائل ناهنجار اجتماعی و پیامدهای حاصل از آن موضوع مهمی است که لازم است والدین فرزندان خود را درمورد هرکدام از این مسائل به چالش بکشند. از فرزند خود بخواهید موارد استفاده‌ی نامطلوب از فضای اجتماعی را از جانب نصرت تحلیل کرده و پیامد‌های زیان‌بار آن را نام ببرند.

داستان سریال

«فیروز مشتاق» و خانواده‌اش با راه‌انداختن یک قالیشویی در محل زندگی خود امرارِمعاش می‌کنند. برادر مجرّد او، بهروز هم درکنارِ آن‌ها مشغول به کار می‌شود. تا سالیان قبل شوهرخواهر بهروز نیز که در مضیقه‌ی اقتصادی بود درکنارِ آن‌ها زندگی و کار می‌کرد.

نصرت در این فصل از سریال با کسب‌وکار اینترنتی و حضور در شبکه‌های اجتماعی از بهروز و خانواده‌اش جدا شده و ادعا دارد که بدون هیچ مشکل اقتصادی و با بهترین درآمد در یکی از محلّه‌های خوب تهران زندگی می‌کند. خانواده‌ی نصرت از چگونگی رشد ناگهانی نصرت بی‌اطلاع هستند و صرفاً از وضعیت مطلوب او خوشحال‌اند. اما فیروز او را تأیید نمی‌کند و به او مشکوک است.

نصرت با هدف کسب درآمد از شبکه‌های اجتماعی به هر قیمتی درحال درآمدزایی است. او با بی‌اخلاقی و با هدف جذب فالور دست به انتشار هر محتوایی می‌زند. فیروز مرد زحمتکش و خداشناسی است که علی‌رغم درآمد ناچیز خود، درکنار همسر و فرزندانش دست از تلاش و کوشش برنمی‌دارد و از زندگی و شغل خود راضی است و همواره خدا را از بابت تمام نعمت‌هایش شکر می‌کند.

جزئیات سریال

کارگردان: برزو نیکنژاد

نویسنده: برزو نیکنژاد، محمد تنابنده، شهاب مهربان

تهیه‌کننده:  زینب تقوایی

بازیگران:  هومن برقنورد، سیما تیرانداز، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، نگار عابدی، الهام اخوان، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی، حسین شهبازی، نصرت میرامینی، محمدرضا حسینیبای، هانا عباسی، مهنا سیدی

شخصیت‌ها:

فیروز: مرد زحمتکش و حلال‌خوری است که برای رفاه خانواده‌اش شبانه‌روز تلاش می‌کند و همواره با مشکلات اقتصادی و اجتماعی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

عفت: همسر فیروز که با حمایت و پشتیبانی از همسرش علی‌رغم مشکلات بسیار، نمی‌گذارد ذره‌ای امید و نشاط از در خانه و خانواده‌اش کمرنگ شود.

بهروز: برادر فیروز که درکنار برادرش کار می‌کند اما معمولاً از جانب فیروز مورد حقارت واقع می‌شود. همین مسئله اعتمادبه‌نفس او را تضعیف کرده است.

نصرت: برادر عفت و شوهرخواهر فیروز است که بعد از سال‌ها مشکلات اقتصادی حالا با فعالیت‌های مجازی ادعای رفاه و شرایط مطلوب می‌کند.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: موسسه‌ی سیمای مهر

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد