• امروز : 10 آذر 1400
logo

نقد و بررسی سریال دل

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«دل» روایت مردان و زنانی است که به یکدیگر متعهد می‌شوند اما به نام عشق، دل در گرو فرد دیگری دارند. این سریال که از ساخته‌های منوچهر هادی است، تنها مزیت نسبی‌اش را در بهره بردن از بازیگران شناخته‌شده تعریف کرده است. داستان تک‌خطی و کلیشه‌ای به همراه کارگردانی بسیار ضعیف باعث شده است تا این سریال ارزش دیدن نداشته باشد.

سال 1398 هر قسمت 55 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند موضوع اصلی این سریال «خیانت» است. رستا که عاشق آرش است در شب ازدواجش دزدیده می‌شود و مورد تجاوز واقع می‌شود. رستا تا قبل از ازدواج با پسری به نام مهران در ارتباط بوده است که حالا سر رسیده و سعی دارد ازدواج او را به هم بزند. همه فکر می‌کنند این اتفاق توسط مهران رخ داده است اما مشخص می‌شود که آوا، خواهر ناتنی رستا، عامل و محرک این اتفاق بوده است. در این سریال شخصیت‌ها به سادگی به یکدیگر دل می‌بندند و سعی می‌کنند با روابط ناپایدار عشق را به یکدیگر نشان دهند. در واقع سازندگان این سریال در پی آن بوده‌اند که جایگاه عشق را در تصمیم‌گیری‌های انسان نشان دهند، اما با وجود خیانت‌ها و روابط خارج از چارچوب خانواده که در این سریال کاملا عادی به نمایش گذاشته شده است، نمی‌توان معنای واقعی عشق را برداشت کرد. این نگاه به عشق تنها در زمانه‌ای امکان‌پذیر است که اعضای یک جامعه تصور می‌کنند با ارتکاب یک اشتباه می‌توانند به راحتی آن را اصلاح کنند در حالی که برخی از اشتباهات و برقراری بعضی از روابط هیچگاه نمی‌تواند اصلاح‌پذیر باشد. در این سریال رستا با آرش، مهران و نکیسا در ارتباط است و به هر کدام از این شخصیت‌ها ابراز علاقه می‌کند. رابی ازدواج خود را برای ارتباط مجدد با آرش به هم می‌زند و تلاش های فردی را که قرار بود با او ازدواج کند بی‌پاسخ می‌گذارد. توران که مادر آرش است سعی دارد از قدرت خود استفاده کند تا زندگی دیگری برای آرش بسازد. جایگاه مادر به عنوان فردی دلسوز و همراه که همواره نقشی حیاتی در زندگی هر فردی بازی می‌کند در این فیلم خدشه‌دار شده است. اعتماد به یکدیگر و برقراری روابطی محترمانه که لازمۀ زندگی  مشترک است به کلی فراموش شده است؛ توران به راحتی به اتابک توهین می‌کند، مرسده به فاراب خیانت می‌کند، اتابک با مرسده رابطه برقرار کرده، رابی همسر خود را رها می‌کند و مهم‌تر از همه آوا برای رسیدن به آرش حاضر است زندگی رستا و نکیسا را خراب کند. رستا با تجاوز نکیسا بیمار می‌شود و دیگر توان تصمیم‌گیری ندارد. روابط خانوادگی از هم پاشیده و نشان دادن زندگی‌های لوکس که هیچ نتیجه‌ای برای شخصیت‌ها ندارد، این سریال را به سریالی افسرده‌کننده و غیرقابل تحمل بدل کرده است که هیچ ارزشی برای تماشا ندارد. تصورات غلط از زندگی و عشق که بالاتر به آن اشاره شد، باعث می‌شود تا فرزندان نوجوان شما با برداشت‌های غلط اولین گام‌های اساسی عمل اجتماعی‌شان را غیرحساب شده و غلط بردارند. با آن ها درباره‌ی محتوای غلط و مردود این سریال صحبت کنید و اجازه دهید تا با گفتگو این تصورات غلط ته‌نشین نشود.

خلاصه: تصورات غلط از زندگی و عشق باعث می‌شود تا فرزندان نوجوان شما با برداشت‌های غلط اولین گام‌های اساسی عمل اجتماعی‌شان را غیرحساب شده و غلط بردارند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

روابط میان افراد در این سریال چقدر واقعی است؟

معنای عشق چیست؟ تا کجا می‌توان برای عشق تلاش کرد؟

ادامه متن

داستان اثر

در شب عروسی رستا با آرش، فردی به نام مهران که در دانشگاه با رستا در ارتباط بوده است سر می‌رسد و او را تهدید می‌کند که نمی‌گذارد این عروسی سر بگیرد. رستا در آن شب دزدیده و مورد تجاوز واقع می‌شود. آوا که عاشق آرش شده است، کارگر قدیمی گاراژ پدرش، نکیسا، که او هم عاشق رستا است را ترغیب می‌کند تا رستا را دزدیده و به او تجاوز کند. اتابک، پدر آرش، با همسرش توران اختلاف دارد به همین دلیل با زن دیگری به نام مرسده رابطه برقرار می‌کند. مرسده با فردی به نام افراب که در زندان است ارتباط داشته و حالا افراب نمی‌گذارد رابطه‌اش با اتابک شکل بگیرد. توران که مخالف ازدواج آرش و رستا است، بعد از به هم خوردن عروسی به رابی، دختر خالۀ آرش، زنگ می‌زند و او را به ایران می‌آورد. رابی عاشق آرش است و به همین دلیل اردواجش با سیاوش را به هم زده است.

جزئیات اثر

  1. کارگردان/ مولف: منوچهر هادی
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه

افزودن دیدگاه در مورد دل

مناسب برای رده سنی
این اثر چطور بود

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>