• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

دراکولا

دراکولا

بررسی تخصصی سریال Dracula

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال «دراکولا» در ادامۀ سریال «هیولا» است. در این فصل نیز کامیار کامروا با پوشش‌های موجه و حتی ناموجه مثل خیریه، سایت‌های شرط‌بندی و...، شبکه‌های فساد مالی و اخلاقی را مدیریت می‌کند. او با ترفندهای مختلف به زنان ثروتمند نزدیک شده و با وکالت‌های تام، صاحب اموال آنان می‌شود. داستان دراکولا با سقوط هلی‌کوپتر کامروا در شب تولدش شروع می‌شود و در هر قسمت بخشی از کلاهبرداری‌ها و فسادهای مالی و اخلاقیش برای مخاطب روشن می‌شود. این سریال طنز از نوروز 1400 از در شبکه نمایش خانگی پخش شده است.

سال 1400-1399 میانگین قسمت‌ها: 63 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

تهدیدشدن کامروا به خاطر هوشمند و سقوط و انفجار هلی‌کوپتر در ابتدای داستان به نمایش درمی‌آید. اکثر شخصیت‌ها با توهین، تحقیر و تمسخر با یکدیگر صحبت می‌کنند و این رفتارها عادی به نظر می‌رسد. یکی از کلیشه‌های «دراکولا» این است که در آن تمام مردان به زنان نگاه جنسی یا منفعت‌جویانه دارند. مواردی از تیراندازی به کوسن، فریادزدن و پرتاب‌ کردن اشیا نیز در این سریال وجود دارد که با طنز و فانتزی همراه است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در مهمانی‌های تولد و عزای کامروا، مدت زمان زیادی از فیلم به نمایش رقص مهمانان، موسیقی و آواز می‌گذرد. نمایش تجملاتی مثل استخر و جکوزی شیر، رفت‌وآمد با هلی‌کوپتر، نگهداری حیوانات عجیب مثل زرافه و لاما و ببر و... در خانه هم از موارد قابل توجه است. شخصیت‌ها در این سریال یکدیگر را ضایع می‌کنند؛ با هم چشم‌وهم‌چشمی دارند؛ مدام پز می‌دهند؛ دیگران را تحقیر و مسخره می‌کنند؛ غیبت می‌کنند و دورو هستند؛ با توهین و بدزبانی‌هایی مثل «زر نزن»، «ابله»، «مرده‌شورتونو ببرن»، «الدنگ» و... با یکدیگر صحبت می‌کنند. فسادهای اخلاقی و اقتصادی طرح اصلی داستان را تشکیل می‌دهد. در صحنه‌هایی به‌صورت محو و شطرنجی بارها و کلوب‌ها، مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی را نمایش می‌دهد. زنان در این سریال به همسرانشان بی‌‌اعتمادند و مردان خیانت‌کار. همه شخصیت‌ها وجهی از خاله‌زنک‌بودن دارند و در شرایط مختلف، این موضوعات را پی‌می‌گیرند. بعضی از زنان چهره‌های اغراق‌شده‌ای از آرایش دارند و با لوندی رفتار می‌کنند و مردان نیز دائما در پی زنان هستند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

یکی از مهمترین نکات منفی این سریال، تجملات عجیب و چشم‌و‌هم‌چشمی افراد است. در این داستان زنان به همسرانشان بی‌اعتمادند و مردان نیز خیانتکارند. کلاهبرداری و فسادهای اقتصادی کامروا نیز به شکل عادی و ناشی از نفوذ و باهوش‌بودنِ کامروا نشان داده می‌شود که تاثیر این کار را بیشتر می‌کند. «دراکولا» دو گروه را نشان می‌دهد؛ یکی ثروتمندانی مثل کامروا و دوستانش که با زدوبندهای متفاوت به ثروت و نفوذ رسیده‌اند و گروه دیگر «تازه‌به‌دوران‌رسیده‌‌ها» که به هر قیمتی می‌خواهند ثروتمند شوند و برای رسیدن به آن، «شرافت»شان را زیر پا می‌گذارند و از این کار خوشحالند. در دراکولا مانند هیولا، کارهای خیر مثل کمک به بچه‌های کار، پوششی برای فسادها معرفی می‌شوند. البته همه چیز در این داستان اغراق‌شده نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

کامروا به همه دروغ می‌گوید و در پوشش‌های موجه و انسان‌دوستانه، فسادهای اقتصادی و اخلاقی دارد. او مردی است که به همسرش خیانت می‌کند و با کلاهبرداری از همسرانش، به آن‌ها آسیب می‌زند. کامروا سایت شرط‌بندی «هوشی‌بت» و بعضی از پیج‌های غیراخلاقی شبکه‌های مجازی را هدایت می‌کند. زنان در این سریال، افرادی ساده‌لوح و کم‌سواد معرفی می‌شوند که چیزی از حقوق و سیاست و فعالیت‌های اقتصادی نمی‌دانند و دائم درگیر مد آرایش و لباس هستند؛ آن‌ها همواره مراقبند که همسرانشان خیانت نکنند اما همه مردان خیانت‌کار معرفی می‌شوند. تمام شخصیت‌های دراکولا جاه‌طلبند و برای رسیدن به ثروت و نفوذ، از هیچ کاری دریغ نمی‌کنند، حتی اگر شرافتشان را خدشه‌دار کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال «دراکولا» در ادامۀ سریال «هیولا» است. در این فصل، کامیاب کامروا، پسرش را به خارج از کشور فرستاده تا یکی از عاملانی باشد که شبکه‌های غیراخلاقی فضای مجازی و سایت شرط‌بندی‌اش را مدیریت کند. خودش در ایران بعد از فوت مادر هوشمند، با ژاله و الناز ازدواج کرده. ژاله زنی بسیار ثروتمند، و الناز دختر رئیس بانک است و هردو بسیار ساده‌لوح‌اند. کامروا برای پیش‌بردن اهداف خود و جاه‌طلبی بیشتر به آنان نزدیک شده و با کلاهبرداری، اموال آنان را از اختیارشان بیرون آورده. پلیس بین‌الملل هوشمند را دستگیر کرده و تحویل ایران داده و حالا اعترافات او برای کامروا مسئله‌ساز شده است. کامروا شب تولدش، پیام تهدیدآمیزی از هم‌دستانش دریافت می‌کند و با هلی‌کوپتر شخصی‌اش مهمانی را ترک و سقوط می‌کند. بعد از مرگ کامروا، به‌تدریج رازهای او برای همسرانش آشکار می‌شود. نکتۀ قابل توجه این است که در این سریال، هیچ کس به جز کامروا و باند فسادهای اقتصادی باهوش نیست. افراد، پوشش و رفتار احمقانه‌ای دارند که طنز داستان را بیشتر می‌کند. این اینکه کسانی مثل کامروا افراد باهوشی هستند، ممکن است برای فرزندتان قابل توجه و جذاب باشد. توصیه می‌شود در این باره با فرزند خود گفتگو کنید و از او بخواهید تا نظرش را نسبت به اختلاس‌گران و کسانی که کلاهبرداری می‌کنند برایتان شرح دهد. اگر دربارۀ این گروه نظر مثبتی داشت، تاثیر بیشتری گرفته و ممکن است تمایل به انجام کارهایی شبیه به این رفتار را داشته باشد. در این جا لازم است تا دربارۀ پیامدهای این رفتار با او گفتگو کنید. ممکن است دربارۀ چنین گروه‌هایی احساس منفی و بدی پیدا کرده باشد. می‌توانید نظر فرزندتان را دربارۀ مال‌اندوزی، پول‌دوستی و پول‌پرستی، تفاوت‌های طبقات اقتصادی و... بپرسید و با هم گفتگو کنید.

می‌توانید دربارۀ مشکلات امروز جامعه با او گفتگو کنید و از فرزندتان علت شرایط موجود را بپرسید. دربارۀ اینکه خودخواهی و جاه‌طلبی یک عده تا چه اندازه می‌تواند به خود فرد و جامعه آسیب بزند، با او گفتگو کنید. سعی کنید او را به تحلیل و استدلال تشویق کنید. نوجوانان در مرحله‌ای از رشد قرار دارند که توانایی استدلال و تحلیل پیدا کرده‌اند. اگر در این سنین به استدلال‌های اخلاقی آن‌ها توجه کنید و به آن‌ها کمک کنید تا دلایل انگیزه‌بخشی برای حرکت در مسیرِ نفع جامعه پیدا کنند، احساس تعلق و وظیفۀ بیشتری نسبت به جامعۀ خود پیدا می‌کنند.

لازم است والدین بدانند که موضوعات در این سریال بسیار اغراق‌شده نمایش داده می‌شود. مواردی از فسادهای اخلاقی و اقتصادی، طرح اصلی داستان را تشکیل می‌دهند. زنان در این سریال، ساده‌لوح نمایش داده می‌شوند که پیگیر مدهای لباس و آرایش و... هستند و دارای ثروت‌های کلان یا در پی به‌دست‌آوردن ثروت هستند اما درکی از اقتصاد ندارند. آن‌ها در تجملات عجیب و غریب غرق‌اند و مدام به یکدیگر پز می‌دهند و با تحقیر و تمسخر با هم صحبت می‌کنند. مردان نیز همه خیانتکارند و به زنانِ ثروتمند چشم طمع دارند. آن‌ها به خوبی یکدیگر را می‌شناسند و توهین‌هایی مثل «گراز پیر»، «کفتار»، «الدنگ» و... را به یکدیگر نسبت می‌دهند. مینا و همسرش مهرافزون (چمچاره) نیز تازه‌به‌دوران‌رسیده‌های هستند که با وصل‌کردنِ خودشان به کامروا، می‌خواهند به نوایی برسند. آن‌ها افتخار می‌کنند که شرافتشان را زیر پا گذاشته‌اند و برای بالابردن سطح زندگی‌شان با ثروتمندان در معاشرتند. نکتۀ آخر اینکه مدت زمان زیادی از قسمت‌های اول به نمایش رقص و آواز و مهمانی‌های تجملی اختصاص پیدا کرده که از حوصله مخاطب هم خارج می‌شود.

خلاصه: همۀ شخصیت‌ها در این سریال جاه‌طلبند و برای رسیدن به ثروت و نفوذ دست به هر کاری می‌زنند. ممکن است باهوش‌بودنِ اختلاس‌گران و کلاهبرداران برای فرزندتان جذاب باشد و تاثیر بیشتری بپذیرد. توصیه می‌شود دربارۀ وضع موجود جامعه از فرزندتان سوال کنید و از او بخواهید علت شکل‌گرفتنِ این شرایط را برایتان شرح دهد. سعی کنید استدلال‌های اخلاقی او را جهت دهید تا نسبت به جامعه، احساس وظیفه و مسئولیت کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید نظرش را دربارۀ این سریال و شخصیت‌های این داستان بگوید.

دربارۀ الگوها و پیام‌های «دراکولا» با فرزندتان گفتگو کنید.

از فرزندتان بخواهید شرایط اغراق‌شدۀ این سریال را تحلیل کند و با او در این باره گفتگو کنید. زاویه‌دیدهای جدید را برایش شرح دهید و به او کمک کنید تا نگاه جامع‌نگری پیدا کند. فرزند نوجوان شما در مرحله رشد تفکر تحلیلی و انتقادی است و این قبیل گفتگوها به رشد قوۀ تحلیلی فرزندتان کمک می‌کند.

از او بپرسید با دیدن این سریال، چه احساسی نسبت به این افراد پیدا کرده است؟ به نظر او آن‌ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

دربارۀ اینکه چند درصد از مردم جامعه، با چنین شرایطی زندگی می‌کنند از او سوال کنید و او را تشویق کنید تا دربارۀ گروه‌های اجتماعی و اقتصادی مختلف در جامعه تحلیل کند و نظرش را بیان کند.

اگر شرایط امروز جامعه را نابرابر می‌دانست، از او بپرسید چه راه‌حلی برای خوب‌کردنِ حالِ جامعه سراغ دارد؟

به او بگویید خود را جای سیاست‌گذاران قرار دهد و برای بهبود شرایط تصمیم بگیرد و قانون تنظیم کند. در این کار به او کمک کنید و در شرایط فرضی و ذهنی، قوانینی که تصویب کرده را عملی کنید. از خودش بخواهید که با جامع‌نگری به همه چیز توجه کند و پیامد قوانینی که در شرایط فرضی تصویب کرده را مشخص کند. این کار باعث می‌شود تا دید کلی‌نگری پیدا کند و قوای تحلیل‌گرش رشد کند.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید شرایط نمایش داده شده در این سریال را تحلیل کند و با او در این باره گفتگو کنید تا قدرت تحلیلی و انتقادی فرزندتان رشد بیشتری داشته باشد.

ادامه متن

داستان سریال

کامروا پسرش (هوشمند) و چند جوان دیگر را به خارج از کشور فرستاد و با جهت‌دهی فساد اخلاقی، آن‌ها را در فضای مجازی معروف کرد و سپس سایت شرط‌بندی «هوشی‌بت» را راه‌اندازی کرد. پلیس بین‌الملل هوشمند را دستگیر و به ایران تحویل داد. او در طی بازجویی، پدرش را لو داد. همین اتفاق باعث شد تا کامروا در شب تولدش یک پیام تهدیدآمیز از جانب دیگر هم‌دستانش که پشت پرده مدیریت فساد اخلاقی و مالی هستند دریافت کند؛ به همین دلیل کامروا به‌سرعت تولدش را ترک کرد. در داستان نشان می‌دهد که در راه هلی‌کوپتر شخصی‌اش سقوط می‌کند و مرگ او سرآغاز فاش‌شدن بعضی از رازهایش برای ژاله و الناز می‌شود. کامیار کامروا بعد از فوت مادر هوشمند، همسر اولش، با ژاله و بعد با الناز ازدواج می‌کند. بعد از مرگ کامروا، ژاله و الناز متوجه می‌شوند که کامروا به هرکدام از آن‌‌ها خیانت کرده و دور از چشم آن‌ها ازدواج کرده است. او حتی دو زن دیگر هم در کشورهای دیگر دارد که با آن‌ها نیز با اسامی جعلی ازدواج کرده. ژاله و الناز بعد از مرگ کامروا متوجه می‌شوند که او یک دلباختۀ صادق نبوده و به طمع اموال و نفوذ آنان، به آن‌ها نزدیک شده تا راحت‌تر کلاهبرداری‌هایش را پیش ببرد. در هر قسمت بخشی از فسادهای مالی و اخلاقی کامروا مشخص می‌شود.

جزئیات سریال

کارگردان: مهران مدیری

نویسنده: پیمان قاسم‌خانی، امیر برادران

نام تهیه کننده: مهران مدیری

نام بازیگران: مهران مدیری، ویشکا آسایش، محمد بحرانی، سیما تیرانداز، اندیشه فولادوند، بهنام تشکر، گلاره عباسی، نیما شعبان‌نژاد

نام شخصیت ها: کامیار کامروا (کامبیز کامیاب): کامروا کسی است که هیچ ثروت مشخصی نداشته و با وصل‌شدن به دیگران رشد کرده. او حالا برای کسب ثروت و قدرت، شبکه‌های فساد اخلاقی و مالی را مدیریت می‌کند. در این سریال، همسر اول کامروا فوت شده و او با ژاله، الناز و دو نفر دیگر در کشورهای مختلف ازدواج کرده. همسران جدیدش ثروت زیادی داشته و با وکالت تامی که به او داده‌اند، ثروتشان را در اختیار «کامی» قرار دادند و او نیز با کلاهبرداری همه اموال را ناپدید کرده. کامروا در حادثه سقوط هلی‌کوپتر شخصی‌اش فوت شده و بعد از مرگش رازهایش فاش می‌شود.

ژاله (ویشکا آسایش): زن دوم کامروا که زنی ساده‌لوح است و با اعتماد به همسرش همه اموالش را از دست داده. او به شکل اغراق‌آمیزی اهل تجملات و چشم‌وهم‌چشمی است.

الناز (اندیشه فولادوند): همسر سوم کامروا که با نام کامبیز کامیاب با او ازدواج کرده. الناز، هنرمند و پدرش مدیر بانک است. شغل پدر الناز باعث شده که طمع کامروا برانگیخته شود و برای کلاهبرداری‌های بیشتر با الناز در ارتباط باشد.

مهیار مهرافزون (غضنفر چمچاره): مهرافزون یک تازه‌به‌دوران‌رسیده است که برای اینکه به ثروت‌های بادآورده برسد، خود را به کامروا نزدیک کرده. او با ساده‌لوحی‌هایش، خراب‌کاری‌های زیادی می‌کند و توسط دیگران تمسخر و تحقیر می‌شود. مهرافزون نیز همراه کامروا در حادثه سقوط هلی‌کوپتر حضور داشته.

مینا (سیما تیرانداز): او همسر مهیار مهرافزون و تازه‌به‌دوران‌رسیده‌تر از مهرافزون است. بلندپروازی‌های او باعث شده تا مهرافزون شرافت خود را زیر پا بگذارد و برای برآورده‌کردن خواسته‌های مینا، از هر راهی به ثروت برسد.

هوشمند کامروا: پسر کامروا که بسیار ساده‌لوح است. کامروا، هوشمند را به خارج از ایران فرستاده و سایت شرط‌بندی هوشی‌بت را راه‌اندازی کرده. او حالا به خاطر جرم‌هایش در زندان به سر می‌برد.

کشور سازنده: ایران

 

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه