• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی سریال داوینچیز (Da vinci’s)

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

15401 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

با خراب‌شدن ناگهانی دیوار موزه، نقاشی گران‌قیمت به دست پرویز و ملیحه می‌افتد. آن‌ها که از نظر مالی شرایط خوبی ندارند و مدیریت موزه هم به فکر آن‌ها نیست، بر سر دوراهی اطلاع‌دادن یا برداشتن نقاشی مردد هستند تا اینکه راه دوم را انتخاب می‌کنند.

سریال «داوینچیز» یک کمدی اجتماعی‌ست که در نقد وضعیت مدیریتی و زندگی نابه‌سامان اقشار آسیب‌پذیر جامعه تولید شده است. این سریال با زبان طنز به ما نشان می‌دهد که بی‌توجهی به خواسته‌های حیاتی قشر متوسط و رو به پایین جامعه، چطور می‌تواند آن‌ها را از افرادی پاک‌دست و درست‌کار، به بزه‌کارانی ناشی تبدیل کند.

تماشای این سریال در جمع خانواده، می‌تواند زمینه خوبی برای صحبت درباره روند تغییر پرویز و ملیحه و زمینه‌های بروز آن باشد.

ژانر : کمدی اجتماعی

سال 1402 20 قسمت 50 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 2 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال «داوینچیز»، به زندگی زوجی جوان می‌پردازد که با وجود اینکه هر دو چندین سال است کار می‌کنند و از ازدواج آن‌ها گذشته است، اما هنوز موفق نشده‌اند که یک خانه مستقل برای خود دست‌وپا کنند. آن‌ها در موزه کار می‌کنند اما با وجود سابقه بالا و مسئولیت‌پذیریشان، حقشان ضایع شده و زیر دست دو برادر چاپلوس و آب‌زیرکاه مشغول به فعالیت هستند. رئیسشان، نیازهای آن‌ها را نادیده می‌گیرد و با اینکه خودش دنبال بودجه‌های میلیاردی برای موزه است، یک وام کوچک هم به آن‌ها نمی‌دهد تا بتوانند سقف خانه‌شان را تعمیر کنند. همچنین با پیداشدن تابلو، تلاش‌های آن‌ها نادیده گرفته می‌شود و این کشف، به نام دو برادر تمام می‌شود. همه این وقایع دست در دست هم می‌دهد تا پرویز تصمیم بگیرد تابلویی را که خودش پیدا کرده، از موزه بدزدد و به زندگی‌اش سر و سامانی بدهد.

این سریال، به زبان طنز، از وجود بی‌عدالتی، ظلم و بی‌کفایتی در سطح مدیریتی سخن می‌گوید و نشان می‌دهد که این رفتارهای نادرست، چه تاثیراتی بر انسان‌های ضعیف جامعه می‌تواند داشته باشد.

خشونت و ناهنجاری اجتماعی در این اثر ناچیز و گذرا بوده و تماشای آن برای جمع خانوادگی به صلاح‌دید و نقطه نظر والدین بستگی دارد.

خلاصه: داستان تحول دو کارمند نمونه، در برابر ظلم و فساد اداری را در این اثر شاهدیم.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

تابلو توسط چه کسانی پیدا شد؟

چرا برادران سرخوش، پیداکردن تابلو را به نام خود تمام کردند؟ پرویز و ملیحه انتظار داشتند چه رفتاری با آن‌ها شود؟ اگر از آن‌ها تقدیر و تشکر می‌شد، آیا باز هم دست به دزدی تابلو می‌زدند؟

وظیفه یک مدیر، در مقابل کارمندانش چیست؟ مدیر موزه، به وظایف خود به درستی عمل می‌کرد؟ اگر تو به جای او بودی، چه کاری برای پرویز و ملیحه انجام می‌دادی؟ اگر به جای پرویز بودی چه؟ بعد از اینکه تابلو را برگرداندی، باز هم حاضر به دزدی آن می‌شدی؟

خلاصه: دلیل رفتار پرویز و ملیحه، چه بود؟ اگر با آن‌ها رفتار بهتری می‌شد، بازهم این اتفاق می‌افتاد؟

داستان اثر

پرویز و ملیحه که بعد از چند سال زندگی مشترک، هنوز نتوانسته‌اند خانه مستقلی برای خود دست‌وپا کنند؛ هنگامی که مشغول نظافت محل کار خود، در موزه هستند، به تابلوی عجیبی بر می‌خورند.

آن‌ها در دیوار موزه، تابلویی مشابه اثر داوینچی، یعنی مونالیزا را می‌یابند و از آن‌جایی که افراد پاک‌دستی هستند، وجود آن را به مافوق‌های خود اطلاع می‌دهند.

پرویز و ملی، انتظار دارند تا با تحویل‌دادن تابلو، حداقل از آن‌ها تقدیر و تشکری به میان بیاید یا با تقاضای وام ناچیزشان موافقت شود. اما روسای موزه، حتی در مراسم پیداشدن تابلو نیز آن‌ها را راه نمی‌دهند و افتخار پیداکردن آن را، از آن خود می‌کنند.

پرویز که از ابتدا دلش با تحویل‌دادن تابلو نبود، به ملی می‌گوید که باید تابلو را بدزدند و برای خود کنند. چرا که خدا این تابلو را برای رفع مشکلاتشان بر سر راه آن‌ها قرار داده بود و از دست‌دادن آن درست نیست.

پرویز تحت تدابیر شدید امنیتی، دست به دزدیدن تابلو می‌زند، آن هم درست در زمانی که گروهی سارق به موزه حمله کرده و قصد ربودن آن را دارد. مسئولین موزه گمان می‌کنند که دزدی، کار سارقین بوده ولی فقط پرویز و گروه سارق، خبر دارند که چنین ادعایی صحیح نیست.

پرویز تابلوی نقاشی را به خانه می‌برد غافل از اینکه دو گروه سارق، در رقابت با یکدیگر، در پی ربودن نقاشی هستند.

جزئیات اثر

کارگردان: افشین هاشمی

نویسنده: آریان گل‌صورت- پویا نبی- افشین هاشمی

نام تهیه کننده: مهدی منیری

نام بازیگران: سام درخشانی- سیما تیرانداز- رضا بهبودی- مونا فرجاد

نام شخصیت ها: پرویز: مردی که در جوانی، عاشق ملیحه شد و با او ازدواج کرد. او به خاطر شرایط نابه‌سامان اقتصادی‌اش، با خانواده همسرش در یک خانه زندگی می‌کند.

ملیحه: ملیحه همسر پرویز است و عاشق شغل آرایشگری. او روزها با پرویز در موزه مشغول به کار است و بعد از آن به کار مشتری‌هایش در خانه رسیدگی می‌کند.

کشور سازنده: ایران

مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد داوینچیز

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!