• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی سریال حیثیت گمشده

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

10 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

19411 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

درام «حیثیت»، سریال شبکه نمایش‌خانگی است. حیثیت دربارۀ زندگی امیر و هاجر است که دچار طلاق عاطفی و غریبگی هستند. امیر بعد از خودکشی هاجر متوجه می‌شود رازهایی در زندگی همسرش بوده و این رازها امیر را سردرگم می‌کند. سریال «حیثیت» بدزبانی، توهین، تحقیر، زدوخورد فیزیکی و... را پرتکرار نشان می‌دهد. همچنین قمار، مواد مخدر، قاچاق و فساد، تهمت و... را امری عادی و حتی در محیط خانواده نمایش می‌دهد. توصیه کدومو برای این سریال، ممنوعیت تماشا برای -18 سال است.

ژانر : درام

سال 1402 میانگین هر قسمت 50 دقیقه جزئیات کامل اثر
8 مناسب خانواده 50 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 12 +
بر اساس 8 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این سریال با دست‌آویزی به خشونت فیزیکی، خشونت روانی و توهین‌های پی‌درپی شخصیت‌ها به یکدیگر، مفاهیم ناهنجار بسیاری را در بستر خانواده نشان می‌دهد. در این سریال، خانواده محل امنی برای افراد نیست و مایۀ بدبختی، سرشکستی، تحقیر، تنفر و بی‌اعتمادی است. امیر و هاجر که از یکدیگر طلاق عاطفی گرفته‌اند، سال‌هاست که بی‌خبر از هم زندگی می‌کنند. پنهان‌کاری و دوری آن‌ها از یکدیگر، با زبان تند و گزنده‌ای که در گفتگو با یکدیگر دارند، تصاویر تیره‌ای از ارتباط با نزدیکان را در ذهن مخاطب منعکس می‌کند.

تحقیر، موضوع مهمی است که در «حیثیت» نمایش داده می‌شود. تحقیر در خانواده، در جامعه و محیط‌های مختلف، افراد را به‌شدت سرخورده کرده است. این سرخوردگی در بیان نفرت از اعضای خانواده، فرار از محیط خانواده به سوی دیگران، تحقیرکردن دیگران و... خود را نشان می‌دهد. افراد از ترس واکنش یکدیگر، از هم دورند و نمی‌توانند مشکلاتشان را حل کنند.

این سریال موضوعات مختلف قابل بحثی دارد و البته خشونت و ناهنجاری بالای این سریال، این اثر را برای تماشای خانوادگی مناسب نمی‌کند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر فرزندتان این سریال را تماشا کرده بود، بگذارید تا ابتدا نظراتش را دربارۀ این سریال با شما در میان بگذارد. بعد از شنیدن برداشت او از این داستان، در گفتگو با او، فرزندتان را به سمتی جهت دهید که مسائل و مشکلاتی که در خانواده‌تان احساس می‌کند را در محیطی امن، برای خودتان بگوید. امن‌نگه‌داشتن خانواده برای اعضایش، مهمترین اقدام برای حفظ ارتباط کیفی موثر با نوجوان و حفظ مرجعیت خانواده است.

از نوجوان خود بپرسید راه حل طلاق عاطفی را چه می‌داند؟

از او بپرسید هر یک از شخصیت‌ها چگونه می‌توانستند مسئله‌شان را حل کنند؟

بگذارید فرزندتان خانواده را محل امن خود بشناسد و ارتباط با شما را تحت هر شرایطی مقدم بر ارتباط‌گرفتن با افراد ناشناس بداند.

داستان اثر

حیثیت داستان زندگی امیر و هاجر است که به خاطر اینکه بچه‌دار نمی‌شوند (این موضوع برای امیر بسیار مهم است) دچار طلاق عاطفی و غریبگی شده‌اند. هاجر یک خواهر کوچک به اسم ریحان و یک پدر معتاد دارد که برای پیداکردن مواد مخدر برای پدرش، به اسماعیل (قاچاقچی معروف) مراجعه می‌کند. بعد از خودکشی هاجر، امیر متوجه می‌شود که رازهایی در زندگی همسرش وجود داشته که او از آن‌ها بی‌خبر است. برای همین به سراغ کشف ماجرا می‌رود تا سر از کارهای هاجر دربیاورد. او متوجه می‌شود که هاجر از اسماعیل مواد مخدر زیادی گرفته برای توزیع ولی به اسماعیل بدهکار است و نه از مواد و نه از پول، خبری نیست. اسماعیل هم برای اینکه به امیر بگوید هاجر چه کسی بوده و اواخر عمرش چه کارهایی می‌کرد، او را وادار می‌کند تا بدهی هاجر را پرداخت کند. امیر برای جورکردن دویست میلیون تومان، می‌فهمد که هاجر با کارهای خلاف قانون، هشتاد میلیون پس‌انداز کرده است. او برای رفع مشکلش به دزدی از خانه خواهرش هم اقدام می‌کند تا بدهی اسماعیل را پرداخت کند. امیر بعد از مرگ هاجر، برای اینکه متوجه شود جنینی که موقع مرگ در شکم هاجر بوده، فرزند هردوی آن‌هاست یا نه و برای اینکه بفهمد بچه‌ای که هاجر او را با مواد مخدر کشته چه کسی بوده، پیگیر داستان زندگی هاجر است. او متوجه می‌شود که آنقدر بین آن‌ها فاصله و دوری وجود داشته که امیر حتی متوجه نشده که همسرش کار در خیاطی را ترک کرده و وارد قاچاق شده است.

جزئیات اثر

کارگردان: سجاد پهلوان‌زاده

نویسنده: احمد سلگی

تهیه کننده: محمدرضا منصوری

نام بازیگران: مهدی حسینی‌نیا، بهاره افشاری، الناز حبیبی، امیر نوروزی، بهزاد خلج، مهدی زمین‌پرداز، ستاره پسیانی

نام شخصیت ها: امیر: همسر هاجر که بی‌اندازه دوست دارد بچه‌دار شوند اما نمی‌توانند. او از همسرش طلاق عاطفی گرفته و بعد از مرگ هاجر متوجه می‌شود که همسرش رازهایی داشته که امیر از آن‌ها بی‌خبر است. امیر دنبال پیداکردن جواب سوالات خودش است.

هاجر: همسر امیر است که پنهان از همسرش کارهای مختلفی کرده و بعد از مردن نوزادی که نزد او امانت بوده، خودش را جلوی ماشین پرت می‌کند و می‌میرد. او برای به‌دست‌آوردن پول و تهیه مواد مخدر برای پدرش، با قاچاقچی‌ها همکاری می‌کند و تمام داستان دربارۀ رازهای سربه‌مهر هاجر است.

رسول: پزشک غیرقانونی که پروانۀ پزشکی‌اش لغو شده اما به صورت غیرقانونی به فعالیت‌اش ادامه می‌دهد و دست رد به سینۀ مراجعین متخلفش نمی‌زند. او در گذشته خواستگار هاجر نیز بوده.

تهمینه: خواهر امیر که با یک فرد پولدار ازدواج کرده است و دوست دارد بتواند به برادرش کمک کند.

کشور سازنده: ایران

مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : ریحانه مومنی

۱۱ آبان ۱۴۰۲

مناسب سن 13 +

سریال قشنگیه و بنظرم ژانرش تا درام بیشتر به جنایی نزدیک تره

بزرگسال

توسط : بهمن بهمنی

۸ مهر ۱۴۰۲

مناسب سن 3 +

بزرگسال

توسط : Arman Hajatian

۲۶ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

نسبت به سریال های ایرانی خوب بود ولی خیلی زود داستان رو جمع کردن باید یه جوری با قصه های ریز ریز پیش میرفتند تا داستان قابل هضم باشه

بزرگسال

توسط : Arman Hajatian

۲۶ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

نسبت به سریال های ایرانی خوب بود ولی خیلی زود داستان رو جمع کردن باید یه جوری با قصه های ریز ریز پیش میرفتند تا داستان قابل هضم باشه

بزرگسال

توسط : امیر کدیشی

۲۴ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 14 +

عالی فقط باید کارگردان ادامه بده

بزرگسال

توسط : حسام زمانی مقدم دولو

۱۰ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

برا بچه معلومه خوب نیست و من 9 سالمه

بزرگسال

توسط : حسین جعفری رنجبر

۱ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 11 +

درام شلوغ درهم برهم پیچیده با داستان غیر قابل هضم

بزرگسال

توسط : فاطمه فرخ زاد

۱۸ مرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

از زندگی واقعی خودم خیلی دور هست و برام قابل هضم نیست

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد حیثیت گمشده

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!