• امروز : 16 تیر 1401
logo

نقد و بررسی سریال جهنم‌درّه ( Hellbound)

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

7 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

725 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
«جهنم‌درّه» داستان بشر از سال 2022 به بعد را روایت می‌کند. در این زمان، فرشته‌ای به بعضی از مردم زمان دقیق مرگشان را اعلام می‌کند و پس از مدتی هیولاهایی جهنمی جان فرد را می‌گیرند. فرقه‌ای برای توجیه این اتفاقات ایجاد می‌شود که ادعا می‌کند پس از سال‌ها ظلم بشر، خداوند تصمیم گرفته گناهکاران را به سزای اعمالشان برساند. این سریال در زمان پخش خود در لیست ده سریال برتر نتفلیکس قرار داشته است که حاوی صحنه‌هایی مثل سوزاندن انسان‌ها و رواج خشونت‌طلبی، ایجاد ترس و دلهره حتی در مخاطب بزرگسال و نمایش ناهنجاری‌های صریح دینی درباره‌ی خدا را به نمایش می‌گذارد.

ژانر : تخیلی ترسناک

سال 2021 یک فصل، 6 قسمت حدوداً 45 دقیقه جزئیات کامل اثر
2 مناسب خانواده 5 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 18 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«جهنم‌درّه» سریالی در ژانر ترسناک و جنایی است که حول دو سؤال اساسی می‌چرخد. «چرا عده‌ای از مردم توسط هیولاها کشته شده و به جهنم فرستاده می‌شوند؟» و «عدل خداوند کجاست و چرا او دیگر نسبت به خلایق خود مهربان نیست؟» در طی داستان گروهی با نام «حقانیت جدید» پیدا می‌شود که علت این اتفاقات را اراده‌ی خداوند برای تنیبه بشر عنوان می‌کند. اما در طول سریال مشخص می‌شود که برخی از افراد بدون هیچ گناهی راهی جهنم می‌شوند و با این تفاسیر ادعای «حقانیت جدید» صحت ندارد. از طرفی هیچ پاسخ جایگزینی نیز تا انتهای داستان برای این سؤال پیدا نمی‌شود. اما در طول داستان مفاهیمی مانند «خدا»، «دین»، «گناه»، «گناهکار» و... مورد نقد و سوال قرار می‌گیرد. ممکن است مخاطب بعد از دیدن این سریال نسبت به برخی از این مفاهیم سوال‌هایی پیدا کند که در خودِ اثر پاسخی برای آن‌ها یافت نمی‌شود.

نظام طبیعت و آن نظم و قوانینی که خداوند برای زندگی انسان در دنیا قرار داده، در این فیلم برهم‌خورده است. بنابراین داستان این اثر و وقایع آن می‌تواند پیامدهای این برهم‌خوردگی را به مخاطب نشان دهد. شما می‌توانید درباره‌ی این موضوع به مطالعه و سپس گفتگو با یکدیگر بپردازید.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

افرادی که رهبری فرقه «حقانیت جدید» را به عهده داشتند چرا قصد داشتند فرقه خودشان را قدرتمندتر کنند؟
ادامه متن

داستان اثر

  داستان سریال «جهنم‌درّه» در کره‌ی جنوبی سال 2022 روایت می‌شود. در این سال اتفاق عجیبی در حال وقوع است. برخی از مردم از طرف فرشته‌ای پیامی دریافت می‌کنند که زمان دقیق مرگ آن‌ها را اعلام می‌کند و می‌گوید که آن‌ها عازم جهنم هستند. در زمان اعلام‌شده نیز سه هیولای جهنمی به آن فرد حمله می‌کنند و پس از درگیری و ضرب‌وشتم، فرد را به طور کامل می‌سوزانند. در همین شرایط فردی به نام «جونگ جی‌سو» رهبریِ فرقه‌ی‌‌‌ مذهبی جدیدی را به عهده گرفته ‌است که پیام این اتفاقات را به مردم منتقل کند. «جونگ جی‌سو» به مردم می‌گوید که پس از سال‌ها ظلم و گناه بشر، حالا خداوند تصمیم گرفته تا به طور مستقیم وارد شود و عدالت را برقرار کند. این اتفاقات هم به این جهت است که افراد گناهکار به سزای اعمال خود برسند. «جونگ جی‌سو» از زنی که فرمان را دریافت کرده می‌خواهد که با دریافت هزینه‌ای بپذیرد که صحنه‌ی مجازات او توسط موجودات جهنمی به طور زنده از شبکه‌های اجتماعی پخش شود. زن نیز قبول می‌کند. پس از پخش زنده‌ی این صحنه، افراد زیادی به این فرقه که «حقانیت جدید» نامیده می‌شود ایمان می‌آورند. اما نکته‌ی اصلی اینجاست که «جونگ جی‌سو» هم که رهبر این فرقه است، بیست سال پیش فرمان رفتن به جهنم را دریافت کرده و پس از ایمان آوردن تعداد زیادی از مردم، زمان مرگش فرامی‌رسد و توسط هیولاهای جهنمی سوزانده می‌شود و فرد دیگری رهبری فرقه را به عهده می‌گیرد. پس از گذشت چند سال فرقه‌ی «حقانیت جدید» قدرت بیشتری پیدا می‌کند، تا حدی که در سال 2027 بر قسمت‌های مختلفی از کره‌ی جنوبی و حتی جهان تسلط دارد و صحنه‌ی مجازات و مرگ افراد را به صورت زنده پخش می‌کند.

 از طرف دیگر، وکیلی به نام «مین هه‌جین» که حقانیت جدید را قبول ندارد، تشکیلاتی مخفی به راه انداخته است تا افرادی که فرمان را دریافت می‌کنند بتوانند به دور از چشم عموم مردم بمیرند. در همین شرایط، نوزادی یک روزه فرمان رفتن به جهنم را دریافت می‌کند! «مین هه‌جین» تصمیم می‌گیرد فیلم دریافت و اجرای فرمان این نوزاد را به طور زنده پخش کند تا مردم به دروغ‌بودن حرف‌های حقانیت جدید پی ببرند و ثابت کنند کسانی که کشته می‌شوند در حقیقت افرادی گناهکار نیستند، چون یک نوزاد یک روزه نمی‌تواند گناهی مرتکب شده ‌باشد. از همین روی، افراد حقانیت جدید تلاش می‌کنند تا از پخش دریافت فرمان یک نوزاد جلوگیری کنند تا قدرتشان را از دست ندهند. در نهایت بعد از درگیری زیاد بین دو گروه، هیولاهای جهنم در مقابل چشم عموم مردم برای اجرای فرمان نوزاد از راه می‌رسند. پدر و مادر نوزاد او را در بغل می‌گیرند و هیولاهای جهنم پدر، مادر و نوزاد را با همدیگر می‌سوزانند و ناپدید می‌شوند اما پس از ناپدید شدن هیولاها «مین هه‌جین» متوجه می‌شود که نوزاد در پناه پدر و مادر خود زنده مانده‌ است. او نوزاد را از معرکه نجات می‌دهد و فرار می‌کند. مردم که اعتماد خودشان به حقانیت جدید را تا حدی از دست داده‌اند به افراد این فرقه اعتراض می‌کنند. اما در انتهای سریال نمایش داده می‌شود که اولین قربانی جهنم دوباره زنده می‌شود و داستان به پایان می‌رسد.

جزئیات اثر

کارگردان: Sang-ho Yeon / یون سانگ‌هو

نویسنده: Kyu-Seok Choi ، Yeon Sang-ho / یون سانگ‌هو، چویی کیو‌سوک

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : ریحانه یافتیان

۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

از نظر ساخت سریال بدی نیست (هرچند محتواش کلا چرته) اما کلا با این میزان خشونت و ترس و ناهنجاری‌ای که داره، مخاطبش بزرگساله.

بزرگسال

توسط : سهیلا سلیمی

۴ بهمن ۱۴۰۰

مناسب سن 18 +

من نمیدونم چرا رده سنی رعایت نمیشه. اینستا پر شده از نوجوون هایی که این سریال رو دیدن

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد جهنم‌درّه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>