• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

بینوایان

بررسی تخصصی سریال Les Miserables

بینوایان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ژان والژان پس از آزادی از زندان، به فرد دیگری تبدیل می‌شود و زندگی جدیدی را آغاز می‌کند. او سرپرستی کوزت را برعهده گرفته و تلاش می‌کند شرایط خوبی برای او فراهم کند. خطر بازرس ژاور و تناردیه آن‌ها را تهدید می‌کند. شجاعت، صداقت و آزادی‌خواهی پیام‌های اصلی این سریال می‌باشند. این مجموعه براساس رمان مشهور «بینوایان» اثر «ویکتور هوگو» در سال ۲۰۱۸ ساخته شده است.

سال 2018 6 قسمت جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

سریال با صحنه‌هایی آغاز می‌شود که در آن اجساد بسیاری از سربازان فرانسوی همراه با خون‌ریزی نمایش داده می‌شود. صحنه‌های زیادی از برخورد و درگیری و تیراندازی در سریال وجود دارد. تناردیه در چند صحنه کوزت را مورد ضرب‌و‌شتم قرار می‌دهد. در یکی از صحنه‌ها کشیدن دندان کوزت همراه با خون‌ریزی و درد‌کشیدن او به‌صورت کامل به نمایش در‌می‌آید. در برخی صحنه‌ها اعدام و خودکشی دیده می‌شود. خشونت کلامی و توهین و تحقیر نیز در دیالوگ‌های تناردیه‌ها در سریال دیده می شود. در نسخۀ اصلی سریال، صحنۀ تجاوز سربازان فرانسوی به فانتین وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چهرۀ ژان والژان و به‌طورکلی زندانیان تاحدی ترسناک به‌نظر می‌رسد. نمایش اجساد متعدد همراه با خون‌ریزی نیز برای برخی مخاطبان ترسناک است. صحنه‌هایی که در آن فانتین برای دریافت پول، موهای خود را کوتاه کرده و دندانش را می‌فروشد، برای مخاطبان حساس رنج‌آور خواهد بود. صحنۀ جدایی کوزت از فانتین نیز برای مخاطبان کم‌سن‌و‌سال ترسناک است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند قسمت صحنه‌هایی حاوی رقص شخصیت‌ها وجود دارد. نوشیدن مشروبات الکلی و حالت مستی شخصیت‌ها در قسمت‌های مختلفی دیده می‌شود. در نسخۀ اصلی این سریال، چند‌صحنه از بوسیدن شخصیت‌ها هم‌چون کوزت و ماریوس وجود دارد. در نسخۀ اصلی و در دو قسمت، فاحشه‌ها به نمایش در‌می‌آیند.

جزئیات
پیام مثبت

تم اصلی سریال آزادی‌خواهی و شجاعت است که در رفتار بسیاری از شخصیت‌ها دیده می‌شود. ژان والژان در بسیاری از اتفاقات، شجاعت مثال‌زدنی از خود نشان می‌دهد. ماریوس در طول سریال به فردی انقلابی و شجاع تبدیل می‌شود. صداقت ژان والژان در دادگاه که باعث دستگیری خودش می‌شود، امری ستودنی است. رفتارهای ژان والژان و فانتین نسبت به کوزت نوعی ایثار به‌حساب می‌آید.

جزئیات
الگوی مثبت

ژان والژان در طول سریال شمایل قهرمانی به خود می‌گیرد. صداقت، شجاعت، آزادی‌خواهی و ایثار، او را به شخصیتی در قامت الگوی مثبت تبدیل می‌کند. ژان والژان در طول سریال تغییر کرده و دائماً در حال رشد و کمال دیده می‌شود. همین مسئله در مورد ماریوس نیز رخ می‌دهد. فانتین تمام هستی خود را فدای فرزندش کوزت می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

بینوایان براساس رمانی به همین نام که نوشتۀ ویکتور هوگوست، ساخته شده است. در این سریال خشونت‌های فیزیکی هم‌چون شکنجه، تیراندازی و اعدام، خشونت‌های کلامی هم‌چون تحقیر و توهین و خشونت جنسی هم‌چون تجاوز (در نسخۀ اصلی) وجود دارد. برخی صحنه‌ها به‌دلیل نمایش اجساد متعدد سربازان، کشیدن دندان فانتین به‌شکل دردناک و اعدام انقلابیون ترسناک به‌نظر می‌رسد. خشونت و ترس در این سریال شکل واقعی و بدون اغراق دارد. ناهنجاری‌های اجتماعی نیز مانند رقص، نوشیدن مشروبات الکلی و حالت مستی و بوسیدن (در نسخۀ اصلی) در سریال قابل مشاهده است.

سریال دارای پیام‌های مثبت فراوانی هم‌چون شجاعت، آزادی‌خواهی، ایثار و صداقت است که به خوبی نمایش داده شده است. به دلیل شدت بالای خشونت و ناهنجاری‌های اجتماعی، تماشای این سریال برای کودکان مناسب به‌نظر نمی‌رسد؛ اما نوجوانان می‌توانند سریال را با توجه به پیام‌های مثبت فراوانش مشاهده کنند. گفت‌وگو دربارۀ شخصیت‌های اصلی و ویژگی‌هایشان به درک بهتر نوجوانان از داستان و پیام‌های مثبت آن کمک فراوانی خواهد کرد. درصورتی که فرزند شما از تماشای این سریال احساس رضایت کرد، می‌توانید رمان بینوایان را به فرزند خود هدیه دهید تا او با کل داستان و جزئیاتش آشنا شود.

خلاصه: سریالِ بینوایان برای نوجونان مناسب و دارای پیام‌های مثبت فراوانی هم‌چون شجاعت، آزادی‌خواهی، ایثار و صداقت است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

مهم‌ترین ویژگی ژان والژان چیست؟ ویژگی‌های ژان والژان به‌عنوان قهرمان را برای فرزندتان مشخص و روشن کنید.

نظر فرزند شما در مورد ژاور چیست؟ با این سؤال می‌توانید ویژگی‌های شخصیت منفی سریال را برای فرزند خود بیان کنید.

فرزند شما به کدام شخصیت علاقه‌مند شده است؟ در مورد ویژگی‌های آن شخصیت گفت‌وگو کنید. با این سؤال الگوی فرزند شما مشخص شده و می‌توانید به‌طور کامل به گفت‌وگو دربارۀ ویژگی‌هایش بپردازید.

خلاصه: فرزند شما به کدام شخصیت علاقه‌مند شده است؟

داستان سریال

ژان والژان پس از آزادی از زندان تغییرات زیادی در زندگی خود ایجاد می‌کند و به فردی صادق، شجاع و مهربان تبدیل می‌شود. او پس از مهاجرت به شهر دیگری یک کارگاه تولیدی تأسیس کرده و پس از مدتی به‌عنوان شهردار انتخاب می‌شود. فانتین زن جوانی است که در کارگاه ژان والژان کار می‌کند، پس از مرگ فانتین، ژان والژان دختر خردسال او را از دست خانوادۀ ظالم تناردیه نجات می‌دهد و سرپرستی‌اش را برعهده می‌گیرد. بازرس ژاور که در زندان مسئول نگهداری ژان والژان بوده است، دوباره تلاش می‌کند تا او را به زندان بیندازد. ژان والژان و کوزت سا‌ل‌ها به‌صورت مخفیانه زندگی می‌کنند تا از خطر ژاور در امان باشند. درنهایت با شروع مبارزات انقلابی، کوزت با یکی از انقلابیون به نام ماریوس ازدواج می‌کند و ژان والژان بر اثر بیماری از دنیا می‌رود.

جزئیات سریال

  1. کارگردان/ مؤلف: Tom Shankland / تام شنکلند.
  2. نویسنده/ مترجم: Andrew Davies / اندرو دیویس.
  3. نام تهیه‌کننده: Faith Penhale / فیث پنهال.
  4. نام بازیگران: Lily Collins, Dominic West, David Oyelowo, Olivia Colman/ لیلی کالینز، دومینک وست، دیوید اویلوو، اولیویا کولمن.
  5. نام شخصیت‌ها: ژان والژان: او پس از آزادی از زندان، تصمیم به ایجاد تغییر در زندگی خود می‌گیرد، او به فردی مهربان و آزادی‌خواه تبدیل می‌شود. با مرگ فانتین، ژان سرپرستی کوزت را برعهده می‌گیرد و با محبت بسیار او را هم‌چون دختر خودش تربیت می‌کند. فانتین: او مادر کوزت است و چون پدر کوزت او را ترک کرده است، در بزرگ‌کردن کوزت سختی‌های فراوانی را تحمل می‌کند. فانتین برای کار و امرار معاش به شهر دیگری مهاجرت می‌کند و کوزت را به خانوادۀ تناردیه می‌سپارد، او در نهایت براثر سختی‌های فراوان، از دنیا می‌رود. بازرس ژاور: او نسبت به زندانیان و مردم عادی، به شدت سخت‌گیر و خشن است. ژاور تمام تلاش خود را برای دستگیری ژان والژان انجام می دهد.  آقا و خانم تناردیه: این زن و شوهر مسئولیت نگهداری از کوزت را برعهده می‌گیرند؛ اما رفتار بسیار بد و نامناسبی با کوزت دارند. آن‌ها تنها به دنبال کسب پول هستند و سلامت کوزت و فانتین هیچ اهمیتی برای آن‌ها ندارد.
  6. کشور سازنده: انگلیس
  7. کمپانی سازنده: BBC Studios / بی‌.بی‌.سی استدیو
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه