• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

بوتیمار

بوتیمار

بررسی تخصصی سریال

author-img

توسط : زهرا ربیعیان ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال کمدی «بوتیمار» داستان زندگی یک خانواده‌ی پنج‌نفره است که با مشکلات اقتصادی و اجتماعی درگیرند. خانواده‌ی «گلابی» چهار خودرو از شرکت لیزینگ خریداری کرده‌اند تا آن‌ها را بفروشند و خانه‌ی بزرگی بخرند. اما خودروها تحویل داده نمی‌شود. پدر خانواده، یعنی «پرویز گلابی» متوجه می‌شود این شرکت کلاه‌برداری بوده و در پی پیداکردن فردی است که در این کار به او اعتماد کرده‌ بود. این سریال ناهنجاری‌هایی اعم از بدزبانی، رابطه‌ی پنهانی «نیما» و «نهال»، رشوه‌دادن، دروغ و... دارد.

سال 1400 16 قسمت 45دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت این سریال اکثراً در قالب کمدی است و بیشتر به‌صورت زبانی است و خشونت‌های فیزیکی این سریال بدون آثار جراحات مشخص است. درشروع سریال، زمانی‌ که علیرضا پسر کوچک خانواده وسط جلسه‌ی آنلاین آقای گلابی وارد اتاق می‌شود، خواهرش نهال برای بیرون‌بردن او از اتاق، با دمپایی تنبیهش می‌کند. در جای دیگر، وقتی آقای گلابی روبه‌روی ماشین نیما قرار می‌گیرد، باوجود اینکه مقصر بوده اما دعوا و جروبحث می‌شود. بعد از ماشین پیاده می‌شود و از پنجره‌ی ماشین با نیما گلاویز می‌شود. نیما پنجره را بالا می‌برد و دست گلابی گیر می‌کند و بعد که نیما از ماشین پیاده می‌شود گلابی به او سیلی می‌زند که مردم آن‌ها را جدا می‌کنند. در صحنه‌ای دیگر، آقای گلابی از یکی از ارباب‌رجوع‌ها مشت می‌خورد که باعث می‌شود زیر چشمش کبود شود. همچنین وقتی گلابی متوجه می‌شود که شروین کلاه‌بردار است و طلا را برداشته و فرار کرده، به خانه‌اش می‌رود و وقتی نگهبان آنجا را می‌بیند با او گلاویز و دست‌به‌یقه می‌شود تا خبری از شروین بگیرد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترس در این سریال فانتزی و به شکل چالش و بازی نمایش داده شده ‌است که «نهال» وانمود می‌کند حین کار با چرخ خیاطی سوزن داخل انگشتش فرو رفته است، درحالی‌که این‌طور نیست و او پدر و مادرش را سر کار گذاشته است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این سریال می‌بینیم که به‌راحتی در برخی صحنه‌ها که شخصیت‌های داستان عصبانی می‌شوند از الفاظی مانند دربه‌درشده، عوضی، چشم‌سفید و... استفاده می‌کنند. آقای گلابی برای اینکه بتواند ماشین‌ها را تحویل بگیرد دست به دامن شروین می‌شود و توافق می‌کند که در ازای تحویل خارج از نوبت ماشین‌ها 60 میلیون رشوه بدهد. همچنین علیرضا که دانش‌آموز است با تقلّب مادرش شعر حفظی‌اش را برای معلمش می‌خواند. مریم خانم همسر آقای گلابی که بلاگر اینستاگرام است برای تبلیغات پیجش مثلا برای تبلیغ رژیم لاغری از پسرش علیرضا استفاده می‌کند. نهال با یکی از همکلاسی‌هایش به نام نیما در ارتباط است. نیما برای به‌دست‌آوردن دل آقای گلابی پس از درگیری و رضایت برای ازدواج به شمال می‌رود و با نهال و مادرش در ارتباط است که این ارتباط از گلابی پنهان است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مریم همسر آقای گلابی در رعایت مسائل بهداشتی مربوط به کرونا بسیار زیاده‌روی می‌کند به‌صورتی‌که اعضای خانواده به او اعتراض می‌کنند. او همه‌چیز را با الکل و مواد سفیدکننده می‌شوید که مزه و بوی مواد شوینده گرفته‌اند. مریم خانم به علیرضا که دانش‌آموز است تقلب می‌رساند. آقای گلابی برای دریافت ماشین‌ها قبول می‌کند که به شروین رشوه بدهد و نامش را هدیه می‌گذارد. وقتی مریم متوجه می‌شود او را سرزنش می‌کند و مجبورش می‌کند که رشوه‌ای که داده را پس بگیرد و می‌گوید که این ناحقی و مال حرام است. زمانی که مریم و آقای گلابی به خانه‌ی شروین می‌روند تا النگو را به او بدهند مریم می‌گوید که یک ضمانت و دستخطی بنا بر تحویل النگو شروین بدهد. اما گلابی و شروین قبول نمی‌کنند که همین کار باعث می‌شود آقای گلابی هیچ سندی برای دزدی شروین وقتی فرار می‌کند نداشته باشد. می‌بینیم که در این سریال به رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار توجه می‌شود و ضدعفونی‌کردن و ماسک‌زدن را تاکید می‌کند. هرچند در جاهایی می‌بینیم که ماسک را نادرست استفاده می‌کنند و ماسک زیر بینی‌شان قرار دارد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مریم برای کمک به همسرش طلاهایش را می‌‌فروشد تا به او کمک کند. آقای گلابی پیوسته در تلاش است تا مشکلات را حل کند و شرایط زندگی را برای دختر و پسران و همسرش فراهم کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

در سریال «بوتیمار» به‌خاطر طنزبودن آن ممکن است برخی ناهنجاری‌ها مانند بدزبانی، دروغ‌گفتن، دعوا و جروبحث عادی نشان داده شود که بهتر است نسبت به آن‌ها توجه داشته باشید.

مادر این خانواده بلاگر اینستاگرام است که عمدتاً درحال لایوگرفتن و تبلیغ‌کردن و گله از وضع اجتماعی است.

با زیادشدن اینگونه فعالیت‌ها در جامعه‌ی امروز و طرح آن در صداوسیما، خوب است نظرتان را دراین‌باره در قالب گفت‌وگویی دوستانه با فرزندتان که در معرض این مسائل است در میان بگذارید.

در این سریال دعوا و بحث‌های کلامی و حتی فیزیکی اتفاق می‌افتد که لازم است برای فرزندانتان توضیح دهید هرچیزی نیاز به عصبانیت و دعوا ندارد.

خلاصه: ناهنجاری و دعوا به دفعات دراین سریال اتفاق می‌افتد. شغل مادر خانواده بلاگری است که خانه و اتفاقاتش را در معرض دید دیگران قرار می‌دهد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید این سریال چه پیامی برای گفتن دارد؟

از نظر او مادر خانواده به‌اندازه‌ی کافی برای فرزندانش زمان دارد؟

آیا درست است که آقای «گلابی» خارج از نوبت ماشین‌هایش را تحویل بگیرد؟

وقتی به کسی چیز باارزشی به امانت می‌دهیم باید دست‌خط یا سندی برای این کار دریافت کنیم؟

خلاصه: آیا درست است که خارج از نوبت و با رشوه کارمان را پیش ببریم؟

داستان سریال

سریال بوتیمار داستان یک خانواده‌ی 5نفره است که با مسائل اجتماعی و اقتصادی درگیرند. آقای «گلابی» که کارمند بیمه است 4 ماشین از یک نمایندگی لیزینگ خریده و منتظر است آن‌ها را تحویل گرفته و بفروشد تا خانه‌ای برای همسرش و کاری برای پسرش دست‌وپا کند. همسر خانواده، «مریم»، بلاگر اینستاگرام است که همیشه درحال استوری‌گرفتن و لایوگرفتن است و در پیجش تبلیغات انجام می‌دهد.

«امیر»، پسر بزرگ خانواده، روزهای آخر سربازی‌اش را می‌گذراند. دخترشان، «نهال» نیز دانشجو است و یکی از همکلاسی‌هایش به نام «نیما» را می‌خواهد که مادرشان مطلع است، اما پدر خانواده نمی‌داند، چون او با ازدواج دخترش مخالف است.

در یک اتفاق، آقای «گلابی» و «نیما» با یکدیگر رو‌به‌رو می‌شوند و درگیر می‌شوند و آقای «گلابی» نسبت به «نیما» دید بدی پیدا می‌کند. پس از آن، به لیزینگ رفته و تجمع را می‌بیند. «شروین» که آشنای او در آنجاست از او 60 میلیون رشوه می‌خواهد تا کارش را راه بیندازد. گلابی برای جورکردن آن النگوی همسرش را به امانت به او می‌دهد تا ماشین‌ها را خارج از نوبت تحویل بگیرد و پس از فروش آن‌ها پول رشوه را بدهد. اما از او ضمانت و دستخطی دریافت نمی‌کند.

شب که همسرش ازموضوع رشوه مطلع می‌شود او را سرزنش می‌کند و مجبورش می‌کند که النگو را پس بگیرد. اما «شروین» را پیدا نمی‌کند. فردا که «گلابی» به لیزینگ می‌رود می‌فهمد که کار آن‌ها کلاه‌برداری بوده و فرار کرده‌اند. سراغ شروین را می‌گیرد و می‌فهمد او هم فرار کرده است.

جزئیات سریال

کارگردان: علیرضا نجف‌زاده

نویسنده: سعید جلالی

تهیه‌کننده: مهران مهام

بازیگران: سارا مقربی، حمید لولایی، مرجانه گلچین، هدایت هاشمی، اشکان اشتیاق، علی صبوری، سپند امیرسلیمانی، ندا کوهی، علیرضا درویش، سلمان خطی، حسین توهمی، سامی غریبی، ساناز سماواتی، ملیحه بقایی، دانیال جعفری، سامی غریبی.

شخصیت‌ها:

پرویز گلابی: نقش اصلی داستان است، او کارمند اداره‌ی بیمه است. درطول سریال همواره به دنبال گرفتن 4 ماشینی است که پیش‌خرید کرده و با همسر و سه فرزندش زندگی می‌کند.

مریم خانم: همسر آقای گلابی است که بلاگر اینستاگرام است و هر روز لایو برگزار می‌کند. او در هر شرایطی کنار همسرش است.

شروین بندری: یکی از اعضای شرکت لیزینگ خوردو است که کلاه‌برداری می‌کند و پس از گرفتن رشوه فرار می‌کند.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد