• امروز : ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

بالش‌ها

بررسی تخصصی سریال Pillows

بالش‌ها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

سریال «بالش‌ها» سریالی در ژانر فانتزی و موزیکال است که اولین هنرنمایی «داریوش فرضیایی» در نقشی دیگر است. این سریال، داستان بالش‌هایی است که از رده خارج شده‌اند و به سرزمین ماسوره رفته‌اند. بالش‌ها از دست انسان‌ها به‌خاطر استفاده‌ی نامناسب از تکنولوژی به ستوه آمده‌اند. بنابراین به انسان‌ها اِعلان جنگ می‌کنند و حالا تمام بالش‌های انسان‌ها مانند سنگ سفت شده است. گل‌گلی که یک تازه‌وارد در سرزمین ماسوره است، به‌خاطر استفاده‌ی نادرست از او دچار کمبود پَر شده و زندگی‌اش در خطر است و دوستانش سعی می‌کنند به او کمک کنند. این سریال سعی می‌کند ناهنجاری‌های اجتماعی را به کودکان و بزرگسالان گوشزد کند.

سال 1397 ۱۶ قسمت، میانگین ۴۵ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در مدرسه سرزمین ماسوره، دانش‌آموزان در حال رؤیابافی هستند که گل‌گلی و پندار پنبه‌زن (داریوش فرضیایی) وارد رؤیای آن‌ها می‌شوند. در این رؤیا دستان پندار به درختی بسته شده و «پرِ قو» که یکی از بالش‌های سرزمین ماسوره است، باید برای نجات پندار شعر بخواند و بالاوپایین بپرد. درهمین‌زمان که پر قو درحال خواندن است، زیر پایش میخ می‌ریزند و او درحالی که شعر می‌خواند، روی این میخ‌ها قدم می‌گذارد، همچنین با تفنگ به‌سمت پندار شلیک می‌شود که به او اصابت نمی‌کند. اینجاست که از رؤیا بیرون می‌آیند. در سریال تعقیب‌وگریز به همراه جیغ‌وفریاد نیز وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

گل‌گلی زمانی‌که در سرزمین ماسوره آتش‌سوزی می‌شود، به کمک دوستش، پر قو، می‌رود و او را نجات می‌دهد؛ اما خودش در آتش گیر می‌افتد و به بیمارستان برده می‌شود. گل‌گلی که به‌خاطر ازدست‌دادن پر‌هایش ضعیف شده بود، به‌واسطه این آتش‌سوزی به کمای متکایی می‌رود. مهتاب درحالی‌که در یک جنگل بزرگ گم شده است، گل‌گلی را می‌بیند که زنده شده است و حرف می‌زند. ازاین‌رو جیغ می‌کشد و از خواب بیدار می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مادر مهتاب هنگام رانندگی از گوشی همراه استفاده می‌کند. همچنین دو صحنه سیگارکشیدن و پیپ‌کشیدن وجود دارد که سیگارکشیدن در داستان مذمت می‌شود. در سریال «کابوس گدا» از طریق فریب‌دادن و دروغ‌گفتن به مردم، از آن‌ها پول می‌گیرد و آوار، پسرش نیز، از کودکان سوء‌استفاده می‌کند و آن‌ها را سر هر چهارراه مجبور به فروش اجناس می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

سریال بالش‌ها درباره‌ی تأثیری که استفاده‌ی نامناسب از تکنولوژی بر زندگی انسان‌ها گذاشته است، صحبت می‌کند. همچنین تبعات این استفاده‌ی نامناسب را به شما نشان می‌دهد و می‌گوید این آسیب‌ها تنها مختص کودکان نیست و این الگوی نامناسب، زندگی بزرگسالان را هم به‌خطر می‌اندازد. در این سریال، بالش‌ها همراه و هم‌قدم یکدیگر هستند، آن‌ها با روحیه کار تیمی از مشکلاتشان سربلند بیرون می‌آیند. مادر مهتاب که بسیار درگیر این زندگی مدرن شده است، سعی می‌کند همه تقصیر‌ها را به گردن همسر‌ش بیندازد و برای اینکه مهتاب بتواند بخوابد، به او بازی با تبلت را پیشنهاد می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

پندار پنبه‌زن دوستدار همه‌ی بالش‌هاست. او سعی می‌کند مشکلات سرزمین ماسوره را حل کند و برای خوب‌شدن حال بالش گل‌گلی بسیار تلاش می‌کند. همچنین «صنم‌خانم» که در کنار پندار پنبه‌زن مغازه‌ی پارچه‌فروشی دارد، زن بسیار مهربانی است و با خرید از کودکان سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند. در میان بالش‌ها، «هپروت» که بالشی داناست، سعی می‌کند به دیگران کمک کند و آن‌ها را در مشکلات به آرامش دعوت کند. «پشتی» که از قدیمی‌های سرزمین ماسوره است، از اینکه انسان‌ها او را فراموش کرده‌اند، بسیار ناراحت است. ازاین‌رو برای حل مشکلش‌ اعلان جنگ به انسان‌ها می‌دهد و سعی می‌کند با خشونت مشکلات را حل کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال بالش‌ها سریالی فانتزی و خیالی است. در این سریال بالش‌ها روح دارند و می‌توانند حرف بزنند. بهتر است درباره‌ی خیالی‌بودن این داستان با کودکتان صحبت کنید. کابوس گدا از طریق گدایی امرار معاش می‌کند. او در فیلم شخصی دروغ‌گو معرفی می‌شود که از عواطف دیگران سوء‌استفاده می‌کند. بهتر است میان افراد نیازمند و افرادی که به تکدی‌گری روی آورده‌اند، با کودکانتان صحبت کنید.

همچنین پسر کابوس‌گدا، آوار نیز، از کودکان سوء‌استفاده می‌کند و از آن‌ها کار می‌کِشد. بهتر است درباره‌ی کودکان کار نیز با فرزندانتان صحبت کنید. در قسمت اول سریال، کارگردان به بازسازی صحنه‌ای از فیلم شعله دست زده است، به‌این‌صورت که پندار پنبه‌زن به درخت بسته شده است و بالش پر قو، برای نجات او شعر می‌خواند و روی میخ راه می‌رود. شما والدین می‌توانید درباره‌ی این موضوع که قسمتی از یک فیلم معروف است، برای کودکتان صحبت کنید.

صاحب قبلیِ بالش پر قو که در سرزمین ماسوره‌ها زندگی می‌کند، زنی ثروتمند بود که در استفاده از لوازم آرایش افراط می‌کرده و به‌خاطر اینکه صورتی زیبا داشته باشد، بینی‌اش را عمل کرده است. به همین خاطر شب‌ها خروپف می‌کند. گفتنی است الزاماً هرعمل زیبایی بد نیست؛ اما باید این عمل‌ها ضروری باشد. با کودکانتان درباره‌ی معیار‌های زیبایی و زشتی صحبت کنید.

خلاصه: درباره‌ی خیالی‌بودن این داستان و استفاده‌ی مناسب از تکنولوژی، با کودکانتان صحبت کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودکتان سؤال کنید بهترین زمان استفاده از گوشی و تبلت چه زمانی است؟

از کودکتان بخواهید خود را به‌جای مهتاب بگذارند و کار‌های منفی و مثبت او را نام ببرند.

از کودکتان سؤال کنید اگر مهتاب بخواهد همان دختر زرنگ قبلی شود، باید چه کاری انجام دهد؟

از کودکتان بپرسید اگر نیازمندی را در خیابان دیدند، چه می‌کنند و در ادامه درباره‌ی ضرورت وجود سازمان‌هایی همچون «محک» و... با کودکتان صحبت کنید.

خلاصه: درباره‌ی پیام‌های داستان با کودکتان صحبت کنید.

داستان سریال

سریال «بالش‌ها» سریالی موزیکال و خیالی است. این سریال داستان دختربچه‌ای دبستانی به نام «مهتاب» است که شب‌ها دیر به تخت‌خواب می‌رود و موقع خواب نیز برای اینکه چشمانش گرم شود، با تبلتش بازی می‌کند و دیگر مانند قبل در درسش قوی نیست. مهتاب زمانی‌که با پدرش متکابازی می‌کرد، باعث پاره‌شدن بالشش می‌شود و تمام پر‌های بالش روی زمین می‌ریزد، برای همین مهتاب یک بالش دیگر از مادرش می‌گیرد و متکای خراب‌شده‌اش را گوشه اتاق می‌گذارد. در ادامه، شب‌هنگام «جان‌جان» و «هان‌هان» از سرزمین «ماسوره» می‌آیند و «گل‌گلی» را که همان متکای خراب‌شده‌ی مهتاب بود، با خود می‌برند. اکنون گل‌گلی در سرزمین ماسوره ماجراجویی‌های خودش را دارد. همچنین افرادی مانند «کابوس گدا» و پسرش، «آوار» نیز، در داستان هستند. آن‌ها سعی می‌کنند با گدایی و استفاده از کودکان، امرار معاش کنند.

جزئیات سریال

کارگردان / مؤلف: احمد درویشعلی‌پور

نویسنده / مترجم: محمد درویشعلی‌پور

تهیه‌کننده: مسلم آقاجان‌زاده

نام بازیگران: داریوش فرضیایی، امیرمحمد متقیان، ملیکا شریفی‌نیا، حدیث فولادوند، رامبد شکرآبی، ارژنگ امیرفضلی، امیر نوری، ترنم کرمانیان.

نام شخصیت‌ها:

پندار پنبه‌زن: تنها انسانی است که به سرزمین ماسوره تردد دارد و به مشکلات بالش‌ها رسیدگی و با آن‌ها همکاری می‌کند،

گل‌گلی: بالشِ مهتاب است که پس از شکافته‌شدنش به سرزمین ماسوره‌ها می‌رود،

مهتاب: دختربچه‌ای دبستانی که به‌خاطر اینکه تا نیمه‌شب با تبلت بازی می‌کند، دیگر مثل قبل در درس‌هایش زرنگ و کوشا نیست.

کشور سازنده: ایران

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه