بالش‌ها

بررسی تخصصی سریال Pillows

بالش‌ها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

سریال «بالش‌ها» سریالی در ژانر فانتزی و موزیکال است که اولین هنرنمایی «داریوش فرضیایی» در نقشی دیگر است. این سریال، داستان بالش‌هایی است که از رده خارج شده‌اند و به سرزمین ماسوره رفته‌اند. بالش‌ها از دست انسان‌ها به‌خاطر استفاده‌ی نامناسب از تکنولوژی به ستوه آمده‌اند. بنابراین به انسان‌ها اِعلان جنگ می‌کنند و حالا تمام بالش‌های انسان‌ها مانند سنگ سفت شده است. گل‌گلی که یک تازه‌وارد در سرزمین ماسوره است، به‌خاطر استفاده‌ی نادرست از او دچار کمبود پَر شده و زندگی‌اش در خطر است و دوستانش سعی می‌کنند به او کمک کنند. این سریال سعی می‌کند ناهنجاری‌های اجتماعی را به کودکان و بزرگسالان گوشزد کند.

سال 1397 ۱۶ قسمت، میانگین ۴۵ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در مدرسه سرزمین ماسوره، دانش‌آموزان در حال رؤیابافی هستند که گل‌گلی و پندار پنبه‌زن (داریوش فرضیایی) وارد رؤیای آن‌ها می‌شوند. در این رؤیا دستان پندار به درختی بسته شده و «پرِ قو» که یکی از بالش‌های سرزمین ماسوره است، باید برای نجات پندار شعر بخواند و بالاوپایین بپرد. درهمین‌زمان که پر قو درحال خواندن است، زیر پایش میخ می‌ریزند و او درحالی که شعر می‌خواند، روی این میخ‌ها قدم می‌گذارد، همچنین با تفنگ به‌سمت پندار شلیک می‌شود که به او اصابت نمی‌کند. اینجاست که از رؤیا بیرون می‌آیند. در سریال تعقیب‌وگریز به همراه جیغ‌وفریاد نیز وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

گل‌گلی زمانی‌که در سرزمین ماسوره آتش‌سوزی می‌شود، به کمک دوستش، پر قو، می‌رود و او را نجات می‌دهد؛ اما خودش در آتش گیر می‌افتد و به بیمارستان برده می‌شود. گل‌گلی که به‌خاطر ازدست‌دادن پر‌هایش ضعیف شده بود، به‌واسطه این آتش‌سوزی به کمای متکایی می‌رود. مهتاب درحالی‌که در یک جنگل بزرگ گم شده است، گل‌گلی را می‌بیند که زنده شده است و حرف می‌زند. ازاین‌رو جیغ می‌کشد و از خواب بیدار می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مادر مهتاب هنگام رانندگی از گوشی همراه استفاده می‌کند. همچنین دو صحنه سیگارکشیدن و پیپ‌کشیدن وجود دارد که سیگارکشیدن در داستان مذمت می‌شود. در سریال «کابوس گدا» از طریق فریب‌دادن و دروغ‌گفتن به مردم، از آن‌ها پول می‌گیرد و آوار، پسرش نیز، از کودکان سوء‌استفاده می‌کند و آن‌ها را سر هر چهارراه مجبور به فروش اجناس می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

سریال بالش‌ها درباره‌ی تأثیری که استفاده‌ی نامناسب از تکنولوژی بر زندگی انسان‌ها گذاشته است، صحبت می‌کند. همچنین تبعات این استفاده‌ی نامناسب را به شما نشان می‌دهد و می‌گوید این آسیب‌ها تنها مختص کودکان نیست و این الگوی نامناسب، زندگی بزرگسالان را هم به‌خطر می‌اندازد. در این سریال، بالش‌ها همراه و هم‌قدم یکدیگر هستند، آن‌ها با روحیه کار تیمی از مشکلاتشان سربلند بیرون می‌آیند. مادر مهتاب که بسیار درگیر این زندگی مدرن شده است، سعی می‌کند همه تقصیر‌ها را به گردن همسر‌ش بیندازد و برای اینکه مهتاب بتواند بخوابد، به او بازی با تبلت را پیشنهاد می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

پندار پنبه‌زن دوستدار همه‌ی بالش‌هاست. او سعی می‌کند مشکلات سرزمین ماسوره را حل کند و برای خوب‌شدن حال بالش گل‌گلی بسیار تلاش می‌کند. همچنین «صنم‌خانم» که در کنار پندار پنبه‌زن مغازه‌ی پارچه‌فروشی دارد، زن بسیار مهربانی است و با خرید از کودکان سعی می‌کند به آن‌ها کمک کند. در میان بالش‌ها، «هپروت» که بالشی داناست، سعی می‌کند به دیگران کمک کند و آن‌ها را در مشکلات به آرامش دعوت کند. «پشتی» که از قدیمی‌های سرزمین ماسوره است، از اینکه انسان‌ها او را فراموش کرده‌اند، بسیار ناراحت است. ازاین‌رو برای حل مشکلش‌ اعلان جنگ به انسان‌ها می‌دهد و سعی می‌کند با خشونت مشکلات را حل کند.

ادامه متن

از کودکتان سؤال کنید بهترین زمان استفاده از گوشی و تبلت چه زمانی است؟

از کودکتان بخواهید خود را به‌جای مهتاب بگذارند و کار‌های منفی و مثبت او را نام ببرند.

از کودکتان سؤال کنید اگر مهتاب بخواهد همان دختر زرنگ قبلی شود، باید چه کاری انجام دهد؟

از کودکتان بپرسید اگر نیازمندی را در خیابان دیدند، چه می‌کنند و در ادامه درباره‌ی ضرورت وجود سازمان‌هایی همچون «محک» و... با کودکتان صحبت کنید.

خلاصه: درباره‌ی پیام‌های داستان با کودکتان صحبت کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه