• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی فیلم بارش اتمی (fallout)

author-img

توسط : زهرا ملک‌ثابت ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

3379 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
219 سال بعد از یک انفجار اتمی که زندگی بشر را به طور کامل تغییر داده است، دختری جوان و پرشور برای نجات پدرش با ناملایمات بسیار زیادی رو به رو می‌شود. او در این راه به حقایق ترسناکی در مورد انسان‌ها و جنگ دست می‌یابد. این سریال که با الهام از یک بازی با همین نام ساخته شده است خشونت بسیار بالایی دارد می‌تواند در برخی مخاطبان ایجاد ترس و دلهره کند. از این رو و به دلیل وجود ناهنجاریهای زیاد در اثر تماشای این اثر به افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

ژانر : اکشن درام ماجراجویی

سال 2024 8 قسمت 70 دقیقه ای جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

چرا 18 سال؟

سطح خشونت و ترس این سریال بسیار بالاو بی پرده است و حتی در خیلی از مواقع توجیح پذیر جلوه می‌کند که نمونه‌هایی از آن در قسمت توضیح معیار گفته شد. علاوه بر آن در تعدادی از قسمت‌ها شاهد ناهنجاری‌های زیادی هستیم. با توجه به این دو معیار و همچنین فضای کلی سریال و ابهاماتی که برخی از آن‌ها تا آخر این فصلی که از سریال منتشر شده رفع نمی‌شود. بنابراین توضیحات به غیر از تاثیر منفی و مخربی که این سریال می‌تواند در مخاطب کودک و نوجوان به جا بگذراد فهم آن نیز برای آنان آسان نیست. تماشای این سریال به افراد زیر 18 سال توصیه نمی‌شود.

نقش ما چیست؟

اصلی ترین پیام این سریال شاید این موضوع باشد که سود جویی و منفعت طلبی انسان هیچ وقت خاموش نمی‌شود. چه زمانی زندگی عادی و متمدن جریان دارد و پای سرمایه گذاری و سود مادی در میان است مانند مدیران ارشد والت‌تک که حاضر شدند بشریت را فدای سودجویی خود کنند و چه زمانی که هیچ اثری از تمدن بر روی زمین‌ نمانده است و انسان‌ها برای بقا و زنده ماندن با هم رقابت می‌کنند. همیشه هم ثروتمندان یا صاحبان قدرت دست بالا را در این رقابت دارند. در فیلم بارها جمله "جنگ هرگز عوض نمیشه" تکرار می‌شود و دقیقا به همین موضوع اشاره دارد. اما نکته اصلی اینجاست که اگرچه سریال سعی در رساندن پیام ضد جنگ خود دارد اما در واقع چیزی که مخاطب با وجود تمام خشونت‌ها و ابهامات حل نشده گستره سریال دریافت می‌کند این است که انسان‌ها بزرگ ترین دشمنانِ نوع خود هستند و انسانیت و اخلاق در این جهان از بین رفتنی است. در نهایت دست‌هایی پشت صحنه وجود دارد که اجازه اصلاح اوضاع را نمی‌دهد. با توجه به این نکات این سریال به هیچ وجه محصول مناسبی برای افرادی که جهان بینی تثبیت شده ای ندارند نیست.

داستان اثر

شخصیت‌ها:

لوسی مکلین : دختری جوان و بی‌تجربه که در یک پناهگاه زیرزمینی بزرگ شده و بعد از دزدیده شدن پدرش توسط ساکنان روی زمین برای نجات او به سطح زمین رفته تجارت جدید و ترسناکی را پشت سر می‌گذارد.

ماکسیموس: جوانی که سربازی معمولی در یک انجمن برادری در سطح زمین است. او به طور اتفاقی به عنوان ملازم یک شوالیه (اعضای انجمن برادری که با یک زره آهنی بزرگ به برای انجمن مبارزه می‌کنند) می‌شود و و قتی او در یک مبارزه کشته می‌شود، زره او را برداشته و به دنبال انجام ماموریت می‌رود. او در این مسیر با لوسی آشنا می‌شود و رابطه‌ای عاطفی میان آنان شکل می‌گیرد.

کوپر هاوارد (غول): یک ستاره سینما که فیلم‌های وسترن بازی می‌کند و به واسطه همسرش که از کارمندان ارشد شرکت والت‌تک است تبلیغات پناهگاه‌های زیرزمینی این شرکت را بر عهده می‌گیرد. هاوارد بعد از انفجار به یک غول (موجودی با پوست سوخته و بدون مو که بدنش قابلیت خود ترمیمی دارد و صدها سال زنده می‌ماند) تبدیل می‌شود و به عنوان یک شکارچی جایزه بگیر به زندگی ادامه می‌دهد. کشتن فراد برای غول یک امر عادی است.

هنک مکلین: پدر لوسی که سرپرست پناهگاه شماره 33 (محل زندگی لوسی) است. مولداور: زنی که رهبر یاغیان حمله کننده به پناهگاه شماره 33 است. مولداور قبل از انفجار اتمی یک دانشمند بوده که بر روزی سوخت بی نهایت با استفاده از گداخت سرد کار میکرده است؛ اما والت‌تک تمام تحقیقات او را با خرید شرکت‌هایی که با آن‌خها کار می‌کرده نا تمام گذاشته است. او بعد از انفجار به یک رهبر کاریزماتیک تبدیل می‌شود که قصد دارد تمدن را بر روی زمین برقرار کند.

ویلزیگ: یک دانشمند که به گداخت اتمی سرد دست پیدا کرده و تلاش می‌کند آن را به دست مولداور برساند. ویلزیگ در این مسیر از لوسی کمک می‌گیرد.

داستان اثر:

در حالی که بشر سال‌ها پیش به سلاح هسته‌ای دست یافته و جنگی را با استفاده از آن پایان داده است، هنوز خطر برپایی یک جنگ اتمی بین امریکا و دشمنانش وجود دارد. شرکت والت‌تک در این شرایط صد‌ها پناهگاه‌ زیرزمینی به نام والت ساخته و برای فروش آن به ثروتمندان سراسر دنیا تبلیغات می‌کند. کوپر هاوارد ستاره سینما به درخواست همسر محبوبش، بارب که مدیر اجرایی شرکت والت‌تک است سلسله تبلیغاتی را برای این شرکت انجام می‌دهد. هاوارد در جریان شرکت در یک گردهم‌آیی صلح‌طلب متوجه می‌شود نیت والت‌تک آن طور که نشان داده می‌شود پاک نیست. گرداننده گردهم‌آیی به او پیشنهاد می‌کند مکالمات همسرش را در جلسات والت‌تک شنود کند تا به اطمینان برسد. او که برای انجام این کار شک دارد، اما وقتی اصرار بارب برای به دست آوردن یک خانه در یکی از والت‌ها را می‌بیند تصمیم می‌گیرد مکالمات او را در جلسه شرکت شنود کند. در روند جلسه هاوارد متوجه می‌شود والت تک تصمیم دارد برای اطمینان سرمایه گذاران از ارزش والت‌ها، بمب‌های اتمی را بر سر ساکنان زمین منفجر کند. همچنین این اطمینان به مدیران هر والت داده می‌شود تا اجازه انجام هر نوع آزمایش یا ساخت هر نوع جامعه‌ای که می‌خواهد که می‌خواهند را داشته باشند. در سال 2077 انفجار اتمی اتفاق می‌افتد. و بعد از آن، بازماندگان به دو دسته ساکنان والت‌ها و ساکنان سطح زمین تقسیم می‌شوند. 219 سال بعد از این که سرپرست والت 33 توسط یاغیانی که به آن‌جا نفوذ کرده بودند دزدیده می‌شود، لوسی دختر درستکار و شجاع او برای پیدا کردن او به سطح زمین می‌رود. در طی مسیرش به سمت قرارگاه مولداور او متوجه می‌شود واقعیت چیزی نیست که در والت به آن‌ها گفته شده بود. و حیات در سطح زمین وجود دارد؛ اگرچه، انسان‌ها در زمین برای بقا می‌جنگند و این امر آن‌ها را تبدیل به موجوداتی بعضا وحشی و بی‌رحم کرده است. در میان ساکنان زمین غول‌ها، آدم‌خوار‌ها، افراد حیله‌گر و عجیب و غریب وجود دارند. لوسی در مسیر خود با ماکسیموس جوان، عضو یک انجمن برادری که با هدف برقراری نظم در سطح زمین به وجود آمده است، برخورد می‌کند و با او همراه می‌شود. همچنین غولی بی رحم او را به خاطر محموله ای که در دست دارد و قصد دارد در عوض آزادی پدرش آن‌ را به مولداور بدهد دنبال می‌کند . بعد از رسیدن به مقر مولداور لوسی متوجه حقایق ترسناکی در مورد والت‌ها می‌شود و تصمیم می‌گیرد به همراه غول که همان هاوارد است و به دنبال خانواده اش می‌گردد، پدرش را که بعد از آزادی به سمت کسی که پشت همه این ‌ماجراهاست فرار کرده دنبال کند.

جزئیات اثر

کارگردان: Jonathan Nolan / Clare Kilner / Frederick E.O. Toye / جاناتان نولان / کلر کیلنر / فردریک ئی.او. توی نویسنده: Geneva Robertson-Dwret / Chaz Hawkins / جنوا رابرتسون-دوورت / چاز هاوکینز تهیه‌کننده: Andrea Montana Knoll / آندریا مونتانا نول بازیگران: Ella Purnell / Walton Goggins / Aaron Moten / Sarita Choudhury / الا پورنل / ولتون گاگینز / آرون موتن / ساریتا چودری کشور سازنده: امریکا شرکت سازنده: Amazon Studios / آمازون استودیوز مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد بارش اتمی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!