• امروز : ۸ بهمن ۱۳۹۹

اقیانوس آرام

بررسی تخصصی سریال THE PACIFIC

اقیانوس آرام

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم، افسران نیروی دریایی آمریکا، مأمور حمله به مواضع ژاپن در اقیانوس آرام می‌شوند. این فیلم، داستان زندگی سه نفر از آنان را روایت می‌کند و دشواری‌های جنگ را نمایش می‌دهد. این اثر در سال ۲۰۱۰ ساخته شده و محصول آمریکاست.

سال 2010 ده قسمت 55 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در شدیدترین شکل ممکن در این سریال به نمایش درآمده است. در هر قسمت شاهد نبرد سختی بین ارتش آمریکا و ژاپن هستیم که در آن سربازان بسیاری از دو طرف کشته و زخمی می‌شوند. تیراندازی‌های مداوم، انفجار، خودکشی، قتل شهروندان و کودکان در تمامی قسمت‌ها دیده می‌شود. خون‌ریزی، جراحت و اجساد متلاشی‌شده از دیگر موارد خشنی است که در این سریال به تصویر کشیده شده است. در بسیاری از مواقع سربازان آمریکایی همچون اسلج از کشتن شهروندان و غیرنظامیان ژاپنی احساس خشنودی و شادی می‌کنند. سربازان در طول جنگ به دلیل خشونت بالا، دوری از خانواده و ازدست‌دادن دوستان خود، فشار شدید روحی را تجربه می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

کشته‌شدن تعداد زیادی از سربازان، قتل شهروندان، کودکان و غیرنظامیان ژاپنی، سوزاندن ژاپنی‌ها، خودکشی سربازان و نمایش متعدد اجساد متلاشی‌شده همراه با جزئیات دقیق، ازجمله مصادیقی است که باعث ایجاد ترس در مخاطب می‌شود. نوع ترسی که در این سریال وجود دارد، کاملاً واقعی است و تأثیر شدیدتری بر مخاطب وارد می‌کند. ترس شدید سربازان در مواقع دلهره‌آور، ممکن است موجب ترس همدلانه در برخی مخاطبان شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

لکی، باسیلون، اسلج و تقریباً تمام سربازان در بیشتر لحظات سریال درحال استعمال دخانیات دیده می‌شوند. نوشیدن مشروبات الکلی نیز در جشن‌ها قابل مشاهده است. نسخه‌ی اصلی این مجموعه حاوی مضامین نامناسبی چون برهنگی شدید، بوسیدن و رابطه‌ی جنسی است. سربازان در مدت استراحت خود، در «بار» و درحالت نوشیدن مشروبات الکلی و مستی نمایش داده می‌شوند. استفاده از کلمات توهین‌آمیز و نامناسب در تمام قسمت‌های سریال وجود دارد. آمریکایی‌ها درمواجه با ژاپنی‌ها از کلمات و عبارت‌های نژادپرستانه استفاده می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مهم‌ترین پیام این سریال نمایش واقعیت جنگ و غیرانسانی‌بودن آن است. تمام تلاش سازندگان، این بوده است که روی پنهان جنگ را به مخاطب خود نمایش دهند. لکی و اسلج پس از بازگشت از جنگ دیگر آن انسان‌های سابق نیستند و به شخصیت‌های حساس و شکننده تبدیل شده‌اند. شجاعت در رفتار شخصیت‌های اصلی داستان دیده می‌شود؛ اما به دلیل شدت بالای خشونت و انجام برخی رفتارهای غیرانسانی مانند حمله به شهروندان و کودکان و دیالوگ‌های نژادپرستانه، نمی‌توان پیام مثبت دیگری را از سریال استخراج کرد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

لکی، باسیلون و اسلج اگرچه در طول جنگ رفتارهای شجاعانه‌ای از خود نشان می‌دهند؛ اما به دلیل برخی اقدامات خشونت‌آمیز و رفتارهای غیرانسانی نمی‌توان آن‌ها را درحدِّ یک الگوی مثبت تصور کرد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید شخصیت مورد علاقه‌اش را معرفی کند. شخصیت مورد علاقه‌ی او چه ویژگی‌هایی دارد؟

با فرزند خود درباره‌ی تغییرات اسلج و لکی در طول سریال صحبت کنید. جنگ چه تأثیراتی بر انسان‌ها می‌گذارد؟

چرا سریال حجم بالایی از خشونت را به تصویر کشیده است؟ نظر فرزند خود را دراین‌باره بپرسید.

فرزند شما اطلاعاتی درباره‌ی جنگ جهانی دوم دارد؟

خلاصه: درباره‌ی تغییرات اسلج و لکی در طول سریال با فرزند خود صحبت کنید. جنگ چه تأثیراتی بر انسان‌ها می‌گذارد؟

آنچه لازم است والدین بدانند

این سریال روایت‌گر زندگی چندسرباز در جنگ جهانی دوم است. باتوجه به فضای جنگی داستان، شدت خشونت سریال نیز بسیار بالاست. در هرقسمت تعداد زیادی از سربازان و غیرنظامیان به شکل وحشیانه‌ای کشته می‌شوند. خودکشی، نمایش اجساد و فشار روحی شدید سربازان ازدیگر مصادیق خشونت در این مجموعه است. نمایش اجساد متلاشی همراه با جزئیات ازجمله مواردی است که مخاطبین را آزار می‌دهد و ترس را در آن‌ها ایجاد خواهد کرد. استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی در هرقسمت تکرار می‌شود. در نسخه‌ی اصلی سریال مضامینی چون برهنگی شدید و رابطه‌ی جنسی به نمایش درآمده است. والدین باید بدانند پیام اصلی سریال، نمایش غیرانسانی‌بودن جنگ و تأثیرات فراوان آن بر زندگی انسان‌هاست. بااین‌وجود سازندگان سریال ژاپنی‌ها را انسان‌هایی وحشی و دورازعقل و منطق به تصویر کشیده‌اند. شدت خشونت، ترس و ناهنجاری اجتماعی به‌حدی بالاست که تماشای آن برای کودکان و نوجوانان نامناسب به‌نظر می‌رسد. لازم است والدین درصورت تمایل فرزندشان به تماشای این سریال، نکات ذکرشده را با شناخت خود از فرزندشان تطبیق دهند و سپس درباره‌ی تماشای سریال تصمیم‌گیری کنند. گفت‌وگو درباره‌ی تغییرات شخصیت‌ها در طول سریال و تأثیرات جنگ بر انسان‌ها مفید به‌نظر می‌رسد.

خلاصه: سریالی با هدف نمایش واقعیت جنگ با محتوایی خشن، ترسناک و نامناسب برای کودکان.

داستان سریال

در دهه 40 میلادی و در هیاهوی جنگ جهانی دوم جوانان بسیاری به شرکت در جنگ علاقه‌مند شدند. درطول این مجموعه شاهد زندگی سه تفنگدار دریایی آمریکا به نام‌های رابرت لکی، یوجین اسلج و جان باسیلون هستیم. آن‌ها در هرقسمت در یکی از مناطق و جزایر «اقیانوس آرام»، در شرایطی بسیاردشوار و جانفرسا با ژاپنی‌ها می‌جنگند. رابرت لکی که قبل از جنگ روزنامه‌نگار بوده است، در جنگ درمقایسه با سایر سربازان خشونت کمتری از خود نشان می‌دهد و دائماً خاطرات خود را یادداشت می‌کند. لکی عاشق دختری یونانی می‌شود؛ اما او به‌خاطر سربازبودن لکی، حاضر به ازدواج با او نمی‌شود. لکی پس از جنگ با همسایه‌ی قدیمی خود ازدواج می‌کند. یوجین اسلج پسر جوانی است که به دلیل بیماری نتوانسته بود از ابتدا در جنگ شرکت کند، بالاخره اجازه‌ی حضور در جنگ را کسب می‌کند. او درابتدا مخالف خشونت و بدرفتاری با ژاپنی‌هاست؛ اما به مرور زمان او نیز به فردی خشن و سنگ‌دل تبدیل می‌شود. جان باسیلون در جنگ از خود شجاعت زیادی نشان می‌دهد و به‌همین‌دلیل مدال شجاعت دریافت می‌کند. او با یکی از افسران زن ارتش ازدواج می‌کند؛ اما پس از مدتی کوتاه در جنگ کشته می‌شود.

جزئیات سریال

کارگردان/ مؤلف: Tim Van Patten, David Nutter/ تیم ون پتن، دیوید ناتر

نویسنده / مترجم: Bruce C. McKenna, Robert Schenkkan / بروس مک کنا، رابرت شنکن.

نام تهیه‌کننده: Geoff Zanelli/ جف زنلی

نام بازیگران: James Badge Dale, Joseph Mazzello, Rami Malek / جیمز بیج دل، جوزف مازلو، رامی مالک

نام شخصیت‌ها:

رابرت لکی: او قبل از ورود به ارتش روزنامه‌نگار بوده است. در طول جنگ تلاش می‌کند خشونت کمتری نسبت به ژاپنی‌ها به‌کار ببرد. او در استرالیا و در زمان استراحت سربازان، عاشق دختری یونانی می‌شود؛ اما به دلیل سربازبودن لکی، دختر یونانی حاضر به ازدواج با او نمی‌شود. لکی در طول جریان جنگ چندین‌بار صدمه‌ی شدید می‌بیند. لکی پس از پایان جنگ با دختر همسایه‌ی قدیمی خود ازدواج می‌کند،

یوجین اسلج: او پس از هجده سالگی و باوجود مخالفت خانواده‌اش وارد نیروی دریایی می‌شود. او مسئول پرتاب خمپاره است و پس از مرگ دوستانش نفرت بسیاری از ژاپنی‌ها به دل می‌گیرد. او پس از پایان جنگ و بازگشت به آمریکا دچار مشکلات روحی می‌شود،

جان باسیلون: او پس از فداکاری‌های بسیار در جنگ مدال افتخار دریافت می‌کند و به آمریکا بازمی‌گردد. او در همین زمان عاشق افسری از نیروهای دریایی می‌شود و با او ازدواج می‌کند. باسیلون مدت کمی بعد از ازدواج در جنگ کشته می‌شود.

کشور سازنده: DreamWorks Television / دریم ورکز

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه