آیینه سیاه

بررسی تخصصی سریال Black Mirror

آیینه سیاه

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

تکنولوژی و ابزارهای جدید رسانه‌ای و دیجیتالی، تأثیرات اخلاقی مثبت و منفی بر زندگی انسان‌ها خواهند گذاشت. این سریال در هرقسمت با یک داستان به بیان یکی از این مشکلات می‌پردازد. بی‌اخلاقی اجتماعی، بی‌تفاوتی نسبت به دیگران، پوچی و تغییر ارزش‌های اجتماعی از پیامدهای عصر دیجیتال است که در این سریال بی‌پرده به نمایش در‌می‌آید. اگرچه این سریال نقدهای مثبتی را به خود از سوی منتقدان اختصاص داده است؛ اما برای گروه سنی زیر هفده‌سال مناسب نیست.

سال 2014 فصل اول، سه قسمت 60 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این سریال صحنه‌های خشونت‌آمیز اگرچه در داستان و ریتم اصلی سریال جریان ندارد؛ ولی در برخی موارد به‌طور جدی و حساس مشاهده می‌شود؛ صحنه‌هایی مانند پرخاش نخست‌وزیر و درگیری فیزیکی با معاونش، عصبانیت بینگ و لگد‌زدن به در‌و‌دیوار اتاقش، نمایش قطع انگشت شاهزاده و تصویر انگشت قطع‌شده، نمای نزدیک جسم به‌دار‌آویخته‌شدۀ گروگان‌گیر، درگیری و زد‌و‌خورد لیام با دوست سابق همسرش و تهدید او به مرگ. این تصاویر می‌تواند تأثیر نامطلوبی روی کودکان داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترس ناشی از خشونت فیزیکی در این سریال مشاهده می‌شود. صحنه‌هایی هم‌چون نمایش چهرۀ مضطرب و ترسیدۀ شاهزاده و گریه‌های ناشی از ترس او، ترس خبرنگار از حملۀ نیروهای پلیس و فرار از دست آن‌ها، ترس و اضطراب نخست‌وزیر از انجام نزدیکی با یک خوک در جلوی دوربین‌ها، از جمله صحنه‌های حاوی ترس در این سریال هستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

صحنه‌های حاوی ناهنجاری اجتماعی در این سریال بیشتر به برهنگی و اعمال جنسی اختصاص دارد. در بعضی قسمت‌ها این صحنه‌ها کوتاه و گذراست؛ ولی در برخی، متعدد و طولانی است؛ نمایش برهنگی و اعمال جنسی در صفحۀ نمایش‌گر برای بینگ، نمایش برهنگی و اعمال جنسی با خوک توسط نخست‌وزیر، نمایش برهنگی و اعمال جنسی لیام با همسرش از جملۀ آن‌هاست. این سریال هم‌چنین دارای صحنه‌های متعدد از فحاشی و بددهنی شخصیت‌های اصلی است؛ بددهنی نخست‌وزیر، بددهنی و فحاشی بینگ روی صحنۀ مسابقه. صحنه‌های شراب‌نوشیدن لیام در قسمت سوم به‌طور متعدد نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

شخصیت‌های اصلی داستان ضعف‌ها و قوت‌هایی دارند که البته در این سریال چهره واقعی و نامطلوب آن‌ها دیده می‌شود. این اثر سعی می‌کند با نمایش رفتار انسان‌ها در برخورد با موضوعات و چالش‌های به‌وجود‌آمده در بستر تکنولوژی، آن‌ها را با اشتباهاتی که ناخودآگاه به آن تن داده‌اند، روبه‌رو کند. بااین‌حال آنچه در این سریال به نمایش در‌می‌آید بی‌اخلاقی جامعه در استفاده از تکنولوژی است. در قسمت اول همۀ شهروندان مشتاق هستند تا نمایش رابطۀ جنسی نخست‌وزیر با یک خوک را ببینند و یک ساعت این نمایش تهوع‌آور را خواهند دید. دولت از پیداکردن گروگان‌گیر ناتوان است و این برتری تکنولوژی در دست مردم را نشان می‌دهد. در قسمت دوم بینگ که خود از این روال بی‌سرانجام رکاب‌زدن و زندگی بی‌هدف و مصنوعی خسته شده است، سعی می‌کند با کمک به ابی، یک اتفاق واقعی را رقم بزند؛ اما سرخورده از اتفاقی که برای ابی می‌افتد تلاش می‌کند تا بارفتن بر روی صحنۀ مسابقه حرف دلش را به همه بزند، ولی با پیشنهاد داورها مواجه و وسوسه می‌شود و زندگی تکراری، ولی بدون رکاب‌زدن را برای خود انتخاب می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های اصلی سریال سعی می‌کنند در عقیده و آرمان خود استوار باشند؛ اما تکنولوژی‌های جدید آن‌ها را به چالش می‌کشاند. آن‌ها تا قبل از برخورد با چالش‌های زندگی خود رفتاری متعادلی از خود نشان می‌دهند؛ اما طولی نمی‌کشد که چهرۀ اصلی خود را نشان می‌دهند. نخست‌وزیر سعی می‌کند علاوه بر نجات جان شاهزاده به اخلاق نیز پایبند بوده و به همسر خود اطمینان دهد که اتفاق بدی نمی‌افتد؛ ولی در طول جریان گروگان‌گیری و فشار افکار عمومی، مجبور به قبول شرط گروگان‌گیر می‌شود. مردمی که دغدغۀ خود را نجات جان شاهزاده می‌دانند و نخست‌وزیر را مجبور به انجام شرط گروگان‌گیر می‌کنند، با اینکه به نخست‌وزیر حق می‌دهند؛ اما تمام طول برنامه زنده را تماشا می کنند. بینگ که سعی می‌کند به زندگی مجازی و عاری از اخلاق سیستمی که در آن قرار دارد، توجه نکند و یک اتفاق واقعی در زندگی خود ایجاد کند، وقتی با پیشنهاد وسوسه‌انگیز داورهای مسابقه روبه‌رو می‌شود، نمی‌تواند ثبات قدم داشته و آن را قبول می‌کند. در این اثر الگوها در مقابل آزمون‌ها نمی‌توانند تصمیم صحیح بگیرند و این را از عواقب زندگی در فضای حاکم تکنولوژی می‌داند.

ادامه متن

چرا گروگان‌گیر بعد از رسیدن به خواسته‌اش خود را دار زد؟

چرا همسر نخست‌وزیر بعد از انجام خواستۀ گروگان‌گیر توسط همسرش رابطۀ خوبی با او نداشت؟

چرا بینگ از زندگی در آن فضا لذت نمی‌برد؟ هدف بینگ از کمک به ابی برای خواننده‌شدن چه بود؟

چرا ابی حاضر به پذیرش درخواست داوران شد؟

چرا بینگ سعی می‌کرد به مسابقه راه پیدا کند؟

 با طرح این سؤالات که ممکن است برای مخاطب این سریال هم به‌وجود بیاید، با فرزندان خود صحبت کنید و داستان سریال را برای آن‌ها شفاف‌تر و پیام سریال را گویاتر کنید. ویژگی این سریال در پیچیدگی روایی و پیامی است که منتقل می‌کند. از این‌رو باید با کودکانی که این اثر را دیده‌اند، در این رابطه گفت‌وگو کرد.

خلاصه: چرا گروگان‌گیر بعد از رسیدن به خواسته‌اش خود را دار زد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه