• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

آیینه سیاه

بررسی تخصصی سریال Black Mirror

آیینه سیاه

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

تکنولوژی و ابزارهای جدید رسانه‌ای و دیجیتالی، تأثیرات اخلاقی مثبت و منفی بر زندگی انسان‌ها خواهند گذاشت. این سریال در هرقسمت با یک داستان به بیان یکی از این مشکلات می‌پردازد. بی‌اخلاقی اجتماعی، بی‌تفاوتی نسبت به دیگران، پوچی و تغییر ارزش‌های اجتماعی از پیامدهای عصر دیجیتال است که در این سریال بی‌پرده به نمایش در‌می‌آید. اگرچه این سریال نقدهای مثبتی را به خود از سوی منتقدان اختصاص داده است؛ اما برای گروه سنی زیر هفده‌سال مناسب نیست.

سال 2014 فصل اول، سه قسمت 60 دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این سریال صحنه‌های خشونت‌آمیز اگرچه در داستان و ریتم اصلی سریال جریان ندارد؛ ولی در برخی موارد به‌طور جدی و حساس مشاهده می‌شود؛ صحنه‌هایی مانند پرخاش نخست‌وزیر و درگیری فیزیکی با معاونش، عصبانیت بینگ و لگد‌زدن به در‌و‌دیوار اتاقش، نمایش قطع انگشت شاهزاده و تصویر انگشت قطع‌شده، نمای نزدیک جسم به‌دار‌آویخته‌شدۀ گروگان‌گیر، درگیری و زد‌و‌خورد لیام با دوست سابق همسرش و تهدید او به مرگ. این تصاویر می‌تواند تأثیر نامطلوبی روی کودکان داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترس ناشی از خشونت فیزیکی در این سریال مشاهده می‌شود. صحنه‌هایی هم‌چون نمایش چهرۀ مضطرب و ترسیدۀ شاهزاده و گریه‌های ناشی از ترس او، ترس خبرنگار از حملۀ نیروهای پلیس و فرار از دست آن‌ها، ترس و اضطراب نخست‌وزیر از انجام نزدیکی با یک خوک در جلوی دوربین‌ها، از جمله صحنه‌های حاوی ترس در این سریال هستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

صحنه‌های حاوی ناهنجاری اجتماعی در این سریال بیشتر به برهنگی و اعمال جنسی اختصاص دارد. در بعضی قسمت‌ها این صحنه‌ها کوتاه و گذراست؛ ولی در برخی، متعدد و طولانی است؛ نمایش برهنگی و اعمال جنسی در صفحۀ نمایش‌گر برای بینگ، نمایش برهنگی و اعمال جنسی با خوک توسط نخست‌وزیر، نمایش برهنگی و اعمال جنسی لیام با همسرش از جملۀ آن‌هاست. این سریال هم‌چنین دارای صحنه‌های متعدد از فحاشی و بددهنی شخصیت‌های اصلی است؛ بددهنی نخست‌وزیر، بددهنی و فحاشی بینگ روی صحنۀ مسابقه. صحنه‌های شراب‌نوشیدن لیام در قسمت سوم به‌طور متعدد نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

شخصیت‌های اصلی داستان ضعف‌ها و قوت‌هایی دارند که البته در این سریال چهره واقعی و نامطلوب آن‌ها دیده می‌شود. این اثر سعی می‌کند با نمایش رفتار انسان‌ها در برخورد با موضوعات و چالش‌های به‌وجود‌آمده در بستر تکنولوژی، آن‌ها را با اشتباهاتی که ناخودآگاه به آن تن داده‌اند، روبه‌رو کند. بااین‌حال آنچه در این سریال به نمایش در‌می‌آید بی‌اخلاقی جامعه در استفاده از تکنولوژی است. در قسمت اول همۀ شهروندان مشتاق هستند تا نمایش رابطۀ جنسی نخست‌وزیر با یک خوک را ببینند و یک ساعت این نمایش تهوع‌آور را خواهند دید. دولت از پیداکردن گروگان‌گیر ناتوان است و این برتری تکنولوژی در دست مردم را نشان می‌دهد. در قسمت دوم بینگ که خود از این روال بی‌سرانجام رکاب‌زدن و زندگی بی‌هدف و مصنوعی خسته شده است، سعی می‌کند با کمک به ابی، یک اتفاق واقعی را رقم بزند؛ اما سرخورده از اتفاقی که برای ابی می‌افتد تلاش می‌کند تا بارفتن بر روی صحنۀ مسابقه حرف دلش را به همه بزند، ولی با پیشنهاد داورها مواجه و وسوسه می‌شود و زندگی تکراری، ولی بدون رکاب‌زدن را برای خود انتخاب می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های اصلی سریال سعی می‌کنند در عقیده و آرمان خود استوار باشند؛ اما تکنولوژی‌های جدید آن‌ها را به چالش می‌کشاند. آن‌ها تا قبل از برخورد با چالش‌های زندگی خود رفتاری متعادلی از خود نشان می‌دهند؛ اما طولی نمی‌کشد که چهرۀ اصلی خود را نشان می‌دهند. نخست‌وزیر سعی می‌کند علاوه بر نجات جان شاهزاده به اخلاق نیز پایبند بوده و به همسر خود اطمینان دهد که اتفاق بدی نمی‌افتد؛ ولی در طول جریان گروگان‌گیری و فشار افکار عمومی، مجبور به قبول شرط گروگان‌گیر می‌شود. مردمی که دغدغۀ خود را نجات جان شاهزاده می‌دانند و نخست‌وزیر را مجبور به انجام شرط گروگان‌گیر می‌کنند، با اینکه به نخست‌وزیر حق می‌دهند؛ اما تمام طول برنامه زنده را تماشا می کنند. بینگ که سعی می‌کند به زندگی مجازی و عاری از اخلاق سیستمی که در آن قرار دارد، توجه نکند و یک اتفاق واقعی در زندگی خود ایجاد کند، وقتی با پیشنهاد وسوسه‌انگیز داورهای مسابقه روبه‌رو می‌شود، نمی‌تواند ثبات قدم داشته و آن را قبول می‌کند. در این اثر الگوها در مقابل آزمون‌ها نمی‌توانند تصمیم صحیح بگیرند و این را از عواقب زندگی در فضای حاکم تکنولوژی می‌داند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند این سریال دارای محتوای نامناسب از نظر اخلاقی برای کودکان و نوجوانان است. صحنه‌هایی از قبیل نمایش برهنگی و اعمال جنسی، صحنه‌های خوردن مشروب و مستی در ساریلب وجود دارد.

هم‌چنین خشونت در این سریال به‌طور آشکار به نمایش گذاشته شده و سطح بالایی از آن را برخوردار است؛ مانند نمایش انگشت قطع‌شده، تیراندازی به خبرنگار در‌حال فرار و زخمی‌شدن پایش، درگیری لفظی نخست‌وزیر و معاونش، نمایش تهدید به بریدن گلو توسط بینگ، عصبانی‌شدن بینگ و کوبیدن خود به در‌و‌دیوار اتاق، تهدید به‌وسیلۀ بطری شکسته‌شده به مرگ توسط لیام. توصیه می‌شود به‌هیچ‌عنوان این صحنه‌ها توسط کودکان و نوجوانان مشاهده نشود.

موضوعاتی که در این سریال به نمایش می‌شود نیز از پیچیدگی خاصی برخوردار است و از نظر آموزشی نمی‌تواند محتوای مشخصی را برای کودکان و نوجوانان داشته باشد؛ به‌عنوان مثال رفتار گروگان‌گیر در قسمت اول می‌تواند ابهامات زیادی را برای مخاطب ایجاد کند که منظورش از این کار چه بود و چرا خود را در انتها دار زد، یا رفتار بینگ در قسمت دوم و بر روی صحنۀ مسابقه، دوگانه و غیرقابل پذیرش بود. والدین باید دربارۀ رفتار شخصیت‌های سریال با کودکان خود صحبت کنند.

خلاصه: نمایش صحنه‌هایی از برهنگی و ترغیب به دیدن محتوای جنسی، صحنه‌های تیراندازی و نیاز به گفت‌وگو دربارۀ رفتارهای پیچیدۀ شخصیت‌های سریال.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا گروگان‌گیر بعد از رسیدن به خواسته‌اش خود را دار زد؟

چرا همسر نخست‌وزیر بعد از انجام خواستۀ گروگان‌گیر توسط همسرش رابطۀ خوبی با او نداشت؟

چرا بینگ از زندگی در آن فضا لذت نمی‌برد؟ هدف بینگ از کمک به ابی برای خواننده‌شدن چه بود؟

چرا ابی حاضر به پذیرش درخواست داوران شد؟

چرا بینگ سعی می‌کرد به مسابقه راه پیدا کند؟

 با طرح این سؤالات که ممکن است برای مخاطب این سریال هم به‌وجود بیاید، با فرزندان خود صحبت کنید و داستان سریال را برای آن‌ها شفاف‌تر و پیام سریال را گویاتر کنید. ویژگی این سریال در پیچیدگی روایی و پیامی است که منتقل می‌کند. از این‌رو باید با کودکانی که این اثر را دیده‌اند، در این رابطه گفت‌وگو کرد.

خلاصه: چرا گروگان‌گیر بعد از رسیدن به خواسته‌اش خود را دار زد؟

داستان سریال

نام سریال «آیینۀ سیاه» اشاره به صفحات سیاه نمایش‌گرهای دیجیتالی مانند لپ‌تاپ، موبایل و تبلت دارد. نویسنده قصد دارد صفحات سیاه اخلاق انسانی در جامعۀ پیشرفته و تکنولوژیک را به نمایش بگذارد. فصل اول سه قسمت است که هر قسمت یک داستان مستقل دارد. در قسمت اول داستان یک گروگان‌گیر را نشان می‌دهد که با دزدیدن شاهزادۀ انگلیس از نخست‌وزیر می‌خواهد تا به‌ازای آزادی او، در یک برنامۀ تلویزیونی زنده با یک خوک رابطۀ جنسی برقرار کند. معاون نخست‌وزیر سعی می‌کند تا مکان گروگان‌گیر را پیدا کند؛ اما موفق نمی‌شوند. با این‌حال تلاش می‌کنند تا با یگ گروه فیلم‌برداری و استفاده از تکنیک‌های نمایشی شخص دیگری را به‌جای او در تلویزیون روی صحنه ببرند تا مردم گمان کنند نخست‌وزیر چنین کاری را انجام داده است؛ اما گروگان‌گیر به این حیله پی می‌برد و انگشت شاهزاده را قطع می‌کند و برای یک شبکۀ تلویزیونی می‌فرستد. نخست‌وزیر برای آزادی شاهزاده مجبور به این کار می‌شود و گروگان‌گیر قبل از پخش این برنامه، شاهزاده را آزاد می‌کند و خود را به دار می‌زند و تمام شهروندان انگلیس آن پخش زندۀ تلویزیونی را می‌بینند به‌طوری که تمام شهر خلوت می‌شود. در قسمت دوم در یک فضای کاملاً تخیلی، مردم برای تأمین برق مجبورند هر روز رکاب بزنند و از این طریق کسب درآمد کنند. تمام تفریحات مجازی و غیرواقعی هستند، هر شب مجبور به دیدن برنامه‌های مستهجن و بازی‌های مضحک هستند. بینگ جوانی است که از این سِیر زندگی خسته شده است. او با دختری به نام ابی آشنا می‌شود و به او کمک می‌کند تا به مسابقۀ هات‌شات راه پیدا کند؛ اما این مسابقه ابی را به سمت دیگری می‌برد و او را به یک بازیگر فیلم‌های مستهجن تبدیل می‌کند. بینگ سعی می‌کند تا به مسابقه راه پیدا کند تا به همه بگوید که چقدر کار پوچ و بی‌ارزشی را دنبال می‌کنند. او روی سکوی مسابقه یک شیشۀ شکسته را روی گلویش می‌گذارد تا با تهدید به کشتن خود، اجازه پیدا کند حرف بزند. در پایان صحبت‌هایش داورها صحبت‌های او را جذاب و هیجان‌انگیز می‌خوانند و با پیشنهاد وسوسه‌کنندۀ یکی از داورها، او هم زندگی مرفه را به‌جای رکاب‌زدن انتخاب می‌کند. در قسمت سوم لیام وکیلی است که نتوانسته در استخدام یک شرکت، موفق شود. شبی که در جمع مهمانی دوستان سابق همسرش حضور پیدا می‌کند، متوجه ارتباط صمیمی همسرش با یکی از دوستان سابقش می‌شود. در آن زمان همۀ انسان‌ها یک حافظۀ کوچک در کنار جمجمۀ خود نصب می‌کنند که تمام تصاویر طول روز را ذخیره می‌کند. لیام با بررسی تصاویری که در طول روز دیده است، متوجه موارد مشکوکی می‌شود. او در‌حالی‌که مست است به منزل دوست سابق همسرش می‌رود و او را با شیشه‌شکسته تهدید به مرگ می‌کند تا تمام حافظه مربوط به همسرش را از تراشه‌اش پاک کند؛ اما به‌طور اتفاقی می‌فهمد چندماه قبل نیز همسرش به او خیانت کرده و فرزندی که به دنیا آورده است، فرزند او نیست. او از زن و فرزندش جدا می‌شود و برای رهایی از خاطراتش، تراشۀ کارگذاشته‌شده در جمجمه‌اش را خارج می‌کند.
ادامه متن

جزئیات سریال

  1. کارگردان/ مؤلف: Otto bathurst,  Brian welsh, Euros lyn/ اتو بتست، برایان ولش، یوروز لین.
  2. نویسنده/ مترجم: Charlie brooker, Jesse armstrong / چارلی بروکر، جسی آرمسترانگ.
  3. نام تهیه‌کننده:Charlie Brooker, Annabel Jones / چارلی بروکر، آنابل جونز.
  4. نام بازیگران: قسمت اول؛ Rory Kinnear, Lindsay Duncan / روری کینیار، لینزی دانکن. قسمت دوم؛ Daniel Kaluuya, Jessica Brown Findlay / دنیل کالویا، جسیکا برون فیندلی. قسمت سوم؛Toby Kebbell, Jodie Whittaker  / توبی کبل، جودی ویتاکر.
  5. نام شخصیت‌ها: میکاییل کالو: نخست‌وزیر انگلستان و همسر جین. الکس کایرین: معاون نخست‌وزیر و مشاور. بینگ: جوانی که برای رسیدن به یک حادثۀ واقعی عاشق یک دختر می‌شود و به او کمک می‌کند تا به مسابقه هات‌شات راه پیدا کند. ابی: دختری که صدای خوبی دارد و به کمک و تشویق بینگ به مسابقۀ هات‌شات راه پیدا می‌کند. لیام: وکیلی که برای گرفتن شغل جدید ناموفق است و در یک مهمانی که با دوستان قدیمی همسرش روبه‌رو می‌شود به ارتباط صمیمی همسرش با یکی از مهمانان شک می‌کند. فیونا: همسر لیام که روابط پنهانی‌اش با دوست پسر‌قدیمی‌اش باعث به‌هم‌خوردن زندگی‌اش می‌شود.
  6. کشور سازنده: انگلیس
  7. کمپانی سازنده: Zeppotron / شرکت زپوترون
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه