• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

یافتن اوهانا

یافتن اوهانا

بررسی تخصصی فیلم Finding 'Ohana

author-img

توسط : پریسا نوری پور ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم «یافتن اوهانا» داستان دختری 12ساله به نام «پیلی» است که در تعطیلات تابستان، همراه با خانواده‌اش از نیویورک رهسپار خانۀ «پدربزرگ کیمو» در جزیره‌ی هاوایی می‌شود. او در اتاق پدربزرگ، نقشه‌ی یک گنج قدیمی را پیدا می‌کند و برای دست‌یافتن به این گنج افسانه‌ای، همراه با برادرش «ایوانه» و دوستانش «کاسپر» و «هانا» یک سفر ماجراجویانه را آغار می‌کند. این فیلم فاقد خشونت و ترس است و برای رده‌ی سنی نوجوانان مناسب است.

سال 2021 112 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

یافتن اوهانا
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

این اثر به‌خودیِ‌خود اثر نابهنجاری نیست، اما در بعضی از صحنه‌ها پوشش «لیلانه»، «هانا» و «پیلی» نامناسب است. در قسمت‌هایی که از پیلی و برادرش دعواهایی خواهر-برادرای سر می‌زند، آن‌ها باهم بگومگوی زبانی دارند و در جایی که کارشان به زدوخورد فیزیکی می‌رسد، پیلی سینه‌های برادرش را به‌صورت دردناکی فشار می‌دهد. وقتی «کاسپر» (پسرک 12ساله) پیراهنش را درمی‌آورد، ایوانه رنگ سینه‌های کاسپر را مسخره می‌کند. در صحنه‌ای که «هانا» برای اولین‌بار ظاهر می‌شود، نظر «ایوانه» به سمت او جلب می‌شود و آشکارا از ظاهر هانا خوشش می‌آید و در صحنه‌هایی با بوسه یا نگاه به یکدیگر ابراز علاقه می‌کنند. در صحنه‌ای که پیلی و کاسپر خودسرانه و تنها برای یافتن گنج رهسپار می‌شوند، پیلیِ 12ساله خیلی بی‌پروا پشت فرمان ماشین می‌نشیند و در جاده رانندگی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این اثر، ارزش‌قائل‌شدن برای نژاد، اصالت، زبان مادری و نیز آداب و سنن گذشته، آن هم در روزگاری که این مفاهیم توسط اکثر مردم فراموش شده است و دیگر کسی به آن‌ها بها نمی‌دهد، توسط «هانا»، «کاسپر» و «پدربزرگ کیمو» به نمایش گذاشته می‌شود. خانواده نیز در این اثر از جایگاه درستی برخوردار است. «لیلانی» و پدربزرگ، به‌عنوان افراد بزرگسال خانواده، برای حفظ و تداوم خانواده و بنیان‌های آن از هیچ تلاشی فروگذاری نمی‌کنند. آن‌ها به کار، درآمد، تفریح و شادابی اعضای خانواده بها می‌دهند، تاجایی‌که وقتی پدربزرگ بدهی زیادی بابت پرداخت‌نکردن مالیات به دولت بالا می‌آورد، لیلانی و بچه‌ها پیشنهاد فروش خانۀ خود در نیویورک را می‌دهند تا بتوانند مشکلات پدربزرگ را حل کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«کیمو»، «هانا» و حتی «کاسپر» که اصالتاً اهل جزیره‌ی هاوایی نیست ازجمله افرادی هستند که به اصالت و آداب و سنن گذشته بها می‌دهند و برای آن ارزش والایی قائل‌اند. کیمو، به‌عنوان فرد بزرگ خانواده، به اصالت، زبان مادری و حفظ خانواده در چنین چارچوب‌هایی اهمیت می‌دهد. «لیلانی» نیز برای آنکه پدر خود را از مشکلات مالی نجات بدهد و او را در ایام پیری تنها نگذارد از شهر محل زندگی خود (نیویورک) می‌گذرد. «پیلی»، «ایوانه»، «کاسپر» و «هانا» نیز برای آنکه روح اوهانا (صاحب گنج اوهانا) از آن‌ها ناراحت نشود، از گنجی که به آن رسیده بودند چشم‌پوشی کردند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم ژانری کمدی و ماجراجویانه دارد و به فراخور چنین ژانری، «پیلی»، دختر 12ساله‌ی داستان، با بی‌پروایی دست به کارهای خطرناکی می‌زند. در صحنه‌ای پشت فرمان ماشین می‌نشیند و رانندگی می‌کند. بزرگ‌ترها را از برنامه‌های خود مطّلع نمی‌کند و بسیار سرخود عمل می‌کند و پنهانی قصد پیداکردن گنج اوهانا را دارد.

این شخصیت در جریان داستان از نتیجۀ کارهای خود عبرت نمی‌گیرد و البته چون اعمال و کردارش با نوعی طنز همراه است، هنجارگریزی‌های او ظاهری طنزگونه پیدا می‌کند. والدین می‌توانند به‌گونه‌ای که استقلال فرزندانشان آسیب نبیند درباره‌ی بی‌پروایی‌های «پیلی» با آن‌ها صحبت کنند و از آن‌ها بخواهند که کارهای پیلی را داوری و ارزیابی کنند.

پیلی و دوستانش با برداشتن گنج اوهانا موجب ناراحتی و خشم روح اوهانا می‌شوند و متوجه می‌شوند که این گنج حق آن‌ها نیست. والدین می‌توانند با اشاره به این صحنه، با فرزندان خود درباره‌ی افسانه‌ها و اسطوره‌های قومیت‌های مختلف صحبت کنند و آن‌ها را به سمت خواندن افسانه‌های ملل سوق بدهند.

«کیمو»، «هانا» و «کاسپر» به اصالت، زبان، تاریخ، فرهنگ، آداب و سنن و اسطوره‌های افسانه‌ای و تاریخی جزیره‌ی هاوایی علاقه‌ی زیادی دارند و احترام خاصی به چنین مفاهیمی می‌گذارند و حفظ و پاسداری از چنین مفاهیی جزو دغدغه‌های اصلی و مهم زندگی آن‌هاست.

پیلی و ایوانه که اصالتا اهل هاوایی هستند اما در نیویورک بزرگ شده‌اند و از چنین فضایی دور بوده‌اند نیز از طریق مشاهده و کسب تجربه (روش غیرمستقیم) به چنین درکی از این قبیل مفاهیم می‌رسند.

والدین عزیز نیز می‌توانند فرزندان خود را به دور از هرگونه اجبار و با روش‌های غیرمستقیم، مثل خریدن کتاب یا تهیه‌ی فیلم یا مستند در دایره‌ی همین موضوعات، درباره‌ی کشور خودمان یا سایر ملل، فرزندان خود را دغدغه‌مند و مطّلع بار بیاورند.

خلاصه:

این فیلم می‌تواند حس دغدغه‌ی مخاطبان خود را در زمینه‌ی فرهنگ، زبان، آداب و سنن، ادبیات و افسانه‌های ملل بیدار کند و آن‌ها را به دانستن و فراگرفتن چنین موضوعاتی علاقه‌مند کند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

آیا هدف «پیلی» این اجازه را به او می‌داد که بدون اجازه و کسب مهارت، از ماشین برادرش استفاده کند و سرخود به دنبال گنج اوهانا برود؟

چرا اصالت، زبان، فرهنگ و آداب و سنن جزیره‌ی هاوایی برای پدربزرگ، «هانا» و «کاسپر» اهمیت زیادی داشت؟

چرا پیلی و دوستانش از گنج اوهانا چشم‌پوشی کردند؟

آیا «لیلانی»، «پیلی» و «ایوانه» پیشنهادی برای پرداخت بدهی‌های پدربزرگ داشتند؟

خانواده‌ی «پیلی» چطور خانواده‌ای بودند؟

اگر جای «پیلی» و دوستانش بودی، از گنج می‌گذشتی؟

خلاصه:

چرا اصالت، زبان، فرهنگ و آداب و سنن جزیره‌ی هاوایی برای پدربزرگ، «هانا» و «کاسپر» اهمیت زیادی داشت؟

داستان فیلم

تعطیلات تابستان از راه رسیده و «لیلانی» (مادر پیلی و ایوانه) باید برای سرزدن به پدر تنهای خود (کیمو) از نیویورک به جزیره‌ی هاوایی سفر کند. «پیلی» و «ایوانه» هم علی‌رغم میل باطنی خود، با مادر راهی جزیرۀ هاوایی می‌شوند. آن‌ها 11 سال است که یکدیگر را ندیده‌اند، زیرا «کیمو» از رفتن لیلانی به نیویورک رضایت نداشت.

پیلی و ایوانه وقتی به خانه‌ی پدربزرگ می‌رسند از نبود اینترنت و امکانات دیگر شاکی می‌شوند. لیلانی نیز با مطالعه‌ی فیش‌های مالیاتی پدرش متوجه می‌شود که او 5 سال است که مالیات خود را پرداخت نکرده و بدهی بسیار زیادی بالا آورده است.

پیلی در اتاق پدربزرگ کتابچه‌ی کوچکی پیدا می‌کند که حاوی خاطرات مردی به نام «رابینسون» است. او در جزیره‌ی هاوایی، به دنبال گنجی افسانه‌ای در مقبره‌ی مردی به نام «اوهانا» بوده است.

«هانا»، دختر جوانی از اهالی هاوایی و «کاسپر»، پسر 12ساله‌ای که برای کیمو کار می‌کرده‌اند با پیلی و اواینه دوست می‌شوند. پیلی و کاسپر برای یافتن گنج اوهانا خانه‌ی پدربزرگ را ترک می‌کنند. ایوانه و هانا نیز به‌ناچار در پی آن‌ها می‌روند.

آنها به‌سختی خود را به گنج افسانه‌ای می‌رسانند، اما هانا متوجه می‌شود که این گنج متعلق به صاحب آن مقبره یعنی شخص اوهانا بوده است و آن‌ها حق ندارند به این گنج دست بزنند؛ چون روح اوهانا از آن‌ها ناراحت خواهد شد.

چنین می‌شود که پیلی و دوستانش از گنجی که حق آن‌ها نیست چشم‌پوشی کرده و به خانه بازمی‌گردند و حالا که لیلانی و کیمو آشتی کرده‌اند، این خانواده برنامه‌های دیگری برای باهم‌بودن دارند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان: جود ونگ Jude Weng /

نام تهیه‌کننده: ایان برایس Ian Bryce /

نام بازیگران:

Kea Peahu/ Alex Aiono/ Lindsay Watson/ Owen Vaccaro/ Kelly Hu/ Branscombe Richmond/ Chris Parnell/ Marc Evan Jackson/ Ricky Garcia کی پهو /الکس آئونو/ لیندسی واتسون/ اوون واکارو/ کلی هو/ برانسکمب ریچموند/ کریس پرنل/ مارک ایوان جکسون/ ریکی گارسیا

نام شخصیت‌ها:

پیلی: دختر 12ساله‌ی کنجکاو و بی‌پروایی است که به جغراگنج‌بازی (یافتن گنج در محیط‌های جغرافیایی خاص) بسیار علاقه دارد. او اصالتاً اهل هاوایی است، اما در شهر نیویورک بزرگ شده است.

ایوانه (ای): برادر بزرگ پیلی است که علی‌رغم علاقه‌ای که به خواهرش دارد، همیشه با او در چالش و دعواست. او برعکس پیلی، ترسو است و به ماجراجویی علاقه‌ای ندارد.

هانا: دختری از اهالی جزیره‌ی هاوایی است که به خواننده‌شدن علاقه‌ی زیادی دارد. او دختری عاقل و مهربان است.

کاسپر: پسر 12ساله‌ای که مانند پیلی به ماجراجویی علاقه‌ی زیادی دارد. او برای پدربزرگ پیلی در جزیره‌ی هاوایی کار می‌کند.

لیلانی: مادر پیلی و ایوانه است. او همسر ارتشی خود را از دست داده و همراه با فرزندانش در نیویورک زندگی می‌کند.

کیمو: پدر لیلانی و پدربزرگ پیلی و ایوانه است. او مردی از اهالی هاوایی است که به اصالت و زادگاه خود تعصب و علاقه‌ی ویژه‌ای دارد.

رابینسون: مردی است که در جست‌وجوی گنج اوهانا بوده است. او شخصیتی تاریخی دارد. کیمو از کتاب خاطرات رابینسون نگهداری می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Ian Bryce Productions

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد