• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی فیلم گلنار

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1276 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 6 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«گلنار» داستان دختر مسئولیت‌پذیر و مهربانی به همین نام است که یک روز برای پیداکردن دستمالی که از مادرش برایش به یادگار مانده، به جنگل می‌رود و کم می‌شود. این فیلم در ژانر ماجراجویی، تلاش گلنار برای بازگشت به خانه و رهایی از دست خرسی‌خانوم و آقاخرسه را روایت می‌کند و دارای پیام‌های مثبتی مثل مهربانی، مسئولیت‌پذیری، همکاری، کسب مهارت‌های مختلف و ... است.

ژانر : ماجراجویی

سال 1367 80 دقیقه جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 4 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان «گلنار» بر اساس داستانی کهن از فرهنگ سنتی روسیه است. در این فیلم، شخصیت اصلی داستان، یک دختر است که با داشتن مهارت‌های مختلف، موفق می‌شود خودش و خاله قورباغه را از دردسر نجات دهد. این فیلم، فرصت خیلی خوبی است تا با فرزندان خود در رابطه با مهارت‌هایی که می‌خواهند بیاموزند یا لازم است یاد بگیرند صحبت کنید. در این فیلم، گلنار بعد از بارها تلاش‌کردن و موفق‌نشدن، موفق می‌شود کلوچه بپزد و همین باعث می‌شود با استفاده از خلاقیتش بتواند راه نجاتشان را بیابد. شما می‌توانید از فرزندتان بخواهید خودش را جای گلنار بگذارد و راه‌های نجاتی که می‌شد گلنار انجام دهد را برایتان شرح دهد. همچنین می‌توانید به همراه فرزند خود، کارهایی مثل پختن آش، پختن کلوچه و... انجام دهید تا این تجربه‌های شیرین، خاطرات خوبی را برای فرزندتان نیز بسازد.

پیشنهاد می‌کنیم از فرزندتان بخواهید که ویژگی‌های منفی خرسی خانوم و آقا خرسه را به شما بگویند و در این گفتگو به او کمک کنید تا ارزش‌های اخلاقی را بیاموزد.

خلاصه: دربارۀ پیام‌ها مثبت، ویژگی‌های مثبت و منفی هر یک از شخصیت‌ها، اشتباهاتی که هرکدام داشتند با فرزند خود گفتگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید اگر او به جای گلنار بود، برای نجات‌پیداکردن از دست خرس‌ها چه کاری انجام می‌داد؟ از او بپرسید: تو کدام یک از کارهایی که گلنار انجام می‌داد را بلد بودی یا دوست‌داشتی بلد باشی؟

تا به حال به مهارت‌هایی که داری یا به مهارت‌هایی که دوست‌داری یاد بگیری فکر کرده‌ای؟

و درادامه با او دربارۀ خودش صحبت کنید.

خلاصه:

از فرزندتان بخواهید خودش را به جای گلنار بگذارد و بگوید چه راهکارهایی برای نجات می‌شناسد؟

داستان اثر

گلنار دخرت بامهارت، مهربان و مسئولیت‌پذیری است. او مادرش را از دست داده و تنهای یک دستمال آبی از او برایش به یادگار مانده است. خاله‌قورباغه که جان فرزندانش را در خطر می‌بیند، از گلنار کمک می‌خواهد. او هم دستمالش را به دست باد می‌سپرد و برای اینکه آن را پیدا کند، از بچه‌های ده که مزاحم فرزندان خاله‌قورباغه شده بودند، کمک می‌خواهد. دستمال آبی او، او را به جنگل می‌کشاند و گلنار در جنگل گم می‌شود. در همین حین، با یک کلبۀ چوبی مواجه می‌شود و به این امید که بتواند از کسی در آن کلبه کمک بگیرد، وارد آن می‌شود. بعد از ورود، متوجه می‌شود که به کلبۀ خرسی خانوم و آقا خرسه آمده. خرسی خانوم که خرسی تنبل و بی‌مهارت است، برای اینکه شوهرش با او مهربان شود و او را تشویق کند، گلنار را مخفیانه در خانه نگه‌می‌دارد تا کارهای خانه را انجام دهد.

وقتی آقا خرسه که شخصیتی خشن دارد، متوجه داستان می‌شود، گلنار را به زور در خانه نگه می‌دارد و راه برگشت به ده را به او نشان نمی‌دهد تا گلنار همۀ کارها را انجام دهد و غذاهای خوشمزه بپزد. خاله قورباغه که متوجه می‌شود گلنار به‌خاطر او به دردسر افتاده، به جنگل می‌رود و او را پیدا می‌کند اما او هم راه بازگشت را نمی‌شناسد. گلنار و خاله قورباغه با هم نقشه‌های بسیاری برای فرار طراحی می‌کنند که بالاخره آخرین راه، او را به خانه و نزد پدربزرگ و مادربزرگش می‌رساند. طرح اصلی این داستان نیز بر اساس یک داستان فولکلر روسی است.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: کامبوزیا پرتوی

نویسنده/ مترجم: کامبوزیا پرتوی

نام تهیه کننده: وحید نیکخواه آزاد، فرشته طائرپور

نام بازیگران: غزل شاکری، شهلا ریاحی، محرم بسیم، اکبر دودکار

نام شخصیت ها:

گلنار: دختر مسئولیت‌پذیر و بامهارتی است که به دنبال دستمالی که یادگار مادرش بوده، به جنگل می‌رود و در کلبۀ خرس‌ها گیر می‌افتد.

خاله قورباغه: دوست گلنار که از او کمک می‌گیرد تا جان فرزندانش را نجات دهد و بعد که متوجه می‌شود او به این واسطه گرفتار کلبۀ خرس‌ها شده، برای کمک به او به جنگل می‌رود.

خرسی خانوم: خرس تنبلی است که مهارتی برای خانه‌داری و آشپزی ندارد و مورد تحقیر آقاخرسه واقع شده است. او گلنار را نگه می‌دارد تا برای کارهای خانه، او را به کار بگیرد.

آقا خرسه: خرس خشنی است که دشمن آدم‌هاست و بعد از اینکه با گلنار مواجه می‌شود و می‌بیند او می‌تواند از عهدۀ کارها برآید، او را گیر می‌اندازد و راه برگشت را به او نشان نمی‌دهد.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد گلنار

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!