• امروز : 17 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی فیلم گشت ۲

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

7 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1872 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 17 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

این فیلم، دومین قسمت از فیلم سینمایی گشت ارشاد است که این بار به جای گشت ارشاد به موضوع اختلاس و دزدی‌های کلان توجه دارد. البته باید گفت در میان حجم زیادی از کنایه‌های جنسی، شوخی‌های مبتذل، دعوا و درگیری‌های متعدد، این موضوع بسیار کمرنگ می‌شود. عباس و حسن و عطا، شخصیت‌های اصلی فیلم، در پایان با دزدی از یک ماجرای اختلاس کلان اقتصادی، موفق می‌شوند تا به هدف خود که همان پولدارشدن است، برسند.

ژانر : اجتماعی کمدی

سال 1395 93 دقیقه جزئیات کامل اثر
-1 مناسب خانواده 5 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم برای فروش گیشه ساخته شده است و برای رسیدن به این هدف به هر ابتذالی چنگ زده است. از خشونت‌های لفظی و درگیری و دعوا تا تکیه‌کلام‌های جنسی و ارجاعات تمسخرآمیز و استفاده ابزاری از زنان. فضای حاکم بر فیلم و داستان آن به گونه‌ای است که گویی هیچ چیز خوب و مثبتی در این جامعه وجود ندارد و هرچه هست فقر و بی‌عدالتی است. افراد جامعه به یکدیگر مضنون هستند و هیچ کجا از دست پلیس آرامش ندارند! درباره این مسئله لازم است حتما با فرزندان خود گفتگو کنید و نظر آن‌ها را نیز جویا شوید. به طور کلی بهتر است بعد از تماشای این فیلم از آن‌ها سوال کنید که دریافت تو از این فیلم چه بود؟ احتمالا او هم مانند اکثر مخاطبان دریافته است که این فیلم، اثری برای سرگرمی و فروش بوده است و بعد از تماشای آن چیزی در ذهن انسان رسوب نمی‌کند و ماندگار نخواهد بود که باعث به وجود آمدن ابهامی شود! با این وجود بهتر است درباره فضای تاریکی که از جامعه به تصویر کشیده شده آن هم با زبان طنز، با یکدیگر گفتگو کنید.

خلاصه: هدف این فیلم، فروش گیشه بوده است و پیام قابل توجهی در آن دیده نمی‌شود. در مورد فضای کلی حاکم بر داستان آن، با فرزندانتان گفتگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره شخصیت‌های اصلی فیلم با فرزندانتان گفتگو کنید و از آن‌ها سوال کنید:

آیا عباس و حسن و عطا برای تو شخصیت‌های جذابی هستند؟ نظر تو درباره مدل شخصیتی اینگونه افراد چیست؟

آیا فقر و شرایط زندگی، دلیل خوبی برای تبدیل شدن به یک خلافکار است؟ راه‌های دیگری برای گذران زندگی اینگونه افراد وجود ندارد؟ نظر تو چیست؟

دریافت تو از فیلم چه بود؟ چه پیامی از آن در ذهن تو باقی مانده است؟

                                                                                                                   

خلاصه: درباره شخصیت‌های فیلم و پیام آن، با فرزندان خود گفتگو کنید.

داستان اثر

حسن و عباس پس از تحمل 5 سال حبس، از زندان آزاد می‌شوند. بعد از اجاره‌ی یک حمام متروکه به عنوان محل زندگی و احیای دوباره‌ی خودروی ونِ خود، به سراغ عطا می‌روند. عطا که مدتی در کما بوده و فراموشی گرفته، ابتدا آن‌ها را به یاد نمی‌آورد اما کم‌کم رو به راه می‌شود. آن‌ها برای کسب درآمد، دست به کارهای مختلفی می‌زنند. از جمله: دستفروشی، مداحی در مراسم ختم! سیاهی لشگر در یک فیلم تاریخی؛ اما به دلیل روحیه خشن و عجولی که دارند، در هرکدام یک دعوا و درگیری و خرابکاری به راه انداخته و سپس می‌گریزند! در نهایت با استفاده از استعداد عطا در ذهن‌خوانی، به رمالی و جادوگری روی می‌آورند. هرچند درآمد زیادی از این راه کسب می‌کنند اما خیلی زود دستگیر می‌شوند. در آن طرف ماجرا، طلا و خواهرش نقره، به دنبال راهی برای کسب رضایت خانواده مقتول هستند که تنها با پرداخت دیه، محقق می‌شود. عباس و حسن و عطا با اطلاع از این ماجرا، به دنبال راهی برای به دست آوردن پول دیه هستند. در اینجا باز عطا با استفاده از استعداد خود در دیدن صحنه‌هایی از آینده، متوجه یک دزدی بزرگ می‌شود. او به همراه عباس و حسن به محل واقعه می‌روند تا شمش‌های طلا را از آنِ خود کنند. پس از صحنه‌سازی و گرفتن فردی که طلاها را دزدیده بود، تمام شمش‌های طلا را از او می‌گیرند. آن‌ها تصمیم دارند طلاها را فروخته و پولش را صرف آزادیِ برادر طلا و نقره کنند؛ مابقی را برای خود هزینه کرده و سپس از ایران بروند.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: سعید سهیلی

نویسنده/ مترجم: مهدی محمدنژادیان، سعید سهیلی

نام تهیه کننده: سعید سهیلی

نام بازیگران: حمید فرخ‌نژاد، ساعد سهیلی، پولاد کیمیایی، بهاره افشاری، ترلان پروانه، سارا سهیلی، ساناز طاری، مهدی ماهانی، امید روحانی، اسدالله یکتا، صفر کشکولی، فاطمه شکری، محمد الهی

نام شخصیت ها:

عباس: مردی میانسال که سردسته‌ی گروه سه نفره‌ی خلافکار است. عباس به قول خودش نامرد نیست و قلب مهربانی دارد. او بسیار بددهان بوده و دائما نُقل دهانش، فحش و بد و بیراه است و با پس‌گردنی‌زدن محبتش را نشان می‌دهد!

حسن: پسر جوانی که یکی از اعضای این گروه سه نفره است. حسن نیز مانند بقیه جمع اضداد است! هم مرام و معرفت دارد و هم خلافکار است و برای کسب درآمد، مردم را سرکیسه می‌کند!

عطا: نفر سوم این گروه سه نفره که در این قسمت از فیلم سینمایی گشت ارشاد، دارای یک نیروی عجیب شده که گذشته افراد را می‌خواند و کمی هم از آینده را می‌بیند. عطا البته در ابتدای فیلم، حافظه‌اش را از دست داده است.

طلا و نقره: دو خواهر که دانشجوی موسیقی هستند و در همسایگی حسن و عباس و عطا، در کنار سه نفر دیگر از دوستانشان، به صورت مجردی، زندگی می‌کنند. برادر این دو، به اتهام قتل که در یک تصادف رخ داده در زندان است و در صورت عدم پرداخت دیه، اعدام می‌شود.

کشور سازنده: ایران

مخاطب اثر: بزرگسال

هشتگ: کمدی، فقر، فساد،

دیالوگ: می‌بینی عطا، دنیا زمینِ بازی پولداراست، ما فقط به دنیا اومدیم استادیوم خالی نمونه!

آدما پابرهنه به دنیا میان، پابرهنه هم از دنیا میرن، فقط این وسط یه چند سالی کفش و جوراب میپوشن ولی ناز شصت خودمون که این وسطش هم پابرهنه‌ایم!

آبروی مومن، احترامش از خونه خدا واجب‌تره. کجای کتاب خدا نوشته شده، حرف زدن خلاف شرعه؟!

بهترین وقت برا تیغیدن ملت کیه؟ بعد از انتخابات! قبل از انتخابات! بعد از برجام! قبل از برجام! نه وقتیه که شما اشکشو درآوردی!

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد گشت ۲

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!