• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

کروئلا

کروئلا

بررسی تخصصی فیلم Cruella

author-img

توسط : عاطفه تاریها ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم سرگذشت کروئلا دویل، شخصیت شرور رمان صد و یک سگ خالدار است.این کمدی سیاه زندگی استلا، دختری جسور و بازیگوش را از کودکی تا زمانی که به کروئلا شرور تبدیل می‌شود روایت می‌کند. وجود صحنه‌های کمدی، نقشه‌های مفرح و خنده‌آور و فضاهای رنگی و پرزرق و برق از جذابیت‌های این فیلم هستند.

سال 2021 133 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

سگ‌های خالدار به سمت استلا حمله می‌کنند و درحالی که او سعی می‌کند از دست آنها فرار کند سگ‌ها به سمت مادرش می‌روند و باعث پرت شدن مادرش در دره و مرگ او می‌شوند. خطر مرگ استلا درمیان شعله‌های آتش، صحنه‌ی رقت‌انگیزی است. اوج خشونت فیلم اینجاست که کروئلا در برابر مادر واقعی‌اش قرار می‌گیرد. اینکه مادر در تلاش برای به قتل رساندن فرزندش باشد، نمودار یک خشونت روانی ترسناک است... .

جزئیات
ترس

سگ‌های خالدار و وحشی به سمت استلا حمله می‌کنند و سعی می‌کنند او را بگیرند و همچنین آن سگ‌ها باعث مرگ مادر استلا می‌شوند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

استلا و دوستانش برای امرار معاش دست به دزدی می‌زنند و همچنین آنها برای رسیدن به مقاصدشان نیز از دزدی استفاده می‌کنند. استلا در فیلم مشروب می‌نوشد و از خود بی خود می‌شود. بدمستی او همراه با تعلیق و بشکل اغواکننده‌ای به نمایش درمی‌آید. این درحالیست که در میهمانی‌های شبانه‌ی بارونس نیز، شاهد نوشیدن الکل هستیم. کمپانی دیزنی در دهه‌های اخیر با استفاده از نمادهای پنهان، بر همجنسگرایی و مسائل جنسی تأکید می‌کند و سعی می‌کند اینگونه بر روی ناخودآگاه کودکان تاثیر بگذارد. در این فیلم کروئلا از لباس‌هایی چرم و بدن‌نما و عصایی مشکی رنگ استفاده می‌کند و رفتاری اغواکننده دارد؛ این نوع پوشش و رفتار، مانند کسانی است که اختلال بی‌دی‌اس‌ام(اربابگری جنسی)دارند. آرایش کروئلا حامل نوعی از تفکر و رفتار خاص است. این نوع آرایش را در گروه‌های شیطان‌پرستی دیده‌ایم. فروشنده‌ی لباسی که کروئلا از او خرید می‌کند مردی است که لباس‌هایی زنانه به تن دارد و نوع صحبت و رفتارش نیز زنانه است. فیلم در هیچ صحنه‌ای به صورت مستقیم به همجنسگرا بودن فروشنده اشاره نمی‌کند اما گرایش جنسی او کاملاً قابل فهم است. در اواسط فیلم، خوی اربابگری کروئلا آشکار می‌شود؛ آرتی در پارتی کروئلا خطاب به او می‌خواند:« می‌خواهم سگ تو باشم...» بدیهی است که این صحنه‌ها در نسخه‌ی پالایش شده فیلم حذف شده‌است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

فیلم کروئلا سرگذشت دختری بازیگوش به نام استلا است که تبدیل به کروئلای شرور می‌شود. شخصیت اقتباس‌شده‌ی فیلم از کروئلای رمان صد و یک سگ خالدار بسیار منعطف‌تر است. او مفاهیمی همچون دوستی،خانواده و کارگروهی را درک می‌کند و از دوستانش برای رسیدن به اهدافش کمک می‌گیرد و قدردان آنها است، درحالی که این صفات در شخصیت اصلی رمان وجود ندارد. کروئلای رمان، سگ‌های خالدار را برای اینکه از پوست آنها پالتو تهیه کند می‌دزدد درحالی که کروئلای فیلم این نیت را ندارد. اما در کل این فیلم داستان دختری شرور را نقل می‌کند که برای رسیدن به آرزوهایش سخت تلاش می‌کند و با کمک دوستانش به همراه دزدی و حیله به اهدافشان می‌رسند. با این همه کروئلا دویل در آخر می‌گوید:«کروئلا دویل ذاتاً بدجنسه، پس فرار کنید. ترسی که توی چهرته، بهم هیجان می‌ده. کی می‌خواد خوش‌برخورد و سربه‌راه باشه؟! شما آدم خوبا، همتون مثل همین... بهم بگین دیوونه، ولی شما توی گذشته موندین و من یه قدم از شما جلوترم.... زندگی کردن با شما وقت تلف کردنه؛ شیطان سلیقه‌ی بهتری داره. سعی کردم خوش‌برخورد باشم. سعی کردم مهربون باشم، ولی حالا که به سیم آخر زدم، حس خیلی بهتری دارم...» او در این چند سطر خود را معرفی می‌کند؛ اینگونه که حتی اگر نزد بهترین نامادری دنیا زندگی کرده باشی، بازهم فرزند همان کسی هستی که تو را بدنیا آورده است. ذات انسان‌ها بر همان ذاتی است که از آن زاده می‌شوند...او خطاب به نامادری مرده‌اش:« چیزهای زیادی هست که باید نابود کنم، اما دوستت دارم...»

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

کروئلا شرور است، اما جسور و با استعداد. او برای رسیدن به آرزوهایش با پشتکار زیاد تلاش می‌کند، البته برای رسیدن به اهدافش از دزدی و حیله هم کمک می‌گیرد و شرایط زندگی‌اش را مسبب تبدیل شدنش به کروئلای شرور می‌داند. بارونس، مادر حقیقی استلا زمانی که دخترش را به دنیا می‌آورد او را رها می‌کند و مسئولیتش را برعهده نمی‌گیرد و همچنان به غرور و تکبر در زندگی‌اش ادامه می‌دهد و سعی نمی‌کند اشتباهاتش را جبران کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

از دست رفتن نامادری استلا و خلاء حضور او برای استلا اذیت‌کننده است. مرگ عزیزان و خانواده برای فرزندان بسیار غم‌انگیز است و باعث ترس از دست دادن عزیزانشان در واقعیت می‌شود. ازسویی دیگر، مادر اصلی استلا، بارونس مغرور، در سودای از بین بردن فرزندش است. موجودی که خودش او را به دنیا آورده است. عدم تعهد مادر نسبت به فرزندش می‌تواند اثرات منفی بر مخاطب داشته باشد.

در این باره بخوانید: وقتی شرورها دوست‌داشتنی می‌شوند!

استلا به همراه دوستانش جاسپر و هورس برای رسیدن به اهدافشان دست به دزدی می‌زنند و این کار در فیلم مذمت نمی‌شود.

کروئلا لباس‌هایی چرم و بدن نما به تن دارد و رفتارش اغواکننده است. این نوع رفتار به افرادی که دارای مشکل بی‌دی‌اس‌ام (ارباب/بردگی جنسی) هستند، شبیه است و این حقیقت در میهمانی استلا نمایان می‌شود: «می‌خواهم سگ تو باشم.»(درنسخه‌ی سانسورشده، حذف شده است.) همچنین فروشنده لباس ‌کروئلا هم‌جنس‌گرا است و این موضوع را تنها با توجه به رفتار و نوع لباس پوشیدن آن مرد می‌توان دریافت. اگر فرزندتان در سنی است که متوجه چنین اعمالی می‌شود، خوب است با او صحبت کنید؛ در غیراین‌صورت، برانگیختن کنجکاوی، او را به ورطه‌ی فکر و حساسیت در این امر می‌اندازد.

درنهایت اینکه فیلم، داستان ریشه‌ی شرور بودن کروئلا است. سازندگان، بر روایت از زاویه‌ای دیگر تأکید دارند و معتقد هستند شخصیت امروز افراد، ریشه در گذشته‌ی آنها دارد. برداشت فرزندتان را از این بحث جویا شوید؛ آیا واقعا روایت از زاویه‌ای دیگر است، یا نوعی توجیه در میان است؟

خلاصه: داستان، درپی موشکافی علت شرارت کروئلا است. شاهد ابروز انواع رفتارهای نابهنجار، با این توجیه هستیم که چنین رفتارهایی، ناشی از یک ذات کثیف است که در دست اراده‌ی انسان نیست.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان سوال کنید چه ویژگی‌هایی در کروئلا برای او جذابیت دارد و او چه صفات مثبت و یا منفی دارد؟

در اواسط فیلم کروئلا کاملا یک دختر شرور و بی‌رحم می‌شود که حتی به دوستانش هم دیگر اهمیتی نمی‌دهد. از فرزندتان بپرسید چه چیزی باعث می‌شود کروئلا به خودش بیاید و از دوستانش قدردانی و تشکر کند؟

شخصیت کروئلا در رمان صد و یک سگ خالدار زنی بسیار شرور است که با دزدیدن سگ‌ها می‌خواهد از پوست آنها پالتو تهیه کند. می‌توانید در مذمت این عمل در دنیای مد و فشن با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

این سؤال مهم است که آیا واقعا انسان دربرابر ذات خود بی‌اراده است؟ کروئلا نمی‌توانست یک استلای قوی باشد؟

نظر فرزندتان در مورد شعر پایانی فیلم بپرسید!

خلاصه: کروئلای شرور رمان نسبت به کروئلای این فیلم بسیار منعطف‌تر و اخلاق‌مدارتر است این دو را باهم مقایسه کنید و سعی کنید به رفتار‌های انسانی و خردمندانه‌ترکروئلای فیلم اشاره کنید.

داستان فیلم

فیلم «کروئلا» سرگذشت کروئلای شرور شخصیت منفی رمان صد و یک سگ خالدار است. استلا با موهایی سفید و مشکی که از نظر دیگران بسیار عجیب است به دنیا آمد. او که دختری بسیار بازیگوش و باهوش است، رویای طراح لباس شدن را در سر دارد و برای رسیدن به این آرزو، همراه مادرش به لندن می‌رود. او نمی‌داند که نامادری مهربانش بسوی مرگ می‌رود. در جریان مرگ مشکوک مادر و بی‌کس و کار شدن، استلا چاره‌ای ندارد جز پیوستن به یک تیم دو نفره‌ی جیب‌بری. جاسپر و هورس و استلا، بعد از ده سال تبدیل به یک تیم حرفه‌ای جیب‌بری شده‌اند، اما استلا همچنان در سودای تبدیل شدن به پدیده‌ی مد و فشن که آروزی نامادری‌اش بود بسر می‌برد. جاسپر و هورس می‌بینند که استلا برای صنعت لباس رویاها در سر دارد. استلا حاضر است برای رفتن در این این صنعت شگفت‌انگیز، حقارت‌ها را تحمل کند او نمی‌داند که مزد زحمتش، پیوستن به کمپانی بارونس است؛ زنی قدرتمند و متکبر که هیچ عیبی در مدل‌های طراحان از چشم او پنهان نمی‌ماند. استلا پس از روزها کار جذاب در کمپانی یکباره، متوجه می‌شود بارونس مادر واقعیش است و او بوده که باعث مرگ نامادری مهربانش شده است. وقت آن رسیده است استلای باهوش و مهربان، تبدیل به کروئلای شرور شود... .

جزئیات فیلم

کارگردان: کریگ گیلسپی/ Craig Gillespie‎

نویسنده: دانا فاکس/ تونی مک نامارا/Dana Fox/ Tony McNamara/

نام تهیه‌کننده: اندرو گان/ مارک پلات/ کریستین بلور/ Kristin Burr/ Marc Platt/ Andrew Gunn

نام بازیگران: اما استون/ اما تامپسون/ جوئل فرای/ Emma Stone/ Emma Thompson/ Joel Fry‎

نام شخصیت‌ها:

کارگردان: کریگ گیلسپی/ Craig Gillespie‎

نویسنده: دانا فاکس/ تونی مک نامارا/Dana Fox/ Tony McNamara/

نام تهیه کننده: اندرو گان/ مارک پلات/ کریستین بلور/ Kristin Burr/ Marc Platt/ Andrew Gunn

نام بازیگران: اما استون/ اما تامپسون/ جوئل فرای/ Emma Stone/ Emma Thompson/ Joel Fry‎

نام شخصیت ها:

استلا:استلا دختری باهوش و بازیگوش است که عاشق طراحی لباس است. او زمانی که متوجه می‌شود مادرش نامادری مهربانش را کشته به کروئلای شرور تبدیل می‌شود و از مادرش انتقام می‌گیرد.

بارونس:مادر حقیقی استلا است. او زنی متکبر و قدرتمند در حوزه مد و فشن است. او زمانی که استلا را به دنیا می‌آورد دستور قتل او را می‌دهد.

جاسپر و هورس: بعد از مرگ نامادری استلا جاسپر و هورس همخانه استلا می‌شوند؛ آنها با جیب‌بری روزگار می‌گذرانند تا زمانی استلا تبدیل به کروئلا می‌شود.

آرتی: دوست استلا و شخصیت ترنس داستان است که در جریان انتقام از بارونس به کروئلا کمک می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی/Walt Disney

استلا: دختری باهوش و بازیگوش است که عاشق طراحی لباس است. او زمانی که متوجه می‌شود مادرش نامادری مهربانش را کشته است به کروئلای شرور تبدیل می‌شود و از مادرش انتقام می‌گیرد.

بارونس: مادر حقیقی استلاست. او زنی متکبر و قدرتمند در صنعت مد و فشن است. او زمانی که استلا را به دنیا می‌آورد دستور قتل او را می‌دهد.

جاسپر و هورس: بعد از مرگ نامادریِ استلا، جاسپر و هورس همخانه‌های استلا می‌شوند و با همدیگر به دزدی می‌پردازند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی/Walt Disney

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد