• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

کروئلا

کروئلا

بررسی تخصصی فیلم Cruella

author-img

توسط : عاطفه تاریها ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم سرگذشت «کروئلا دویل»، شخصیت شرور رمان «صد و یک سگ خالدار» است. دیزنی در این فیلم می‌خواهد دلیل بدذاتی کروئلا را نشان دهد. این کمدی سیاه زندگی «استلا»، دختری جسور و بازیگوش را از کودکی تا زمانی که به کروئلای شرور تبدیل می‌شود روایت می‌کند. وجود صحنه‌های کمدی، نقشه‌های مفرّح و خنده‌آور و فضاهای رنگی و پرزرق‌وبرق از جذابیت‌های این فیلم است.

سال 2021 133 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

سگ‌های خالدار به سمت استلا حمله می‌کنند و درحالی‌که او سعی می‌کند از دست آن‌ها فرار کند، سگ‌ها به سمت مادرش می‌روند و باعث پرت‌شدن مادرش در دره و مرگ او می‌شوند. در فیلم، کروئلا یا همان استلا دوبار جانش به خطر می‌افتد و بیننده فکر می‌کند او مرده است؛ بار اول در خانه‌اش که آتش گرفته زندانی می‌شود و بار دوم بارونس او را به دره پرت می‌کند. اما هردوبار جان سالم به در می‌برد.

جزئیات
ترس

سگ‌های خالدار و وحشی به سمت استلا حمله می‌کنند و سعی می‌کنند او را بگیرند. همچنین این سگ‌ها باعث مرگ مادر استلا می‌شوند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

استلا و دوستانش در سراسر فیلم برای امرار معاش و رسیدن به مقاصدشان دست به دزدی می‌زنند. استلا در فیلم مشروب می‌نوشد و از خود بی‌خود می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

فیلم کروئلا سرگذشت دختری بازیگوش به نام «استلا» است که تبدیل به کروئلای شرور می‌شود. این شخصیتِ اقتباسی بسیار منعطف‌تر از شخصیت «کروئلا» در رمان «صد و یک سگ خالدار» است. او مفاهیمی مثل دوستی، خانواده و کارگروهی را درک می‌کند. از دوستانش برای رسیدن به اهدافش کمک می‌گیرد و قدردان آنهاست. درحالی‌که این صفات در شخصیت رمان وجود ندارد. کروئلای رمان سگ‌های خالدار را برای اینکه از پوست آن‌ها پالتو تهیه کند می‌دزدد. ولی کروئلای فیلم این نیت را ندارد. درکل، این فیلم داستان دختری شرور را روایت می‌کند که برای رسیدن به آرزوهایش سخت تلاش می‌کند و با کمک دوستانش و با دزدی و حیله به اهدافشان می‌رسند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

استلا شخصیتی جسور و بااستعداد است. او برای رسیدن به آرزوهایش با پشتکار زیاد تلاش می‌کند. اما برای رسیدن به اهدافش از دزدی و حیله کمک می‌گیرد و شرایط زندگی‌اش را علّت تبدیل‌شدنش به کروئلای شرور می‌داند. بارونس، مادر حقیقی استلا، زمانی که دخترش را به دنیا می‌آورد او را رها می‌کند و مسئولیتش را برعهده نمی‌گیرد. همچنین به غرور و تکبّرش در زندگی ادامه می‌دهد و سعی نمی‌کند اشتباهاتش را جبران کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم سرگذشت شخصیت جذاب و شیک‌پوش دیزنی، «کروئلای شرور» است. این فیلم داستان تبدیل‌شدن «استلا» به کروئلای شرور را روایت می‌کند. در دهه‌ی اخیر، شاهد لایو اکشن‌هایی از شرکت دیزنی هستیم که در آن‌ها اتفاقات عجیبی برای شخصیت‌های افسانه‌ای روایت می‌شود. با فرزندان خود در این مورد صحبت کنید.

احتمالات مختلفی را برای این تغییرات می‌توان در نظر گرفت؛ می‌توان این‌گونه فرض کرد که با نوعی از توجیه و تطهیر مواجهیم؛ یا در حالتی خوش‌بینانه، باید گفت در پس شرارت هر شخصیت شرور، دلیلی وجود دارد و آن‌ها هم به‌نوعی قربانی اتفاقات زندگی خود هستند. باید شخصیت آن‌ها را از زوایای گوناگون بررسی کرد. «استلا» در کودکی شرارت مادرش را شاهد است؛ بنابراین، او باید ذات پاک خود را برای انتقام از مادرش کنار بگذارد و برای انتقام از شر، خود یک شرور باشد.

استلا زمانی که درحال فرار از دست سگ‌های خالدار بود در میان راه پنهان می‌شود و سگ‌ها به سمت مادرش حمله می‌کنند و باعث پرت‌شدن مادرش در دره و مرگ او می‌شوند و استلا تا اواسط فیلم خودش را مقصر مرگ مادرش می‌داند که در انتها متوجه می‌شود که این «بارونس» بوده که دستور مرگ مادرش را می‌دهد. مرگ عزیزان و خانواده برای کودکان بسیار غم‌انگیز است و باعث ترس ازدست‌دادن عزیزانشان در واقعیت می‌شود.

مادر اصلی استلا بارونسِ مغرور است. بارونس زمانی که استلا را به دنیا می‌آورد، دستور قتل او را می‌دهد، ولی خدمتکارِ بارونس جان استلا را نجات می‌دهد و او را به نامادری‌اش می‌سپارد. این عدم تعهّد مادر نسبت به حضانت فرزند می‌تواند اثرات منفی بر کودکان داشته باشد.

استلا همراه با دوستانش، «جاسپر» و «هورس»، برای رسیدن به اهدافشان دست به دزدی می‌زنند و این کار در فیلم مذمت نمی‌شود.

در طول فیلم، دوبار جان کروئلا به خطر می‌افتد و گمان می‌رود که او مرده است، درحالی‌که نجات می‌یابد.

برهنگی لباس‌ها در فیلم توسط سانسور پوشیده شده، اما مصرف مشروب توسط استلا نمایان است.

خلاصه: در این فیلم، نامادری مهربان «استلا» می‌میرد و مادر اصلی او که او را ترک کرده بود قصد آسیب‌رساندن به او را دارد که کروئلا سعی می‌کند از او انتقام بگیرد. استلا و دوستانش برای رسیدن به اهدافشان دست به دزدی می‌زنند و جان کروئلا دوبار در فیلم به خطر می‌افتد اما درنهایت سالم می‌ماند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید چه ویژگی‌هایی در «کروئلا» برای او جذابیت دارد و او چه صفات منفی یا مثبتی دارد؟

در اواسط فیلم، کروئلا کاملاً به یک دختر شرور و بی‌رحم تبدیل می‌شود که دیگر حتی به دوستانش هم اهمیتی نمی‌دهد. از فرزندتان بپرسید چه چیزی باعث می‌شود کروئلا به خودش بیاید و از دوستانش قدردانی و تشکر کند؟

شخصیت کروئلا در رمان صد و یک سگ خالدار زنی بسیار شرور است که با دزدیدن سگ‌ها می‌خواهد از پوست آن‌ها پالتو درست کند. می‌توانید در مذمّت این عمل در دنیای مد و فشن با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با توجه به لایو اکشن‌های جدید دیزنی، دلیل بیان سرگذشت شخصیت‌های شرور چیست؟ به نظر شما شخصیت‌های منفی دیزنی در نسخه‌های جدید موجّه شده‌اند؟

خلاصه: کروئلای شرورِ رمان نسبت به کروئلای این فیلم بسیار منعطف‌تر و اخلاق‌مدارتر است. این‌دو را باهم مقایسه کنید و سعی کنید به رفتار‌های انسانی و خردمندانه‌تر کروئلای فیلم اشاره کنید.

داستان فیلم

فیلم «کروئلا» سرگذشت کروئلای شرور، شخصیت منفی رمان «صد و یک سگ خالدار» است. نام او «استلا» است و مادرزادی با موهایی سفید و مشکی که از نظر دیگران بسیار عجیب است به دنیا می‌آید.

او که دختری بسیار بازیگوش است رؤیای طراحِ لباس شدن را در سر دارد و برای رسیدن به این آرزو، همراه با مادرش به لندن می‌رود. اما با مرگ مادرش، او و دو پسربچه‌ی دیگر به نام «جاسپر» و «هورس» مجبور به دزدی می‌شوند. آن‌ها با بزرگ‌شدنشان، در سرقت هم حرفه‌ای می‌شوند.

تا اینکه استلا با کمک دوستانش وارد خانه‌ی مد و فشن می‌شود و با «بارونس» که زنی متکبر و قدرتمند در صنعت مد و فشن است آشنا می‌شود. استلا متوجه می‌شود بارونس مادر واقعی اوست و باعث مرگ نامادری مهربانش شده است. پس تصمیم به انتقام می‌گیرد و تبدیل به کروئلا می‌شود.

جزئیات فیلم

کارگردان: کریگ گیلسپی/ Craig Gillespie‎

نویسنده: دانا فاکس/ تونی مک نامارا/Dana Fox/ Tony McNamara/

نام تهیه‌کننده: اندرو گان/ مارک پلات/ کریستین بلور/ Kristin Burr/ Marc Platt/ Andrew Gunn

نام بازیگران: اما استون/ اما تامپسون/ جوئل فرای/ Emma Stone/ Emma Thompson/ Joel Fry‎

نام شخصیت‌ها:

استلا: دختری باهوش و بازیگوش است که عاشق طراحی لباس است. او زمانی که متوجه می‌شود مادرش نامادری مهربانش را کشته است به کروئلای شرور تبدیل می‌شود و از مادرش انتقام می‌گیرد.

بارونس: مادر حقیقی استلاست. او زنی متکبر و قدرتمند در صنعت مد و فشن است. او زمانی که استلا را به دنیا می‌آورد دستور قتل او را می‌دهد.

جاسپر و هورس: بعد از مرگ نامادریِ استلا، جاسپر و هورس همخانه‌های استلا می‌شوند و با همدیگر به دزدی می‌پردازند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی/Walt Disney

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه