• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

چاقوکشی

چاقوکشی

بررسی تخصصی فیلم Knives Out

author-img

توسط : فاطمه زهرا باقری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

معمای پیچیده‌ی خودکشی «هارلن ترامبی» نویسنده‌ی مشهور رمان‌های جنایی که به‌صورت یک داستان پرکشش و جذّاب درآمده است موضوع این فیلم است. در این فیلم کشمکش ورثه برای تصاحب ارث هارلن و تلاش کاراگاه «بلانک» برای پیداکردن راز این خودکشی یا قتل به تصویر کشیده شده است. سبک زندگی آمریکایی و نژادپرستی و توهین و خیانت از ویژگی‌های بارز این فیلم است. در این فیلم صبر و حوصله و دقت برای پیداکردن حقیقت به‌خوبی نشان داده شده است. دیدن این فیلم به افراد زیر 14 سال توصیه نمی‌شود.

سال 2019 130 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت کلامی به‌وفور در این اثر دیده می‌شود. یک خانواده‌ی پرتنش در این فیلم به تصویر کشیده شده است که بر سر ارث پدری باهم کشمکش دارند. در صحنه‌ای، ریچارد با والت گلاویز می‌شود. در صحنه‌ی دیگری، رنسام اقدام به قتل پدربزرگش هارلن ترامبی می‌کند. وقتی کارآگاه فاش می‌کند که رنسام قاتل است، او به سمت مارتا حمله‌ور می‌شود تا او را هم به قتل برساند که به‌خاطر استفاده از چاقوی تقلّبی موفق نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

به‌خاطر خودکشی هارلن ترامبی، فضای ترس و تنش در فیلم وجود دارد. در قسمتی دلهره‌آور از فیلم مارتا که داروی اشتباهی به هارلن ترزیق کرده است پادزهر آن را در کیف پزشکی‌اش پیدا نمی‌کند و با ترس و دلهره‌ی فراوان و با ناامیدی متوجه این موضوع می‌شود. در قسمتی دیگر مارتا و رنسام در دقایقی دلهره‌آور با ماشین از دست پلیس فرار می‌کنند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

این فیلم مملو از دروغگویی و فریبکاری فرزندان هارلن ترامبی و همسرانشان است که برای رسیدن به ارث از هیچ کار زشتی دریغ نمی‌کنند. این افراد وقتی به مقصود خود نمی‌رسند و ارث از دستشان می‌رود، شروع به فحاشی و توهین می‌کنند. بحث‌های نزادپرستانه و سبک زندگی آمریکایی در این فیلم جریان دارد. در این فیلم، خیانت ریچارد به همسرش نیز وجود دارد. همچنین برای آرام‌شدن و تفریح مصرف مواد مخدر در این اثر دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

به دنبال خودکشی هارلن ترامبی، کاراگاهان جنایی به محل حادثه احضار می‌شوند. چون هارلن ترامبی هیچ انگیزه‌ای برای خودکشی نداشته است، آن‌ها به ماجرا شک می‌کنند. همچنین هارلن ترامبی که مرد ثروتمندی بوده است ارث قابل‌توجهی از خود به جا گذاشته است و همین موضوع فرضیه‌ی قتل او توسط ورثه را پررنگ‌تر می‌کند. خودخواهی و فردگرایی در این فیلم به مقدار زیاد دیده می‌شود و هر شخصیت این داستان برای به‌دست‌آوردن سهمشان از ارث پدری دروغ می‌گویند و از یکدیگر بدگویی می‌کنند. مگ که یک دختر خوشگذران است برای قطع‌نشدن پول شهریه‌ی مدرسه‌اش مارتا را در رودربایستی قرار می‌دهد. در قسمتی، مصرف مواد مخدر به‌عنوان راهی برای آرامش‌یافتن از طرف مگ پیشنهاد می‌شود. تجمّل‌گرایی و نژادپرستی هم در فیلم وجود دارد. همچنین بی‌احترامی به اعضای خانواده و بزرگ‌ترها در این فیلم مشهود است. این موارد همگی از پیام های منفی این اثر است. ازطرف‌دیگر، باوجدان‌بودن مارتا و پرهیز کاراگاهان از پیش‌داوری و صبر و حوصله برای یافتن حقیقت از پیام‌های عمیق مثبت این اثر هستند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جسد هارلن ترامبی، رمان‌نویس مشهور، در اتاق خودش پیدا می‌شود و به‌این‌ترتیب یک معمای جنایی پیچیده شکل می‌گیرد. کاراگاهان به محل حادثه می‌آیند تا بفهمند این ماجرا قتل بوده است یا خودکشی. هارلن ترامبی ثروت عظیمی از خود به جا گذاشته است که ممکن است انگیزه‌ی به‌قتل‌رساندن او را در ورثه ایجاد کرده باشد. صبر و حوصله‌ی کاراگاه و دقت و تیزبینی وی باعث حل این معما می‌شود که بسیار جالب است و الگوی مثبتی پدید آورده است. او بدون پیش‌داوری و با تأمّل، گره‌های این معمای پیچیده را باز می‌کند. همچنین مارتا که دوست صمیمی هارلن ترامبی بوده است دختر باوجدانی است که بدون توجه به پول و ثروت، می‌خواهد این ماجرا به‌خوبی تمام شود. رابطه‌ی اعضای خانواده با یکدیگر الگوی بسیار منفی پدید آورده است. آن‌ها به‌خاطر سهمشان از ارث پدر، بارها باهم دعوای لفظی دارند و به‌هم توهین می‌کنند و وقتی می‌فهمند هارلن تمام ثروت خود را برای دوستش مارتا به جا گذاشته است خشم خود را بر سر مارتا خالی می‌کنند که الگویی بسیار منفی است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است بدانید که در این فیلم، قتل و خودکشی رخ می‌دهد و معمای بسیار پیچیده‌ای خلق می‌شود. خشونت‌های کلامی به تعداد زیاد در این اثر دیده می‌شود که باید با فرزندتان درمورد بدبودن فحش‌دادن و توهین‌کردن دوستانه صحبت کنید. همچنین دروغگویی و پنهان‌کاری و فریب‌دادن دیگران هم از ویژگی‌های بارز این فیلم است. اما در انتها دروغگوهای داستان به هدف خود نمی‌رسند. ولی به‌هرحال این دروغ‌ها ممکن است الگوی نامناسبی برای فرزند شما باشند. با او درباره‌ی ضعف شخصیت و مشخصات افراد باشخصیت صحبت کنید.

فرهنگ و سبک زندگی آمریکایی در این فیلم تبلیغ می‌شود و در تمام تاروپود این اثر حضور دارد که می‌توانید با پرسش و پاسخ، میزان تأثیر این مؤلفه‌ها را بر روی فرزندتان ارزیابی کنید و از ماندگاری این تأثیرات بر روی شخصیت فرزندتان جلوگیری کنید.

در صحنه‌هایی که قتل و جنایت رخ می‌دهد ممکن است فرزند شما متأثر شود. تأکید کنید که این صحنه‌ها واقعی نیست. همچنین در دو بخش فیلم، به مدّت کوتاهی مصرف مواد مخدر دیده می‌شود که بسیار مهم است که شما نتایج تأسف‌بار استفاده از مواد مخدر را به فرزندتان گوشزد کنید و از او بپرسید که درباره‌ی این موضوع چه حسی دارد

خلاصه: درمورد تهمت و غیبت و فحاشی و دروغگویی با فرزند خود صحبت کنید. درمورد مضرات استفاده از مواد مخدر با فرزندتان گفت‌‌وگو کنید.در صحنه‌های خشونت‌آمیز به فزرندتان تاکید کنید که این تصاویر واقعی نیست.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود درباره‌ی رذایل اخلاقی صحبت کنید. از آن‌ها درباره‌ی بدی تهمت‌زدن، غیبت‌کردن و فحش‌دادن سوال کنید و نظرشان را بشنوید. با آن‌ها درباره‌ی ماهیت خودکشی و قتل صحبت کنید و مجازات الهی این اعمال در دین اسلام را یادآور شوید.

از آن‌ها بپرسید که فکر می‌کنند چه عاقبتی در آن دنیا در انتظار قاتلان و افرادیست که خودکشی انجام می‌دهند؟ آیا ما مالک جسم و جان خود هستیم یا مالک آن خداست؟ آیا می‌توانیم برای جانمان که متعلّق به خداست از طرف خود تصمیم بگیریم؟ به آن‌ها بگویید «هارلن ترامبی» اگر خودکشی نمی‌کرد زنده می‌ماند و او به اشتباه فکر کرده بود که در حال مرگ است. او حتی برای نجات‌دادن «مارتا» هم نباید خودکشی می‌کرد چون سزای خودکشی در دنیای دیگر جهنم ابدیست. آن‌ها باید به‌جای فرار از حقیقت با آن روبه‌رو می‌شدند. در صحنه‌های خشونت‌بار اگر فرزندانتان تحت تاثیر قرار گرفتند آن‌ها را دلداری دهید و روی واقعی‌نبودن این صحنه‌ها تاکید کنید.

خلاصه: با فرزند خود درباره‌ی بدبودن تهمت و غیبت صحبت کنید و یک بحث دوستانه درباره‌ی اشتباه‌بودن مصرف مواد مخدر و خودکشی و قتل انجام دهید.

داستان فیلم

به دنبال خودکشی «هارلن ترامبی»، نویسنده‌ی مشهور رمان‌های جنایی، یک معمای پیچیده‌ی قتل شکل می‌گیرد. زیرا هارلن ترامبی انگیزه‌ای برای خودکشی نداشته است و ازطرفی ثروت بسیار زیاد او احتمال قتل او توسط ورثه را بیشتر می‌کند.

در جریان فیلم مشخص می‌شود که «رنسام»، نوه‌ی هارلن، برچسب روی داروهای هارلن را جا‌به‌جا کرده است و مارتا را به اشتباه انداخته است تا او داروی اشتباهی را به هارلن تزریق کند. اما مارتا بر طبق عادت داروی درست را ترزیق می‌کند و وقتی برچسب دارو را می‌بیند فکر می‌کند دروی اشتباه را تزریق کرده است. هارلن برای اینکه مارتا به‌عنوان قاتل شناخته نشود یک نقشه می‌کشد تا مرگش خودکشی به نظر برسد.

در انتهای فیلم نیت پلید رنسام آشکار می‌شود و توسط پلیس دستگیر می‌شود. این فیلم در ژانر جنایی و معمایی است و داستان پرکشش و پیچیده‌ای برای یافتن حقیقت مرگ هارلن ترامبی است که در قالب ترس و خشونت به نمایش درآمده است.

جزئیات فیلم

کارگردان/ مولف: Rian Johnson رایان جانسون

نویسنده/ مترجم: Rian Johnson رایان جانسون

تهیه‌کننده: ­ T-Street

بازیگران: Daniel Craigدنیل کریگ , Chris Evansکریس ایوانز, Ana de Armasآنا د آرماس

شخصیت‌ها: هارلن ترامبی - بنوا بلانک - مارتا کابررا - هیو رنسام ترامبی 

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Lionsgate

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد