پیشونی‌سفید ۳

بررسی تخصصی فیلم

پیشونی‌سفید ۳

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 روز پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

یک فیلم فانتزی و پر از صحنه‌های رقص و موسیقی با موضوع مبارزه‌ی افراد درستکار علیه موجودی پلید. فداکاری و شجاعت، پیام اصلی این فیلم است. این داستان درباره‌ی آهوی مهربان و شجاعی است که اختاپوس قصد دارد شیره‌ی جانش را به‌دست بیاورد. او مادر و پدر پیشونی‌سفید را طلسم می‌کند تا از آن‌ها برای به‌دست‌آوردن آهو استفاده کند؛ اما پیشونی‌سفید که متوجه این موضوع می‌شود، خودش را تسلیم اختاپوس می‌کند تا مادر و پدرش را از طلسم او نجات دهد. با کمک‌های یک پیر خردمند به نام پیراستاد و میمون زرنگی به نام پنجه‌طلا، پیشونی‌سفید نجات پیدا می‌کند و اختاپوس نابود می‌شود.

سال ۱۳۹۷ 83 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم فانتزی پدر و مادر پیشونی‌سفید به «عفریته» و «عجوزه» تبدیل شدند. مادر پیشونی‌سفید یک‌بار سیلی به او می‌زند تا دیگر اسم پدرش را نیاورد. اختاپوس برای زنده‌ماندن به نوشیدن شیره‌ی جان پیشونی‌سفید نیاز دارد. برای همین او را در استوانه حبس می‌کند و در استوانه غرق می‌شود؛ ولی درنهایت پیشونی‌سفید زنده می‌ماند. در یک سکانس ماهی‌های قرمز زنده‌ای بدون آب نشان داده می‌شوند که برای غذای اختاپوس آورده‌اند و اختاپوس آن‌ها را زنده‌زنده می‌خورد. صحنه‌ی خوردن واضح نیست؛ اما به هرصورت این عمل انجام می‌شود. پیشونی‌سفید وقتی خودش را به اختاپوس تسلیم می‌کند، در قفسی حبس می‌شود. میمون پنجه‌طلا هم برای نجات‌دادن پیشونی‌سفید با کفتارها درگیر می‌شود. در این سکانس نشان داده می‌شود که به گلوی کفتارها تیر می‌خورد و آن‌ها با تیرهای کوچکی بی‌هوش می‌شوند. میمون پنجه‌طلا درنهایت پای اختاپوس را با تبر قطع می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

مادر پیشونی‌سفید به عجوزه تبدیل شده است و در صحنه‌هایی با موسیقی ترسناک تغییرِ چهره می‌دهد و حتی صدایش تغییر می‌کند و ترسناک می‌شود. اختاپوس موجود پلیدی است که در فکر به‌دست‌آوردن عصاره‌ی جان پیشونی‌سفید است. او گریم ترسناکی دارد و موجود ترسناکی است. پیشونی‌سفید به‌عنوان شخصیت اصلی در استوانه انداخته می‌شود تا عصاره‌اش گرفته شود و این اتفاق همراه با اجرای مراسم خاصی توسط کفتارهاست. صحنه‌های رقص کفتار ها برای اختاپوس، هم موسیقی ترسناکی دارد، هم نمای ترسناکی را برای کودکان ایجاد می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

به‌طور کلی این فیلم ناهنجاری‌های اجتماعی کمی دارد. در سری سوم تنهاموردی که قابل توجه است، «فلفلی»، بچه‌آهویی که پیربابا او را بزرگ کرده است، کوچه‌بازاری حرف می‌زند و گاهی با پیربابا لجازی می‌کند و به حرفش گوش نمی‌دهد. «روبی» و «گرگی» شخصیت‌های ابله داستان هستند که گاهی با الفاظ بدی همدیگر را خطاب می‌کنند. بین پیشونی‌سفید و پنجه‌طلا روابط عاطفی احساس می‌شود که در نگاه‌های خاص آن‌ها به یکدیگر و برخی رفتارهای پنجه‌طلا، این احساسات واضح است؛ اما صحبتی دراین‌باره وجود ندارد و اتفاق خاصی دراین‌باره رقم نمی‌خورد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیشونی‌سفید برای نجات پدر و مادرش حاضر می‌شود جان خودش را فدا کند. باوجود اینکه مادر و پدر پیشونی‌سفید می‌خواهند او را برای اختاپوس ببرند تا شیره‌ی جانش را بگیرد، پیشونی‌سفید درک می‌کند که این رفتار پدر و مادرش به‌دلیل طلسم اختاپوس است و خودش را تسلیم اختاپوس می‌کند تا طلسم مادر و پدرش از بین برود. بااین‌حال اقدام خطرناک پیشونی‌سفید، بدون اطلاع بزرگترهای دانا (پیراستاد) می‌تواند پیام نادرستی را منتقل کند. پیراستاد و پنجه‌طلا و فلفلی برای نجات پیشونی‌سفید تلاش می‌کنند و پنجه‌طلا به مبارزه با اختاپوس پلید می‌رود. گرگی و روبی در تمام مدت با هم دوست هستند و روبی تلاش می‌کند گرگی را دلداری بدهد و زمانی‌که گرگی تیر می‌خورد، از او پرستاری می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

پیشونی‌سفید بسیار شجاع است و از عجوزه و عفریته و اختاپوس نمی‌ترسد. او برای نجات خانواده‌اش تلاش و فداکاری می‌کند. پدری را که او را بزرگ کرده است، بسیار دوست دارد. برای کمک به دوستان و خانواده‌اش هرکاری می‌تواند انجام می‌دهد و با دوستانش مهربان است. پنجه‌طلا میمون شجاعی است که در مقابل نیروی شر می‌ایستد و به دوستانش کمک می‌کند و پیشونی‌سفید را نجات می‌دهد. فلفلی پسربچه‌ی شجاعی است که به دوستانش کمک می‌کند، او باهوش و بامزه است. البته گاهی با پیراستاد لجبازی می‌کند.

ادامه متن

از کودک خود بخواهید سیر داستان را تعریف کند. این کار باعث می‌شود تا نتیجه‌گیری درست از داستان محقق شود.

درباره‌ی شخصیت‌های داستان با کودک خود صحبت کنید تا متوجه شوید کودک شما چه درکی از داستان دارد. راجع به تصمیم‌هایی که هرکدام از شخصیت‌ها به‌ویژه پیشونی‌سفید می‌گیرند و پیامد این تصمیم‌ها، با فرزند خود صحبت کنید.

به هیجاناتی که کودک شما در حین تماشای فیلم تجربه می‌کند، توجه کنید. ممکن است کودکتان به‌دلیل موسیقی و گریم‌ها، ترس را تجربه کند. گفتن اینکه این داستان‌ها واقعی نیست، کافی نیست. باکودک خود درباره‌ی احساساتی که تجربه می‌کند، حرف بزنید و با او همدلی کنید.

خلاصه: با کودکان خود درباره‌ی موجودات متفاوت فیلم و واقعیت و خیال حرف بزنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه