• امروز : 2 بهمن 1400
logo

نقد و بررسی فیلم پسرانگی (Boyhood)

author-img

توسط : سمیه برزگر ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 10 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  پسرانگی فیلمی است که 6 تا 18 سالگی زندگی یک پسر بچه ی آمریکایی را روایت می کند. میسون که پدر و مادرش جدا شده اند و با خواهر و مادرش زندگی می کند، طی این 12 سال با چالش های کودکی، جوانی و آستانه ی بزرگسالی دست و پنجه نرم می کند، چالش هایی نظیر درگیری های خانوادگی مادر با همسرانش، تعامل با اعضای خانواده، جابه جایی های متعدد، مسئولیت پذیری، جنس مخالف، شکست عشقی، مستقل شدن و راه و هدف زندگی. با وجود اینکه فرهنگ آمریکایی روایتگر داستان است، این فیلم می تواند همدلی پسران نوجوان را برانگیزد.

سال 2014 143 دقیقه جزئیات کامل اثر
مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

پسرانگی یک فیلم ساده و جذاب است که فیلم برداری آن 12 سال طول کشیده و جوایز زیادی برده است. می توانید با همسر و فرزندان نوجوان خود به تماشای آن بپردازید و سپس ساعت ها درباره ی آن گفتگو کنید. می توانید درباره ی کنش ها و واکنش ها و اتفاقی که در هر موقعیت افتاد یا می توانست بیافتد گفتگو کنید. می توانید خود را به جای هر کدام از نقش ها بگذارید و بگویید اگر من بودم چنین می کردم و دلیل بیاورید. می توانید فرهنگ ها را با هم مقایسه کنید. اینکه فرهنگ ها با وجود تفاوت های زیاد، اشتراکات زیادی هم دارند که از انسان بودن ما سرچشمه می‌گیرد، می‌تواند موضوع جالبی برای گفتگو باشد. می‌توانید موارد تعارض نوجوانان با بزرگترها را بررسی کنید، اینکه هر گرفتاری هرچقدر هم بغرنج باشد می گذرد و با هر سختی آسانی هست، اینکه شکست ها پایان راه نیست بلکه دریچه‌ی دیگری رو به آینده می‌گشاید، اینکه این دوران چه زود می‌گذرد و چه باید کرد که به بهترین شکل از آن استفاده کنیم و آینده را پیدا کنیم.

در این فیلم سیر تحولات هر کدام از شخصیت ها نیز می تواند برای گفتگو جالب باشد. برای مثال پدر میسون مردی است که آزاد و رها از مسئولیت های خانواده است، بصورت تفریحی به موسیقی می‌پردازد، سیگاری و تا حدی نامرتب است، کمی بددهن است و چون با بچه ها زندگی نمی کند پس با آن ها درگیر هم نمی شود و برای همین از نظر بچه ها نایس و کول و باحال است! اما همین پدر طی 12 سال عوض می شود، سیگار را ترک می کند، شغل خوبی پیدا می کند، دوباره ازدواج  میکند و بچه دار می شود و مسئولیت پذیر می‌شود.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

(در هر اتفاق و چالش) اگر به جای میسون بودی چه می کردی؟

چه تفاوت های فرهنگی بین ما و فرهنگ آمریکایی مشاهده کردی که نمی پسندی؟ چرا؟

ادامه متن

داستان اثر

میسون 6 ساله است و پدر و مادرش جدا شده اند. او با مادر و خواهرش به شهر دیگری می روند تا مادر شغل بهتری داشته باشد. میسون بزرگ می شود، آخر هفته ها را با پدر می گذراند، با همسر و خانواده ی جدید مادرش کنار می آید، جدایی تنش زای دیگری را تجربه می کند، باز هم بزرگ می شود، با مسائل نوجوانی روبرو می شود، با  جنس مخالف آشنا می شود، از راهنمایی های پدر که او هم در حال رشد است کمک می گیرد، درگیر مسئولیت می شود، از دبیرستان فارق التحصیل می شود، باز هم بزرگ می شود، مستقل شدن را تمرین می کند، به دنبال هدف و شغل آینده اش می گردد، به دانشگاه می رود و تا 18 سالگی رشد می کند. این فیلم داستان 12 سال از زندگی میسون است که به زیبایی چالش ها و موقعیت های زندگی یک پسر در دوران کودکی و نوجوانی و نحوه‌ی برخورد با آن‌ها را نمایش می‌دهد.

جزئیات اثر

کارگردان: Richard Linklater

نویسنده: Richard Linklater

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد پسرانگی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>