• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

پالمر

پالمر

بررسی تخصصی فیلم palmer

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«پالمر» داستان دختربچه‌ای است که توسط برادرخوانده‌ی خود دزدیده شده است و به کمک «ویک چوب‌بر» و خرس‌های «بونی» نجات پیدا می‌کند. خشونت این فیلم متوسط است و به کودکان پیام مهربانی و کمک به افراد ضعیف‌تر می‌دهد.

سال 2021 2021دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در قسمت‌هایی از این فیلم، خشونت در خانواده رخ می‌دهد؛ مادر «سم» زنی است که با مردهای زیادی مرتبط است و به‌این‌ترتیب خانواده‌ی «سم» خانواده‌ی آرامی نیست و درگیری‌هایی در آن رخ می‌دهد. ازطرفی، در قسمتی از فیلم، «سم» به‌خاطر گرایش دخترانه‌‌ی خود، توسط یک بزرگسال به‌شدّت تمسخر و اذیت می‌شود و پس از آن پالمر برای دفاع از او درگیری شدید دارد.

جزئیات
ترس

هسته‌ی اصلی داستان مربوط به پسربچه‌ای است که مادرش او را دائماً رها کرده و تنها می‌گذارد و بازمی‌گردد. به‌همین‌دلیل ترس از رهاشدن و طردشدن در روح کلّی اثر وجود دارد. ازطرفی، در قسمت‌هایی این پسربچه توسط دیگر بزرگسالان مورد خشونت فیزیکی و روانی قرار می‌گیرد که موجب همذات‌پنداری با او و ایجاد ترس خواهد شد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مادر «سم» در این فیلم زنی بی‌وبندوبار است که در طول فیلم به این نکته اشاره می‌شود و همین‌طور در قسمت‌هایی نمایش داده می‌شود. علاوه‌براین، او فردی معتاد است که عوارض اعتیاد او و صحنه‌هایی از مصرف مواد او نمایش داده می‌شود. همچنین در طول فیلم شخصیت مثبت داستان از مشروبات الکی و سیگار استفاده می‌کند و چند مرتبه رابطه‌ی جنسی خارج از خانواده دارد. استفاده از الفاظ رکیک توسط تمام شخصیت‌ها در طول فیلم اتفاق می‌افتد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مادربزرگ و «پالمر» با توجه به وضعیت «سم» و کمک به او توانستند او را از وضع زندگی اسفبار خود نجات دهند و کمک به افراد آسیب‌پذیر پیام مثبت این رفتار است. ازطرفی، مادربزرگ و مدیر مدرسه و خانم «مگی» و افراد دیگر در دهکده به «پالمر» که در گذشته کار بدی انجام داده است شانس دوباره‌ای دادند تا بتواند گذشته‌ی خود را جبران کند و «پالمر» توانست با اعتماد آن‌ها گذشته‌ی خود را جبران کند و تبدیل به فرد بهتری شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

در این اثر، «پالمر» به‌عنوان فردی که گذشته‌ی تاریک خود را جبران می‌کند و تبدیل به فرد دیگری می‌شود می‌تواند یک الگوی مثبت باشد. همچنین او و مادربزرگش به‌عنوان افرادی که به دیگران کمک می‌کنند الگویی مثبت هستند. مادربزرگ، مدیر مدرسه و... نیز به‌عنوان افرادی که به دیگران شانس دوباره برای جبران می‌دهند الگوی مناسبی هستند.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند که شخصیت اصلی در این اثر پسربچه‌ای است که گرایش‌های دخترانه دارد. درمورد این گرایش‌ها آموزش‌های لازم به نوجوانان داده نمی‌شود. گرچه براساس دین اسلام و قوانین جمهوری اسلامی، این اختلال‌ها قابل‌پذیرش و قابل‌درمان است. بهتر است که خانواده درمورد چنین مشکلاتی با فرزندان خود صحبت کنند.

از طرفی در فیلم این مسئله از مسئله‌ی همجنس‌گرایی تفکیک داده نمی‌شود و بعضاً هردو یک مسئله و هردو عادی تصوّر می‌شوند. همان‌طورکه در این فیلم تأکید می‌شود که «متفاوت‌بودن» به معنی بدبودن نیست، بهتر است که خانواده درمورد تفاوت بین تراجنسیتی و همجنس‌گرایی مطالعه کنند و فرزندان خود را آگاه کنند. اما درصورتی‌که فرزند خود را آماده‌ی طرح چنین مباحثی نمی‌بینند از دیدن این فیلم اجتناب کنند.

در طول این فیلم، شخصیت اصلی با افراد متفاوتی رابطه‌ی جنسی برقرار می‌کند که در نسخه‌ی اصلی نمایش داده می‌شود و در نسخه‌ی سانسورشده قابل‌درک است. ازطرفی، مادرِ شخصیت اصلی زنی بی‌بندوبار و معتاد است که با افراد زیادی رابطه دارد و بی‌بندوباری و مصرف مواد مخدر در طول فیلم نمایش داده می‌شود، گرچه قبیح و نکوهش‌شده است. استفاده از سیگار، مشروبات الکی و الفاط رکیک در این فیلم توسط شخصیت‌ها (حتی شخصیت مثبت) دیده می‌شود.

 علاوه بر همه‌ی این موارد، فیلم دارای پیام مثبتی است، «پالمر» در اثر برخورد با «سم» و کمک به او می‌تواند مسیر زندگی خود را تغییر بدهد و به ارزش کمک به دیگران، علی‌الخصوص افراد آسیب‌پذیر تاکید می‌شود. در فیلم به مسئله‌ی شروع دوباره و اینکه انسان‌ها می‌توانند علی‌رغم گذشته‌ای تاریک، مجدداً شروع به تلاش کنند و انسان‌های مفیدی بشوند نیز اشاره می‌شود.
ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود درمورد افراد تراجنسیتی صحبت کنید و تفاوت این مسئله با همجنس‌گرایی را توضیح دهید.

با فرزندان خود درمورد مشکلاتی که در اثر اعتیاد و بی‌بندوباری ایجاد می‌شود صحبت کنید. از آن‌ها بپرسید اگر مادر «سم» اعتیاد نداشت، وضع زندگی «سم» چقدر تغییر می‌کرد؟ با کودک خود درمورد مسئولیت پدر و مادر دربرابر فرزندانشان صحبت کنید.

درمورد برخوردی که مادربزرگ و «پالمر» با «سم» داشتند گفت‌وگو کنید و به اهمیت کمک به افراد آسیب‌پذیرتر اشاره کنید.

با او درمورد توجه به کودکان و مشکلات کودکان صحبت کنید و بگویید اگر با کودکی که درگیر مشکلات خانوادگی و خشونت است مواجه شدند چطور باید برخورد کنند و به چه کسانی مراجعه کنند و... .

به این مسئله بپردازید که انسان‌ها می‌توانند باوجود گذشته‌ای تاریک، تصمیم به بهترشدن بگیرند و از نو شروع کنند و فرد متفاوتی بشوند. از فرزند خود بپرسید «پالمر» بااینکه دوازده سال در زندان بود، چگونه توانست گذشته‌ی خود را پشت سر بگذارد و تبدیل به فرد بهتری بشود و مدیر مدرسه، مادربزرگ، خانم «مگی» و دیگران با دادنِ شانس دوباره برای شروع، چگونه به او کمک کردند؟

داستان فیلم

«پالمر» مردی است که به جرم اقدام به قتل، 12 سال را در زندان سپری کرده است و حالا آزاد شده است و به خانه‌ی مادربزرگ خود برمی‌گردد. در همسایگی مادربزرگش زنی همراه با فرزندش داخل یک تریلر زندگی می‌کند. زن همسایه بی‌بندوبار و معتاد است و هرچندوقت یک‌بار ناپدید می‌شود و در این زمان‌ها، مادربزرگ «پالمر» از فرزند او نگهداری می‌کند. بعد از مدتی مادربزرگ می‌میرد و «پالمر» ناچار می‌شود از کودک مراقبت کند. مراقبت از کودک زندگی «پالمر» را تغییر می‌دهد و به او هدفی برای ادامه‌دادنِ زندگی خود می‌دهد.

جزئیات فیلم

کارگردان: Fisher Stevens / فیشر استیونس

نویسنده: Cheryl Guerriero / چریل گوریو

نام تهیه‌کننده: Charlie Corwin / چارلی کروین

نام بازیگران: Justin Timberlake / جاستین تیمبرلیک/  Juno Temple جانو تمپل/ Alisha Wainwright آلیشیا وینرایت

شخصیت‌ها:

پالمر: مردی حدوداً سی‌ساله است که در جوانی بازیکن فوتبال بوده و بعد از مجروح‌شدن و کناره‌گیری از فوتبال، به قتل یک نفر اقدام کرده و  12 سال در زندان بوده است. حال آزاد شده و بناست زندگی جدیدی برای خود بسازد.

سم: پسربچه‌ای با گرایش تراجنسیتی است که مادری بی‌بندوبار و معتاد دارد. «سم» اغلب اوقات در خانه‌ی همسایه‌شان (مادربزرگ پالمر) زندگی می‌کند.

مادربزرگ پالمر: زنی مؤمن و اهل کلیساست که از سم مراقبت می‌کند، اما در ابتدای داستان می‌میرد.

خانم مگی: معلم مدرسه‌ی «سم» است که با پالمر نیز رابطه‌ی عاشقانه برقرار می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Sidney Kimmel Entertainment

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه