• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم پالایشگاه

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه

21473 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

فیلم «پالایشگاه» روایت رشادت‌ها و فداکاری‌های کارکنان پالایشگاه آبادان و نقش خلاقیت، خودباوری و ایمان آنان در نجات مردم و پالایشگاه در زمان محاصره شهر آبادان است. این فیلم در کنار خشونت و اضطرابی که ناظر به ژانر اثر دارا است، پیام های مثبت بسیاری نیز به ویژه برای مخاطب نوجوان به همراه دارد.

ژانر : دفاع مقدس

سال 1401 105 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در دل هشت سال دفاع مقدس خاطرات عجیب و جالب و اتفاقات جالب‌تری رخ داده است که هرکدام در جای خود، شیرین، تامل‌برانگیز و عبرت‌آموز هستند. مسئله حصر آبادان و حفاظت از پالایشگاه این شهر یکی از این مسائل است که در این فیلم به آن پرداخته شده است. تماشای این فیلم اطلاعات جالب توجه و بسیار زیادی را در مورد این موضوع، در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. به ویژه برای مخاطب نوجوان درس‌های بزرگی خواهد داشت که بهتر است پس از تماشا درباره پیام‌های فیلم و دریافت آنان از این پیام‌ها با یکدیگر گفتگو کنید و برای تکمیل این اطلاعات به همراه یکدیگر تحقیق کرده و از این مسیر، دوستی و همدلی خود را با فرزند نوجوان خود تحکیم بخشید. در مورد شکست حصر آبادان کتابی به همین نام تالیف شده که خاطرات رزمندگان را روایت می‌کند. مطالعه این کتاب نیز خالی از لطف و فایده نخواهد بود.                                                                                                                                         

خلاصه: تماشای این فیلم فرصت خوبی برای آشنایی نوجوانان با ماجرای حفظ پالایشگاه آبادان و شکست حصر این شهر و همچنین فرصت خوبی برای گفتگو با آنان خواهد بود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره پیام‌های فیلم و داستان آن با فرزندان خود گفتگو کرده و از آنان سوال کنید:

آیا در مورد حصر آبادان اطلاعاتی داری؟ در مورد پالایشگاه آبادان چطور؟

اگر کیان نیز مانند بسیاری دیگر، شهر را ترک کرده بود، چه سرنوشتی در انتظار آبادان و همچنین کشور بود؟

چطور می‌توانیم از افرادی مانند کیان الگوبرداری کنیم؟ کدام رفتار او برای تو جالب توجه بود؟ آیا او را یک قهرمان می‌دانی؟ ویژگی‌های یک قهرمان از نظر تو چیست؟

مطالعه و داشتن علم و تحصیلات چه نقشی در موفقیت کیان و سید داوود داشت؟

به طور کلی نقش مطالعه و تحصیلات در موفقیت در زندگی چیست؟ این فاکتورها چقدر در موفقیت تاثیر دارند؟

چطور می‌توان فرد خلاقی بود؟ نقش خلاقیت در تولید بنزین آبادان توسط کیان و دوستانش چه بود؟                                                                                                                                          

خلاصه: درباره پیام‌های فیلم، تصمیمات شخصیت‌ها و نقش علم و مطالعه در موفقیت در زندگی با فرزندان خود گفتگو کنید.

داستان اثر

مهر سال 59 و اوایل جنگ تحمیلی است. دشمن، آبادان را مورد حمله هوایی قرار داده و مردم در حال تخلیه شهر هستند. به همین علت صف‌های طویلی در پمپ بنزین‌ها تشکیل شده و این در حالی است که پالایشگاه تعطیل شده و ذخیره بنزین نیز محدود است. کیان شیرانی، خود، شخصا به یکی از پمپ بنزین‌ها رفته و برای مدیریت بنزین، آن را سهمیه‌بندی می‌کند. او همچنین برای تولید بنزین با کمک یکی از مهندسان پالایشگاه به روشی کاملا خلاقانه، بنزین مورد نیاز شهر را تولید می‌کنند. در ادامه او مسئول ستاد سوخت می‌شود و برای سوخت‌رسانی به خودروهای ارتش نیز در عملیاتی بسیار فداکارانه و شجاعانه، گازوئیل مورد نیاز را تامین می‌کنند؛ اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و آبادان در محاصره دشمن قرار می‌گیرد. کیان و دوستانش با ساخت یک اسکله که در تیررس دشمن نیست، برای جلوگیری از نابودی پالایشگاه، قطعات آن را از طریق این اسکله از شهر خارج می‌کنند. آن‌ها همچنین از همین طریق، مردمِ گرفتار در محاصره را نجات می‌دهند.

جزئیات اثر

کارگردان: مهرداد خوشبخت

نویسنده: مهرداد خوشبخت

تهیه کننده: سعید سعدی

بازیگران: بانیپال شومون، امیررضا دلاوری، الهام نامی نیک، نادر سلیمانی، یاسین مسعودی.

شخصیت ها:

کیان شیرانی: یکی از کارکنان پالایشگاه آبادان و بومی این شهر است که مردی بسیار شجاع، وطن‌پرست و باغیرت است.

زهره: همسر کیان که یک پرستار است. زهره اهل تهران است اما پس از ازدواج با کیان به آبادان می‌آید و تا تمام‌شدن حصر این شهر، از آنجا نمی‌رود.

سید داوود: یکی دیگر از کارکنان پالایشگاه، تحصیل‌کرده دانشکده نفت آبادان و از دوستان صمیمی و همراه کیان. سید داوود از نظر مذهبی نیز بسیار معتقد و مومن است. او ایده‌ای خلاقانه برای خروج قطعات پالایشگاه از شهر به ذهنش می‌رسد و با کمک دوستانش آن را اجرایی می‌کنند.

کامبیز: جوانی مجرد که قصد ازدواج با یکی از دوستان زهره را دارد که او نیز از کودکان بی‌سرپرست نگهداری می‌کند. کامبیز به تیم نجات پالایشگاه می‌پیوندد و علاقه دارد تا در آنجا استخدام شود.

بابک: از کارکنان پالایشگاه که در کنار بقیه به نجات پالایشگاه کمک کرده و در این مسیر مجروح می‌شود.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: بنیاد سینمایی فارابی

جوایز و افتخارات: سیمرغ بلورینجایزه ویژه دبیر جشنواره و بهترین جلوه‌های ویژه بصری در جشنواره فیلم فجر 1401

مخاطب اثر: بزرگسال

هشتگ: جنگی، دفاع مقدس، قهرمانی، قهرمانان جنگ، شهید، شهدای دفاع مقدس

دیالوگ: اینجا آبادان است و آبادان می‌ماند.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد پالایشگاه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!