• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

پاستاریونی

پاستاریونی

بررسی تخصصی فیلم

author-img

توسط : ریحانه علیپور ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«پاستاریونی»، محصول سال 1397 در ژانری کمدی، داستان پسربچه‌ای باهوش و زرنگ است که با کمک پدر و عمه‌اش، رستوران ورشکسته‌ی خود را دوباره راه می‌اندازند. از نکات مثبت این فیلم، اعتمادبه‌نفس بالا و زرنگ‌بودن شخصیت اصلی است.

سال 1397 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

میزان خشونت نسبتا کم است. داد زدن و خالی کردن عصبانیت بر سر هوشان توسط پدرش رامین راستین، چند بار پیش می‌‌آید؛ با این حال او خیلی زود لحن صحبتش را تغییر می‌دهد و با فرزندش به مهربانی صحبت می‌کرد. تورج و کتی خنجری باهم دعوای لفظی دارند؛ آن‌ها جلوی فرزندشان با هم جر و بحث می‌کنند و به هم بد و بیراه می‌گویند. تورج، پسر همسرش را "جونور" خطاب می‌کند. کتی نسبت به پسرش بی‌توجهی می‌کرد؛ او زمان کافی برای پسرش اختصاص نمی‌داد و همسرش هم رفتار خوبی با این پسربچه نداشت.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

زنان در این فیلم آرایش غلیظی دارند. کتی و تورج، رستوران موفقی دارند، اما با این حال به رستوران روبرویی که متعلق به رامین راستین است، حسودی می‌کنند. آن‌ها چند بار سعی کردند زیرآب هم‌صنفی خود را بزنند ولی هر بار به دلایلی موفق نشدند. در پایان فیلم، کتی به خاطر پسرش کامیل، دست از این کارها برداشت. در یک صحنه کتی و تورج در حال صحبت‌های زن و شوهری بودند که نوع حرف‌هایشان مناسب کودکان نیست. نوع رفتار تورج با پرستار کودک هم زننده است و به نظر می‌رسد از این زن خوشش می‌آید.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این فیلم به تربیت درست و غلط و تاثیر آن بر نوع رفتار فرزندان اشاره دارد؛ کودکی که از سنین کم وارد بازار کار می‌شود اعتماد به نفس بالاتری دارد و در مقابل، رفاه زیاد و تنبلی باعث خوشحالی کودک نمی‌شود و اتفاقا کم‌کم اسباب‌بازی‌های جدید برای او عادی شده و دیگر توجه او را جلب نمی‌کنند. برعکس داشتن هم‌بازی و کمک در کارهای بزرگترها برای کودکان جالب‌تر و مطمئنا مفیدتر خواهد بود.

جزئیات
الگوی مثبت

هوشان به عنوان یک کودک 10 ساله از تجربه‌ی خوبی برای کار برخوردار است، همین باعث رفتار خوب در ارتباط با دیگران و اعتماد به نفس بالای او می‌شود. او بسیار پرتلاش و زرنگ و مسئولیت‌پذیر است؛ برای مثال از اول صبح شروع به تمیز کردن رستوران پدرش می‌کند. از صحبت‌های هوشان مشخص است که به شدت تحت تاثیر رفتار پدربزرگش است، این امر نشان می‌دهد کودکان چه اندازه از بزرگترهایشان الگوبرداری می‌کنند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

بازیگر اصلی این فیلم یک پسربچه‌ی 10ساله است. او تحت تأثیر شخصیت پدربزرگش که از سنین کم نزد او کار کرده، اعتمادبه‌نفس بالایی دارد. او بسیار خوش‌صحبت و مؤدب است و نسبت به سنش، تجربه‌ی خوبی برای کار در رستوران دارد. تماشای محصولات رسانه‌ای که شخصیت‌های اصلی آن از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردارند در افزایش اعتمادبه‌نفس و خودباوری کودکان و نوجوانان بسیار مؤثر است.

این محصول خشونت و ناهنجاری اجتماعی نسبتاً پایینی دارد. ولی مواردی مانند صحبت‌های زن و شوهری کتی و تورج و عاشق‌شدن رامین و فرشته مناسب کودکان نیست.

این فیلم نکات جالبی هم برای والدین می‌تواند داشته باشد، دو کودک متفاوت در این فیلم وجود دارند: هوشان که از کودکی کار کرده؛ از اعتمادبه‌نفس بالایی برخوردار است و مطمئناً در بزرگسالی موفق‌تر خواهد بود و درمقابل، کامیل از رفاه بالایی برخوردار است و به‌همین‌دلیل اسباب‌بازی‌های جدید برای او جذّابیت زیادی ندارند و نسبت به داشته‌های خود احساس خوشحالی نمی‌کند. درادامه هم معلوم می‌شود او تنها به یک هم‌بازی خوب نیاز دارد.

داشتن مهارت عملی در کودکان و نوجوانان بسیار اهمیت دارد، کارکردن به نوجوانان کمک می‌کند تا انگیزه و احساس استقلال داشته باشند و برای آینده آماده شوند. مخصوصاً که نوجوانان از انرژی بالایی برخوردارند و والدین باید به آن‌ها کمک کنند تا انرژی خود را در مسیر درست تخلیه کنند. نوجوانانی که کار می‌کنند اطلاعات خوبی نسبت به جامعه و مشکلات آن دارند و از تجربه‌ی بیشتری برخوردارند. آن‌ها در بزرگسالی برای کارکردن کمتر دچار مشکل خواهند شد.

خلاصه: این فیلم می‌تواند در افزایش اعتمادبه‌نفس و خودباوری نوجوانان تأثیر مثبت داشته باشد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

علت این‌همه حسادت کتی نسبت به رستوران ترنج چه بود؟ درمورد اینکه روزی دست خداست و هرکسی روزی خود را دارد با فرزندتان صحبت کنید. به‌علاوه، برای رقابت در کار یا هر زمینه‌ی دیگری، باید تلاش خود را بیشتر کنیم و به فکر به‌روزکردن مهارت‌های خود باشیم. وگرنه زیرآب رقیب را زدن، شاید در کوتاه‌مدّت مؤثر باشد، ولی در بلندمدّت هیچ فایده‌ای ندارد.

می‌توانید درمورد فایده‌ی کارکردن از سن کم نیز با فرزندتان صحبت کنید. کارکردن مخصوصاً برای نوجوانان خیلی مؤثر است؛ به آن‌ها انگیزه داده و نه‌تنها جلوی درس‌خواندن را نمی‌گیرد، بلکه باعث می‌شود وقتشان را تلف نکرده و همواره برای تمام کارهایشان برنامه‌ریزی کنند.

خلاصه: درمورد بهترین راه رقابت با رقیبان در زمینه‌ی کاری یا علمی و همین‌طور فایده‌ی کارکردن از سن کم با فرزندتان صحبت کنید.

داستان فیلم

فیلم درمورد پسربچه‌ای به نام هوشان است. او نزد پدربزرگش در رستوران بریانی کار می‌کرد، بعد از فوت پدربزرگ به همراه پدرش به تهران می‌آید و متوجه می‌شود پدرش ورشکست شده و قصد دارد رستوران خود را تعطیل کند و به شمال، نزد یکی از دوستانش برود.

 او در غیاب پدرش، با کمک عمه خانم دوباره رستوران را با منوی جدید راه می‌اندازد. پدرش بعد از بازگشت، عصبانی می‌شود ولی به خاطر به دست آوردن دل پسر و البته کمک‌های مالی عمه خانوم، این مسئله را قبول می‌کند. ولی آن‌ها با مشکلاتی مواجه می‌شوند؛ رستوران روبرویی که متعلق به کتی خنجری است از یک فعال فضای مجازی که کارش تست کردن غذاها و تبلیغ برای آن‌هاست دعوت می‌کند تا از رستوران آن‌ها دیدن کند. ولی این فرد به دعوت هوشان، به رستوران ترنج هم سری می‌زند و از غذاهای سنتی آن‌ها بسیار خوشش می‌آید. همین اتفاق باعث عصبانیت کتی و شوهرش تورج می‌شود و آن‌ها بعد از این شروع به دشمنی با رامین راستین می‌کنند. ولی هر نقشه‌ای می‌کشند فایده‌ای ندارد. بعد از اتفاقات و ماجراهای مختلف، کتی به خاطر پسرش که با هوشان دوست شده بود، دست از این همه دشمنی و کینه بر می‌دارد.

جزئیات فیلم

کارگردان: سهیل موفق

نویسنده: حمزه صالحی

نام تهیه کننده: بیتا منصوری

نام بازیگران: سام درخشانی/ بهاره رهنما/ محمد نادری/ گوهر خیراندیش/ محمد شاکری/ سامیار محمدی

نام شخصیت ها:

رامین راستین: او پدر هوشان است و به خاطر قرض‌های زیاد و اجاره‌های عقب افتاده، مجبور شد رستوران خود را تعطیل کند.

هوشان راستین: پسربچه‌ای خوش‌صحبت و زبروزرنگ که از 6 سالگی کنار پدربزرگش در رستوران بریانی کار می‌کرد. بعد از فوت پدربزرگ، به همراه پدرش به تهران آمد و متوجه شد پدرش قصد تعطیل کردن رستوران را دارد. او با اینکه پسربچه‌ای 10 ساله است ولی با کمک عمه‌ خانم، دوباره رستوران ترنج را با منوهای جدید به راه انداخت.

عمه خانوم: او عمه‌ی رامین است و برای به راه انداختن دوباره‌ی رستوران ترنج کمک کرد. او با وجود سن بالا در استفاده از تکنولوژی‌های روز مهارت دارد.

فرشته: او یکی از متقاضیان کار در رستوران ترنج بود که به عنوان آشپز استخدام شد. او در کارش بسیار ماهر است و در پایان فیلم با رامین راستین ازدواج می‌کند.

کتی خنجری: او مدیر رستوران داپیتزا و مادر کامیل است. او فکر می‌کرد خریدن بهترین اسباب بازی‌ها می‌تواند پسرش را خوشحال کند ولی بعدا متوجه شد آن چه پسرش احتیاج دارد هم‌بازی و توجه پدر و مادر است.

تورج: او شوهر کتی خنجری است و به خاطر وابستگی مالی به همسرش، بیشتر تحت کنترل اوست.

کامیل: او پسر کتی خنجری است، پسر بچه‌ای لوس که هرچه می‌خواهد مادرش فراهم می‌کند. او با هوشان، دوست می‌شود و رفتارش نسبت به قبل تغییر می‌کند.

کشور سازنده: ایران

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد