• امروز : 2 مهر 1402
logo

نقد و بررسی فیلم ویلایی‌ها

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

11 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

621 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

ویلایی‌ها اولین ساخته منیر قیدی، که در سال 1395 تولید و در جشنواره سی و پنجم به نمایش در آمد. این فیلم روایتی از رشادت‌های نیمه پنهان جنگ، یعنی زنان، است که پیام‌ها و الگوهای مثبتی مثل ازخود‌گذشتگی، وطن‌دوستی و شجاعت را داراست.

ژانر : دفاع مقدس

سال 1395 95 دقیقه جزئیات کامل اثر
2 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

مفهوم جنگ هیچ‌گاه خوشاند نبوده و نخواهد بود. اما مسئله دفاع و مبارزه علیه ظلم، مفهومی ارزشمند است که باید برای نسل بعدی نهادینه شود. این فیلم که صحنه‌هایی از جنگ و پیامدهای آن را نمایش می‌دهد، فرصت مناسبی برای صحبت درباره مفهوم دفاع و لزوم آن، به فرزندانتان است. درباره تفاوت تجاوز به خاک یک کشور و دفاع از تمامیت ارضی با فرزندتان صحبت کنید و موضع دینی و ملی ایران در برابر دشمنان را شرح دهید.

نمایش زنان شجاع و اثرگذار می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی فرزندتان، علی الخصوص فرزندان دختر، داشته باشد. درباره سایر فعالیت‌های زنان در جبهه‌ و پشت جبهه با یکدیگر گفت‌وگو کنید.

به علت وجود صحنه‌هایی دلهره‌آور و نمایش مجروحین و حملات جنگی، تماشای فیلم برای گروه سنی -۱۲ سال توصیه نمی‌شود.

خلاصه: با توجه به موضوع فیلم، درباره مفهوم دفاع و لزوم آن و نقش زنان در جنگ با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره ماهیات جنگ و اثرات آن با یکدیگر صحبت کنید. تاثیر زنان بر جنگ و نتیجه نهایی آن را بررسی کنید. درباره رفتار سیما و وجوه مثبت و منفی تصمیمش با یکدیگر گفت‌وگو کنید.

خلاصه: درباره تاثیرات زنان در هشت سال دفاع مقدس با یکدیگر گفت‌وگو کنید.

داستان اثر

  در دوران جنگ تحمیلی، خانواده‌های رزمندگان برای کمک به جبهه و نزدیک بودن به عزیزانشان، در جنوب ایران و در خانه‌هایی ویلایی ساکن هستند. عزیز خانم که پسرش داوود در جبهه حضور دارد برای اینکه عروسش، سیما، نتواند بچه‌هایش، آزاده و احسان، را به خارج ببرد، همراه بچه‌ها به ویلا آمده تا داوود را ببیند. سیما که متوجه شده به دنبال آن‌ها می‌آید تا با پس گرفتن پاسپورت و بچه‌هایش، به خارج از ایران برود. اما عزیز، پاسپورت او را برای داوود به خط مقدم فرستاده و سیما مجبور می‌شود که تا آمدن داوود صبر کند. در این میان اتفاقاتی که در ویلا می‌افتد تا حدی سیما را منقلب می‌کند. اتفاقاتی نظیر شرکت در آماده سازی مایحتاج و ملافه برای جبهه یا خبر شهادت هم‌رزمان داوود. در نهایت نیز داوود، پاسپورت سیما را پس می‌فرستد و در نامه‌ای موافقت خود را برای سفر آن‌ها اعلام می‌کند. اما سیما که تحت تاثیر محیط قرار گرفته به امید برگشتن داوود در ویلا می‌ماند...

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: منیر قیدی

نویسنده/ مترجم: منیر قیدی- ارسلان امیری

نام تهیه کننده: سعید ملکان

نام بازیگران: ثریا قاسمی- طناز طباطبایی- پریناز ایزدیار- صابر ابر

نام شخصیت ها: خانم خیری: خانم خیری که همسر یک فرمانده سپاهی است در محیط ویلاها، سرپرست و فرمانده زنان پشت جبهه است. عزیز خانم: مادربزرگ آزاده و احسان که برای جلوگیری از سفر آن‌ها به خارج، باهم به ویلا آمده‌اند. سیما: مادر آزاده و احسان که به دنبال بچه‌هایش به ویلاها آمده‌است.

کشور سازنده: ایران

جوایز و افتخارات: فیلم ویلایی‌ها برنده جایزه‌های: بهترین بازیگر مکمل زن، بهترین جلوه‌های ویژه بصری، استعداد درخشان بهترین فیلم اولی از جشنواره فجر سی و پنجم و برنده جوایز: خلاقیت و استعداد درخشان و بازیگر نقش مکمل زن از جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی شده است.

مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ویلایی‌ها

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!