• امروز : 18 بهمن 1401
logo

نقد و بررسی فیلم وسپر (Vesper)

author-img

توسط : ریحانه علیپور ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

275 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 13 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«وسپر» فیلمی در ژانر فانتزی و علمی تخیلی است و دوران پساآخرالزمانی را نشان می‌دهد، وقتی محیط‌زیست به کلی نابود شده و مردم برای بقا می‌جنگند. دختری نوجوان به همراه پدر معلولش در کلبه‌ای خرابه زندگی می‌کنند، او که در هک زیستی مهارت دارد در پی راهی برای بارور ساختن دانه‌هاست. داستان حاوی صحنه‌های تاریک، غم انگیز، درگیری و ضربات چاقو است.

ژانر : علمی تخیلی

سال 2022 114 دقیقه جزئیات کامل اثر
مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم داستانی پساآخرالزمانی را بازگو می‌کند؛ در چنین زمانی گونه‌های گیاهی به خاطر آزمایش‌های ژنتیکی بشر نابود شده و  بین ثروتمندان و دیگر افراد یک مرزبندی کاملا مشخص ایجاد شده است. ثروتمندان در مکان‌های محافظت شده‌ای به نام سیتادل زندگی می‌کنند. در این میان نوجوانی 13 ساله به نام «وسپر» تلاش می‌کند تا وارد سیتادل شود. داستان به طور کلی نظام سرمایه‌داری را نقد می‌کند که همیشه به دنبال این است انسان‌ها را در اختیار کامل و تحت سلطه‌ی خود داشته باشد. اینجا افراد سیتادل از خون انسان‌های ضعیف آواره، برای ساخت جاگ‌ها استفاده می‌کنند، جاگ‌ها که موجوداتی که شبیه انسان هستند قابلیت این را دارند که به طور کامل مطیع اوامر انسان باشند. این موضوع می‌تواند فرصتی را برای والدین فراهم کند تا پیرامون فیلم به ویژه مسئله سرمایه‌داری با فرزندان خود به گفت‌وگو بنشینند.

خلاصه:

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

هدف افراد سیتادل از ساخت جاگ‌ها چه بود؟

چرا نظام سرمایه‌داری به انسان مطیعی که تحت اختیار اوست نیاز دارد؟

ادامه متن

داستان اثر

انسان‌ها برای پیشگیری از نابودی اکوسیستم تلاش‌های زیادی با کمک علم ژنتیک انجام می‌دهند اما این تلاش‌ها با شکست مواجه می‌شود. در نتیجه ارگانیسم‌ها و ویروس‌های مهندسی شده وارد حیات وحش شده و تمام گیاهان خوراکی، حیوانات و جمعیت زیادی از مردم نابود می‌شوند. اکنون دختری نوجوان به نام «وسپر» همراه پدر معلولش به نام داریوش در یک کلبه کوچک زندگی می‌کنند. داریوش یکی از کارمندان سابق سیتادل است. سیتادل مکان‌های بسته‌ای با امکانات زیاد است که توسط گروه الیگارشی اداره می‌شود. داریوش بعد از زخمی شدن اخراج می‌شود و تنها چیزی که به او می‌رسد یک پهباد است. او روی یک تخت دراز کشیده و صدای ذهنش از طریق پهباد شناور روی هوا منتقل می‌شود و دخترش لوله تغذیه او را مدیریت می‌کند.

مردم خارج از سیتادل باید خودشان غذا پیداکنند، مردم دانه‌هایی را از سیتادل می‌خرند اما دانه‌ها نابارور هستند مگر اینکه فرایند خاصی روی آن‌ها طی شود. وسپر اطلاعات زیادی در مورد زیست شناسی مصنوعی دارد و در پی یافتن راهی برای پرورش دانه‌ها است. یک روز طبق معمول وقتی در جنگل پرسه می‌زند دختری زخمی را پیدا می‌کند. این دختر که نامش کاملیاست، بعد از به هوش آمدن می‌گوید که همراه پدرش الیاس در گلایدر بودند که سقوط کرده‌اند. کاملیا از وسپر می‌خواهد اگر پدرش را بیابند حتما آن‌ها را همراه خودشان به سیتادل می‌برند. وسپر گلایدر الیاس را پیدا می‌کند اما عمویش جوناس، الیاس زخمی را می‌کشد.

ادامه متن

جزئیات اثر

کارگردان: Kristina Buozyte/ Bruno Samper/ کریستیانا بوزیت/ برونو سمپر

نویسنده: Kristina Buozyte/ Brian Clark/ Bruno Samper

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد وسپر

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!