• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم وانکا (Wonka)

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

10720 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
ویلی وانکا مردی که شعبده‌باز است؛ با فرمول‌هایی خاص و ویژه‌ی خود، عجیب‌ترین و خوشمزه‌ترین شکلات‌های دنیا را می‌سازد. این شکلات‌های عجیب، برخی شادی‌آور، برخی مادام‌العمر! و برخی خواب‌آور هستند و البته کاربردهای متنوع دیگری نیز دارند. در مسیر ساخت کارخانه شکلات‌سازی، موانع بسیاری بر سر راه او قرار دارد اما ویلی ناامید نشده و در نهایت، کارخانه شکلات‌سازی وانکا را افتتاح می‌کند. این فیلم که یک فیلم فانتزی و موزیکال و اقتباسی از کتاب نویسنده‌ی مشهور، رولد دال است، پیش‌درآمدی بر فیلم "ویلی وانکا و کارخانه شکلات‌سازی" است. تماشای نسخه‌ پالایش‌شده‌ی فیلم وانکا، برای رده سنی بالای 12 سال، مناسب است. 

ژانر : فانتزی کمدی موزیکال

سال 2023 116 دقیقه جزئیات کامل اثر
7 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم، یک فیلم موزیکال است که می‌توان گفت نیمی از آن به ساز و آواز و رقص می‌گذرد. رویدادها و صحبت‌ها با موسیقی و آواز بیان می‌شوند. برخی از سکانس‌های موزیکال با رقص و آواز مختلط زن و مرد همراه است.  داستان فیلم خیالی و فانتزی است و برای مخاطبان علاقمند به داستان‌های خیالی، جذاب خواهد بود. از طرف دیگر فیلم پر از رنگ‌های شاد و مفرح است. روحیه ویلی وانکا، روحیه خشنودی و خرسندی و عدم ناامیدی است. او ترسی در دل ندارد و واکنشش به هر اتفاق بدی تنها نگرانی و تعجبی کوتاه‌مدت است؛ گویا می‌داند که بالاخره به نحوی از این مخمصه بیرون می‌آید. او حتی معتقد است می‌توان دنیا را تغییر داد و البته سعی دارد این اعتقاد را عملی کند. در ظاهر گویا فقط شکلات‌سازی اهمیت دارد اما در پایان فیلم، مخاطب متوجه می‌شود که هدف در کنار مردم‌بودن، دوستی و شاد‌بودن است و شکلات تنها بهانه‌ای است برای آغاز این دوستی و کنار هم بودن‌ها. این مهم توسط دیالوگی از زبان مادرِ ویلی بیان می‌شود که: شکلات مهم نیست، مهم مردمی هستند که در کنار تو حضور دارند. بهتر است بدانید شخصیت‌ها در این فیلم پیچیده و مبهم نیستند بلکه یا سفید هستند و یا سیاه. در نتیجه تمیزدادن این شخصیت‌ها برای مخاطب آسان است و در نتیجه قضاوت آسان‌تر خواهد بود.  خشونت‌های فیلم چندان جدی نیستند. و در پایان توصیه می‌کنیم نسخه پالایش‌شده این فیلم را در کنار خانواده تماشا کنید.   خلاصه: خشونت فیلم جدی نیست. شخصیت‌ها یا سفید هستند و یا سیاه در نتیجه عاری پیچیدگی و ابهام هستند. پیان فیلم دوستی و شادبودن است که می‌تواند دنیا را تغییر دهد. تقریبا نیمی از فیلم موزیکال است. برای تماشا از نسخه‌های پالایش‌شده استفاده کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره داستان فیلم و پیام‌های آن با فرزندان خود گفتگو کنید و از آن‌ها سوال کنید: پیام فیلم چه بود؟  چرا وانکا توانست به آرزویش برسد؟  مادر ویلی به دنبال بیان چه نکته‌ای به پسرش بود؟ منظور نودل از این جمله چه بود:  آدم حریص نیازمندان رو می‌بلعه؛ رسم دنیا همینه! آیا می‌توان دنیا را تغییر داد؟ نظر تو چیست؟ خلاصه: درباره پیام فیلم، تصمیمات شخصیت‌ها و اهمیت دوستی و رفاقت با فرزندان خود گفتگو کنید.  

داستان اثر

ویلی وانکا که یک شعبده‌باز و مخترع است برای افتتاح فروشگاه شکلات‌فروشی به اروپا می‌آید؛ در حالی که سرمایه‌ای ندارد. او که جایی ندارد تا شب را در آنجا صبح کند، توسط فردی به نام بلیچر، فریب خورده و به پانسیون خانم اسکوربیت می‌رود. در آنجا او قراردادی چند ده صفحه‌ای را امضا می‌کند؛ بدون اینکه بداند مفاد آن چیست! چرا که ویلی وانکا بی‌سواد است. فردای آن روز او برای فروش شکلات به مرکز شهر می‌رود اما با دخالت کارتل شکلات‌سازی آقای اسلگورث، بساطش جمع شده و سکه‌هایش نیز مصادره می‌شود. اکنون او که توان پرداخت هزینه اقامت در پانسیون را ندارد به موجب امضای قرارداد، 10000 سکه بدهکار شده و باید برای 10000 روز در پانسیون کار کند! و اجازه خروج از آنجا را هم ندارد! ویلی که شوکه شده است به دنبال راهی برای فرار از این وضعیت است. او به همراه نودل، دختر یتیمی که  مانند او اسیر خانم اسکوربیت شده است و چند نفر از دیگر کارکنان آنجا که دچار همین شرایط هستند، نقشه‌ای برای بیرون‌رفتن از آنجا و فروش شکلات می‌کشند تا بتوانند بدهی خود را پرداخته و آزاد شوند. بالاخره آن‌ها فروشگاه شکلات خود را افتتاح می‌کنند اما با خرابکاری کارتل شکلات آقای اسلگورث و خانم اسکوربیت، مغازه‌شان در آتش می‌سوزد. ویلی که ناامید از ادامه کار است، به طور ناگهانی متوجه می‌شود که نودل، از اقوام آقای اسلگورث است. در نتیجه سعی می‌کند دست این کارتل مخوف را رو کند. آن‌ها بار دیگر با همکاری یکدیگر نقشه‌ای طراحی کرده و از فساد آقای اسلگورث و همکارانش، پرده برمی‌دارند و آن‌ها را به دست قانون می‌سپارند. نودل با اطلاع از اینکه اسلگورث، عموی او بوده و اموال پدرش را غصب کرده است و همینطور یافتن مادرش، نزد او می‌رود. ویلی نیز یک کارخانه شکلات‌سازی ساخته و عجیب‌ترین و خوشمزه‌ترین شکلات‌های دنیا را تولید می‌کند. 

جزئیات اثر

کارگردان: Paul King نویسنده: Paul King نام تهیه کننده: David Heyman, Alexandra Derbyshire, Luke Kelly نام بازیگران:  Timothée Chalamet, Calah Lane, Keegan-Michael Key, Paterson Joseph, Matt Lucas, Mathew Baynton, Sally Hawkins, Rowan Atkinson, Jim Carter نام شخصیت ها:  ویلی وانکا: مرد جوان شعبده‌باز و مخترع با رویای افتتاح شکلات‌فروشی. ویلی، ساده، مهربان، بی‌ریا و خلاق است.  نودل: دختر سیاه‌پوست یتیمی که اسیر خانم اسکوربیت شده و به اجبار در مسافرخانه او کار می‌کند.  خانم اسکوربیت: زنی صاحب یک مسافرخانه که بسیار بی‌رحم و سنگدل است. او از افرادی که سرپناهی ندارند بهره‌کشی کرده و آن‌ها را مجبور به کار در مسافرخانه‌اش می‌کند.  آقای اسلَگوُرث: مردی که بزرگترین شکلات‌فروشی شهر را دارد. او به همراه سه نفر دیگر از تولیدکنندگان شکلات، مافیایی مخوف دارند. آقای اسلگورث در واقع عموی نودل است که اموال پدرش را غصب کرده است.   آقای کرانچ: مرد میانسالی که در گذشته حسابدار آقای اسلگورث بوده و اکنون در مسافرخانه خانم اسکوربیت زندانی شده و در آنجا کار می‌کند.  مرد نارنجی: کوتوله‌ای از سرزمین خیالی اومپا لومپا که به دنبال ویلی همه جا رفته و شکلات‌هایش را می‌دزدد.  کشور سازنده: آمریکا و بریتانیا کمپانی سازنده: Village Roadshow Pictures, The Roald Dahl Story Company, Heyday Films, Domain Entertainment سال تولید: 2023 زمان اثر: 116 دقیقه جوایز و افتخارات: - مخاطب اثر: نوجوان و بزرگسال   

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد وانکا

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!