هوگو

بررسی تخصصی فیلم Hugo

هوگو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

+ kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

فیلم هوگو براساس داستان پرفروش «اختراع هوگو کابرت» در سال ۲۰۱۱ به کارگردانی «مارتین اسکورسیزی» ساخته شد. هوگو، روایت پسر شجاع و پرتلاشی است که صورت مخفیانه در یکی از ساعت‌های ایستگاه راه‌آهن زندگی می‌کند. او برای رسیدن به بزرگ‌ترین رؤیا و هدف خود، که ساخت آدم‌فضایی و تنهایادگار پدرش می­باشد، از هیچ‌تلاشی دریغ نمی‌کند و در همین مسیر با پدربزرگش که مبدع این آدم‌فضایی است، آشنا می­شود و سعی می‌کند تا به او یادآور شود که یکی از اولین و بهترین فیلم‌سازان فرانسوی است.

سال 2011 123 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

آقای بازپرس به همراه سگ وحشی خود در ایستگاه راه‌آهن، کودکان بی‌سرپرست را با دلایل منطقی و غیرمنطقی دستگیر می‌کند و آن‌ها را زندانی و تحویل یتیم‌خانه‌ها می‌دهد. هوگو به دفعات متعدد مورد حمله‌ی سگ آقای بازپرس قرار می‌گیرد؛ اما موفق به فرار می‌شود. هوگو بعد از دستبرد به یکی از اسباب‌بازی‌های «آقای جورج ملیس»، با فریادها و خشونت‌های لفظی و تحقیر خود از جانب آقای ملیس مواجه می‌شود. جورج ملیس بعد از مواجهه با هوگو در خانه‌اش و مشاهده‌ی آثار قدیمی‌اش در دست او، با عصبانیت تمام آثار خود را پاره می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

هوگو در روزهای متوالی با پدرش در تلاش برای تعمیر ماشین مکانیکی، روزی متوجه مرگ ناگهانی پدرش می¬شود، بدون آنکه علت مرگ او را بفهمد. از جمله ترس‌ها و نگرانی‌های هر روز هوگو، فرار از دست بازپرس راه‌آهن و سگش می‌باشد. او برای اینکه زندانی نشود و به یتیم‌خانه نرود، مجبور است همیشه با اضطراب و ترس در راه‌آهن و محل زندگی‌اش تردد کند. او بارها مورد حمله‌ی سگ بازپرس قرار می‌گیرد که مجبور به فرار می‌شود. کنجکاوی و کارهای پرهیجان هوگو به همراه دوستش، ایزابل، صحنه‌های پراسترس و هیجان‌انگیز بسیاری را به همراه دارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هوگو برای رسیدن به تنهارؤیای خود که تعمیر ماشین مکانیکی است، شبانه‌روز به‌صورت مخفیانه در ساعت ایستگاه راه‌آهن برای ساخت آن تلاش می‌کند و وعده‌های غذایی خود را با دزدی‌کردن و دست‌برد به کیک و کلوچه‌های مرد شیرینی‌فروش در راه‌آهن تأمین می‌کند. او در صحنه‌ای دیگر، درحالی‌که آقای جورج ملیس به خواب رفته است، به یکی از اسباب‌بازی‌های او دستبرد می‌زند. علاوه بر هوگو، کودکان بی‌سرپرست دیگری نیز هستند که دزدی می‌کنند. نا‌سزاهایی مانند «احمق» و «دزد» در این فیلم به‌کار می‌رود. در نسخه‌ی اصلی بازرس ایستگاه از پلیس می‌پرسد آیا در یک سال گذشته با همسرش «رابطه» داشته است؟ پاپا جورج به همسرش ابراز عشق می‌کند و او را می‌بوسد. دو گروه از بزرگسالان نمایش داده می‌شود که با هم معاشقه می‌کنند و دست در دست هم راه می‌روند. (در نسخه‌ی کدومو جمله‌ی بازرس و صحنه‌ی بوسه و معاشقه حذف شده است)

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پشتکار و شجاعت و تلاش مداوم برای رسیدن به اهداف و رؤیاها، از مهم‌ترین پیام‌های مثبت این اثر است که در شخصیت هوگو کاملاً به تصویر درآمده است.

جزئیات
الگوی مثبت

هوگو در جهت تحقق هدف و رؤیای خود، با تلاش مستمر و پشت‌سرگذاشتن همه‌ی سختی‌ها بالاخره موفق می‌شود. در این مسیر ایزابل، تنهادوست هوگو، با مهربانی و فداکاری‌های بسیار او را همراهی می‌کند.

جزئیات
ارزش آموزشی

هوگو و ایزابل با مطالعه کتاب‌های متعدد و مطالعه تاریخچه سینما در کتابخانه‌ی راه‌آهن، موفق شدند به سرگذشت زندگی پدربزرگ خود و همچنین تاریخ سینما پی ببرند.

علت موفقیت هوگو در تحقق رؤیای خود چه بود؟ با طرح این سؤال می‌توانید کودک خود را برای تلاش و پشتکار برای تحقق اهداف خود تشویق کنید.

کدام یک از رفتارهای هوگو نادرست بود؟ این سؤال می‌تواند رفتارهای نادرست هوگو و پیامدهای منفی آن را برای کودک شما روشن کند.

اگر به‌جای هوگو بودی، برای رسیدن به رؤیاهای خود چه می‌کردی؟ با طرح این سؤال می‌توانید ذهن کودک خود را برای شناخت اهداف خود و تلاش برای آن‌ها آماده کنید.

خانواده‌ها می‌توانند درباره‌ی پیام هوگو درباره‌ی هنر فیلم‌سازی صحبت کنند.

شخصیت‌های «هوگو» چگونه کنجکاوی، شهامت و پشتکار را نشان می‌دهند؟ چرا این موارد، نقاط قوت مهم شخصیت‌ها هستند؟

خلاصه: با تشریح داستان و صحبت درباره‌ی شخصیت هوگو، سعی کنید با پررنگ‌کردن بهترین ویژگی او، که پشتکار و تلاش مستمر او بود، کودک خود را در جهت رسیدن به اهدافش تشویق کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه