• امروز : 4 مهر 1401
logo

نقد و بررسی فیلم هری پاتر و سنگ جادو (harry potter and the sorcerer's stone)

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

348 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 10 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«هری پاتر و سنگ جادو» داستان پسر نوجوانی به نام هری پاتر است که پدر و مادرش را در درگیری با جادوگر شروری به نام لرد ولدمورت از دست داده ‌است اما خودش جان سالم به در برده است. هری پاتر در این قسمت دانش‌آموز سال اول و مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز است و موفق می‌شود که با کمک دوستانش سنگ جادو را از دسترس لردولدمورت دور نگه دارد. این سینمایی حاوی مقدار کمی صحنه‌های ترسناک و خشونت‌آمیز است اما شاخص ناهنجاری پایینی دارد.

ژانر : فانتزی

سال 2001 152 دقیقه جزئیات کامل اثر
4 مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«هری پاتر و سنگ جادو» اولین بخش از مجموعه هری پاتر است. این مجموعه جزو محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین داستان‌های جهان است. فیلم سینمایی هری پاتر با اقتباس از کتابی با همین نام به نویسندگی «جی.کی رولینگ» نویسنده‌ی انگلیسی نوشته شده است. دنیای ساخته شده توسط جی.کی رولینگ دنیایی فانتزی، موازی جهان واقعی است که در آن جادوگرها به طور مخفیانه زندگی می‌کنند. این جهان مناسبات و حتی سازمان‌های مخصوص به خود را دارد. برای مثال در ابتدای فیلم هری پاتر و سنگ جادو، هری همراه با هاگرید به بازار مخصوص جادوگران، بانک مخصوص جادوگران و... می‌رود و در ادامه به ایستگاه قطار جادوگری و مدرسه جادوگری راه پیدا می‌کند. مناسبات دنیای جادوگری با جادو اداره می‌شود. برای مثال در مدرسه آن‌ها جادو درس داده می‌شود اما نکته‌ی اصلی داستان اینجاست که جادوگران با استفاده از نیروی خارق‌العاده خود شکست‌ناپذیر نمی‌شوند. در دنیای آن‌ها هم جادوگران خوب و بدی وجود دارند که باعث وجود درگیری‌هایی می‌شوند. برای مثال مادر و پدر هری توسط جادوگر شرور لردولدمورت کشته شده‌اند چون در مقابل رفتار شرارت‌آمیز او ایستاده‌اند.

به این ترتیب می‌توان گفت که داستان هری پاتر با خلق جهانی فانتزی مسائل دنیای واقعی را به تصویر می‌کشد. مدرسه‌ی هاگوارتز گرچه یک مدرسه ویژه است اما اتفاقاتی که در آن می‌افتد مشابه مدارس معمولی است. دانش‌آموزان تنبل و پرتلاش وجود دارد،  دانش‌آموزان با یکدیگر دوست هستند و از دوستان خود حمایت می‌کنند و یا ممکن است با یکدیگر درگیر شوند و چیزهایی مانند قلدری و... را تجربه کنند. به این ترتیب می‌توان از اتفاقات داستان فانتزیِ هری پاتر برای زندگی واقعی نیز الگو گرفت. برای مثال همکاریِ هری و دوستانش می‌تواند الگوی خوبی برای دوستی و کارگروهی باشد و یا حمایت آن‌ها از دوستان ضعیف‌ترشان در مدرسه پیام مثبتی به بیننده منتقل می‌کند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

در مورد زندگی هری پاتر گفتگو کنید. چرا هری پاتر پدر و مادر خود را از دست داده‌است؟ هری بعد از اینکه متوجه می‌شود والدینش در دنیای جادوگری قهرمان به حساب می‌آیند چه احساسی پیدا می‌کند؟

در مورد مناسبات دنیای جادوگری گفتگو کنید. آیا جادو باعث شده مشکلات انسان‌ها حل شود؟ درگیری‌های میان جادوگران خوب و طرفداران ولدمورت به چه دلیل شکل گرفته؟

ادامه متن

داستان اثر

«هری پاتر و سنگ جادو» اولین قسمت از مجموعه‌ی داستانی هری پاتر است. هری پاتر قهرمان معروف دنیای جادوگری، پسرکی است که در یک سالگی از طلسم مرگبارِ جادوگر شرور «لردولدمورت» در امان مانده و باعث ناتوانی و ناپدید شدن ولدمورت شده است. او در همین درگیری نیز پدر و مادر خود را از دست داده ‌است. «آلبوس دامبلدور» که قوی‌ترین جادوگر زمان خود است برای محافظت از هری او را به خاله و شوهرخاله‌اش می‌سپارد. در ابتدای داستان هری یازده ساله است و از گذشته و هویت واقعی خود هیچ اطلاعی ندارد و تصور می‌کند که پدر و مادرش در سانحه‌ی رانندگی کشته شده‌اند. تا زمانی که نامه‌ی مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز به دست او می‌رسد. خاله و شوهرخاله‌ی او تلاش می‌کنند که نامه‌ها را از دسترس هری دور نگه دارند چون از جادوگرها متنفرند اما در نهایت «هاگرید» که کلیددار مدرسه‌ی هاگوارتز است به دنبال هری می‌آید و به او می‌گوید که جادوگر است.

هری در یازده سالگی به مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز راه پیدا می‌کند. در ابتدای سال با «رون ویزلی» و «هرمیون گرنجر» دوست می‌شود. آن‌ها در ادامه به طور اتفاقی متوجه می‌شوند که چیزی در مدرسه آن‌ها عادی نیست. سگی سه سر از یک اتاق مخفی محافظت می‌کند و به نظر می‌رسد که افرادی از بین معلمین مدرسه سعی دارند که به این اتاق نفوذ کنند. آن‌ها متوجه می‌شوند شیء پنهان‌شده در اتاق مخفی «سنگ جادو» است که به افراد زندگی جاودانه می‌بخشد و از طرفی می‌فهمند که لردولدمورت به دنبال دست پیدا کردن به این سنگ است و احتمال می‌دهند که پروفسور اسنیپ همدست او باشد. هری، رون و هرمیون تلاش می‌کنند که مسئولین مدرسه را از این خبر مطلع کنند اما در نهایت موفق نمی‌شوند و به ناچار خودشان برای جلوگیری از حادثه وارد اتاق مخفی می‌شوند. بعد از طی کردن مراحل و چالش‌های متعدد هری با پروفسور کوییرل مواجه می‌شود که همدست ولدمورت است و به روح ولدمورت اجازه داده که وارد بدنش شود. هری و کوییرل درگیر می‌شوند، اما وقتی کوییرل هری را لمس می‌کند دستانش می‌سوزد. هری با گذاشتن دستانش به روی صورت کوییرل او را نابود می‌کند و سنگ جادو را از دسترس ولدمورت که در پشت سر کوییرل ظاهر شده است دور نگه می‌دارد. در ادامه دامبلدور برای هری توضیح می‌دهد که محبت و شجاعت درون وجود او باعث شده ولدمورت با دست زدن به او موقتاً نابود شود. داستان هری پاتر و لردولدمورت در قسمت‌های بعدی ادامه پیدا می‌کند.

جزئیات اثر

کارگردان: کریس کلمبوس/ Chris Columbus

نویسنده: جی.کی رولینگ/ K. Rowling

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد هری پاتر و سنگ جادو

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!