• امروز : 4 مهر 1401
logo

نقد و بررسی فیلم هری پاتر و جام آتش (Harry Potter and the Goblet of Fire )

author-img

توسط : مریم رحیمی پور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

162 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 14 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

هری پاتر و جام آتش» چهارمین قسمت از مجموعه‌ی هری پاتر است که ماجرای برگزاری مسابقه سه جادوگر در مدرسه هاگوارتز را روایت می‌کند. در پایان این قسمت لردولدمورت جادوگر سیاه نیروی گذشته خود را به دست می‌آورد و جامعه‌ی جادوگری وارد دوران تاریک و سیاهی می‌شود. خشونت و ترس در این اثر درجه بالایی دارد و باید توجه داشت که در این اثر یکی از دانش‌آموزان مدرسه کشته می‌شود.

ژانر : فانتزی

سال 2005 157 دقیقه جزئیات کامل اثر
مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم سینمایی «هری پاتر و جام آتش» چهارمین بخش از مجموعه‌ی هری پاتر است. در این قسمت هری و دوستانش چهارده ساله‌اند و نسبت به سه قسمت قبل دغدغه‌های بزرگسالانه‌تری دارند. از طرفی فضای داستان نسبت به بخش‌های قبلی تاریک‌تر است. در این قسمت ولدمورت قدرتمندتر شده و در انتهای داستان به زندگی برمی‌گردد به همین ترتیب با داستانی تاریک‌تر که متضمن مرگ بعضی از شخصیت‌هاست رو به رو هستیم. نویسنده در این قسمت دنیای جادوگری را گسترش می‌دهد و آن را به فراتر از مرزهای انگلستان می‌کشاند و به همین ترتیب اتفاقات و درگیری‌های شخصیت‌های داستان به محیطی فراتر از فضای هاگوارتز گسترش پیدا می‌کند. برای مثال هری شهرت بیشتری پیدا می‌کند و در قسمت‌هایی با افرادی مانند خبرنگار روزنامه‌ی پیام امروز یا مسئولین وزارت سحر و جادو درگیر می‌شود.

دوستی و همکاری هری و دوستانش یکی از پررنگ‌ترین عناصر مثبت این مجموعه است اما قهرمان‌های داستان هری پاتر انسان‌هایی مطلقاً بدون اشتباه نیستند به همین ترتیب هری و رون در این قسمت با یکدیگر درگیر می‌شوند. رون به هری حسادت می‌کند و هری نسبت به او احساس بدی دارد اما در نهایت به اشتباه خودشان پی می‌برند و مجدداً با یکدیگر دوست می‌شوند. در این قسمت مشخص می‌شود که هری بدون کمک دوستانش ناتوان است و نمی‌تواند به راحتی از مشکلات عبور کند. کمک هری به دیگران مانند سدریک دیگوری یا نجات دادن خواهر یکی دیگر از شرکت‌کنندگان مسابقه‌ی سه جادوگر، هم به نوعی نشان‌دهنده‌ی اهمیت دوستی و کمک به دوستان در این مجموعه است که می‌تواند اثر مثبتی بر مخاطبان داشته باشد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

در مورد اتفاقات داستان و تفاوت آن‌ها با قسمت‌های قبل گفتگو کنید. بازگشت ولدمورت چه اثری در رفتار شخصیت‌ها دارد؟ آیا شخصیت‌ها نسبت به قسمت‌های پیشین رفتار متفاوتی از خود نشان می‌دهند؟

در مورد رفتارهای دو جبهه خیر و شر داستان گفتگو کنید. چه رفتارهایی از آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد؟ مخالفان ولدمورت به چه ارزش‌های اخلاقی‌ای پایبند هستند؟

ادامه متن

داستان اثر

«هری پاتر و جام آتش» چهارمین قسمت از مجموعه هری پاتر است. در ابتدای این قسمت هری و دوستانش در جام جهانی کوییدیچ با اتفاقات عجیبی روبه‌رو می‌شوند و نماد طرفداران لردولدمورت «علامت شوم» در آسمان نمایان می‌شود. این اتفاقات مقدمه‌ای برای ماجراهای بعد از آن است. هری و دوستانش چهارمین سال تحصیلشان در مدرسه جادوگری هاگوارتز را آغاز می‌کنند و در ابتدای این سال تحصیلی مدیر مدرسه، آلبوس دامبلدور، اعلام می‌کند که بناست مسابقه‌ی «سه جادوگر» بین هاگوارتز و دو مدرسه جادوگری دیگر از کشورهای متفاوت برگزار شود. شرکت‌کنندگان تنها سه نفر هستند و فقط افراد بالای هفده سال می‌توانند در مسابقه شرکت کنند اما به دلیلی نامشخص اسم هری هم به عنوان نفر چهارم مسابقه از «جام آتش» بیرون می‌آید و هری به ناچار وارد این رقابت می‌شود.

مسابقه سه مرحله دارد و در مرحله‌ی آخر شرکت‌کنندگان باید از یک هزارتو عبور کنند و اولین کسی که به جام مسابقه دست پیدا کند برنده‌ی این رقابت است. هری و شرکت‌کننده‌ی دیگر مدرسه‌ی هاگوارتز به نام «سدریک دیگوری» به طور همزمان به جام دست پیدا می‌کنند اما جام مسابقه در حقیقت یک «رمزتاز» است. رمزتاز شیءای جادویی است که به محض لمس کردن افراد را به مکان دیگری منتقل می‌کند. هری و سدریک با لمس کردن رمزتاز به یک قبرستان قدیمی منتقل می‌شوند و هری روی یکی از قبرها نام پدر لردولدمورت «تام ریدل» را می‌بیند و متوجه می‌شود که این حادثه بخشی از مسابقه نیست. در همان لحظه لردولدمورت که بدنی ناتوان دارد همراه با یکی از اطرافیان وفادارش وارد قبرستان می‌شود و به محض ورود سدریک دیگوری را به قتل می‌رسانند. شخصِ همراه ولدمورت معجونی از ترکیبات مختلف درست می‌کند که بخشی از آن خونِ بزرگترین دشمن ولدمورت (یعنی هری پاتر) است و بدن ناتوان ولدمورت را داخل این معجون می‌گذارد و ولدمورت بعد از سیزده سال مجدداً بدنی جسمانی پیدا می‌کند و بازمی‌گردد. او تلاش می‌کند که هری را به قتل برساند اما اتصال جادوی چوبدستی آن دو باعث می‌شود که هری فرصت فرار پیدا کند و به هاگوارتز برگردد. هری پس از بازگشت به همه اعلام می‌کند که لردولدمورت برگشته است و مشغول جمع کردن طرفداران قدیمی خود است. در همین حین مشخص می‌شود که یکی از معلمین مدرسه نیز در حقیقت یکی از طرفداران ولدمورت بوده که خود را به جای فرد دیگری جا زده است. دامبلدور به دانش‌آموزان و وزارت‌خانه سحر و جادو اعلام می‌کند که ولدمورت برگشته است و جامعه‌ی جادوگری دوران تاریکی در پیش رو خواهد داشت. ادامه‌ی این ماجرا در قسمت‌های بعدی مشخص می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: مایک نیوول/ Mike Newell

نویسنده: جی.کی رولینگ/ K. Rowling

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد هری پاتر و جام آتش

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!