• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

هتل بزرگ بوداپست

بررسی تخصصی فیلم THE GRAND BUDAPEST HOTEL

هتل بزرگ بوداپست

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

هتل بوداپست هتل معروفی در زمان سال‌های بین جنگ جهانی اول و دوم است و بیشتر ثروت‌مندان اروپا برای تفریح به آنجا می‌روند. یکی از مشتریان ثروت‌مند هتل به قتل می‌رسد و یک تابلوی ارزش‌مند به مدیر هتل می‌رسد؛ اما بعد به اتهام قتل دستگیر می‌شود و سعی می‌کند بی‌گناهی خود را اثبات کند. این فیلم در ژانر کمدی ـ درام در سال ۲۰۱۴ ساخته و نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم شده است.

سال 2014 ۱۰۰ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

بعد از خواندن وصیت‌نامۀ مادام دی و دستگیری گوستاو به‌عنوان قاتل او، دستیار پسر مادام که چهرۀ خشن و ترسناکی دارد، به‌دنبال خدمت‌کار مادام است تا او را بکشد و دیگر شاهدی برای گوستاو نماند. او هم‌چنین زمانی‌که وکیل پرونده به پسر مادام دی شک می‌کند، او را تعقیب کرده، چهار‌انگشتش را در یک انبار قطع می‌کند و او را می‌کشد. زمانی‌که گوستاو و هم‌اتاقی‌هایش در‌حال فرار از زندان هستند، با چند سرباز درگیر می‌شوند و یکی از آن‌ها سربازان را می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

دستیار پسر مادام دی چهره‌ای ترسناک و خشن دارد. در سکانس‌هایی که به‌دنبال گوستاو و زیرو است و زمانی‌که وکیل و خدمت‌کار مادام را می‌کشد، ایجاد ترس و دلهره می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

گوستاو تا زمانی‌که صحت وصیت‌نامۀ مادام مشخص شود، تصمیم می‌گیرد آن تابلوی باارزش را بدزدد و هرچه سریع‌تر آن را بفروشد، زیرو هم در این کار به او کمک می‌کند تا در ازای آن درصدی از فروش تابلو را بردارد. گوستاو بعد از دستگیری و زندانی‌شدن با هم‌اتاقی‌هایش نقشه می‌کشد تا از زندان فرار کنند و او به سراغ خدمت‌کار مادام برود. آن‌ها زمانی‌که می‌خواستند فرار کنند، چند‌سرباز را می‌بینند و یکی از آن‌ها سربازان را می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

بعد از دستگیری گوستاو، زیرو تلاش می‌کند تا خدمت‌کار را پیدا کند و مدرکی برای آزادی گوستاو پیدا کند. گوستاو هم در مقابل کمک‌های زیرو از او قدردانی می‌کند و هتل را به او می‌بخشد. او زمانی‌که مأموران می‌خواهند زیرو را به‌خاطر مهاجر‌بودن دستگیر کنند، از او حمایت می‌کند و به مأموران می‌گوید که مخالف فاشیست‌هاست و زیرو هم حق زندگی در این کشور را دارد.

جزئیات
الگوی مثبت

زیرو پسر جوانی است که به‌خاطر جنگ‌هایی که در کشورش رخ داده همۀ اعضای خانواده‌اش را از دست داده و به اروپا مهاجر کرده است، او تلاش می‌کند تا بی‌گناهی صاحب‌کارش را اثبات کند. گوستاو مرد زیرکی است که به‌خاطر ثروت زنان به آن‌ها ابراز علاقه می‌کند، با این‌حال با افکار نژادپرستانه مخالف است و سعی می‌کند مأموران را قانع کند تا زیرو را دستگیر نکنند. او در‌مقابل کمک‌هایی که زیرو به او کرده است، مدیریت هتل را به او می‌دهد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم هتل بوداپست دربارۀ اتفاقی است که برای مدیر هتل، گوستاو، می‌افتد. گوستاو مرد زیرک و خوش‌گذرانی است؛ اما زمانی‌که متوجه می‌شود زیرو پسر خوبی است و به او کمک های زیادی کرده است، از او حمایت می‌کند و مدیریت هتل را به او می‌دهد. دربارۀ شخصیت و رفتارهای او با فرزندتان صحبت کنید و نظر آن‌ها را دربارۀ این شخصیت بپرسید.

زیرو پسر جنگ‌زده و مهاجری است و از زمانی‌که به اروپا آمده مشغول کار است و زمانی‌که صاحب‌کارش متهم به قتل می‌شود، به او کمک می‌کند تا او را نجات دهد. از فرزندتان بخواهید از داستان نتیجه‌گیری کند و دربارۀ شخصیت زیرو نظر دهد.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید از داستان نتیجه‌گیری کند و دربارۀ شخصیت گوستاو و زیرو نظر دهد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

دربارۀ شخصیت و رفتارهای گوستاو با فرزندتان صحبت کنید و نظر او را دربارۀ این شخصیت بپرسید.

از فرزندتان بخواهید از داستان نتیجه‌گیری کند.

دربارۀ شخصیت زیرو با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

خلاصه: دربارۀ شخصیت زیرو با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

داستان فیلم

در سال‌های بین جنگ جهانی اول و دوم در هتل معروفی به‌نام هتل بوداپست مسافران زیادی رفت‌و‌آمد می‌کردند. صاحب هتل مرد جذاب و خوش‌تیپی بود و با پیرزنان ثروت‌مندی که به آن هتل می‌رفتند، رابطه داشت. مادام دی پیرزن ثروت‌مندی است که به گوستاو علاقه دارد و در سفری که پیش فرزندانش می‌رود به قتل می‌رسد. در وصیت‌نامۀ مادام دی یک تابلوی باارزش به گوستاو بخشیده شده؛ اما صحت آن وصیت‌نامه هنوز مشخص نشده است، برای همین گوستاو به‌همراه خدمت‌کار جدیدش، زیرو مصطفی، که از مهاجران جنگ‌زده است، آن تابلو را می‌دزدد و در جایی از هتل پنهان می‌کند. پلیس گوستاو را به اتهام قتل مادام دی دستگیر می‌کند و گوستاو هم به‌خاطر نداشتن مدرک به زندان می‌رود. او با کمک‌های زیرو و نامزدش از زندان فرار می‌کند و با خدمت‌کار مادام دی صحبت می‌کند تا او را راضی کند که برایش شهادت دهد؛ اما دستیار پسر مادام دی، او و وکیل پرونده را می‌کُشد تا گوستاو شاهدی نداشته باشد. آگاتا، نامزد زیرو، زمانی‌‌که تابلو را از هتل بیرون می‌آورد متوجه می‌شود که نامه‌ای در پشت آن است و در آن نامه نوشته شده که مادام دی همۀ ثروتش را به گوستاو بخشیده است. گوستاو به‌خاطر کمک‌هایی که زیرو به او کرده است، هتلش را به او می‌بخشد.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان/ مؤلف: Wesley Anderson / وس اندرسون

نویسنده/ مترجم: Wesley Anderson / وس اندرسون

نام تهیه‌کننده: ـ

نام بازیگران: Ralph Fiennes, F. Murray Abraham, Mathieu Amalric / رالف فاینس، فهرید موری آبراهام، ماتیو آمالریک، تیلدا سوئینتن، آدرین برودی، ادوارد نورتون و ویلم دفو.

نام شخصیت‌ها:

زیرو: پسر سخت‌کوشی که به‌خاطر جنگ در کشورش به اروپا مهاجرت کرده و به‌تازگی در هتلی استخدام شده است،

گوستاو: مرد زیرک و جذابی که مدیر هتل بوداپست است و به‌خاطر ثروت زنان به آنان ابراز علاقه می‌کند و با آن‌ها رابطه دارد،

آگاتا: دختر مهربانی که نامزد زیروست و در فرار گوستاو به زیرو کمک می‌کند،

پسر مادام دی: او مادرش را به قتل رسانده و نقشه‌ای کشیده است تا گوستاو به اتهام قتل مادرش به زندان برود و او صاحب تمام ثروت مادرش شود.

کشور سازنده: آلمان، آمریکا

کمپانی سازنده: امریکن امپریکال پیکچرز، ایندیَن پاینتبراش، بابلسبرگ استودیو

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه