• امروز : 30 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم نیمه‌شب (Midnight)

author-img

توسط : ریحانه یافتیان ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

5385 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

فیلم سینمایی «نیمه‌شب» محصول ۲۰۲۱ کره جنوبی است. در این فیلمِ دلهره‌آور شاهد تعقیب و گریزهای قاتلی هستیم که نیمه‌شب‌ها به سراغ مردم می‌رود و حالا دختر ناشنوایی سعی دارد از دست او بگریزد و خود را نجات دهد. با توجه به ژانر و داستانِ فیلم، خشونت و اضطراب قابل توجهی را در این اثر شاهد هستیم.

ژانر : جنایی دلهره‌آور

سال 2021 ۱۰۳ دقیقه جزئیات کامل اثر
3 مناسب خانواده 17 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 4 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«نیمه‌شب» فیلمی جنایی و دلهره‌آور است که داستان یک دختر ناشنوا که تلاش می‌کند از دست یک قاتل سریالی فرار کند را روایت می‌کند. این فیلم کمی پس از سریال معروف "بازی مرکب" پخش شد و «وی هاجون» که از بازیگرهای اصلی و نسبتاً تازه‌کار در بازی مرکب بود، توانست مخاطبین را به پای این فیلم سینمایی بکشاند و این‌بار نه در نقش یک پلیس، بلکه در نقش قاتل ظاهر شود! با توجه به ژانر و داستان فیلم، در سراسر آن شاهد تعقیب و گریزهای مداوم و اضطراب‌آور هستیم. در ضمنِ این تعقیب و گریزها، زد و خوردهای بسیاری نیز اتفاق افتاده و آسیب جسمی و خون‌ریزی می‌بینیم. قتل، استفاده از سلاح و پرتاب کردن اجسام نیز از موارد دیگری بوده که نمایشگر خشونت بی‌پرده و نسبتاً شدید در این فیلم هستند. با توجه به این میزان از خشونت که در فیلم شاهد آن هستیم و نیز تعلیق و اضطرابی که موجب ترس و استرس مخاطب می‌شود؛ تماشای آن به کسانی که روحیه حساس دارند توصیه نمی‌شود.

نکته‌ی پر رنگی که پایه‌ی فیلم براساس آن است، ناشنوا بودن شخصیت اصلی یعنی «کیونگ‌می» و مادرش است. در این فیلم با استفاده از این موضوع سعی می‌شود که چالش‌های موجود در زندگی ناشنوایان به نمایش گذاشته شود. سختی‌هایی که این افراد در زندگی روزمره با آن‌ها مواجه هستند به خوبی نشان داده می‌شود و ضمنا به افرادی که از این معلولیت سوءاستفاده می‌کنند نقد وارد می‌شود. در این مورد فکر کنید که اگر ناشنوا باشید؛ چه رفتارهایی از سمت اطرافیان موجب ناراحتی شما خواهد شد.

همچنین در این فیلم امکانات مختلفی که برای ناشنوایان در کشور کره جنوبی وجود دارد نشان داده می‌شود. می‌توانید در این مورد بحث کنید که امکانات موجود در ایران برای ناشنوایان در مکان‌های مختلف مثل خیابان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها، ادارات و غیره به چه شکل است و پیشنهادهای خودتان برای بهبود وضعیت را فهرست کنید.

از دیگر پیام‌های مثبت سریال باید به رابطه‌ی صمیمانه «کیونگ‌می» و مادرش اشاره شود. این دو بسیار به هم نزدیک هستند و هرچند هر دو ناشنوا بوده و زندگی سختی را می‌گذرانند؛ اما به خوبی با شرایط کنار آمده و با امیدواری در کنار هم زندگی می‌کنند. بر این رابطه‌ی صمیمانه تمرکز کنید و ببینید چه رفتارهایی از سمت فرزند یا مادر باعث می‌شود رابطه‌ی آن‌ها به این شکل باشد. از این رفتارها در ارتباط خود با خانواده و ایجاد صمیمیت استفاده کنید.

ضمن نقدی که به پلیس‌ها در این فیلم وارد است و آن‌ها افرادی نشان داده می‌شوند که به درستی قربانی و مجرم را تشخیص نداده و همیشه نیز دیر در صحنه حاضر می‌شوند؛ در این فیلم شاهدیم که «کیونگ‌می» و «جونگ‌تاک» خود شخصاً با قاتل مواجه شده و سعی در آسیب زدن به او دارند. ضروری است که مخاطب متوجه دنیای ساختگیِ فیلم و تفاوت آن با دنیای واقعی باشد. دخالت کردن در همه‌ی امور و به خطر انداختن خود و دیگران در دنیای واقعی کار صحیحی نیست و اصولاً نتایج خوشایندی نیز ندارد. اعتماد داشتن به پلیس و نیروهای امنیتی ضمن مطرح کردن انتقادات سازنده، از دیگر مسائلی است که باید به آن توجه کرد.

لازم به ذکر است که با توجه به بدزبانی‌های مکرر به زبان اشاره، کوتاه بودن لباس‌های سوجونگ و نیز مصرف مشروبات الکلی در ابتدای فیلم؛ تماشای نسخه پالایش‌شده توصیه می‌شود.

خلاصه:

با توجه به میزان خشونت فیلم و نیز اضطرابی که به مخاطب القا می‌کند؛ تماشای آن به افراد حساس توصیه نمی‌شود.

در سراسر فیلم شاهد چالش‌های زندگی ناشنوایان هستیم. در مورد این چالش‌ها و امکانات لازم برای زندگی افراد ناشنوا بحث کنید.

بر رابطه‌ی صمیمانه مادر و فرزندی در فیلم تمرکز کنید و سعی کنید با الگوبرداری از رفتارهای درست آن‎‌ها؛ رابطه خود و خانواده را دوستانه‌تر کنید.

با توجه به وجود برخی موارد خلاف شرع و عرف، تماشای نسخه‌ی پالایش‌شده‌ی فیلم توصیه می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

برای این که بتوانید پس از تماشای فیلم با اطرافیان در مورد آن بحث کنید؛ از سوالات زیر استفاده کنید:

چرا تیر برق موجود در خیابان که به امکانات اضطراری مجهز بود؛ برای شرایط ناشنوایان آماده نشده بود؟ چه موارد دیگه‌ای وجود داشت که استفاده از آن‌ها برای ناشنوایان چالش ایجاد می‌کرد؟

دلیل مشکوک نشدن پلیس به «دوشیک» چه بود؟ آیا تنها با توجه به ظاهر افراد می‌شود مجرم یا بی‌گناه بودن آن‌ها را تشخیص داد؟

خلاصه:

در مورد چالش‌های موجود برای ناشنوایان و نیز امکاناتی که در مکان‌های مختلف برای آن‌ها وجود دارد بحث کنید.

در مورد معایب قضاوت از روی ظاهر صحبت کنید.

داستان اثر

کیونگ‌می» دختر جوان ناشنوایی است که به عنوان مشاور زبان اشاره در یک مرکز تماس تلفنی کار می‌کند. او یک شب به طور اتفاقی، با «دوشیک» که یک قاتل سریالی است در خیابان مواجه می‌شود. «دوشیک» نیز به تعقیب او می‌پردازد. «کیونگ‌می» که ناشنواست، به سختی و با روش‌های خاص خودش از دست «دوشیک» فرار می‌کند و تعقیب و گریزی ادامه‌دار و در سکوت بین «کیونگ‌می» و «دوشیک» رخ می‌دهد. در این بین «جونگ‌تاک» که یک مامور امنیتی است، به دنبال خواهرش می‌گردد. این درحالی‌ست که «کیونگ‌می» متوجه می‌شود خواهر جونگ‌تاک در واقع یکی از قربانیان «دوشیک» است. خواهر جونگ‌تاک آسیب بسیار دیده و در ماشینِ «دوشیک» محبوس شده است. حالا داستان به جایی رسیده که «کیونگ‌می» علاوه‌بر فرار از دست «دوشیک»، به دنبال نجات آن دختر و فراری دادنش نیز هست. «جونگ‌تاک» نیز در پی یافتن خواهرش، با «دوشیک» مواجه شده و با او درگیر می‌شود. مادر پیر و ناشنوای «کیونگ‌می» نیز عاجزانه به دنبال دخترش است. تعقیب و گریزها تا جایی ادامه می‌یابد که خواهر جونگ‌تاک موفق می‌شود از دست «دوشیک» فرار کند و «کیونگ‌می» و «دوشیک» نهایتاً و در حالی که در محله‌ای شلوغ و میان مردم هستند؛ با هم مواجه می‌شوند. مردم از کمک به دختر بیچاره خودداری می‌کنند و در نهایت خود «کیونگ‌می» موفق می‌شود با چاقو زدن به خودش، «دوشیک» را متهم کند. با سر رسیدنِ پلیس و تیر خوردنِ «دوشیک» به دست آن‌ها، این تعقیب و گریز خاتمه یافته و دختر جوان به آغوش مادرش بازمی‌گردد.

جزئیات اثر

کارگردان: کوان اوه‌سئونگ / Kwon Oh-seung

نویسنده: کوان اوه‌سئونگ / Kwon Oh-seung

نام تهیه کننده: کیم هیون‌وو / Kim Hyun-woo

نام بازیگران: جین کی‌جو، وی هاجون، پارک هون، کیم هه‌یون / Jin Ki-joo, Wi Ha-joon, Park Hoon, Kim Hye-yoon

نام شخصیت‌ها:

کیم کیونگ‌می: یک دختر ناشنوا که به عنوان مشاور زبان اشاره در یک مرکز تماس تلفنی کار می کند.

دوشیک: یک قاتل سریالی که نیمه‌شب‌ها  به مردم حمله می‌کند.

جونگ‌تاک: یک افسر سابق ارتش که به عنوان مامور امنیتی مشغول به کار است.

چوی سوجونگ: خواهر کوچکتر جونگ‌تاک

کشور سازنده: کره جنوبی

کمپانی سازنده: Peppermint & Company, CJ ENM

انتشار دهنده: CJ Entertainment, TVING

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : روتین روت

۱۵ فروردین ۱۴۰۳

مناسب سن 13 +

سلام آره اشاره خوبی به زندگی روزمره ناشنوایان و همچنین احساس انها نسبت به قضایا داشت ، وای ها جون هم عالی نقش یک روان پریش متجاوز رو بازی کرده بود و نکته مثبت ایکه همیشه هست واون اینه : آدم بدا همیشه آخرش شکست می خورند

بزرگسال

توسط : یاس مظلوم

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

خیلی قشنگ بود و مخصوصا پایان خوبی داشت ، پیشنهاد میکنم حتما نگاه کنید

بزرگسال

توسط : گلی مهربان

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 14 +

بلحاظ فکری و بکارگیری هوش برای ایجاد راه برون رفت از بحران و خطر ، در اخر فیلم ابتکار خطرناک اما هوشمندانه به تماشا گذاشته شده و در نهایت بکارگیری فکر و هوش دختر رو نجات میده. از نظر حقوقی و قضایی هم دست و پا کردن دلیل و تلاش برای اثبات ادعا توسط ناشنوا قابل برداشت و تحلیل و بهره برداری هستش.

بزرگسال

توسط : گلی مهربان

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

بلحاظ فکری و بکارگیری هوش برای ایجاد راه برون رفت از بحران و خطر ، در اخر فیلم ابتکار خطرناک اما هوشمندانه به تماشا گذاشته شده و در نهایت بکارگیری فکر و هوش دختر رو نجات میده. از نظر حقوقی و قضایی هم دست و پا کردن دلیل و تلاش برای اثبات ادعا توسط ناشنوا قابل برداشت و تحلیل و بهره برداری هستش.

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد نیمه‌شب

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!