• امروز : 3 اسفند 1402
logo

نقد و بررسی فیلم نقشه خانوادگی (The Family Plan)

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

4812 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

این فیلم یک فیلم اکشنِ کمدی است که اعضای یک خانواده 5 نفره، خالق آن هستند. پدر خانواده در گذشته یک مزدور و یا آدمکش اجاره‌ای بوده است که از کارش پشیمان شده و تشکیل خانواده داده است. اکنون 18 سال است که او با هویتی جدید، زندگی آرام و بدون تلاطمی را در حومه نیویورک تجربه می‌کند اما این تکرار و روزمرگی و آرامش که از نظر جسیکا، همسرش، کسل‌کننده به نظر می‌رسد، از طرف کارفرمای قبلی‌اش که در واقع همان پدرش است شکسته شده و هیجانی تا حد مرگ را به زندگی‌شان تحمیل می‌کند. این خانواده 5 نفره در طول سفر به شناخت و درک بیشتری از یکدیگر رسیده و در پایان با عشق و اشتیاق مضاعفی در کنار هم می‌مانند. به دلیل ناهنجاری های بالای اثر پیشنهاد می‌شود برای تماشا از نسخه‌های پالایش‌شده استفاده کنید.

ژانر : اکشن کمدی

سال 2023 119 دقیقه جزئیات کامل اثر
2 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 15 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم، یک فیلم اکشنِ پر هیجان است که در دل نهاد خانواده اتفاق می‌افتد. خانواده‌ای 5 نفره که دو فرزند نوجوان و یک کودک زیر یک سال دارند و قصد دارند فرزند چهارمی نیز داشته باشند. زندگی این خانواده‌ی شاد، آرام و عادی است و همه چیز طبق روال و نظم پیش می‌رود. مادر و پدر در کنار یکدیگر برای پیشبرد اهداف آن تلاش می‌کنند. بچه‌ها نیز به این مهم، یاری می‌رسانند. برای مثال هیچکدام در نگهداری از برادر خردسالشان کوتاهی نمی‌کنند و بسیار دوستش دارند. پدر خانواده که در طی 18 سال زندگی مشترک، نقطه سیاهی نداشته و سعی کرده فردی کامل و بی‌نقص در جایگاه همسر و پدر باشد به ناگهان، گذشته‌اش افشا شده و جایگاه او در نگاه زن و فرزندانش متزلزل می‌شود. او در گذشته یک مزدور آدمکش حرفه‌ای بوده اما از این کار دست کشیده است. جالب آنجاست که حتی کارفرمای او پدرش است! و اوست که آدم اجیر می‌کند تا یا دن را بکشند یا تحویلش دهند تا دوباره کار قبلی‌اش را آغاز کند! همسر و فرزندان دن در ابتدای مواجهه با این حقیقت تلخ مانند هر انسان دیگری، موضع گرفته و او را لایق همراهی نمی‌دانند اما در ادامه برای نجاتش تلاش می‌کنند؛ چرا که دن، ویژگی‌های مثبت زیادی دارد و تا آن روز از هیچ تلاشی برای خوشبختی خانواده‌اش فروگذار نکرده است.

 فیلم نکات جالب توجهی دارد و یکی از این نکات رابطه دن با دو فرزند نوجوانش است. فرزندان نوجوان او مانند نوجوانان دیگر اشتباهاتی دارند. کایل، پسر او، دور از چشم والدین، یک گیمر حرفه‌ای است طوری که تمام کشور او را می‌شناسد و با نام کاربری کیل بوی (Kill Boy) بسیار معروف و شناخته‌شده است اما دن با این کار مخالف است. کایل سعی می‌کند پدر را قانع کند که گیمربودن اصلا بد نیست و حتی می‌تواند با این مهارتش در نیروی هوایی استخدام شود! او یک بازی را با دن تدارک می‌بیند و دن استقبال می‌کند. همین بازیِ ویدیوییِ پدر و پسری به آن‌ها کمک می‌کند و در واقع فرصتی فراهم می‌کند تا باب گفتگو بین آنان باز شود و بیشتر یکدیگر را بشناسند. همینطور است این رابطه با نینا، دختر نوجوان خانواده. نینا قبلا یک ویراستار بوده و در دفتر روزنامه کار می‌کرده اما از آنجا که دوست پسرش به دانشگاهی در آیووا رفته، نینا نیز از کارش استعفا داده تا به این دانشگاه برود. والدینش از استعفای او بی‌خبر هستند؛ تا اینکه دن، متوجه موضوع می‌شود اما حرفی نمی‌زند تا زمانی که خانوادگی به دانشگاه مورد نظر رفته و نینا با دوست پسرش ملاقات کرده و متوجه خیانت او می‌شود. دن و جسیکا، نینا را سرزنش و یا نصیحت  نمی‌کنند بلکه سعی دارند تا او را درک کرده و آرام کنند. نحوه مواجهه آنان با این اتفاق، باعث می‌شود تا نینا از خانواده دور نشده بلکه در کنارشان بماند. او در پایان به روزنامه‌نگاری خبره تبدیل می‌شود که بدون حمایت والدینش، این اتفاق رقم نمی‌خورد. والدین عزیز می‌توانند با توجه به این نکات، فعالیت‌های مشترکی را برای کم‌کردن شکاف نسلی بین خود و فرزندان نوجوانشان، طراحی کنند و از این مسیر به بهترشدن روابط و دوستی عمیق‌تری با آنان برسند. این فعالیت‌های مشترک می‌تواند کوهنوردی، تماشای فیلم، انجام بازی‌های خانوادگی و از این دست باشد. از طرفی فیلم برای خودِ والدین نیز پیام‌های خوبی دارد. از جمله رابطه‌ی دوستانه و عاشقانه‌ میان والدین که یکی از مهم‌ترین دلایل استحکام بنیان خانواده است. فرزندانِ شاد، والدینی شاد و عاشق دارند که به جای بحث و جدل و دعوا، ابراز محبت و صمیمیت بین آن‌ها جریان دارد و این مهم از نگاه تیزبین فرزندان، پنهان نمی‌ماند.

بهتر است برای تماشا از نسخه‌های پالایش‌شده استفاده کنید و بدانید که خشونت فیلم بالاست اما موجب دلهره و اضطراب مخاطب نخواهد شد.

خلاصه: فیلم دارای پیام‌های مثبتی همچون درک و همدلی نوجوانان و اهمیت و ارزش نهاد خانواده است. خشونت آن بالاست اما موجب ترس و دلهره مخاطب نخواهد شد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

می‌توانید درباره پیام‌های فیلم با فرزندان خود گفتگو کنید و از آن‌ها سول کنید:

اشتباه دن چه بود؟ اگر از ابتدا پنهانکاری نمی‌کرد بهتر نبود؟

کایل و نینا چه اشتباهاتی داشتند؟ والدینشان در قبال رفتار آنان، تصمیمات درستی گرفتند؟ نظر تو چیست؟

چه چیزی باعث شد تا کایل و نینا پدرشان را تنها نگذارند؟

خلاصه: درباره پیام‌های فیلم و رابطه دن با کایل و نینا، با فرزندان خود گفتگو کنید.

داستان اثر

دن و خانواده‌اش، زندگی آرام و شادی دارند تا اینکه یک روز افراد ناشناسی به او حمله می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود تا او دریابد که مک‌کافری، کارفرمای قبلی‌اش، به دنبال اوست. در واقع دن، گذشته‌ای پنهان دارد که هیچکس از آن مطلع نیست. او 18 سال پیش یک آدمکش اجاره‌ای بوده اما دست از کار کشیده و تشکیل خانواده داده است. همسر و فرزندانش از این موضوع بی‌اطلاع هستند. با این اتفاق، او مجبور است آن‌ها را به جای امنی برده و از کشور خارج شوند. دن به همسرش می‌گوید که به طور ناگهانی تصمیم گرفته تا به وگاس سفر کنند! یک سفر جاده‌ایِ پر از هیجان! جسیکا خوشحال شده و پیشنهادش را می‌پذیرد. خانواده‌ی 5 نفره‌ی آن‌ها راهی سفر می‌شوند. در مسیر، باز هم، مزدوران در موقعیت‌های مختلف به او حمله می‌کنند اما موفق به کشتن و یا دستگیری‌اش نمی‌شوند. بالاخره آن‌ها به وگاس می‌رسند در حالی که هنوز از ماجرای دن، بی‌خبرند. افرادِ آدمکش به اتاق محل اقامتشان حمله می‌کنند. با این اتفاق بالاخره گذشته دن افشا می‌شود. همسر و فرزندانش در ابتدا موضع گرفته و او را مواخده می‌کنند و تنهایش می‌گذارند؛ اما توسط مک‌کافری، گروگان گرفته می‌شوند. دن سعی می‌کند آن‌ها را نجات دهد اما مجبور به پذیرش شرط آن‌ها برای بازگشت به شغل قبلی‌اش می‌شود. این بار جسیکا و فرزندانش برای نجات دن، دست به کار می‌شوند. پس از کشت و کشتار و درگیری‌های بسیار، آن‌ها را شکست داده و به زندگی عادی خود بازمی‌گردند؛ در حالی که اکنون بیشتر قدرِ یکدیگر و خانواده را می‌دانند.

جزئیات اثر

کارگردان: Simon Cellan Jones

نویسنده: David Coggeshall

نام تهیه کننده: David Ellison, Dana Goldberg, Don Granger, Mark Wahlberg, Stephen Levinson

نام بازیگران:

Mark Wahlberg, Michelle Monaghan, Zoe Colletti, Van Crosby, Saïd Taghmaoui, Maggie Q, Ciarán Hinds

نام شخصیت ها:

دَن مورگان: پدر خانواده که مردی متعهد، خانواده‌دوست، شجاع و مهربان است. دن از گذشته خود که یک آدمکش اجاره‌ای بوده، فرار می‌کند و این موضوع را از همسر و فرزندانش مخفی کرده است.

جسیکا: مادر خانواده و زنی پرانرژی، شوخ‌طبع و مهربان است. جسیکا ورزشکار است و در زندگی به دنبال غافلگیری و قابل پیش‌بینی نبودن است!

نینا: تنها دختر خانواده که 18 سال داشته و تصمیم دارد به خاطر دوست پسرش به دانشگاه برود. نینا روزنامه‌نگار است.

کایل: پسر بزرگ خانواده که یک گیمر است. کایل در بازی‌های ویدیویی بسیار متبحر است و به "کیل بوی" معروف است.

گوین: عاشق و همکار دن در گذشته که مانند او یک آدمکش بوده است. او سعی دارد دوباره با دن ارتباط برقرار کند.

مک کارفی: او در واقع کارفرمای دن در گذشته بوده است و اکنون پس از 18 سال به دنبال او آمده تا او را به شغل قبلی‌اش بازگرداند. او همچنین برای دن مانند پدر بوده‌است.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Apple Original Films, Skydance, Municipal Pictures

مخاطب اثر: بزرگسال

دیالوگ: خونواده مهم‌ترین چیزه.

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : راضیه نیلفروشان

۱۲ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

خشونت بسیار زیاد، فاقد پیام مثبت، و تخریب روابط پدر و فرزند

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد نقشه خانوادگی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!