نجات سرباز رایان

بررسی تخصصی فیلم Saving Private Ryan

نجات سرباز رایان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ششم ژوئن ۱۹۴۴، بیش از صدهزار نفر از نیروهای ارتش متفقین، از دریا و آسمان، بر سر نیروهای ارتش نازی در ساحل نرماندی فرانسۀ اشغالی آوار شدند. نبرد نرماندی که به بزرگترین عملیات آبی-خاکی تاریخ تبدیل شد، نبردی حماسی و پرهیجان است که تاکنون الهام‌بخش تولیدات رسانه‌ای مختلفی شده است. از سوی دیگر، فیلم‌های «اسپیلبرگ»، کارگردان مشهور آمریکایی، بین مخاطبان حرفه‌ای سینما و عامۀ مردم، طرفداران زیادی دارد. «نجات سرباز رایان»، یکی از فیلم‌های اوست که دربارۀ نبرد نرماندی ساخته شده و در سال ۱۹۹۸، بیشترین فروش گیشۀ سینما را از آنِ خود کرد.

سال 1998 168 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
این فیلم برجسته است برای بازی های درخشان و نقش آفرینی بسیار خوب
جزئیات
خشونت

فیلم در فضای یکی از بزرگترین نبردهای جنگ جهانی دوم جریان دارد و صحنه‌های دردناک و خشونت‌آمیز، بی‌پرده نمایش داده شده است. دقایق ابتدایی فیلم، صحنه‌های نفس‌گیرِ درگیری در ساحل نرماندی را به تصویر می‌کشد. در این صحنه‌ها، سربازانی با دست و پای قطع شده، بدن‌های پاره و درحال سوختن نمایش داده می‌شوند. در یکی دیگر از صحنه‌ها، سرباز اسیری که به دست کاپیتان میلر رها شده بود، به‎تدریج چاقویی در سینۀ یکی از اعضای گروه میلر فرو می‌کند و او را می‌کشد. در همین حین، گلوله‌ای به گردن یکی دیگر از اعضای تیم اصابت کرده است و خون از گلوی او بیرون می‌زند و درنهایت کشته می‌شود. همچنین صحنه‌هایی از انفجار مهمّات و تکه‎تکه‎شدن بدن اعضای گروه کاپیتان نیز نشان داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

: صحنه‌های درگیری به قدری واضح و بی‌پرده است که می‌تواند باعث ترس و نگرانی شود. صحنۀ درگیری در ساحل نرماندی در ابتدای فیلم، به‌شدّت هیجان‌انگیز و میخکوب‌کننده است؛ چنانکه مخاطب مرگ را در یک قدمی خود احساس می‌کند. بارش گلوله‌ها و خمپاره‌ها بر سر متفقین منجر به غرق‌شدن آن‌ها در آب، قطع‌شدن اعضای بدنشان، تکه‌تکه‌شدن و سوختن آن‌ها می‌شود که بدون شک، صحنه‌هایی اضطراب‌آور و ترسناک است. مرگ و خطرات احتمالی در نبردهای مختلف برای گروه نجات سرباز رایان هم می‌تواند نگران‌کننده و دلهره‌آور باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در بسیاری از صحنه‌ها اعضای گروه میلر در حال سیگارکشیدن هستند و در صحبت‌کردن با هم از الفاظ رکیک استفاده می‌کنند. حتی «آپهام» که شخصیتی سالم به نظر می‌رسد در نبرد نهایی به‌خاطر شدّت فشارها، رو به استعمال دخانیات می‌آورد. در یکی از صحنه‌های ابتدایی فیلم، یک سرباز آمریکایی چند سرباز آلمانی را که تسلیم شده‌اند می‌کشد.

جزئیات
پیام مثبت

این فیلم سعی می‌کند با تصویری که از جنگ نشان می‌دهد ما را با تبعات و زشتی‌های جنگ آشنا کند و به‌نوعی یک فیلم ضد جنگ به حساب می‌آید. در طول فیلم، نتایج مثبت کار گروهی، کنترل خشم و کینه و اهمیت مسئولیت‌پذیری نشان داده می‌شود. همچنین نتیجۀ تعلّل آپهام و ترس او، که منجر به کشته‌شدن فجیع یکی از اعضای تیم میلر می‌شود، به تصویر کشیده می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

کاپیتان میلر که گروهش را به‎خوبی و با نظم مدیریت می‌کند و فردی شجاع به نظر می‌رسد، در اواسط فیلم ابراز می‌کند که با جنگ مخالف است و می‌خواهد به خانه برگردد. او بی‌دلیل انسان‌ها را نمی‌کشد تا کاری خلاف انسانیت نکرده باشد. سرباز رایان نیز فردی مسئولیت‌پذیر است که حتی وقتی که می‌تواند به خانه برگردد مأموریتش را ترک نمی‌کند و در کنار دیگر سربازان می‌ماند. جکسون، تک‌تیرانداز تیم نیز فردی باایمان است که قبل از شلیک گلوله، از خدا طلب یاری می‌کند.

ادامه متن

از فرزند خود بپرسید چه اطلاعاتی دربارۀ جنگ جهانی دوم دارد.

از فرزند خود بپرسید که آیا نجات سرباز رایان ارزش این همه تلفات را داشت.

از فرزند خود بپرسید جنگ چه تاثیری بر سربازان می‌گذارد؟

از فرزند خود دربارۀ میزان خشونت فیلم سوال بپرسید.

از فرزند خود بپرسید کدام ویژگی اخلاقی شخصیت کاپیتان میلر را متمایز می‌کرد؟

خلاصه: از فرزند خود بپرسید که آیا نجات سرباز رایان ارزش این همه تلفات را داشت.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه