• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

نجات سرباز رایان

بررسی تخصصی فیلم Saving Private Ryan

نجات سرباز رایان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ششم ژوئن ۱۹۴۴، بیش از صدهزار نفر از نیروهای ارتش متفقین، از دریا و آسمان، بر سر نیروهای ارتش نازی در ساحل نرماندی فرانسۀ اشغالی آوار شدند. نبرد نرماندی که به بزرگترین عملیات آبی-خاکی تاریخ تبدیل شد، نبردی حماسی و پرهیجان است که تاکنون الهام‌بخش تولیدات رسانه‌ای مختلفی شده است. از سوی دیگر، فیلم‌های «اسپیلبرگ»، کارگردان مشهور آمریکایی، بین مخاطبان حرفه‌ای سینما و عامۀ مردم، طرفداران زیادی دارد. «نجات سرباز رایان»، یکی از فیلم‌های اوست که دربارۀ نبرد نرماندی ساخته شده و در سال ۱۹۹۸، بیشترین فروش گیشۀ سینما را از آنِ خود کرد.

سال 1998 168 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
این فیلم برجسته است برای بازی های درخشان و نقش آفرینی بسیار خوب
جزئیات
خشونت

فیلم در فضای یکی از بزرگترین نبردهای جنگ جهانی دوم جریان دارد و صحنه‌های دردناک و خشونت‌آمیز، بی‌پرده نمایش داده شده است. دقایق ابتدایی فیلم، صحنه‌های نفس‌گیرِ درگیری در ساحل نرماندی را به تصویر می‌کشد. در این صحنه‌ها، سربازانی با دست و پای قطع شده، بدن‌های پاره و درحال سوختن نمایش داده می‌شوند. در یکی دیگر از صحنه‌ها، سرباز اسیری که به دست کاپیتان میلر رها شده بود، به‎تدریج چاقویی در سینۀ یکی از اعضای گروه میلر فرو می‌کند و او را می‌کشد. در همین حین، گلوله‌ای به گردن یکی دیگر از اعضای تیم اصابت کرده است و خون از گلوی او بیرون می‌زند و درنهایت کشته می‌شود. همچنین صحنه‌هایی از انفجار مهمّات و تکه‎تکه‎شدن بدن اعضای گروه کاپیتان نیز نشان داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

: صحنه‌های درگیری به قدری واضح و بی‌پرده است که می‌تواند باعث ترس و نگرانی شود. صحنۀ درگیری در ساحل نرماندی در ابتدای فیلم، به‌شدّت هیجان‌انگیز و میخکوب‌کننده است؛ چنانکه مخاطب مرگ را در یک قدمی خود احساس می‌کند. بارش گلوله‌ها و خمپاره‌ها بر سر متفقین منجر به غرق‌شدن آن‌ها در آب، قطع‌شدن اعضای بدنشان، تکه‌تکه‌شدن و سوختن آن‌ها می‌شود که بدون شک، صحنه‌هایی اضطراب‌آور و ترسناک است. مرگ و خطرات احتمالی در نبردهای مختلف برای گروه نجات سرباز رایان هم می‌تواند نگران‌کننده و دلهره‌آور باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در بسیاری از صحنه‌ها اعضای گروه میلر در حال سیگارکشیدن هستند و در صحبت‌کردن با هم از الفاظ رکیک استفاده می‌کنند. حتی «آپهام» که شخصیتی سالم به نظر می‌رسد در نبرد نهایی به‌خاطر شدّت فشارها، رو به استعمال دخانیات می‌آورد. در یکی از صحنه‌های ابتدایی فیلم، یک سرباز آمریکایی چند سرباز آلمانی را که تسلیم شده‌اند می‌کشد.

جزئیات
پیام مثبت

این فیلم سعی می‌کند با تصویری که از جنگ نشان می‌دهد ما را با تبعات و زشتی‌های جنگ آشنا کند و به‌نوعی یک فیلم ضد جنگ به حساب می‌آید. در طول فیلم، نتایج مثبت کار گروهی، کنترل خشم و کینه و اهمیت مسئولیت‌پذیری نشان داده می‌شود. همچنین نتیجۀ تعلّل آپهام و ترس او، که منجر به کشته‌شدن فجیع یکی از اعضای تیم میلر می‌شود، به تصویر کشیده می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

کاپیتان میلر که گروهش را به‎خوبی و با نظم مدیریت می‌کند و فردی شجاع به نظر می‌رسد، در اواسط فیلم ابراز می‌کند که با جنگ مخالف است و می‌خواهد به خانه برگردد. او بی‌دلیل انسان‌ها را نمی‌کشد تا کاری خلاف انسانیت نکرده باشد. سرباز رایان نیز فردی مسئولیت‌پذیر است که حتی وقتی که می‌تواند به خانه برگردد مأموریتش را ترک نمی‌کند و در کنار دیگر سربازان می‌ماند. جکسون، تک‌تیرانداز تیم نیز فردی باایمان است که قبل از شلیک گلوله، از خدا طلب یاری می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم دربارۀ مأموریت گروهی از سربازان آمریکایی برای نجات سربازی است که هر سه برادرش در جنگ کشته شده‌اند و در آن، دیدگاه این سربازان دربارۀ جنگ نشان داده می‌شود. درواقع نتیجۀ نهایی فیلم جنگ را مذموم نشان می‌دهد. در پایان فیلم نیز پرچم برافراشتۀ آمریکا نشان داده می‌شود که نمادی از قدرت این کشور است. این فیلم می‌تواند نکات آموزنده‌ای دربارۀ جنگ برای فرزندتان داشته ‌باشد، اما اگر فرزندتان در سنین نوجوانی این فیلم را تماشا می‌کند با توجه به کیفیت ساخت بالای آن، ممکن است از کاپیتان میلر الگو بگیرد و شما می‌توانید دربارۀ این موضوع با او گفتگو کنید. دقت کنید که ممکن است تاثیر کاپیتان میلر بر فرزندتان بیشتر از صحبت‌های شما باشد؛ دراین‌صورت بهترین راه حل گفت‌وگو است. نمایش بی‌پردۀ جنگ میزان خشونت فیلم را بسیار بالا برده است؛ این صحنه‌ها به‎قدری دقیق به تصویر درآمده‌ است که حتی می‌تواند ترسناک باشد.

خلاصه: کیفیت بالای فیلم باعث می‌شود تاثیرگذاری آن بیشتر شود و ممکن است فرزندتان از کاپیتان میلر الگو بگیرد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید چه اطلاعاتی دربارۀ جنگ جهانی دوم دارد.

از فرزند خود بپرسید که آیا نجات سرباز رایان ارزش این همه تلفات را داشت.

از فرزند خود بپرسید جنگ چه تاثیری بر سربازان می‌گذارد؟

از فرزند خود دربارۀ میزان خشونت فیلم سوال بپرسید.

از فرزند خود بپرسید کدام ویژگی اخلاقی شخصیت کاپیتان میلر را متمایز می‌کرد؟

خلاصه: از فرزند خود بپرسید که آیا نجات سرباز رایان ارزش این همه تلفات را داشت.

داستان فیلم

بعد از عملیات گستردۀ متفقین در نرماندیِ فرانسه، علیه ارتش نازی، ستاد مشترک ارتش آمریکا متوجه می‌شود که در هفتۀ گذشته، سه برادر از یک خانواده در ارتش آمریکا کشته شده‌اند و از برادر چهارم آن‌ها نیز خبری نیست. رئیس ستاد کلّ ارتش آمریکا دستور می‌دهد گروهی ویژه، به فرماندهی کاپیتان «میلر»، به دنبال او بروند و او را به خانه برگردانند. آن‌ها فقط این را می‌دانند که برادر چهارم، «جمیز رایان»، جزو گروه هوابرد ارتش متفقین است که در روز عملیات نرماندی، پشت جبهۀ نازی‌ها فرود آمده‌اند. کاپیتان میلر چند نفر از اعضای دسته‌اش را همراه با «آپهام»، سرباز بخش نقشه‌کشی که به زبان فرانسوی و آلمانی مسلّط است، برای شرکت در این مأموریت با خود می‌برد. آپهام بعد از دورۀ آموزشی تاکنون تیراندازی نکرده و در خط مقدّم نیز حضور نداشته است. او به‌دنبال برقراری ارتباط با اعضای تیم و کسب اطلاعات از آن‌هاست. در همین حین، متوجه می‌شود که کسی از گذشتۀ کاپیتان میلر چیزی نمی‌داند و اعضای تیم برای فهمیدن این موضوع 300 دلار جایزه گذاشته‌اند. تیم جستجوگر در ابتدا، به گروهی از سربازان آمریکایی برمی‌خورند که سرباز رایان را می‌شناسند. در همین موقعیت، یکی از سربازان گروه توسّط تک‌تیراندازی آلمانی کشته می‌شود. آن‌ها پس از پیداکردن سرباز رایان متوجه می‌شوند که او جیمز رایان نیست و اشتباه گرفته شده است.

بعد از این، تیم کاپیتان میلر با یک سنگر آلمانی که به تیربار مجهز است مواجه می‌شوند و تصمیم می‌گیرند آن را نابود کنند. در حین این درگیری، «وید»، پزشک گروه، کشته می‌شود. آن‌ها یک سرباز آلمانی را نیز اسیر می‌کنند. اعضای گروه می‌خواهند او را تیرباران کنند اما آپهام با او مهربان است؛ درنهایت میلر چشمان او را می‌بندد و او را در دشت رها می‌کند تا نیروهای آمریکایی او را پیدا کنند. بعد از آنکه میلر اسیر آلمانی را رها می‌کند، یکی از افراد تصمیم می‌گیرد گروه را ترک کند و این موضوع باعث درگیری او و یکی دیگر از اعضای گروه می‌شود و اینجاست که کاپیتان میلر تصمیم می‌گیرد دربارۀ گذشته‌اش توضیح دهد. او می‌گوید در گذشته معلّم بوده و می‌خواهد که جنگ هرچه زودتر تمام شود تا همه به خانه برگردند و دوست دارد تا آنجا که می‌تواند خونِ کمتری بریزد. بعد از این، اعضای گروه دوباره متّحد شده و به مسیر ادامه می‌دهند.

تیم کاپیتان میلر بار دیگر با گروهی از نیروهای آلمانی درگیر می‌شود و بعد از نابودکردن آن‌ها، با عده‌ای از سربازان آمریکایی مواجه می‌شوند که در حال دفاع از پلی استراتژیک هستند که ارتباط نیروها را با یکدیگر حفظ می‌کند. جیمز رایان نیز در میان آن‌هاست ولی حاضر نمی‌شود با گروه نجات برگردد و به آن‌ها می‌گوید که می‌خواهد در کنار سربازانِ باقی‌مانده در پل، به جنگیدن ادامه دهد و قصد بازگشت به خانه ندارد. گروه نجات هم تصمیم می‌گیرند در کنار رایان بمانند و بجنگند. در انتها، وقتی آلمانی‌ها به پل حمله کرده و در حال تصرّف آن هستند، آپهام سرباز آلمانی رها شده را می‌بیند که در حال تیراندازی به سمت کاپیتان میلر است. آپهام هم که تا آن لحظه کسی را نکشته بود، آن سرباز را می‌کشد. فیلم در پایان، دوران پیری سرباز رایان را نشان می‌دهد که در گورستان بر سر قبر کاپیتان جان اچ.میلر ایستاده است.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

نویسنده: رابرت رودات

نام بازیگران:تام هنکس_تام سایزمور_بری پپر_آدام گلدبرگ

ژانر اثر: جنگی

کشور سازنده: آمریکا

شرکت سازنده: Amblin Entertainment

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه