• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

نابینا

نابینا

بررسی تخصصی فیلم Sightless

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم «نابینا» داستان زن جوانی به نام «الن» است که یک شب و در حادثه‌ی وحشتناکی بینایی­‌اش را از دست می­‌دهد و بعد از این اتفاق، وارد داستانی مهیّج و عجیب می‌­شود. این فیلم باوجود اینکه ژانر ترسناکی ندارد، اما به‌خاطر نمایش درگیری‌ها و خشونت‌­های زیاد و پخش موسیقی دلهره‌­آور، باعث ایجاد ترس و استرس در بیننده می­‌شود. فیلم نابینا محصول کشور آمریکا در سال 2020 است و براساس یک فیلم کوتاه با همین عنوان در سال 2017 ساخته شده است.

سال 2020 89 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در صحنه‌ی ابتدایی فیلم، الن در شب درحال گذر از خیابان خلوتی است که ناگهان مردی با چهره‌ی پوشیده به سراغ او می‌آید و بعد از درگیری با الن، با اسید چشم‌های او را کور می‌کند! این اتفاق وحشتناک الن را نسبت به همه بی‌اعتماد می‌کند و گاهی تصوّر می‌کند که آن مرد به سراغش آمده است تا خفه‌اش کند. الن بعد از اینکه کسی حرف‌هایش را قبول نمی‌کند، تصمیم می‌گیرد که خودکشی کند و خود را از تراس آپارتمان پایین بیندازد. اما بعد از سقوط متوجه می‌شود که در اتاقی دربسته افتاده است و خانه‌ای که در آن زندگی می‌کرده اصلا وجود ندارد و تمام صدا‌های عجیب و ترسناک و حتی نابینایی‌اش هم کار پرستارش، «کلیتن» بوده است. الن با او درگیر می‌شود و بعد از کورکردن چشمان کلیتن با اسید، از آنجا فرار می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ژانر فیلم ترسناک نیست، اما در بسیاری از صحنه‌های آن موسیقی ترسناک و دلهره‌آور پخش می‌شود که باعث ایجاد استرس و اضطراب در بیننده می‌شود. «الن» در یک درگیریِ وحشتناک، توسط مردی که چهره‌اش را پوشانده است نابینا می‌شود و این اتفاق او را نسبت به همه‌چیز بی‌اعتماد می‌کند. او صدا‌های عجیبی از خانه همسایه می‌شنود و گاهی فکر می‌کند که کسی در خانه است و قصد دارد به او آسیب برساند؛ به‌همین‌خاطر، باوجود اینکه نابیناست و با محیط جدید آشنایی ندارد، تلاش می‌کند تا از دست آن شخص فرار کند. این تصوّرات الن به‌صورتی ترسناک و مهیّج نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

الن با ازدست‌دادن بینایی‌اش حال روحی خوبی ندارد و مدام مشروب می‌نوشد و زمانی که کسی حرف‌هایش را قبول نمی‌کند تصمیم می‌گیرد با پایین‌انداختنِ خودش از تراس آپارتمان خودکشی کند. همچنین لانا، همسایه‌ی الن، در صحنه‌ی کوتاهی از فیلم سیگار می‌کشد.

جزئیات
پیام مثبت

لانا به‌خاطر تهدید‌های برادرش، «کلیتن»، مجبور می‌شود نقش همسایه‌ی خانه‌ی الن را بازی می‌کند، اما او با وجود ترس از برادرش حقیقت را به الن می‌گوید و او را از آن جای متروک نجات می‌دهد.

جزئیات
الگوی مثبت

لانا، خواهر کلیتن، نقش همسایه‌ی الن را بازی می‌کند و از هر زمانی که برادرش در خانه نیست استفاده می‌کند تا پیش الن برود با گفتن حقیقت، راه فرار را به او نشان دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «نابینا» باوجود اینکه در ژانر درام است، اما ترس و خشونت زیادی دارد و صحنه‌­های زیادی از درگیری، خونریزی و خودکشی همراه با پخش موسیقی دلهره‌آور به نمایش می‌گذارد و استرس و ترس زیادی به بیننده منتقل می‌­کند. به‌همین‌خاطر لازم است هنگام تماشای این فیلم، در کنار فرزندتان باشید.

                                                                                                                                                                       

خلاصه: فیلم خشونت و ترس بالایی دارد و تماشای آن باعث ایجاد ترس و استرس در بیننده می­‌شود و تماشای آن مناسب کودکان نیست.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

عواقب استفاده از راه‌­های خشونت‌آمیز چیست؟ چرا «لانا» به «الن» کمک کرد؟ چرا «الن» به همه بی‌­اعتماد بود؟ چرا «الن» می‌خواست خودکشی کند؟ آیا خودکشی «الن» راهکار خوبی برای فرار از مشکل بود؟

خلاصه: علت رفتار­های خشونت‌آمیز «کلیتن» چه بود؟

داستان فیلم

«الن» زن جوانی است که به‌خاطر اختلاف با همسرش طلاق می‌گیرد، اما همسرش برای انتقام به سراغش می­‌آید و بعد از درگیری با الن، با اسید چشم‌های او را کور می‌­کند. بعد از بستری‌شدن الن در بیمارستان، برادرش خانه­‌ای برای او فراهم می‌کند تا کم‌کم با وضعیت جدیدش کنار بیاید. همچنین پرستار ماهری به نام «کلیتن» استخدام می‌­کند تا به الن آموزش­‌هایی بدهد.

اما الن هنوز در شوک اتفاق وحشتناکی است که پشت سر گذاشته و نسبت به همه‌چیز بی­‌اعتماد است. او مدام در خانه صدا­های عجیبی می‌­شنود و تصوّر می‌­کند که کسی قصد دارد به او آسیب برساند. یک شب صدای فریاد­های همسایه‌اش را می‌شنود و به کمک او می‌­رود، اما «لانا»، همسایه‌­اش، به او می‌­گوید که اتفاقی نیفتاده است و همه‌چیز خوب است! الن که مطمئن است لانا رفتار­های مشکوکی دارد همه‌چیز را برای کلیتن تعریف می‌­کند، اما او حرف­‌هایش را باور نمی‌کند.

کلیتن به الن می‌گوید که به او علاقه دارد و درصورت همکاری می‌­تواند زودتر حال او را خوب کند، اما الن که از نابینایی خسته شده است تصمیم می‌­گیرد خودکشی کند و خودش را از تراس پایین می‌اندازد. اما بعد از سقوط متوجه می‌­شود که در اتاق بسته­‌ای افتاده است و جایی که در آن زندگی می‌­کرده یک متروکه است و تمام صدا­های عجیب و ترسناک و نابینایی‌اش در آن شب هم کار کلیتن بوده است که برای این کار نقشه‌­های زیادی کشیده است و خواهرش، لانا را هم مجبور به بازی در نقش همسایه کرده است. در همان زمان که کلیتن نقشه­‌هایش را تعریف می‌کند، الن با او درگیر می‌شود و با اسید چشمانش را کور می‌کند و با کمک­‌ لانا از آن متروکه فرار می‌کند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان: Cooper Karl/ کوپر کارل

نویسنده:  Cooper Karl/ کوپر کارل

نام تهیه کننده: Todd Y. Murata/ تود موراتا

نام بازیگران: Alexander Koch / الکساندر کخ - Madelaine Petsch/ مادلین پچ - Deniz Akdeniz / دنیز آکدنیز

نام شخصیت‌ها:

 الن: دختر نوازنده‌ای است که در یک حادثه‌ی وحشتناک بینایی‌اش را از دست می‌دهد و حالا در تلاش است تا برای ادامه‌ی زندگی با این اتفاق کنار بیاید.

 کلیتن: مردی است که توسط برادر الن استخدام شده است تا از الن پرستاری کند، اما در کنار پرستاری، کار­های عجیبی انجام می‌دهد.

لانا: همسایه‌ی الن است و او را در حل معما کمک می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Headlong Entertainment/ هدلانگ اینترتیمنت

مخاطب اثر: نوجوان، بزرگسال

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد