• امروز : 10 آذر 1400
logo

نقد و بررسی فیلم مولان (mulan)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

مولان دختری شجاع و با نیروی بدنی خارق‌العاده است. او در لباسی مردانه به جنگ با دشمنان امپراتوری چین می‌رود و جان امپراتور را نجات می‌دهد. این فیلم بر صفاتی مانند وفاداری، شجاعت، صداقت و ایثار برای خانواده، فارغ از جنسیت تاکید می‌کند. نسخه‌ی انیمیشن این فیلم را در سال ۱۹۹۸ کمپانی دیزنی ساخت و اکنون شاهد نسخه‌ی لایو اکشن (پویانمایی ـ فیلم) این داستان هستیم. نسخه‌ی اخیر آن به نسبت انیمیشن ۱۹۹۸ با استقبال کمتری از جانب منتقدان روبرو شده است.

سال ۲۰۲۰ یک ساعت و ۵۳ دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند داستان مولان بر پرورش استعداد‌های سرکوب‌شده‌ی زنان تاکید می‌کند. مولان دختر جنگجویی است که علی‌رغم اعتقاد مردم جامعه و خانواده‌اش مبنی بر این که دختران باید در خانه بمانند و با دقت و ظرافت به خانه‌داری و هنر‌های مربوط به آن بپردازند و خود را برای شوهر‌داری آماده کنند و استعداد‌های دیگرشان را ندیده بگیرند، شمشیر و زره پدرش را برمی‌دارد و به ارتش چین می‌پیوندد تا از کشورش دفاع کند. در پایان داستان مولان که زنانگی خودش را انکار می‌کرد، موهای بلندش را باز می‌کند و دیگر خودش را سرکوب نمی‌کند.  فیلم مولان می‌تواند باب گفتگو با فرزندان نو‌جوانتان درباره‌ی نقش زنان و جایگاه‌ آن‌ها در جامعه و نوع فعالیت‌های اجتماعی آن‌ها را بگشاید و به شما کمک کند تا با فرزندتان درباره‌ی چگونگی حضور زنان در جامعه تبادل نظر کنید.

بیشتر بخوانید: در این یادداشت نتایج پژوهش‌ جدید دانشگاه بریگم یانگ را منتشر کرده‌ایم که دربارۀ دلایل علاقمندی دختران به پرنسس‌های دیزنی است. از پرنسس‌هایی همچون سیندرلا که دختران را به رفتارهای اشرافی سوق می‌دهند تا مولان که تاکیدش بر جنگجویی و جسارت است؛ اما خودش لحنی فمینیستی دارد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

وقتی مولان از جانب خانواده‌اش سرزنش می‌شد چه احساسی داشت؟ (اگر جای او بودی چه می‌کردی؟)

چرا مردم دهکده مولان را سرزنش می‌کردند؟

ادامه متن

داستان اثر

مولان دختری شجاع است که در دهکده‌ای کوچک و در کنار مردمی با عقاید سنتی، به همراه خانواده‌اش زندگی می‌کند. مولان بر خلاف سایر دختران دهکده، رفتاری پر‌تحرک دارد و در کار‌ها به پدر خود کمک می‌کند. هنگامی که مولان بزرگ می‌شود، تلاش می‌کند تا نیروی خودش را مخفی کند و سر به زیر باشد. در همین هنگام دشمن (روران‌ها) به رهبری مردی خشن به نام «بوری خان» به پایگاه‌های متعددی از کشور چین در «راه ابریشم» حمله می‌کند و امپراتور حکم می‌کند که از هر خانواده‌ در سرزمین چین، باید یک مرد در ارتش حضور پیدا کند. پدر مولان در یکی از جنگ‌های گذشته‌ی امپراتوری چین، مجروح شده است و نمی‌تواند به راحتی راه برود، با این حال چون دو فرزند دختر دارد، خودش عزم رفتن به جنگ می‌کند. مولان در شب اعزام نیرو‌ها، شمشیر و زره پدرش را برمی‌دارد و مخفیانه به محل آموزش نیرو‌های ارتش چین می‌رود و خودش را به جای پسر خانواده‌ی هوآ و با نام «هوآ جون» معرفی می‌کند. هنگام حمله‌ی ارتش روران‌ها، مولان با توانایی فوق‌العاده‌اش در تیراندازی، مبارزه می‌کند. ساحره‌ای در کنار رهبر دشمنان چین، بوری خان، حضور دارد و پیروزی‌های بسیاری برای روران‌ها به ارمغان می‌آورد. مولان با او می‌جنگد و بعد از آن با باز کردن گیسوان خود و برداشتن کلاه و زرهش، دیگر زن بودن خودش را انکار نمی‌کند. مولان موجب پیروزی گروهان خود درجنگ شده و به قصر می‌رود و جان امپراتور را نیز نجات می‌دهد. بعد از جنگ به دهکده‌شان می‌رود و در همین حین از جانب امپراتور درخواستی مبنی بر پیوستن مولان به نیروهای محافظتی امپراتوری فرستاده می‌شود. مولان شمشیر گرانبهایی نیز دریافت می‌کند که روی آن سه فصیلت مهم حک شده است: وفادار، شجاع، راستین و از خود گذشتگی برای خانواده.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: نیکی کارو

نویسنده/ مترجم: ریک جافا/ آماندا سیلور

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه

افزودن دیدگاه در مورد مولان

مناسب برای رده سنی
این اثر چطور بود

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>