مولان

بررسی تخصصی فیلم mulan

مولان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

مولان دختری شجاع و با نیروی بدنی خارق‌العاده است. او در لباسی مردانه به جنگ با دشمنان امپراتوری چین می‌رود و جان امپراتور را نجات می‌دهد. این فیلم بر صفاتی مانند وفاداری، شجاعت، صداقت و ایثار برای خانواده، فارغ از جنسیت تاکید می‌کند. نسخه‌ی انیمیشن این فیلم را در سال ۱۹۹۸ کمپانی دیزنی ساخت و اکنون شاهد نسخه‌ی لایو اکشن (پویانمایی ـ فیلم) این داستان هستیم. نسخه‌ی اخیر آن به نسبت انیمیشن ۱۹۹۸ با استقبال کمتری از جانب منتقدان روبرو شده است.

سال ۲۰۲۰ یک ساعت و ۵۳ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های جنگ و درگیری به صورت مکرر نمایش داده می‌شود. هر‌چند صحنه‌های خون‌ریزی و کشته شدن به صورت واضح نمایش داده نمی‌شود، اما استفاده از شمشیر، تیر و کمان، منجنیق آتشین و... مشهود است. در یکی از صحنه‌ها اندکی خون‌ریزی مشاهده می‌شود. مردی به درون شعله‌های آتش سقوط می‌کند. دشمن سپاه چین را با منجنیق خود هدف می‌گیرد. ریزش بهمن به علت تیراندازی مولان ارتش دشمن را در خود غرق می‌کند. صحنه‌هایی از تهدید به قتل و خشونت کلامی دیده می‌شود. مولان با وجود شجاعت و شایستگی‌ای که در جنگ از خود نشان می‌دهد از جانب فرمانده تهدید به اعدام می‌شود. جان مردم عادی در شهر توسط ارتش روران‌ها به خطر می‌افتد و روران‌ها هر که را سر راهشان قرار بگیرد از بین می‌برند. سقوط از ارتفاع، کشتن و تیرخوردن بارها دیده می‌شود. نگرانی دائمی نسبت به طرد شدن توسط افراد خانواده و جامعه از خشونت‌های روانی فیلم محسوب می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تعقیب و گریز مکرر، خطر غرق شدن نیروهای ارتش چین در بهمن، نیروی ‌جادویی و خارق‌العاده‌ی ساحره‌ای در سپاه دشمن که بی‌رحمانه می‌جنگد، نمایش صحنه‌‌هایی که در آن جان مردم شهر، مولان و دوستانش و همچنین امپراتور چین در خطر جدی است. سپاه روران‌ها (دشمنان چین) بسیار مخوف و خشن نمایش داده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مردم دهکده در حالی که مولان به پدرش کمک می‌کند، به خاطر رفتار‌هایی که از نگاه آن‌ها پسرانه است، او را سرزنش می‌کنند. در اردوگاه یکی از سرباز‌ها بی‌دلیل دیگران را اذیت می‌کند. سرباز‌ها دور یکدیگر جمع می‌شوند و از ویژگی‌های زن مورد علاقه‌شان می‌گویند که تمام این ویژگی‌ها به زیبایی‌های ظاهری، فارغ از خصوصیات اخلاقی مربوط می‌شود. یکی از سربازها تصویری نقاشی شده از یک زن زیبا را نگه‌می‌دارد و دیگری سعی می‌کند نقاشی را از دست او بگیرد. سربازها در اردوگاه برهنه می‌شوند و این مولان را معذب می‌کند. مولان با وجود نیت خیری که دارد، به دیگران دروغ می‌گوید و وسایل پدرش را بی‌اجازه برمی‌دارد (در پایان عذر‌خواهی کرده و پشیمان می‌شود). صدر اعظم به امپراتوری خیانت می‌کند و در روز جنگ به سربازان قصر دستور می‌دهد که پست خود را ترک کنند (ساحره‌ی ارتش روران‌ها خود را به شکل صدر اعظم در می‌آورد).

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

از اهمیت وفاداری، شجاعت، صداقت و از خود گذشتگی برای خانواده و کشور در طول داستان صحبت می‌شود. روی شمشیر مولان چهار ویژگی وفاداری، شجاعت، صداقت و از خود گذشتگی حک شده است. سخت‌کوشی، پنهان نکردن استعداد‌ و موهبت‌‌های ذاتی و تلاش برای شکوفا کردن آن‌ها، دوستی، کمک کردن و حمایت از دیگران از دیگر پیام‌‌های فیلم است. فعالیت اجتماعی و پرورش استعداد‌‌های ذهنی و جسمانی فارغ از جنسیت، از پررنگ‌ترین پیام‌های این داستان است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مولان دختری شجاع، باهوش، سخت‌کوش و مهربان است. او برای کمک کردن به خانواده‌ و پدر خود به جنگ می‌رود. با وجود این که با نیت خیر خودش را به عنوان یک مرد جا می‌زند اما در پایان بابت دروغی که به دیگران گفته عذرخواهی می‌کند، مولان، جان خود را برای پیروزی کشورش و نجات امپراتور به خطر می‌اندازد و در این راه پیروز می‌شود. مولان در میدان جنگ به دوستانش کمک می‌کند. مولان باعث می‌شود زنی که از موهبت‌های خاص خود در راه شر استفاده می‌کند، به خودش ایمان بیاورد و متوجه بشود که می‌تواند از نیروی خارق‌العاده‌اش برای کمک به کشور و مردمش استفاده کند. مولان به خانواده‌اش عشق می‌ورزد و درخواست امپراتور مبنی بر عضویت در جایگاه ویژه‌ی تیم حفاظتی امپراتور را به خاطر خانواده‌اش رد می‌کند و به دیدن آن‌ها می‌رود.

ادامه متن

وقتی مولان از جانب خانواده‌اش سرزنش می‌شد چه احساسی داشت؟ (اگر جای او بودی چه می‌کردی؟)

چرا مردم دهکده مولان را سرزنش می‌کردند؟

به نظرت مولان راه دیگری برای همراه شدن با ارتش چین داشت؟

چرا آن زن ساحره، از نیروی خود علیه مردم استفاده می‌کرد؟

تا حالا شده احساس کنی به خاطر جنسیتت نمی‌توانی فعالیت مفید و لازمی را انجام دهی؟ (می‌توانید این سوال را از پسر و دختر خود بپرسید)

در این مواقع چه احساسی داری؟

خلاصه: تا حالا شده احساس کنی به خاطر جنسیتت نمی‌توانی فعالیت مفید و لازمی را انجام دهی؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه