• امروز : 2 مهر 1402
logo

نقد و بررسی فیلم مصلحت

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

4 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

21517 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 14 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
فضای فیلم در سال‌های اول بعد از انقلاب است. داستان ازآنجایی آغاز می‌شود که «مهدی» پسر آیت‌الله مشکاتیان که یکی از مقامات بلندپایه‌ی قوه‌ی قضائیه است، مرتکب قتل می‌شود اما از پذیرفتن آن سر باز می‌زند و اطرافیان پدرش به خاطر «مصلحت» انقلاب، سعی می‌کنند کس دیگری را به جای او متهم جلوه دهند.

ژانر : اکشن تاریخی ماجراجویی معمایی

سال 1399 جزئیات کامل اثر
32 مناسب خانواده 15 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 8 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان فیلم «مصلحت» در حال‌وهوای دهه‌ی شصت است. پسر یک مقام بلندمرتبه در قوه‌ی قضائیه (مهدی نوروزی) در یکی از درگیری‌های روبه‌روی دانشگاه تهران مرتکب قتل می‌شود و اطرافیان پدرش سعی در لاپوشانی این موضوع دارند، تااینکه یکی از دادستان‌هایی که پرونده از زیر دست او رد شده است (وحید رهبانی) به قضیه مشکوک می‌شود.

مخاطب این داستان بزرگسال است اما اگر فرزندتان خواست این محصول را با شما تماشا کند بهتر است درباره‌ی پیام‌های مثبت و منفی داستان با او صحبت کنید. یکی از مسائلی که بهتر است درباره‌ی آن صحبت کنید شخصیت و ویژگی‌های شخصیتی «مسعود» است. آیا او همه‌ی کارهایش از روی دلسوزی برای مهدی است؟ هدف نهایی او از انجام این کارها چیست؟ عقده‌های پیشین خودش یا دلسوزی واقعی برای نظام و انقلاب؟

لازم است والدین بدانند که در این فیلم مرگ رخ می‌دهد. غم حاصل از این مرگ به‌صورت واضح در خانواده‌ هویداست. گفت‌وگو درباره‌ی فیلم را فراموش نکنید. نظرات فرزندتان را بشنوید و نظرات خود را بگویید. بهتر است درباره‌ی این بازه‌ی زمانی که فیلم در آن رخ می‌دهد صحبت کنید تا درک مسائل و داستان برای فرزندانتان آسان‌تر شود. این گفت‌وگوها به‌ویژه در سنین نوجوانی، اگر همراه با منطق، آرامش و درک متقابل باشد، احساس تعلّق و نزدیکی فرزندتان به خانواده‌اش را بیشتر می‌کند و باعث احساس راحتی بیشتر نوجوان با خانواده می‌شود. می‌توانید تماشای فیلم را بهانه‌ای برای صحبت‌کردن با فرزندانتان پیرامون مسائل اجتماعی و آسیب‌های بی‌عدالتی در جامعه قرار دهید.

خلاصه : می‌توانید تماشای فیلم را بهانه‌ای برای صحبت‌کردن با فرزندانتان، پیرامون مسائل اجتماعی و آسیب‌های بی‌عدالتی در جامعه قرار دهید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزندتان درباره‌ی دهه 60 و اتفاقات آن دوران صحبت کنید.

درباره‌ی شخصیت‌ها و ویژگی‌هایشان با او سخن بگویید.

«مصلحت» به چه معناست؟ چه کاری مطابق با مصلحت است؟

خلاصه: درمقابل بی‌عدالتی، چه رفتار‌هایی به مصلحت است؟ چه چیز‌هایی از اوایل انقلاب می‌دانی؟

داستان اثر

فضای فیلم در سال‌های اول بعد از انقلاب است. داستان از آنجایی آغاز می‌شود که «مهدی» پسر آیت‌الله مشکاتیان که یکی از مقامات بلندپایه‌ی قوه‌ی قضائیه است، مرتکب قتل می‌شود. اطرافیان پدرش برای پوشاندن این قضیه از جعل سند، تهدید و تطمیع استفاده می‌کنند و سرباز بیگناهی را به جای «مهدی» به قتل متهم می‌کنند. خانواده‌ی آن سرباز بیگناه به دادستان «جلالی» مراجعه می‌کنند و از او می‌خواهند با عدالتی که از او سراغ دارند، پرونده را پیگیری کند.

پیگیری‌های دادستان «جلالی» به جایی می‌رسد که متوجه می‌شود در پرونده تناقضات زیادی وجود دارد. او سعی می‌کند قاتل اصلی را پیدا کند و مدارک را به خانواده‌ی مقتول برساند و از آن‌ها بخواهد به‌دنبال حقیقت بروند. «حسین جلالی» به‌دنبال عدالت است و این موضوع را چندین بار صراحتاً بیان می‌کند. اطرافیان آیت‌الله مشکاتیان که به‌دنبال لاپوشانی این موضوع بودند متوجه سنگ‌اندازی‌های «جلالی» می‌شوند و درصدد حذف او و دوستانش برمی‌آیند. آیت‌الله مشکاتیان به نحوی از عملکرد اطرافیانش باخبر می‌شود. او تلاش می‌کند تا کارهایی که برخلاف میلش و بر ضد عدالت انجام شده بود را اصلاح کند و پرونده را به روند قانونی بازگرداند.

جزئیات اثر

کارگردان: حسین دارابی

نویسنده: حسین دارابی

نام تهیه کننده: محمدرضا شفاه

نام بازیگران: فرهاد قائمیان / وحید رهبانی / مجید نوروزی / امیر نوروزی / مهدی حسن نیا

شخصیت‌ها:

آیت‌الله مشکاتیان: فرهاد قائمیان در نقش روحانی بلندمرتبه‌ای در قوه‌ی قضائیه بعد از انقلاب و دست راست آیت‌الله بهشتی است.

حسین جلالی: وحید رهبانی در نقش دادستانی درستکار و عدالت طلبی است که همه به او اطمینان دارند.

مهدی مشکاتیان: با بازی مجید نوروزی که نقش پسر آیت‌الله مشکاتیان را بازی می‌کند و طی حادثه‌ای باعث مرگ یک نفر می‌شود.

مسعود: با بازی امیر نوروزی نقش منفی داستان و شخصیتی که با عقده‌های فراوان از رژیم شاهنشاهی حالا که در دولت انقلابی مسئولیتی دارد به‌دنبال عقده‌گشایی است.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: باشگاه فیلم سوره

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : زینب آشنا

۸ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 7 +

عالی بدون توضیح

بزرگسال

توسط : شیوا حسابی

۱ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

فیلم واقعا عالی بود و ارزش چند بار دیدن رو داره

بزرگسال

توسط : محمدمهدی بهرامیان

۲۳ مرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 13 +

فیلمیه که بیشتر بزرگترها و بخصوص اونهایی که سمتی و مسئولیتی دارن باید ببینن و الگو بگیرن

بزرگسال

توسط : حسین جعفری رنجبر

۲۱ مرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 14 +

یه فیلم خوب چهارچوب بندی قوی با کارگردانی عالی، فیلنامه با پالت، درون مایه، بن مایه حول محوریت داستانی عالی و بازیگردانی خوب، و یه مشکل شرکت اوج متعلق به سپاه پاسداران و بسیج، بیت فرزانه که باعث مستقیماً کلی پول توی جیب سپاه بسیج رهبر بره

بزرگسال

توسط : محمد محمودی

۶ تیر ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

واقعا عالی دوست داشتم یه روز این آخوند ها ریشه کن بشن چه حالی میده

بزرگسال

توسط : فاطمه کربیرانوند

۳۰ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

عالی

بزرگسال

توسط : زهرا صدیقی

۲۰ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

به نظر من مخاطب عام فیلمنامه قوی ای داشت که علاوه بر درگیر کردن قوی و همزادپندارانه مخاطب و شخصیت ها محتوای قابل تامل ، مهم و وحدت آفرینی رو داشت و مشخصا برای وقت و شعور مخاطب ارزش قائل شده بود.

بزرگسال

توسط : زهره جهان تیغ

۳۰ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

بسیار عالی امیدوارم از این دست آثار بیشتر در سینما مشاهده شود.

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد مصلحت

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!