• امروز : ۷ بهمن ۱۳۹۹

مربای شیرین

بررسی تخصصی فیلم

مربای شیرین

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

فیلم «مربای شیرین» داستان پسر نوجوانی به نام جلال است که موفق به بازکردن در مربایی که خریده است نمی­شود. او برای بازکردن در شیشه، از همسایه و معلمان خود کمک می­خواهد؛ اما آن­ها هم موفق نمی­شوند. جلال بعد از بررسیِ شیشه­‌های دیگر متوجه می­شود ایراد از کارخانه است و به‌دنبال راهی برای شکایت از کارخانه می­گردد. فیلم پیام­های مثبتی درباره‌ی اسراف و حق­طلبی دارد.

 

سال 1380 96 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

با اینکه میزان خشونت در فیلم کم است؛ اما در برخی از صحنه‌های فیلم، درگیری کوتاهی بین شخصیت‌ها نمایش داده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شمس الدین قندچی، صاحب کارخانه، فرد سودجویی است که برای حل مشکل درهای مربا نقشه‌ای می¬کشد و با دادن وعده‌ی جایزه، مردم را فریب میدهد. او همچنین برای جلوگیری از پلمپ‌شدن کارخانه به مأمور اداره‌ی نظارت بر غذا، پیشنهاد رشوه می¬دهد.

جزئیات
پیام مثبت

از پیام های مثبت فیلم تلاش برای گرفتن حق و مذمت اسراف است. جلال برای شکایت از کارخانه و پیگیری مشکل شیشه های مربا، از افراد زیادی کمک می گیرد؛ اما کسی او را همراهی نمی کند. بااین‌حال جلال از تلاش دست برنمی‌دارد و با آگاه¬سازی مردم از اسراف مربا، موفق به پلمپ‌کردن کارخانه می¬شود.

جزئیات
الگوی مثبت

جلال پسر باپشتکار و حق¬طلبی است که برای پیداکردن راه‌حل و شکایت از کارخانه تلاش زیادی می کند. شمس الدین قندچی، صاحب کارخانه، به‌جای حل مشکل شیشه¬ها به مردم وعده‌ی جایزه می دهد. جلال هم با اطلاع رسانی به مردم، آن ها را متوجه فریب صاحب کارخانه و اسراف مرباها می کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا جلال به‌دنبال شکایت از کارخانه‌ی مربای شیرین بود؟

اگر جای جلال بودی، بعد از مخالفت معلمان و خانواده‌­ات همچنان به‌دنبال حل مشکل و شکایت می­رفتی؟

جلال در برنامه تلویزیونی چه پیام مثبتی درباره‌ی شکستن شیشه­‌ها و دریافت جایزه به مردم داد؟

چرا جلال بعد از عذرخواهی صاحب کارخانه از او، رضایت نداد؟

اگر جای جلال بودی، بعد از کادو­هایی که صاحب کارخانه به تو داد، رضایت می‌دادی؟

خلاصه: رمز موفقیت جلال در اثبات ایراد شیشه­های مربا چیست؟ پیگیری جلال برای گرفتن حقش چه نتایجی برای دیگران داشت؟

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم مربای شیرین درباره‌ی چند نوجوان یازده تا دوازده‌ساله است که به‌دنبال حق و اجرای قانون هستند و چون شخصیت­های اصلی فیلم نوجوان هستند، فرزند شما به‌خوبی می­تواند با آن­ها هم‌ذات‌پنداری کند و آن­ها را الگو قرار دهد.

شما می­توانید با گفت‌وگو و طرح سؤالاتی دربار‌ه‌ی رفتار جلال، فرزندتان را در جایگاه او قرار دهید و او را به فکرکردن درباره‌ی کارهایی که دوست دارد در آن موقعیت انجام دهد، دعوت کنید و با این کار امکانِ تأثیرپذیرفتن فرزندتان از پیام‌های مثبت فیلم را بیشتر فراهم کنید. توصیه می‌شود درباره‌ی روحیه جلال و پیگیری‌های او برای گرفتن حقش،‌ با فرزند خود صحبت کنید و فضای گفت‌وگو را برای فرزند نو‌جوانتان ایجاد کنید.

خلاصه: درباره‌ی ویژگی­ها و رفتار جلال با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

داستان فیلم

«مربای شیرین» مربایی معروف و پرفروش در بین مردم است. «جلال پورزند» نوجوانی است که با پول­هایش یک مربا می­خرد؛ اما بعد از تلاش­های بسیار و انجام راه­های مختلف موفق به بازکردن در مربا نمی‌شود، برای همین تصمیم می­گیرد آن مربا را به بقالی ببرد و تعویض کند. جلال بعد از تعویض و امتحان درِ آن مربا، متوجه می­شود ایراد از کارخانه‌ی مرباسازی است و تمامی شیشه­‌های مربا باز نمی­شود. او برای شکایت از آن کارخانه به اداره‌ی «نظارت بر غذا» می­رود؛ اما به‌خاطر سن کم نمی­تواند شکایت کند. صاحب کارخانه، «شمس‌الدین قندچی»، هم برای حل این مشکل نقشه‌ای می­کشد و برای بازشدن در مربا جایزه‌ی ماشین می‌گذارد. جلال که از این اتفاق عصبی است، با مردی که نان­های خشک را جمع می­کند، دراین­باره صحبت می‌کند و او راضی می­شود تا از کارخانه شکایت کند. بعد از شکایت، کارخانه بسته می­شود و مردم متوجه فریب صاحب کارخانه و وعده‌ی ماشین برای فروش بیشتر می­شوند.

جزئیات فیلم

کارگردان / مؤلف: مرضیه برومند

نویسنده / مترجم: فرهاد توحیدی

نام تهیه‌کننده: علی کلیج

نام بازیگران: لیلا حاتمی، محمدرضا شریفی‌نیا، مانی نوری، گوهر خیراندیش، امیرحسین صدیق، ژاله صامتی

نام شخصیت‌ها:

جلال: پسر باپشتکار و حق­طلبی که برای پیداکردن راه‌حل و شکایت از کارخانه، تلاش زیادی می­کند،

شمس­الدین قندچی: فرد سودجویی که صاحب کارخانه‌ی مربای شیرین است و برای حل مشکل در­های مربا، نقشه‌ای می­کشد و با دادن وعده‌ی جایزه، مردم را فریب می­دهد.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه