• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

مجاورت

مجاورت

بررسی تخصصی فیلم PROXIMITY

author-img

توسط : سیده محدثه شبیری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم سینمایی «مجاورت» تولید سال 2020 و اثری در ژانر علمی تخیلی است. این فیلم به موضوع ربوده‌شدن انسان‌ها توسط موجودات فضایی و تجارب متفاوت آن‌ها می‌پردازد. میزان ترس فیلم به دلیل نمایش واضح موجودات فضایی، نحوه‌ی ربوده‌شدن انسان‌ها و تنوّع و کثرت انسان‌های ربوده‌شده بالاست.

سال 2020 119 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت زیاد و آزارنده‌ای در فیلم مشاهده نمی‌شود. خشونت کم و بیشتر در حد حمله‌های زبانی مردم و قضاوت‌هایشان درباره‌ی ادعای ایزاک است.

جزئیات
ترس

ترس ناشی از نمایش چهره‌ی موجودات فضایی، کشیده‌شدن آدم ها به داخل سفینه و تقلّای آن‌ها برای فرار، موسیقی ترسناک برخی صحنه‌های فیلم، واقعی‌بودن و بی‌پرده‌بودن ترس از موجودات فضایی در مجموع موجب ایجاد لحظاتی وحشت‌انگیز در فیلم شده‌اند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری اجتماعی خاصی در فیلم دیده نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

ایزاک و سارا که درد مشترکی را تجربه کرده‌اند. آن‌ها به کمک زد یک تیم تشکیل می‌دهند و از راه‌های مختلف به دنبال یافتن کارل می‌روند. علی‌رغم سنگ‌اندازی‌های او، ناامید نشده و باهوشمندی بالاخره کارل را می‌یابند. این همکاری گروهی در مسیر فرار از مأموران سازمان مخفی نیز، موجب نجات و رهایی آنان می‌شود. ناامیدنشدن، پشتکار و کار گروهی از پیام‌های مثبت اثر محسوب می‌شوند.

جزئیات
الگوی مثبت

قضاوت‌ها و ناباوری‌های مردم ایزاک را ناامید نمی‌کند و او به دنبال یافتن حقیقت می‌رود. تلاش و پشتکار او برای پیداکردن حقیقت از راه‌های مختلف، الگوی مثبتی برای پشتکار و ناامیدنشدن است. ایزاک با اقدامی فداکارانه، سارا را از دست مأموران سازمان مخفی نجات می‌دهد و فقط به فکر فرارکردن خود نیست. زد هم هرچند تازه این دو نفر را شناخته است، ولی بی‌دریغ به آن‌ها کمک می‌کند. رفتارهای فداکارانه و همدلانه‌ی ایزاک و زد الگوی مناسبی برای مخاطبان به شمار می‌رود.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

مهم‌ترین نکته‌ای که باید توسط والدین مورد توجه قرار گیرد این است که فیلم سینمایی «مجاورت» مناسب بزرگسالان است، نه کودکان. زیرا این فیلم با نمایش تصاویری بی‌پرده از چهره‌ی ترسناک و نحوه‌ی صحبت‌کردن عجیب موجودات فضایی و همچنین به ‌تصویرکشیدن تنوّع و کثرت ربوده‌شدگان، ممکن است در کودکان و حتی نوجوانان، ایجاد وحشت کرده و آن‌ها را نگران ربوده‌شدن توسط موجودات فضایی کند.

گفت‌وگو درباره‌ی اینکه هرچند گزارش‌هایی توسط افراد مختلف درباره‌ی ربوده‌شدن توسط موجودات فرازمینی ارائه شده، اما پس از بررسی‌های زیاد، هیچ‌کدام از این گزارش‌ها و تصوّرها مورد تأیید علمی قرار نگرفته است می‌تواند از حجم ترس و نگرانی فرزندتان بکاهد.

خلاصه: موجودات فرازمینی و ارتباط انسان‌ها با آن‌ها  از مواردی هستند که در این فیلم سینمایی به آن‌ها پرداخته شده است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

تماشای این فیلم فرصت مناسبی است که با فرزندان خود درباره‌ی علم نجوم، امکان علمی وجود شرایط زندگی در سایر سیارات و... صحبت و تبادل‌نظر کنید. می‌توانید این سوال‌ها را از فرزندتان بپرسید:

امکان وجود موجودات هوشمند در سایر سیاره‌ها چقدر است؟

آیا وجود آن‌ها اثبات شده یا در حد فیلم‌های علمی تخیلی است؟

میزان اطلاعاتت درباره‌ی شرایط زیستی سایر سیاره‌ها چقدر است؟

خلاصه: دامنه‌ی گسترده‌ی مسائل مرتبط با نجوم امکان تبادل‌نظر و گفت‌وگو در این خصوص را با فرزندتان مهیا می‌نماید.

داستان فیلم

فیلم سینمایی «مجاورت» تولید سال 2020 است. این فیلم ماجرای «ایزاک» کارمند جوان ناساست که توسط موجودات فضایی ربوده می‌شود. وی پس از چندروز در مکانی دیگر به هوش می‌آید و پس از بازگشت به خانه، درمی‌یابد که نیروی عجیبی پیدا کرده است.

ایزاک متوجه می شود در دوربینش فیلمی از لحظه‌ی مواجهه‌اش با موجودات فرازمینی ضبط شده است. او فیلم را در اینترنت بارگذاری می‌کند. اما با قضاوت‌ها و ناباوری‌های مردم مواجه می‌‌شود.

ایزاک سعی می‌کند انسان‌های دیگری را که ادعا کرده‌اند توسط فضایی‌ها ربوده شده‌اند پیدا کند. در این مسیر، با دختری به نام «سارا» که چنین تجربه‌ای دارد ملاقات می‌کند. چند روز بعد، ایزاک و سارا توسط یک سازمان مخفی که هدفش تحقیقات درباره‌ی موجودات فضایی است ربوده می‌شوند. ولی آن‌ها می‌توانند به کمک نیروی ماورایی ایزاک از آنجا فرار کنند.

هدف بعدی این دو نفر پیداکردن مردی به نام «کارل» است که تجریه‌ی مشابهی در سال‌های دور داشته است. همچنین طی ماجراهای تعقیب‌وگریز با مأموران آن سازمان مخفی، با هکری به نام «زد» همراه می‌شوند.

در انتهای فیلم، کارل بالاخره می‌تواند با موجودات فرازمینی تماس بگیرد. موجودات فضایی به کلبه‌ی کارل آمدند و این چهار نفر توانستند رودررو با فضایی‌ها صحبت کنند و جواب سؤالاتشان را بگیرند.

جزئیات فیلم

کارگردان: اریک دموسی

نویسنده: اریک دموسی

بازیگران: رایان ماسون، هایدی کوان، کریستین پرینتیک، شا جونز، دان اسکریبنر، بن سالیون، ایان کولمن و مکس کاتلر

شخصیت‌ها:

ایزاک: پسری که توسط موجودات فضایی ربوده شده و پس از بازگشت به زمین، به دنبال افرادی می‌گردد که تجربه‌ی مشابهی دارند.

سارا: دختری که تجربه‌ی ربوده‌شدن توسط فضایی‌ها را دارد و همراه ایزاک به دنبال یافتن پاسخ سؤالاتشان می‌روند.

کارل: پیرمردی که در جوانی توسط موجودات فرازمینی ربوده شده و به دنبال راهی برای ارتباط گرفتن با موجودات فضایی است.

زد: هکری نابغه که با ایزاک و سارا همراه می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: اینستروم اینترنشنال

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد