متری شیش و نیم

بررسی تخصصی فیلم

متری شیش و نیم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: دقیقه
12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این داستان درباره یک افسر پلیس به نام صمد است که فرماندهی یک تیم مبارزه با مواد مخدر را به عهده دارد. فرزند یکی از اعضای این تیم پلیسی، توسط خلافکاران تحت امر یک فروشنده ماده مخدر شیشه در پایتخت به نام ناصر خاکزاد ربوده شده و بعد هم به صورت دلخراشی به قتل می رسد. به همین دلیل، صمد و اعضای تیم پلیس مواد مخدر تشنه پیدا کردن خاکزاد هستند. و این روزها هر کسی که توسط تیم آنها دستگیر می شود، یک سرش به خاکزاد گره می خورد…

سال 1397 131 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت های کلامی و کاربرد ناسزاهایی نظیر «حرامزاده»، «حیوان»، «زر نزن»، حبس کردن، اذیت و آزار فیزیکی، مثل کتک زدن رضا جلوی همسر و فرزندانش، فریاد زدن دختر بر سر پدر و توهین به او، سیلی زدن، مثل سیلی حمید به ناصر و تهدیدهای مکرر، مانند آنچه صمد درقبال حمید انجام میداد و نهایتا اعدام ناصر و مجرمان دیگر، خشونت بار هستند.

جزئیات
ترس

ترس ناشی از زد و خورد و درگیری فیزیکی یا سقوط یکی از معتادها از بالای سوله و تصویر جنازه یکی دیگر از معتادها، نمونه های تاثیرگذاری از ترس نیستند، اما حمله سگ موادیاب به همسر ناصر، صحنه زنده به گور شدن یکی از متهمین در ابتدای فیلم و صحنه انتهایی اعدام ناصر، صحنه هایی ترسناک و دلهره آور هستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کاربرد بیش از حد ناسزاهایی نظیر «حرامزاده»، «حیوان»، «زر نزن»، نمایش تصاویری از استعمال دخانیات و مواد مخدر توسط معتادهای حاشیه نشین و معتاد سر چهارراه و دروغگویی ناصر برای به دردسر انداختن صمد، از جمله ناهنجاری های اجتماعی به تصویر کشیده شده در این فیلم هستند.

جزئیات
پیام مثبت

توجه به خانواده، مانند آنچه ناصر بروز میداد و وحید برای پدرش انجام داد، سعی در حل کردن مسائل با وساطت و عقلانیت، مثل رفتار میثاق در دعوای حمید و صمد، وظیفه شناسی صمد و بازپرس به اینکه هر خلافی، سرانجام به کیفر می انجامد، از جمله پیام های مثبت این فیلم است.

جزئیات
الگوی مثبت

صمد، اگرچه شخصیتی تندخو و بی ادب، اما پلیسی وظیفه شناس است که در برابر رشوه های سنگین و وسوسه کننده ناصر، دوام می آورد. همچنین بازپرس، شخصیتی دلسوز و وظیفه شناس است که سعی میکند با دلسوزی، مانع از زندانی شدن وحید به جای پدرش شود.

آیا کار صمد که حمید را با گزارش غلط به خطر انداخت، درست بود؟ آیا رفتار حمید درمقابل صمد و تلافی کردن او، بهترین راه برای تنبیه صمد بود؟ پیامدهای مصرف مواد مخدر و دخانیات چیست؟ ناصر خاکزاد میگفت برای آن که خانواده اش مثل او نشوند و نجات پیدا کنند، دست به خلاف زده است. آیا این توجیه مناسبی برای خلافکاری است؟ تاثیر بددهنی و استفاده از ناسزا در مکالمات، بر روی روابط و جایگاه اجتماعی افراد، چیست؟

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09358****65

۷ آبان ۱۳۹۹

مناسب سن 2+ گزارش نظر
حسن

خواهشمند است در تفکر انتقادی بخشی با عنوان نکات منفی فیلم یا انیمیشن به موضوعات خود اضافه کنید. صرف نکات منفی ترس خشونت و نانهجاری نیست! از طرفی شما دارید این فیلم ها را به دیگران توضیه میکنید به نظرم گزینشی بشود بهتر است. نکته بعدی اینکه بر چه اساسی این فیلم را برای بالاتر از 12 سال توضیه میکنید. ناامیدی که در این فیلم القا شده است بسیار زیاد است. یادم رفت بگم. کارتون عالیه واقعا خدا قوت.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه